Pesti Napló, 1935. november (86. évfolyam, 250–273. szám)

1935-11-28 / 271. szám

16 Csüb­örtök PESTI NAPLÓ 1935 november 28 SPORT A zürichi tréningmérkőzésen csak kemény küzdelem után győzött a magyar válogatott Magyarország-Svájc 5:2 (1:1) Zürich, november 27. (A Pesti Napló tudósítójának telefon­jelentése.) Az emberek mindenütt soviniszták. Miután a Svájciak legutóbb 6:2-re győztek a magyar csapat ellen otthon és 6:1-re kikaptunk Budapesten, ki akarták erőszakolni a revánsot, illetőleg be akar­ták bizonyítani, hogy zürichi győzelmük reális volt. Ezért a tegnap meccs kicsit erőszakos volt, jóllehet a magyar csapat mindvégig nagyobb tech­nikai felkészültsége révén fölényben volt és vég­eredményben biztosan nyerte a mérkőzést. A ma­gyar csapat fölényének láttára a svájciak kemény játékba fogtak, amire azután a mieink is kemény játékkal feleltek. A mérkőzés előtt megérkezett Sochaux-ból So­mogyi, Szabó János és Belkó, valamennyien a ma­gyar csapat volt válogatott játékosai, hogy druk­kolhassanak a magyar válogatottnak. A mérkőzésen mintegy 33.500 néző jelent meg a grashopperi pályán, amelynek talaja az esőzés­től kissé agyagos volt. A világítás sem volt va­lami elsőrendű, úgyhogy ez a két körülmény is erősen befolyásolta a játékot. Kérésünkre a sváj­ciak beleegyeztek abba, hogy a mérkőzés tartama csak kétszer negyven perc legyen, mert ezzel is ki akartuk domborítani a meccs tréningjellegét. A magyar csapat mind a tizenöt játékosát fel­vonultatta a küzdelemben, ez is a tréningjelleg aláhúzását szolgálta. Azt akartuk elérni még ez­zel, hogy vasárnap Párizsban minden játékosunk iit kondícióban álljon ki a mérkőzésre. Ugyanezt csinálták a svájciak is, akiknek néhány sérült játékosukat kellett pótolni. A mérkőzés nem mozgott valami magas nívón, mert amint említettük, a pálya talaja nem kedve­zett a magyar csapatnak. Ilyen pályán masszív, robusztus emberek sokkal jobban érvényesültek volna, mint a magyar játékosok, akik főleg tech­nikai felkészültségükkel akarták az eredményt kiharcolni. Ennek a következménye volt azután, hogy a mérkőzésen a rossz passzok egész orgiáját láthattuk és csak a második félidőben, amikor Sárosi vette át a magyar csatársor vezénylését, kerültünk tulajdonképpen fölénybe és tiszta, szép passzjátékkal szorítottuk vissza a svájciakat. Az első félidőben a csapatok a következő felállítás­ban léptek a pályára: Svájc: Schlägel — Rossel, Gobet — Vuilleumier, Jaccard, Müller — Bickel, Jäggi, Kielholz, Trigerio, Buchart A magyar csapat: Vági—Sternberg, Biró— Szalay, Szűcs, Dudás — Markos, Vincze, Cseh, Toldi, Titkos. A mérkőzést Spengler bíró vezette nagyon­­tárgyilagosan, csapat és ekkor kezdődik a meccs legerősebb pe­riódusa. A játék ettől kezdve kissé kíméletlenné válik. A dolog úgy kezdődött, hogy Sárosit az egyik svájci játékos megrúgta, mire Toldi visszarúgja a csatártársát faultoló svájcit. A közönségnek ez nem tetszik és Toldi ellen tüntet. A durvaságok folytatódnak a második félidő első tíz percében. Szerencsére a bíró helyén van és sorozatosan ítéli meg mindkét oldalon a szabadrúgásokat. A magyar csatársor hosszú passzokkal kísérle­tezik, aminek gyorsan meg is van az eredménye. A 15. percben Cseh átmegy az egész svájci védel­men, már úgy látszik, mintha túljutott volna a kom­or vonalon, de az utolsó pillanatban centerez és a beadott labdát Toldi ismét fejjel