Pesti Hírlap, 1908. április (30. évfolyam, 80-105. szám)

1908-04-21 / 97. szám

i Weinber és Rumhold munkája érdemel feltétlen el­ismerést. A MAC formáján alul játszott, és kü­lönö­­ben a második félidőben mutatott játéka nem elé­gített ki bennünket. A vasárnapi mérkőzések alapján tehát az első díjért a FTC játszik a MTK-val, a harmadik díjért pedig a BTC a MAC-al. (Második nap.) Budapesti Torna Club — Magyar Athletikai Club 3 : 2. Ferencvárosi Torna Club — Magyar Test­gyakorlók Köre 6 : 0. A gyönyörű idő óriási közönséget csalt ki húsvéthétfőn. Pedig az előző napi mérkőzésektől fáradt csapatok játéka nem ígért oly fényes játé­kot, mint a vasárnapi volt. Az első mérkőzés a harmadik díjért volt a BTC és MAC között. A MAC néhány tartalékkal állott ki, ami csak hasznára vált a csapatnak, mert a pihent tartalékok sokkal jobban bírták a tem­pót. A BTC az előző napon szerepelt csapatával állt ki. A helyválasztás a MAC-nak kedvezett. A BTC azonban hatalmas tempóban kezdi a játékot és körülbelül 20 percig állandó offenzívában van. Az első goalt a BTC éri el egy 11 méteres bün­tető rúgás révén, melyet azonban a MAC csakha­mar kiegyenlít egy kornerből kifolyólag. A sárga­kékek újabb támadását is siker koronázza, ameny­­nyiben Dusán magas lövését a kis termetű Bihari beengedi. Félidő 2:1 a MAC javára. Helycsere után a BTC fölénye állandó, hor a tempó mindkét csapatnál lanyhult és a játékoso­kon a fáradság jelei mutatkoznak. Sipos a MAC iakiban sokszor gyönyörűen ment, de nem aka­dályozhatja már meg, hogy Dudas a 25-ik perc­ben ki ne egyenlítsen. Nagy lelkesedéssel küzd ezután a piros-fehér csapat a vezető goalért. Fe­­héri, aki az első félidőben megsérült és mint in­validus a csatársorba jött elő „vizet zavarni“ , nagy meglepetésre egy messziről lőtt labdával megszerzi a vezetést, miáltal végleg megpecsétlő­­dött a mérkőzés sorsa. A BTC csapata ma sokkal szebben játszott, mint előző nap és tekintve azt, hogy úgyszólván csak 10 emberrel játszotta végig a mérkőzést, ered­ménye elismerésre méltóan szép. Ugyancsak elismeréssel kell megemlékez­nünk a MAC csapatáról is, mely mindvégig szé­pen kombinálva küzdött. A mérkőzést Szász Hugó (MSK) vezette nem egészen kifogástalanul. Lázas érdeklődéssel várta a közönség a ser­leg-mérkőzések döntőjét. Az érdeklődésnek megfe­lelően értékes magas nívójú játékot kaptunk, ame­lyet szenzációs goalarányban a FTC csapata nyert meg, méltán rászolgálva ezzel ,„a legjobb magyar csapat“ büszke" címére. Ami a győzelem értékét emeli, az, hogy ezúttal a MTK is gyönyörű játékot produkált és a FTC, dacára a nagy goalaránynak, korántsem volt fölényben. A játék mindvégig vál­tozatos volt és különösen a második félidőiben bő­velkedett izgalmas jelenetekben. A mérkőzést a szél ellen játszó kék-fehér csa­pat kezdi és nagy lelkesedéssel támadást támadás után intéz a FTC kapu ellen, melyet a zöld-fehér játékosok nagyon idegesen védenek. Mindenkit meglep a testgyakorlók szép játéka és sokan a fa­vorit FTC vereségét jósolják. A zöld-fehér csapat azonban nem hoz csalódást híveinek, de