Pesti Napló, 1933. június (84. évfolyam, 123–145. szám)

1933-06-13 / 132. szám

Szombat PESTI NAPLÓ 1933 június 17 16 SPORT A hölgyvívók Európa-bajnokságot nyertek Vasárnap aratta a magyar vívósport első győ­zelmét az idei Európa-bajnokságokon. A magyar női tőrvívócsapat délelőtt az osztrákok ellen 12:4 Hányban győzött a következő asszókkal: Bogáti— Friedmann 5:4, Elek M.—Roth, 5:3, Dany— Gre­gurich 4:5, Elek 1—Grasser 5:2, Dany—Friedmann 5:1, Elek M —Grasser 5:3, Bogáti—Gregurich 5:3, Etek /.—Friedmann 5:3, Dany—Grasser 5:4, Elek M — Gregurich 5:3, Bogáti—Roth 4:5, Elek I—Gre­gurich 5:1, Dani—Roth 4:5, Elek M— Friedmann 5:3, Bogáti—Grasser 3:5, Elek I — Roth 5:4, Elek Ilona és Elek Margit 4:4, Dany és Bogáti 2:2 győzelmet szereztek. Dánia Angliát 8:8 győzelmi és 61:64 tussarány­nyal veri, az angolokat női vívóink ugyancsak 12:4 arányban verik Elek Ilona 4, Elek Margit 3, Dany 3, Bogáti 2 győzelmével, melyek így oszlottak meg: Bogáti— Geddes 5:3, Elek ill.­Neligan 5:0, Dany—Arbuthnoth 5:3, Elek /.—Guineas 5:4, Dany —Geddes 5:2, Elek M— Guiness 5:2, Bogáti— Arbuthnoth 5:2, Elek /.—Geddes 5:1, Dany—Gui­ness 2:5, Elek M.—Arbuthnoth 1:5, Bogáti—Ne­lighan 3:5, Elek I—Arbuthnoth 5:4, Dani—Nelighan 5:1, Elek M.—Geddes 5:4, Bogáti—Guiness 1:5, Elek I— Neligan 5:3. Ausztria Dániát győzi le 9:7 arányban s ezzel az Európa-bajnok magyar csapat mögött hármas holtverseny alakul ki Dánia, Ausztria és Anglia között, melynek eldöntéséért Anglia Dániát 9:7 Ausztriát 10:6 arányban, Ausztria Dániát 9:7 arányban győzte le. Ferencváros - U­ni­versitatea 4:2 Kolozsvár, június 12. (A Pesti Napló tudósítójának telefonjelen­tése.) A Ferencváros erősen tartalékos csapata hétfőn délután a kolozsvári Universitatea-val, a román baj­nokjelölttel játszott és 3:2-es félidő után 1:2-re győzött. A kolozsvári futballmeccseken már megszokott izga­lom ezúttal sem maradt el és Ciurel bíró úgy vezette le az izgalmakat, hogy a Ferencváros terhére megítélt gól miatt a vele állítólag feleselő Turayt kiállította. A meccset egyébként öt perccel korábban fejezték be, hogy a zöld-fehérek az esti vonattal hazaindulhas­sanak. Kezdettől fogva a Ferencváros volt fölényben, az első gólt azonban a 9. percben a kolozsvári csapat szerezte meg Sepi révén. A következő percben Tánczos beadásából Kovács egyenlített, majd Székely megsze­rezte a vezetést. Ezután a kitűnően játszó Sárosi ki­tört, átadását Kovács küldte kapura, a labda az egyik hátvéd lábáról a hálóba pattant. A félidő végefelé kezdődött az izgalom, amely Turay kiállításával ért véget. Sepi élesen lőtt kapura, Iláda parádésan védte,­­ pontosan a kapuvonalon. Persze az ellenfél játékosai úgy látták, hogy a labda átjutott a vonalon. Vitatkozás indult meg, a bíró gólt itélt, Turay pedig a bíró jóvoltából levonult a pályáról. A második félidőben a Ferencváros tíz emberrel is fölényben volt, de góllövés helyett inkább az eredményt igyekezett tartani. A 38. percben állította be­ Kovács a végeredményt. Két perc múlva a bíró lefújta a játékot és a Ferencváros indult vissza Budapestre. Két atlétikai verseny , nagy eredményekkel A BBTE szombaton és vasárnap rendezte nemzetközi atlétikai viadalát, amelyen görög atléták is részt vettek. Frangudis szombati 100 méteres győzelme után másnap megnyerte a 200 méteres futást "..