Pesti Napló, 1909. szeptember (60. évfolyam, 206-231. szám)

1909-09-28 / 229. szám

Budapest, kedd ’»ESTI N­A­P L Iv / 1909 szeptember 28. 229. szám. 18 nők (Smurr­y), Julia (Blades), Foolhardy (Broad­­wood), Dáridó (Puszter). Erős küzdelem után fej­­hoszszal nyerve, egyhoszszal harmadik. — Tot.: 10:50, 40:98, 132, 196. II.: 10:44, 20:50, 66: 96. III.: 5:10. — Könyvfogadások: 214 Add ide, 5 Isis és Eger­­ton, 7 Vacant, 8 Jóság, 10 a többi.­­ Esetleges kvó­ták: 35 Add ide, 50 Minek, 56 Egerton, 72 Vacant, 77 Lady Bird, 134 Julia, 151 Jóság, 266 Qardone, 302 False, 626 Foolhardy, 1036 Dáridó. VII. Nyeretlen kétévesek versenye. Díj 3000 ko­rona. Táv 1000 méter. 1. Br. Springer Q. pk Pelote 5414 kg. (Carslake.) 2. Gr. Arco Zinneberg M. pm Kneissel 56 kg. (Janek G.) 3. Gr. Esterházy P. pk. Integrity 5414 (Cockeram.) Futottak még: Doper (Aylin), Morning Air (Lukácsi), Lady Love (Szé­kely), Noroc (Blades), Pantoffel (Pinka), Fényes bo­gár (Hewitt), Magnus Gubernator (Dyk), Bombardon (Izményi). Biztosan másfélhoszszal nyerve, három hoszszal harmadik. — Tot.: 10:31, 40:68, 118, 274. II.: 10:33, 20:32, 70, 200. III.: 5:17. — Könyvfogadások: 2 Pelote, 314 Doper, 4 Fényes bogár, 6 Kneissel, 12 a többi. — Esetleges kvóták: 45 Doper, 104 Magnus Gupernator, 109 Kneissel, 39 Fényes bogár, 276 In­tegrity, Lady Love, 280 Bombardon, 346 Morning Air, 378 Noroc, 444 Pantoffel.­­ — Negyedik nap. — Holnap kerül döntésre a Földmivelési minisztérium negyvenezer koronás dija, amelyre nyolc lovat ne­veztek. Südring, a németek biztos indulónak jelzett crackje, nem vesz részt a versenyben s így nagyon sokat veszít a futam értékességéből, mert Kotting­­brunn méltó ellenfél hiányában szinte verhetetlen­nek látszik. Épp azért valószínűleg három, legfeljebb négy ló vesz részt a mérkőzésben, s ezek is csak a nagy helypénzért indulnak. A második helyre a Geist-istálló képviselőjét, Dinom-Dánomot vagy Kondort tartjuk legméltóbb­­nak, a harmadikra pedig Álnokot, mely, ha lassú lesz az iram, esetleg a második helyre is juthat Az egyes versenyekre tipjeink ezek: I. Lángoló—Egyedi-istálló II. Milne-istálló—Mákvirág III. Kottingbrunn—Geist-istálló­­ IV. Ganymede—Osmonda V. Tábornok—Edna VI. Rune II.—Dorigny X Lóverseny Marosvásárhelyt. Marosvásár­helyről táviratozzék. Az Űrlovasok Szövetkezetének lóversenye tegnap folyt le. A megnyitó­verseny győztese báró Baich Iván Mindenje, Lukács Ernő Pengje második, Rohonczy Lőrinc Pilise harmadik; a második versenyben báró Szentkereszty István Lilije első, báró Baich Iván Mirevalója második, Seprösi Dénes Reménye a harmadik; a földmivelés­­ügyi miniszter díjában első lett báró Baich Iván Hetykéje, második gróf Schönborn Portorikója, har­madik Horthy Iván Alvajárója; a tisztiverseny győz­tese Filotás Ferenc Rikije, második Petracsev Zsig­­mond Berbéje, harmadik Jakab Miklós Áhitja; a báró Wesselényi-díj versenyben első lett báró Naimanns Blancheta, második Bartos Elemér Siriusa, harmadik Lőrinczy Lőrinc Gitárja, a választmányi díjban első lett báró Bánffy Albert Forestje, második Bethlen István Tulipánja. A versenyt ma folytatták.­­ A bécsi n­getö-meeting második napjának eredménye: I. Azmon-verseny. Dij 1800 korona. 