juttatja az ellenfél hátaiba (3:1). A svájci közönség ismét tüntet a gól megadása ellen, Spengler bíró azon­ban megkérdezi a határbírót, aki jelenti, hogy Cseh a kornervonalon innen adta be a labdát. Néhány perccel ezután született me­g a mérkő­zés legszebb gólja. A belső csatárok remek össz­játéka után Sárosi elindul a fél pályáról a labd­á­val, átmegy egyedül az egész svájci védelmen és a negyedik magyar gólt rúgja be a svájci kapuba (1:1). Sárosi nélkül nehezen lendül játékba a magyar csapat Az első percekben a magyar csapat csak na­gyon nehezen találja fel magát, a játékosok csusz­kálnak a sáros talajon és már a második percben a svájciak kapufát érnek el. A kifutó Vági mel­lett a svájci jobbösszekötő kapufára helyezi a labdát. Az első negyedórában alig támad a ma­gyar csapat. Bizonytalan a csatársor, a két jobb­összekötő nem tudja labdákkal táplálni a szélső­ket, az egész csapat szárnyszegetten mozog. Jogo­san merül fel a kérdés: várjon Sárosi hiánya ha­tott-e ennyire bénítólag a magyar csatársorra? Az első negyedóra nyomasztó percei után fel­lélegzünk, amikor a magyar csapat frontba kerül és a 24. percben el is éri az első gólt. Dudás—Tit­kos—Toldi összjáték után Cseh II kiugrik és tíz méterről helyezett gólt ér el a svájci kapus mel­lett (1:0). A játék nívója a gól után sem emelkedik, tovább folytatódik a csúszkálás. A következő tíz perc esemény nélkül telik el. A 34. percben a baloldali magyar védelem hibá­jából a kapuból Vági mellett a svájci jobbösszekötő passzát Kielholz befejeli a magyar kapuba és ezzel kiegyenlít a svájci csapat (1:1). A hátralévő hat percben a svájci csapat ofszájci­ taktikára rendez­kedik be és a rendkívül igazságos bíró egymás­után fújja le a támadásokat. Így ért véget a 40. percben a félidő. Incidens a pályán A második félidőben elered a hó és mindenki attól fél, hogy a pálya így még csúszósabbá vá­lik. Szerencsére a hóesésnek hamar vége szakad és a magyar csapat változott összeállításban, sok­kal jobb játékot produkált, mint az első félidő­ben. A felállítás ez volt: Vági — Vágó, Biró — Szalay Turai, Dudás — Cseh II, Vincze, Sárosi, Toldi, Titkos. Már a második percben Vincze—Sárosi akció­ból Toldi helyezett gólt fejel, 2:1-re vezet a magyar Újabb svájci rohamok A svájci közönség Hopp! Hopp! Schwitzt kiáltásokkal buzdítja csapatát. Meg is fogadják a svájci csatárok a honi biztatást és egymásután két komért, majd a 22. percben gólt érnek el. Ekkor már Szabó állt a magyar kapuba, akinek rosszul kiadott labdáját a jobbhalt messziről a magyar háló felső sarkába helyezi. (1:2) Vágit ki kellett cserélni, mert összefutott a svájci közép­csatárral, Kielholz-cal, aminek következtében mindketten megsérültek. Második góljuk után a svájciak még erősebb játékba fognak. A mérkőzés színvonala állandóan emelkedik, a játék most már határozottan szép és lendületes. Az a veszély fenyeget, hogy a svájci támadások következtében megkapjuk a harmadik gólt, de a védelem szilárdan áll és a 35. percben újból mi érünk el eredményt. Sárosi—Vincze a labda útja, amely ezután Cseh II-höz kerül, aki egyedül leszalad vele a svájci kapuhoz és berúgja a magyar csapat ötödik és utolsó gólját. (5:2) A nagy tempó mindkét oldalon kimeríti a játéko­sokat és a magyar csapat az utolsó percekben kénye-kedve szerint játszik. Amikor a 40. percben a bíró lefújja a mérkő­zést, a közönség pfujjolja a