­, ideje 22.2 mp. Mantikas a 110 méteres gátfutásban legjobb gátfutóink előtt 14.9 mp­-es idővel győzött. Magyar részről a legszebb eredményt Balogh érte el, aki 7.35 métert ugrott. Remecz a diszkoszversenyben 47.43 métert dobott, Darányi a súlydobásban 14.71 métert. A pécsi atlétikai versenyen Bódossy a magasugrás­ban 190 centimétert ugrott, míg Kulitzy 47.18 méteres dobással újra legyőzte Donogánt. A Nemzeti a Racingot , Szekeres Dederichset verte meg a Millennárison A Millennáris pályán tízezer néző előtt mérkőzött a párizsi Racing Club futballcsapata a Nemzeti megerő­sített csapatával. A Nemzeti már az első tíz percben gólt ér el Pásztor révén. Hamarosan egyenlít Jaurek, majd a félidő közepén Toldi szerzi meg a Nemzeti­nek a vezetést. Szünet után Toldi lő gólt, azután Tunyoghy eredményes s így 4:1 arányban vezet a Nemzeti. Még nincs egy negyedórája, hogy megkezdő­dött s félidő s máris Mercier, majd Tunyoghy gólja nyomán 5:2 arányban áll a mérkőzés. Az iram itt alább hagy és csak fél perccel befejezés előtt állítja be Toldi a 6:2 arányú végeredményt. A futballisták után a kerékpározók foglalták el a Millennáris pályát. A 100 körös párosversenyben a Németh—Orczán-pár 90 ponttal, 1 óra 02.24 mp-es idő­vel, míg az egyórás motorvezetéses térelőnyversenyt Szekeres 72.410 métert futva nyerte előny nélkül. Dederichs 71.460 m-t futott s ezzel a negyedik helyet fog­lalta el, annak ellenére, hogy­­ő volt az abszolút má­sodik. Magyarország epecsapata az Európa-bajnokság elődöntőjébe jutott (Saját tudósítónktól.) Az Európa-vívóbajnokság ver­senyei során hétfőn reggel kezdődött meg az epé csapat­verseny a Margitszigeten. A verseny elvi jelentősége abban állt, hogy villany­zsűrivel döntötték el a tussokat. Ebből aztán olyan tech­nikai bonyodalmak támadtak, hogy például a román­svéd mérkőzés kora reggeltől délután kettőig tartott Mindamellett a villanyzsűri javára kell állást fog­lalnunk. Elsősorban nem is az igazság miatt,­­ amelyen még így is sok csorba esik, amíg a gép nem lesz töké­letes — hanem a közönség érdekében. — A közönség látja a két egymással küzdő vívót (jobban látja, mint öt jóvágású zsűritag között),­­ ami­kor történik valami, a gép csengője rögtön figyelmez­teti az eseményre és a kigyúló lámpa nyomban jelzi is, hogy hol történt a találat. A gép még nem tökéletes,­ ez igaz, de Edison fölfedezése után sem gyulladtak meg rögtön a Jupiter-lámpák ... Előrelátható volt, hogy két csapat fölénye fog ki­domborodni: a franciáké és az olaszoké. A magyar csa­pat is komoly fejlődésről tett tanúságot. A keddi eredmények: Anglia—Svájc 21:41, Francia­ország—Svájc 20:12 Az első csoportból döntőbe jutott Anglia és Franciaország. A másik csoportban: Svédország—Románia 22:10, Csehszlovákia—Lengyelország 22:10, Svédország—Len­gyelország 26:6, Románia—Csehszlovákia 20:13, Svédor­szág—Cseszlovákia 19:13, Románia—Lengyelország 19:13. Elődöntőbe