1. Fidelitas. 2. Boy of Sheba. 3. Alma. Indultak még: Anschl, Programfritz, Vanity, Beladonna, Czankó. — Tot.: 10:29, 20:23, 25: 26. II. Romans-dij. Dij 3400 korona. 1. Wau-Wau. 2. Dyila­r. 3. Feri. Indultak még: Junta, Liebb­rig, Baronesse, Inn, Dongó B, Daisy, Demission, Impe­rator, Willy Allen. — Tot.: 10:24, 20:29, 62, 35. III. Klagenfurti-dij Dij 2100 korona. 1. Paganini. 2. Maud Limbus. 3. Elise Ansel. Indultak még: Bona­­tella, Éljen, Eckehardt, Dillon, Outrinal, Hires. — Tot.: 10:95, 20:62, 31, 44. IV. Poschacher-dij. Dij 12.000 korona. 1. Fan­­tezia. 2. Allein. 3. Felow Dillon. Indult még: Kremlin. — Tot.: 10:18, 20:25, 26. V. Berlini dij. Dij 3400 korona. 1. Glenwood M. 2. Willy. 3. Liselotte. Indultak még: Della Fiske, Directness, Jubilar, Coimtesáe Caid, Rabló P. — Tot: 10:249, 20:63, 37, 30. VI. Senator A. verseny. Dij 2500 korona. 1. Giza. 2. Lucza. 3. Flieg davon. Indultak még: Regent, Dalia, Commander, Fatinica, Geisha, Flora. — Tot: 10:28, 20:28, 33, 32. VII. Handicap. Dij 2300 korona. 1. Mailüfter!. 2. Discipiin. 3. Et caetera. Indultak még: Everi, Ba­riton, Abonnent, Tingl-Tangl, Mein Siisserl, Sza­ TESTEDZŐ SPORT A vasárnapi sportélet. A vasárnap sporteseményeit vizsgálva első­sor­ban a labdarúgással, mint a legelterjedtebb sport­ággal kell foglalkoznunk. A vasárnapi labdarúgó ered­mények azonban éppen nem örvendetesek ránk nézve, mert a sorrenden levő mindkét nemzetközi mérkőzésből a magyarok kerültek ki vesztes fél gya­nánt Ez eredményekből a két nemzet labdarúgó sportjának viszonyára semmiféle következtetést nem lehet vonni, mert hiszen a most vasárnap még a bécsiek szenvedtek vereséget Meg kell tehát vár­nunk a novemberi osztrák—magyar mérkőzést, ami­kor tényleg a nemzetek legjobbjai küzdenek az első­ségért. A két vereséget vizsgálva, a Magyar Testgya­­­­orlók Köréét találjuk enyhébbnek és szebbnek, mert idegen helyen és jobb csapattól szenvedte azt A Budapesti Torna­ Klub vereségéről már csak sajnál­kozással kell megemlékeznünk, mert a piros-fehér színek ezt igazán megérdemlik. A hazai mérkőzéseket illetőleg a legfiatalabb I. osztályú egyesület nagyszerű szereplése kapja meg figyelmünket A Nemzeti Sport­ Klub derék csa­patáról van szó, mely az őszi szezonban megkez­dett diadalmas útját most vasárnap is folytatta, még pedig ezúttal igen jelentős győzelemmel. A terézvárosiak győzelme a Budapesti Atlétikai Klub fölött szolgáltatta a nap második meglepetését amely a csapatok szeszélyességét ugyancsak kirí­vóan hirdeti. A ferencvárosiak győzelme a nagyobb rutinnak tulajdonítható. A másodosztályú mérkőzések között szintén volt meglepetéssel végződő és pedig az Újpest-Rákos­­palotai Atlétikai Klub győzelme a Postások fölött. Megemlítésre méltó még a Tudományegyetem csa­patának bemutatkozása is. Ha még megemlítjük, hogy két III. osztályú és néhány vidéki és egyéb mérkőzés is került vasár­nap eldöntésre, úgy kimerítettük a nap labdarúgó krónikáját A labdarúgó sportban szenvedett kudarcokért bőven kárpótoltak bennünket az atlétikában elért sikerek. Különösen a Prágában rándult néhány ma­gyar atléta szereplését kísérte fényes diadal A Bu­dapesti Egyetemi