magyar csapatot, ami­nek azonban semmi oka sem volt, hiszen mindvé­gig fölényesen és szabályosan játszottunk. A vá­logatottak kondíciója kitűnő, egyetlenegy sérült sincs köztük. Holnap délben utazik a csapat Pá­rizsba, hogy ott vasárnap megvívja nehéz mérkő­zését a franciák ellen. Megérdemelten győztünk A svájciak fölött aratott győzelem feltétlen megérdemelt volt, technikailag sokkal jobb játé­kot produkáltunk, mint ellenfelünk. Meg kell azon­ban jegyezni, hogy a svájci csapatban csak négy ember szerepelt a Budapesten volt válogatottból, a többi posztokon fiatalok álltak, akiket ellenünk akartak kipróbálni. A két magyar kapus közül hibát egyik sem csinált, a hátvédek biztosak vol­tak, a második félidőben Biró feljött és egészen nagy játékot produkált. Kitűnő volt Szalai és Tu­ray jobb volt, mint Szűcs. Amikor Sárosi állt a csatársor élére, a magyar fiúk éppen olyan szelle­mes és okos játékot mutattak be a svájci közönség­nek, mint amilyet Milánóban produkáltak. Herzog Edwin Új főiskolai hátúszótehetség tűnt fel A MAFC háziversenyén a 100 m-es hátúszást egy 2 méter magas, vékony fiatalember nyerte meg 1 p 17.8 mp-es idővel. A verseny után kiderült, hogy Székely Mihálynak hívják a hosszú fiatal­embert, aki 18 éves, október óta úszik háton és nagyon hasonlít a stílusa Kieferéhez. Az új­­ hátúszótehetség szerdán Bárány úszó­kapitány jelenlétében is úszott, aki azonnal meg­hívta a vasárnapi próbaversenyre, így vasárnap este­­­8 órakor a Nemzeti Sportuszodában eldön­tésre kerülő hátúszó próbaversenynek újabb érde­kessége akadt. Az úszószövetségben visszaemlékez­nek arra, hogy négy évvel ezelőtt Csik Ferenc ugyanilyen körülmények között tűnt fel. Akkor 1 p 7 mp et úszott és ma már ennél 10 másodperc­cel tud jobbat. Adja Isten, hogy Székely Mihály négy év múlva 1 p 7 mp-et ússzon a 100 m-es hát­úszásban. Sárosi milánói játéka — a külföldi kritika tükrében *SoroH nincs formában« — még mindig kísért a megállapítás, mellyel a magyar kritika egyik része, a 6 milánói játékát jellemzi. Utaltunk már arra, hogy a magyar szakemberek egy része és a külföldi kritikusok egész mást láttak a milánói mérkőzésen, ezek ugyanis a legnagyobb megelégedés hangján emlékeznek meg Sárosi szerepléséről. A­­Der Kickert című német szaklap, Németország legnagyobb futballorgánuma, több mint egy oldalon át foglalkozik a magyar-olasz mérkőzéssel és ebben a, hosszú méltatásban is kiemelkedő részt foglal el a Sáro­siról szóló beszámoló. Az elfogulatlan és semleges német sportorgánum bevezetőjében megemlíti, hogy a magyar csapat volt az egységesebb és jobban játszó együttes, mely a győzel­met is megérdemelte volna. Majd így folytatja: A magyarok frissen, tempera­mentumosan, sokkal több ésszel játszottak, mint az ola­szok. Több meggondoltsággal és tervszerűséggel építet­­ték fel támadásaikat. Arról pedig vitázni sem lehet, hogy a magyar támadások sokkal veszélyesebbek vol­tak, mint ellenfeleiké. Ezután megdicséri a védelmet és elsősorban Turay nagy játékát, majd Sárosira tér át. Ezeket mondja: »A magyar támadósornak megvolt az a behozhatatlan előnye, hogy Sárosinak, a mindent felülmúló taktikusnak (überragenden Taktiker!) az irá­nyítása alatt dolgozhatott. Sárosi az igazi centercsatár. Nem úttörő, mint ahogy azt Angliában szeretik, hanem, olyan, aki épít, aki gondoskodik arról, hogy szomszédai célirányosan foglalkoztatva legyenek. Ezt a munkát vé­gezte most is, mégpedig a legteljesebb sikerrel és ez az oka annak, hogy a magyar támadások sokkal veszélye­sebbek voltak, úgyhogy végeredményben az olaszokat valóban csak a szerencse mentette meg attól, hogy ve­retlenül kerültek ki a küzdelemből.. .