jutott Svédország és Románia. A III. csoportban Olaszország, Magyarország és Ausztria vívott. Magyarország 20:12 arányban győzött Ausztria ellen. A magyar csapatból Idrányi 6, Bo­rovszky 6, Somogyi 4, Timár 4 pontot szerzett. Olaszor­szág 28:4-re verte az osztrákokat, akik ezzel kiestek a versenyből. Ebből a csoportból Magyarország és Olasz­ország jutott tovább. Az epé csapatverseny elődöntői kedden reggel 9 óra­kor kezdődnek két hármas csoportban. Az elődöntő résztvevői: Franciaország, Anglia, Svédország, Románia, Olaszország és Magyarország. M­ ás gyorsúszó-reménység a BBTE versenyén A BBTE vasárnapi úszóversenye a fedett uszodában szép eredményeket hozott. A 100 m. gyorsúszásban a ta­valy feltűnt BEAC úszó, Csik Ferenc negyedév alatt két másodperces javulásról te­tt bizonyságot, egészséges finisben 1 p. 01.6 mp. alatt legyőzte Mészöly Tibort. Fi­vére, Lengváry Ákos a 200 m. mellúszásban 3 p. 04 mp.-cel győzött. A nők 200 m. mellúszását Bethlen Mar­git FTC 3 p. 29.6 mp.-cel nyerte. A 3X100 m. vegyes sta­fétában az UTE 3 p. 39 mp. alatt győzött, dacára az MTK mell- és gyorsúszója kiváló úszásának. Az 5X6gs/3 m. gyorsstafétát karcsapással nyerte 3 p .20 mp. alatt az FTC az UTE előtt. Az MTK—BBTE I. oszt. szezonnyitó vízipóló bajnoki meccs az MTK 7:0 (1:0) arányú győzelmével végződött. A gólokat Homonnai­ és Hazay (2—2), illetve Hódy, Brandy, Földes dobták. A BSE—BEAC I. B. oszt. bajnoki meccs 2:2 arányban, az NTE—MA­FC II. oszt. bajnoki meccs 1:1 arányban eldöntetlenül végződött. X A Ferencváros Kolozsvárott az AS Romania el­len négyezer néző előtt 2, Turay és Kohut (1—1) góljá­val 1:0­ arányban győzött. X Az olaszok október 22-ére válogatott B-csapatot kértek a magyar futballszövetségtől. A kérelem ügyében a keddi elnökségi ülés dönt. X A június 20-iki oslói norvég-magyar válogatott amatőr futballmérkőzés bírája a svéd Oslon lesz. X A hallei kerékpáros körpályán szombaton éjjel motorvezetéses verseny volt, amelyen Paw­ack ismert német versenyző oly szerencsétlenül esett, hogy még az éjszaka folyamán belehalt sérüléseibe. X Ausztria 4:1 arányban győzte le Bécsben Bel­gium futballcsapatát, Svédország Stockholmban Észtországot 6:2 (4:0) arányban verte meg. X Peile a siketnémák tornaünnepélyén. A Siketné­mák Váci Országos Intézete kedden tartja évzáró torna­ünnepélyét, amelyen Pelle István is szerepel.­­ A Hungária döntetlenül mérkőzött Teplitzben. A túrázó Hungária a Teplitzer SK ellen Kalmár kéti Cseh egy góljával 3:3 arányban döntetlenül játszott. A teplitziek góljait Rösler, Nachnowski és Kovács rúgták. X Győzött a profi kombinált Ungvárott. Ruszinszko válogatottja ellen 5:1 (3:0) arányban győzött Ung­várott a Magyar Professzionista kombinált futball­csapat. X A Középeurópai Kupa bizottsága bécsi ülésén megállapította az idei mérkőzések terminusait. Ezek szerint Újpest a Juventus ellen június 22-én Budapesten, 29-én Torinóban, a Hungária 25-én Budapesten, 28-án Prágában játszik a Spárta ellen. A Somogy—Vasas 3:0. A békeutcai pályán játszotta első osztályozó mérkőzését a Somogy és Vasas. A lelke­sen játszó