AK­ versenye is nagyban sikerült és részt vett azon három külföldi atléta és pedig kettő Németországból. Az egyik német érte el kü­lönben a nap legszebb eredményét és pedig 688 cm­-es távolugrásával. Rácz viszont gyönyörű­ re­­vánsot vett kettős győzelmével a német R­a­s­i fö­lött, berlini állítólagos vereségéért. Egyik legrégibb szaklapunk, a Sportvilág úszó­­versenyt rendezett, még pedig, meglehetős szép sikerrel a millennáris pálya gyönyörű medencéjében. Ez volt a medencében ez év utolsó versenye. Részletes tudósításunk! Labdarúgás, I. osztályú bajnokság. Terézvárosi Torna­ Klub—Budapesti Atlétikai Klub 2:1 (1:1). A millenáris pályán délelőtt volt e mérkőzés, amelynek eredménye meglepetés. A BAK. az őszi szezonban olyan jó formát mutatott, hogy vereségére senki sem számított, de különösen a Terézvárosi TK.-al szemben, amely csapat viszont nagyon gyenge lábon állt a szezon elején. A mérkőzés folyamán a BAK. volt a jobbik csa­pat, viszont a terézvárosiak lelkesebben játszottak. Az első go­lt a TTK­ éri el, melyet a BAK­ a félidő végén K­­erlt­ egyenlít ki. Helycsere után kemény küzdelem fejlődik ki a vezetésért és a játékosok a nagy igyekezetben bi­zony gyakran megfeledkeznek magukról úgy, hogy a mérkőzés erősen durva jellegűvé lesz, miért is a biró három játékost kiállít. A mérkőzés vége felé éri el a TTK, a vezető és győzelmet jelentő goalt. Biró Klug F. (MAFK­) volt. Nemzeti Sport­ Klub—Magyar Atlétikai Klub 4:2 (3:1). A margitszigeti pálya a MÁK­ súlyos vereségé-­ nek volt színhelye vasárnap délután. Az I. osztály legifjabb csapata igazán értékes győzelmet aratott a bajnokság II. helyzettje fölött, amely győzelemmel egyszersmind teljesen biztosította az I. osztályban való maradását. A mérkőzésre a MÁK­ nem tudta komplett csa­patát kiállítani és így bizonyos hátránynyal indult a küzdelembe, amit a nemzetiek siettek is kihasz­nálni. Dacára annak, hogy a MÁK­ rúgja az első go­lt, a félidő 3:1 arányban végződik a Nemzeti SK, javára csatársoruknak igazán szép és eredmé­nyes játéka révén. Helycsere után az atléták teljes erővel igyekez­nek kiegyenlíteni. Fölényes játékukat azonban nem sok siker kíséri, mert csak egy goalt sikerül rúg­­niuk, amit azonban a nemzetiek rögtön viszonoz­nak. A nagy küzdelem hevében egyes játékosok meg nem engedett módon játszanak, minek a bíró három játékos kiállításával vet véget. Biró Havas Lajos (BAK­) volt. Ferencvárosi Torna Klub—Újpesti Torna Egye­sület 6:2 (1:1). Az UTE­ váratlanul igen szépen tartotta magát a múlt évi bajnokcsapattal szemben. Különösen az első félidőben produkált szép védő- és támadójátékot. Csatársorának különösen a baloldala veszélyes, itt viszik a támadások javarészét. A fedezetsor a leg­gyengébb része a csapatnak. Sem a védelmet, sem a csatársort nem támogatja kellőképp. A csapat lelke, a jó formában levő Kazár. A FTK, mint tegnap láttuk, Schlosser nélkül bajosan érné el azokat az eredményeket, amiket si­került elérnie. Az első negyedórában Schlosser nélkül játszott a csapat, de oly össze-vissza, hogy alig ismertünk rá a bajnokcsapatra. A védelem és fedezetsor különben az UTE ellen igen jól tartotta, magát. Első félidőben változatos