a közönség óriási rivalgása között megszerzi a 12-ik percben Weisz révén az első goalt. A szédüle­tes gyorsasággal dolgozó csatársor nem igen hagy kiaknázatlanul semmiféle alkalmat a goallövésre és egymás után süvítenek a lövések a MTK kapura, melyet Domonkos bizonytalanul véd. A második goalt Weinber lövi a kapu jobb sarkába (23 perc). A kék-fehérek csapata nem csügged és különösen Szántó—Vida révén veszélyesen támad. Fritz egy­­alkalommal Szántó veszélyes lövését gyönyörűen el­hárítja. A FTC újabb támadása már sikeresebb, mert Korodi a harmadik goalt lövi, amit Domonkos rávetéssel ugyancsak védhetett volna. A harmadik goal után természetesen a negyedik következett Weisz révén. Félidő 4 :0. Helycsere után hullámzó a játék. A többet támadó fél inkább a MTK, akit a balszerencse is kisért most. Eredményesebb játékot azonban a FTC produkál, mert még két goalt rúg és ezáltal végleg biztosítja magának a gyönyörű serleget. A mérkőzést jól vezette Fehéry Ákos (BTC). A zöld-fehér csapat a mai napon egyikét mu­­ta a legszebb játékainak. A csatárok gyors játéka A­­tűnő lövőképessége a legtöbbet várókat is ki­éles­­te. A fedezetsor és a hátvédek kifogástala­nok, . ez pedig a kapuban kitűnően állotta meg a helyét. MTK legrosszabb embere Domonkos volt, ellenben . Minő volt a két hátvéd és a csatársor bal­oldala. A pesti serlegmérkőzés. (Első nap.) FővTC — TypSC 3 : 2. (3 : 1.) TypSC 2 óra 45 perckor kezd, FővTc azon­nal átveszi a támadást, de Typ hátvédjei gyönyö­rűen szerelik le FővTC támadásait. Jó ideig kö­zépen folyik a játék, majd Typ. kerül offenzívába. Müller lövését Nemetz szépen menti (13 p.), mire FővTC veszélyes lerohanása Roóz I.­oosidja miatt eredménytelen marad. Büntető rúgás után FővTC fölénye szemmel látható (17 p.). Typ jobb szélső­jének gyors lerohanását Nemetz teszi ártalmatlan­ná és a szépen előreadott labdát Salamon Rusznak továbbítja, ki azt védhetetlenül a kapuba lövi (23 p.). Kezdés után FővTC ismét offenzivába kerül, de Roóz II. éles lövését kapus cornerre menti. A cor­­nerből beadott labdát Roóz I. a kapuba fejeli (29 p.). Kezdés után változatos a játék. Typ handset vét. A büntetőrugást Klingenberg leszereli és az általa beadott labdát a 41-ik percben Roóz I. véd­hetetlenül a goalba küldi. Salamon a kezdés után handlset vét, Kaufmann a büntetőrugásból meg­szerzi csapatának az első goalt (43 p.). Kezdés után Klingenberg veszélyes lerohanását a bíró füttye akasztja meg. Corner arány 4 : 1. A második félidőben FővTC kezd, de Typ azonnal átveszi a támadást. FővTC cornert vét, azonban a corner rúgás a kapu mögé kerül. Krausz lerohanását Rauch leszereli és a labdát cornerre rúgja. Büntetőrugás után FővTC tizenegyest vét és az ebből eredő büntetőrugáskor Krausz a labdát a kapuba védhetetlenül lövi (18 p.). Mandlt (Typ) a bíró sértő magaviselete miatt kiállítja, aki ké­sőbben, hogy bocsánatot kért, ismét beállott. Főv TC játékosait nyakrafőre elfajtolja. A 44-ik perc­­adott labdáját Salamon a kapu mögé lövi. A játék most állandóan a középen folyik. Typografia Főv TC