kaposváriak Kocsis góljával vezetnek a fél­időben s a szünet után a fáradtan mozgó Vasas ellen Pethő és Kocsis góljával fölényesen nyerik a mérkőzést.. . Próbaverseny a Tour de Hongrie-ra. A Jóbarát KK 100 kilométeres járőrversenyt rendezett a gödöllői országúton, melyet a BSE B-csapata (Erős, Liszkay, Németh) nyert meg 2 óra 52 p 57 mp alatt a Postás A-csapata (Nemes, Neubauer, Éles) előtt, akik 2 óra 57 p alatt tették meg a távot. A nagyszerűen sikerült ver­senyen megjelent Neumann Andor szövetségi kapitány is, aki ezt a versenyt is próbaversenynek minősítette a Tour de Hongrie küzdelmeire. Ez a tény annyira fel­fokozta a versenyzők igyekezetét, hogy harminc csapat, közel száz versenyzővel vett részt a versenyen, amely izgalmas és mindvégig fordulatos volt. Tilden a jövő héten Budapestre jön Néhány nap múlva két érdekes teniszesemény lesz Budapesten. Június 17-én és 18-án a lágymá­nyosi BLKE-pályán megrendezik az osztrák-ma­­gyar hölgyválogatott mérkőzést, amelyen mindkét ország részéről a legjobb hölgy teniszezők vesznek részt. A másik teniszesemény még nagyobb érdeklő­­désre tarthat számot. Tilden, a sokszoros volt vi­­­lágbajnok, aki tavaly ősszel ,cirkuszával, Buda­­pesten járt és simán kikapott Eehrlingtől, jön Bu­dapestre, hogy revánsot vegyen legyőzőjén. Tár­saságában ezúttal csak natal honfitársa, Barnes jön. A revánson kívül különösen izgalmasnak ígér-?­kezik második legjobb játékosunknak, Gabrovitzi­nak mérkőzése Tildennel. Fiatal, tehetséges já­tékosunk ezáltal nagyszerű alkalmat kap, hogy nemzetközi rutinját fejlessze. Kehrlingen és Gab­rovitzon kívül Bánó Lehel és Dzsetomszky is szer­­epel a teniszversenyen, amelyet június 21-én és­ 22-én rendeznek a MAC margitszigeti center court­ján. Tildenék egyébként most vándorkörúton van­nak Európában, Bécsből jönnek hozzánk és Bu­­dapestről folytatják útjukat Belgrádba- ­ Készülődik a technika és az erő... Csiszár és a néger Laroche tréningje A rozoga váci uccai ház második emeletén a ba­rátságos sportirodákat jellemző rámázott fényképek, felszegezett plakátok fogadnak. Az előszobába kisérte­ties tompa puffogás hallatszik s ha még ez sem jelle­mezné eléggé a boksziskolát, a percenként keresztül­vonuló szöszke bokszkesztyűs gyerkőc vitathatatlanul meggyőz, hogy itt folyik a Csiszár—Laroche tréning. A teremben egyelőre Énekes dolgozik egy pöndzsing dallal,­­ az puffog. A főszereplők nincsenek jelen, pe­ldig már a fotomasina ott feszíti három lábát a sarok­ban. Végre befut egy ráncolt homlokú férfi és örven­dezve mondja: •­ Két fagylaltomba került, hogy Larochet felhoz­zam. Randevúja van. Hamarosan belép a halvány kapucinerszinű bokszoló és átsuhan az előszobán. Percek múltán a parketten van, pompásan felépített testén dagadnak az izmok. Jobb szemöldökén forradás helye, füle­s boksz­fül, a barna arcszínen alig látni a szeplőket, amelyek egészen különössé teszik az arcát. Mikor befejezi a tréninget és beszélünk, csücsörít az ajkával. Pompá­san beszéli a francia nyelvet, nem is csoda, hiszen Brüsszelben született és a­­legsötétebb Párizsban élt. — Boksziskolám van a Rue