játék után, amelyben azonban,a FTK volt nagy fölényben, UTE éri el az első goalt hat oldala révén. A kiegyenlítő goalt a FTK az UTE öngoalja­ révén éri el A második félidőben az UTE mindinkább össze­roppan és az állóképesebb FTK minden nehézség nélkül öt góllal biztosítja a maga részére a győzelmet az UTE egy goaljával szemben. Bíró Fehéry (Csepel) volt. IL osztályú bajnokság. Typ. SK—REAK. 5:2 (2 :1). URAK—Postás 1:0 (1:0). MAFK—KAOE. 2:2 (2:1). DL osztályú bajnokság. BLIE—SKK. 8 :1. Litogr.—Egyetértés 5 :1. Vidéki mérkőzések. A Törekvés SE, vasárnap délután Kolozsvárott 4:0 (2:0) arányban verte meg a Corinthian-ser­­legért megtartott matchen a Kolozsvári Kereskedelmi Akad. csapatát Földessy János (MÁK) bíráskodása mellett. Győrött: 33-as FK, három tartalékkal kiállott csapata a Győri Egyetértéssel 0:0 arányban eldön­tetlenül mérkőzött Weisz Jenő (TTK) bíráskodása mellett. Székesfehérvárott: Kaposvár—SzTK 4:0 (3:0). Bíró: Izsó László (BTK.), Lóca, Robinetti, Kedvenc, Wuzerl, Amazone, Bruder Straubinger. — Tot.: 10:83, 20:52, 46, 55. VIII. Urkocsis-verseny. Dij 3500 korona. 1. Michel Warwick—My Queen. 2. Friseur—Wachtel­könig. 3. Doctor—Zsivány. Indultak még: Centa— Speedy, Adele K—Utolsó Happy, Budavár—Jubilee Boy. — Tot: 10:94, 20:78, 35. X Külföldi versenyek. Berlin, szeptember 26. Falke­nhausen-Memoria­. Díj 13.000 ko­rona. Táv 1400 méter. Kétévesek: 1. Star (Spear), 2. Mars (Shaw), 3. Hades (Reiff). Futottak még: Estremadura, Rienzi, Carthago, Gauss. Egy hoszszal nyerve, fél hoszszal harmadik. Tót: 10:105, helyre 10:24, 16, 17. — Páris, szeptember 26. Prix Ver­mei­lie. Dij 40.000 frank. Táv 2400 méter: 1. Ronde de Nult (M. Henry), 2. Messaouda, 3. Flandre. Fu­tottak még: Mile Bonne, Azalée, Silver. Két hoszszal nyerve, két hoszszal harmadik. Tot: 10:65, helyre 10:37, 19. Nemzetközi mérkőzések: Wiener Sport Klub—Budapesti Torna Klub 2:1 (0:0) Ezt a mérkőzést alighanem az őszi szezon leg­unalmasabb mérkőzései közé sorozhatjuk. Mind a két csapat kedv és lélek nélkül játszott. Kombinációk és érdekesebb jelenetek nem mutatkoztak egyik fél­időben sem. A BTK­ ismét új csapattal kísérletezett. A csa­társor ismét tanújelét adta teljes go­lképtelenségé­­nek. A három belső csatár fizikailag gyenge egy középtámadás keresztülvitelére, a két szélső pedig, de különösen a jobbszélső igen rossz. A fedezetsor a csapat leggyengébb része. Az új középfedezet nem­­ bírja a tempót, Ficzerének nem volt jó napja,­­ a balhall pedig nem első csapatba való. A két hát­­i­véd, az ismét játszó Sárközy és Szendrő, még nincsenek formában. Egyedül a kis Bihjary a régi s jórészt rajta múlott, hogy a BTK­ súlyosabb vereséget nem­ szenvedett. A WTK. semmivel sem jobb a Tornaklubnál. A védelemben egyedül D­o­r­n­h­a­r­d­t, a kapus, muta­tott valamit, a két h­átvéd és a fedezetek közepesek. A csatársora egyedül az, amely különb a Torna­­i klubénál. Sclmnieger és Neubauer szép összjátékkal­­ nyomultak fel, de amit őt megcsinálnak, azt társaik rendszerint elrontják. A mérkőzésen nagyobbrészt a BTK­ volt fölényben, különösen a második félidőben,­­ de eredményt elérni, rossz támadósora és a jól védő­­ Dornhardt miatt, nem tud.