játékosait nyakra-főre elrajtolja. A 44-ik perc­ben Weisz Antal (FővTC) éles lövése a kapu mögé kerül. Goalkick után a bíró a játékot lefütyüli. Biró Hajós József (FTC): Újpesti Torna Egylet — Újpest RAK 6 : 3. Az UTE elkeseredett küzdelem után a meg­hosszabbított játékidő 2-ik 15 percében tudta csak a győzelmet magának biztosítani. A második 45 perc végéig még az URAK vezetnek 2 : 1-re, de a közönség sportszerűtlen viselkedése miatt ezt a 45 percet a bíró kénytelen volt meghosszabbítani azzal az idővel, amennyi időt a közönség megféke­zésére fordított, mely idő alatt az UTE a 47-ik percben 2 : 2-re kiegyenlít. A meghosszabbított idő első 15 perce ismét eldöntetlenül végződött (3 : 3), végre a második 15 percben az UTE a teljesen kimerült URAK ellen könnyen rúg 3 goalt. Megjegyzendő, hogy a UTE a második fél­idő 20-ik percétől 10 emberrel játszott. Az URAK igen szép és odaadó játékot produkáltak, míg az UTE kissé elbizakodottan ment a küzdelembe. Az URAK a 16-ik percben Závoczky révén vezetéshez jutnak. A félidő végéig változatosan hullámzik a játék. A második, 45 perc 22-ik percé­ben az URAK jobb összekötőjük révén a második goalt érik el. Felállás után Lévay anélkül, hogy ellenfél érintené a labdát, lefut és goalt lő. A 47- ik percben UTE-nak szabadrúgásból sikerül ezt kiegyenlíteni. A harmadik félidőben Veszelák az UTE kapusát labdástól a goalba nyomja. 2 : 3! De UTE Szabó­ révén ismét kiegyenlít (10 p.) 3 : 3. Negyedik félidőben az UTE teljesen el­nyomja ellenfelét és Szabó (6 p) Vranák (7 p) Imre (14 p) könnyen 3 goalt lő. Biró: Benedek (MAFC). . (2. nap.) UTE — Főv. TC (döntő) 1 : 0. Főv. TC kezd 4.45' Herschkovits handset­jét, de Szentei az ebből eredő büntetőrúgásko­r a labdát a kapu mögé küldi. UTE veszélyes táma­dását Vértes leszereli, majd UTE jobb­szélsőjének veszedelmes lövését Beimel gyönyörűen védi. Főv. TC felnyomul, de támadását Nemetz offsidja ered­ménytelenné teszi. A játék hosszú ideig a középen folyik, majd Szabó (UTE) sebesen Főv. TC kapuja felé rohan, de lövését Beimel cornerre védi. Is­mét Főv. TC kerül offenzivába és egy ideig UTE mezőnyén játszik. Ludwig a labdával kiszökik, de Főv. TC nagyszerű védelme a veszélyes támadást eredménytelenné teszi. A 21' Salamon offsidot vét, majd büntetőrúgás után Főv­ TC veszélyesen támad, de Salamon lövését Kazár bizton védi. UTE gyors iramban felnyomni, d© a hosszas támadást Beimel briliáns védése mindvégig ártalmatlanná teszi. Innen a félidő végéig a játék változatos. A második félidőben már a játék elején UTE veszé­lyesen támad, de a veszélyes lövéseket Beimel szé­pen kivédi. Változatos játék után UTE a 12'-ban büntetőrúgásból Rauch hibája folytán goűlt lő. Kezdés után Főv. TC felnyomul, de a csatársor határozottan goalképtelennek bizonyul. Majd kö­zépen folyik a játék. Ismét UTE kerül fölénybe, de lerohanását Főv. TC halfsora ártalmatlanná teszi. Schönfeld offsidja után UTE veszélyesen támad, de a bíró sípja a játék végét jelzi. Typographia — URAK 1 : 1. Érdektelen és mindkét részrőli durva játék után, a kétszer 45 