Vaugirard végén. (Ott a Rue Blometnál! — kérdem, mire elborul az arca a híres négerbál uccájának említésére.) Iparosok járnak hozzám, de most éppen szünet van, hát utazom egy kissé. Bécsben voltam és innen megyek haza. Budapest sokkal szebb, mint Bécs. Az a szép »bazilika« ott a he­gyen kivilágítva. Gyönyörű! Tréning után is sietek valamit látni Budapestből. Egy »komámmal« van ran­devúm. A menedser áll mellettem: — Nézze ezt a fiút, csupa erő. "A péntek esti meccs a technika és az erő mérkőzése lesz. Jelentkezik a technika is: Csiszár érkezik meg. Nyaka vörösre van sülve, fázósan hóna alá dugja a kezét és úgy áll a fényképész elé. , Szürkeruhás, zsirárdikalapos fekete úriember vonul be. Kissé befelé tartja a lábfejét, amin fehérbetétes cipő feszül. Filmszínésznek gondolom, pedig csak »járás­bíró«. Tudniillik bírja a járást, magyarázzák, mikor el­fúlom, hogy járatlan vagyok a terminológiában. Honfi­társát jött megnézni. Laroche megint dolgozni kezd. A ráncoshomlokú úr áradozva beszél arról, milyen szenzác és új gyakorlai­tokat végez tréning közben, de a vendég egyik pesti kollégája féltékenyen megjegyzi: — Buzogánygyakorlat az buzogány nélkül. Énekes és Laroche állanak a fényképezőgép elé. Na­gyot villan a magnéz­.nm, a levegő tűrhetetlen éles lesz és menekülök a fojtó füstből. Dr. Bárány István : Az UTE teniszversenye hétfőn délután a vegyes páros mérkőzésekkel fejeződött be. Az elő­döntők során Bánó, báró Piretné nagy küzdelem után győzött Kiss Kálmán, Tsukné ellen 6:1, 6:8, 8:6, Aschner Pál, Baumgarten Magda—Bánó, Pi­retné 6:4, 6:2, Kehrling, Jankovich—Aschner Kál­mán, Tihanyiné 6:3, 9:7 arányban. A döntő mér­kőzésben Kehrling, Jankovich MAC győzött 6:2, 7:5 arányban Aschner Pál, Baumgarten UTE ellen.­­ A Magyar Evezősszövetség évadnyitó regattá­ján kisszámú közönség előtt folytak le a versenyek, amelyek közül kimagaslik a nyolcevezős válogatómér­kőzés, amelynek győztese, a Pannónia Török nyolcasa 6 p 44.6 mp-es idejével jogosult a három város verse­nyén Budapestet képviselni. A szenior négyest a Hun­gária (Götz, Lafranka, Vály, Szimocsek, Molnár kor­mányos nyerte 7 p 3 mp alatt a Pannónia előtt. A legszebb versenyt a Pannónia és Hungária újonc nyol­casa vívta. Két kilométeren át felváltva vezettek a csapatok, itt a Pannónia megugrott és félhosszal nyerte 6 p 41.8 mp alatt a versenyt. A kormányos ket­tőst a Hungária 8 p 02 mp alatt, a főiskolai négyest a Pannónia 7 p 03.1 mp alatt nyerte meg.­­ Gabrovitz a nemzeti teniszbajnok. Az UTE tenisz­versenyén a vegyes páros kivételével vasárnap játszot­ták a döntőket. A férfi egyes nemzeti bajnokságban Gabrovitz győzött Kiss Kálmán ellen 6:3, 6:3, 7:5 arány­ban, a férfi páros nemzeti bajnokságot Kehrling és Dzjetomszky nyerte, 6:1, 6:2, 6:2 arányban verve a Gabrovitz—Aschner kettőst. A női egyes verseny dön­tőjében Baumgarten Magda győzött 6:3, 6:4 arányban Vargáné ellen, míg a férfi egyes kizárásos versenyt Nagy Ödön BBTE, a párost Heinrich és Nagy BBTE, a női egyest Tsukné UTE nyerte meg.­­ A Kispest Athénben a városi válogatott ellen 1:1 arányban eldöntetlenül mérkőzött.