­ Eddig a semleges »Der Kicker«, mely a­­szempon­tok­ elhanyagolásával állapítja meg, hogy a m­lánói hízelgő eredmény kialakulására nemcsak Sárosi két gól­jának, hanem ezenfelül elsősorban Sá­rsi mindent felül­múló taktikai készségének, vagy szíkűi formájának és igazi centerjátékátuik döntő kihatása volt. Bizonytalan Pelle István részvétele a vasárnapi tornászversenyen Vasárnap délelőtt­­,h 1él órakor rendezi a Városi Szín­házban a BTC jubiláris dísztornáját és ennek keretében a magyar egyéni bajnoki tornászversenyt, mely egyúttal az első olimpiai próbaverseny lesz. A nagy érdeklődés­sel várt versenyre Pelle­r István, Péter Miklós, Tóth La­jos, Sarlós József, Sárkány István, Hegedűs József, Kecskeméti Gábor, Surányi József, Lenczi Rezső, Rácz Lőrinc­, Vida Ignác, Káldy Lajos, Mogyoróssy Győző, Grünfeld József és Fischer Sándor nevezett. A tizenhat főnyi mezőny tagjai közül azonban Pelle István olim­piai bajnok minden valószínűség szerint hiányozni fog, mert legutóbbi tréningjén dereka megrándult. Ha vasár­napig derékrándulása nem jön rendbe, a MOTESz nem engedi starthoz állani, nehogy rosszabbodjon állapota. Az országos egyéni bajnoki verseny mezőnyén kívül bemutatja tudását vasárnap a jubileumi verseny tizen­két fiatal tehetséges résztvevője, valamint az a hét tor­nász, aki az ifjúsági egyéni bajnokságra nevezett. A versenyrő jegyek elővételben Az Est Erzsébet körút 18—20. szám alatti jegypénztáránál kaphatók. Szombaton és vasárnap bécsi vendégei lesznek a műjégnek Szombaton este 7 órakor és vasárnap délben fél 12 órakor nemzetközi jéghokkimérkőzést rendez a BKE a városligeti műjégpályán. A magyar hokkizóknak a bécsiek lesznek a vendégei. A Wiener Eislauf Verein a »Währing« legjobb játékosaival megerősített csapatát küldi Budapestre, hogy az együttes szombaton a BKE, vasárnap pedig a magyar válogatott csapattal mér­kőzzön. A jéghokkimérkőzésekre jegyek elővételben Az Est jegyirodájában (VII., Erzsébet körút 18—20. sz.) vásá­rolhatók. Ajk utolsó autóverseny. December 1-én rendezi szezonzáró autó- és motorkerékpárversenyét a Teréz­városi Torna Club. A versenyre Detmár Walter, Hart­­mann László, Kozma Endre, Lukavecz Ferenc, Marti­nek István és Wilhelm S­ódor küldte be nevezését a legjobb magyar versenyzők közül.­­ Nyilvántartják az Európa-rekordokat az atlétiká­ban. December 7-én és 8-án tartja Varsóban ülését az az ötös bizottság, amelynek feladata az atlétikai Európa-bajnokságokkal kapcsolatos kérdések letárgya­lása. A bizottság Varsóban eldönti, hol kerül legköze­lebb megrendezésre a verseny és összeállítja az edó atlétikai Európa-rekordlistát.­­ Olasz vívók Bécsben, Bécs város tőrvívóbajnok­­ságában ez évben vehetnek először részt külföldi vívók. Az első nemzetközi bajnoki versenyen a legjobb olasz vívók vesznek részt. Bécsbe utazik a versenyre Nedo Nadi szövetségi elnök vezetésével Marzi és Burcaro, míg Agostoni és Mangiarotti epeversenyben vesz részt. Muskátlijait « tavasszal "idén, frissen «állítja Növényeit szakszerű­en ápolja álfű­tett NÖVÉN­YKLINIKA «1? «I­talap • Pestszenterzsébet (Klinger major) TelefAli