percnyi játék eldöntetlen eredményt hoz, mire az URAK a további játéktól vissza­lép. Biró: Bene­dek Aladár volt. A „33'‘-as Pootball Club Pozsonyban. Pozsony, április 19. A „33-as“ PC n­úszét vasárnapján a Pozsonyi Torna Egylet csapatával mérkőzött óriási közönség je­lenlétében és rendkívül heves és érdekfeszítt küzdelem után 6:0 arányban legyőzte. A „33-as“ FC ezen vá­ratlanul nagy go­larányú győzelme meglepetés számba megy, mert a PTE­ csapata tudvalevőleg a vidék leg­jobb football csapatát képviseli és szívós védelméről, gyors csatársoráról egyaránt a legjobb hírek vannak forgalomban. Virágvasárnapján, a Nemz. Sp. E.-tel szemben folytatott küzdelmük is ezt bizonyította, mi­dőn a Nemz. Sp. E. most kiváló formában lévő csapata, mely a „33“-as FC-ot is legutóbb 3:0 arányban le­győzte, csak 2:1 arányban­ tudott felettük győzelmet aratni. A „33-as“ FC az utóbbi időben némi hanyatlás jeleit mutatta, annál meglepőbb tehát ezen nagyszabá­sú győzelme. A „33“-as PC, az utolsó bajnoki mérkő­zések tanulságait felhasználva, némi változtatást esz­közölt csapatában, melyek kitűnően beváltak. A kitűnő hátvéd, Bosnyakovits, a csatársorba ment előre és ezzel a csapat támadásának gyorsasága és erélyessége nagy­ban növekedett. Ezzel és Weisz Mórnak és Szösznek a csatársorba való beállításával elérte, hogy a csatársor, mely eddig igen szép stílussal, kifejlett összjátékkal rendelkezett ugyan, de a kapu előtt erélytelen és kap­kodó volt, oly goalképes lett, hogy a PTE­ kitűnő vé­delmének minden ellentállása­­dacára fenti imponáló goalaránynyal tudta a győzelmet a maga javára kivív­ni. Feltűnést keltett még a „33“-asok kapujában Schil­ler védése, ki többek között egy 11-es büntetőrúgást is nagy bravúrral kivédett. A PTE­ csapatában a vé­delem jó, de egy kicsit erőszakos, csak helyezkedésük nem megfelelő, úgy, hogy egy jó összjátékkal bíró csa­társor hamar kimeríti őket. A­ csatársoruk elég gyors és egyénileg jó játékosokból áll, de rosszjátékuk és lab­da­ technikájuk még sok kívánni valót hagy hátra. Kiváló klasszisú játékos Máhr, a jobbszélső, de Hirsch jól fogta. A mérkőzés igen heves tempóban folyt le ele­jétől végig és az első félidőben, midőn a pozsonyiak még bírták a tempót, nagyon változatos és érdekfeszítő volt. Az első félidő 20 és 25 percében Forstinger révén érték el a „33“-asok az első két goalt. A második fél­időben a­ pozsonyiak visszaesnek és a „33“-asok fölénye állandó lesz. A „33“-as FC ekkor fejtette ki legszebb játéktudását és őszi nagy formájára emlékeztető játé­­kot produkált. A harmadik goalt Bosnyakovits révén a félidő első percében érték el, a negyediket a 10 perc­ben Koch révén, az ötödik goalt egy 11-esből kifolyólag Kiss lőtte, míg a hatodik goal Weisz éles shootja volt. A közönség eleinte kedvetlenül látta, hogy csapata nem tud érvényesülni, de azután a „33“-asok igazán­ szép, magas növójű játékától megnyerve, lelkesen tapsolt a vendégcsapat győzelmének. Biró Bakó Gyula volt (MTK­), kinek bíráskodása minden tekintetben kifo­gástalan volt. Egyéb mérkőzések: III. ker. 1. és VI. — Egyetértés 7 : 0. A XI. ke-­­rületi Torna és Vivőegyletnek vasárnap délután barát­ságos mérkőzése volt a még eddig ismeretlen „Egyetér­tés“ kezdő játékosoktól .. álló csapatával. A mérkőzés elejétől végig a legfairebb módon játszódott le, mely a mérkőzésnek tényleg barátságos jelleget kölcsönzött. Az „Egyetértés“ csapata fiatal ambíció telt játékosból áll, kik sokszor nehéz munkát adtak a III. kerületieknek, mely csapat úgy látszik megcáfolni igyekszik az eddig róla elhangzott munkátlanságukat. A birói tisztet Tán­­czos III. ker., korrektül töltötte be. Angol football csapat Budapesten. Április 25. és 26-án a „Pirates“ angol amateur footballcsapat játszik Budapesten, mely az angol professzionátus csapatokban játszó elismert legjobb játékosokból van összeállítva. A csapat előzőleg Berlinben, Prágában és Wiessben ját­szik. Ellenfele 25-én a MAC­, 26-án pedig egy a BTC— FTC—MAC—MTK­ legjobb játékosaiból összeállított csapat lesz. A négy nevezett egylet vezetősége elhatá­rozta, hogy az angolok ellen kiállítandó csapat összeál­lítását a nagyközönségre bízza, s e célból a húsvéti mér­kőzéseken nyilvános szavazást rendez. Minden látogató kap húsvétkor egy szavazólapot, e hétfőn, a serlegmér­kőzések befejezése után, mikor mind a négy egylet já­tékosait alaposan megfigyelhette, leadhatja szavazatát arra, hogy kikből álljon a magyar csapat az angolok ellen. A szavazólapodat a millenáris pálya kijáratánál elhelyezett urnákba kell bedobni, s az eredmény a hír­lapokban közzé lesz téve. Sopron, április 20. „33“-as Football Club — Sopron 4 : 2. Pozsony, április 20. Pozsony — Kaposvár 9 : 1. Prága, április 20. Slavia — Bold Club 5 : 2. Slavia reserv­, — Novometsky 3:0. Pirat — Deutscher Football Club 6 : 1. A magyar válogatott csapatot, mely május 3-án Bécs ellen játszik, a Magyar Labdarúgó Szövetség a következőképen állította össze: Beumel (Főv. TC.) Rumbold (FTC.), Csüdör (MTK.) Ficzere (BTC.) Bródy (FTC.) Meggyessy (MAC.) Weisz (FTC.) Károly (MTK.) Korody (FTC.), Schlosser (FTC.) Borbás (MAC.) Tartalék: Weinber (FTC.), Müller (BAK.), Se­bestyén (MTK.), Biró (MTK.), Gross (BAK.), Wan­­ger (MAC.), Krempelsz (MAC.) és Fritz (FTC.). Komárom, április 20. Komárom győz 3:0 a Kereskedelmi Alkalma­zottak Sport Egylete felett. Bécs, április 20. A Shepherds Bush Football Club szereplése a WAC és Criketter ellen volt Bécs húsvétjának szen­zációja. Az angol csapatot igen jó hír előzte meg , te­kintve, hogy Angliában a jobb amateur csapatok közé tartozott, érdeklődéssel tekintettek bécsi szereplése elé. Anliában a jobb amateur csapatok ellen jó eredménye­ket ért el, így megverte a Clapton-t 4:0, London Calais-t 4:1-re, a Nunhead 2:0, West Norwood 3:0, a nálunk is szerepelt Civile Serviee FC 5:0-ra. A legnevesebb győ­zelmét a Stepherds a London Charity Cup fináléjában aratta, midőn a londoni leértékesebb amateur csa­patok részr­e kiírt serb­et nyerte. A csapat több taja számtalanszor játszott már London csapatár­ban, mint reprezentatív, igy­ legutóbb a London—Pá- PESTI HÍRLAP 1908. április 21., kedd. 11