Rondul, aprilie 2002 (Anul 10, nr. 2687-2710)

2002-04-15 / nr. 2698

Rondul CSU Sibiu a câștigat ultimul joc al sezonului regulat, in deplasare, la Fieni. Oaspeții au ter­minat victorioși, in spe­cial, datorită evoluției excelente a pivotului sârb Zeliko Bubanja, marcator a 41 de puncte. Baschetbaliștii sibieni s-au impus în fața echi­pei gazdă, Cimentul, cu scorul de 87-72, într-o partidă care nu a con­tat, însă, decât pentru palmares. Așa cum ne­­a obișnuit în ultimul timp, elevii antrenoru­lui Mircea Vulc au e­­voluții oscilante, pe parcursul unei partide, alternând momentele foarte bune, cu căderi aproape inexplicabile. După acest senariu s­­au desfășurat ostilită­țile și sâmbătă. Primul sfert a fost echilibrat, nici una din cele două formații nereușind să se desprindă. Astfel, gazdele au terminat prima parte cu un avan­taj minim, de doar două puncte, 23-21. Oaspeții au dominat sfertul doi, pe care au reușit să îl câștige (24­ puncte, 45-38. A urmat un nou sfert slab, de ambele părți, în care s-a greșit mult, în special în faza de finalizare. Consecința a fost că cele două formații nu au reușit împreună decât 28 de puncte. Gazdele s-au impus cu 15-13, făcând ca înaintea ultimei părți, diferența de pe tabelă să fie de cinci puncte, în favoarea sibienilor (58-53). Ultimul sfert a fost cel care a făcut diferența. Cu cele 29 de puncte reușite, față de cele doar 19 ale gazdelor, ardelenii s-au impus în final cu scorul de 87- 72. Baschetbaliștii de pe Cibin au jucat însă, mai mult cu gândul la meciul de sâmbătă, când vor întâlni, la Sibiu, pe CSU ISA Pitești, în primul meci al turului întâi din play­off. Au marcat pentru CSU: Bubanja 41, Spânu 15, Vergy 10, Pelger 10, Kovács 6, Alecu 3 și Morar 2. Bubanja nu a putut fi oprit Teodor Boantă 15­, intrând la vestiare cu un avantaj de șapte Fotbal/ Divizia B, seria a 2-a Victorie neconringătoare, după o jumătate de an Au marcat: Gavrilescu (min. 44), F Popescu (min. 58), Stanciu (min 75) Stadion: “Gaz Metan”, teren: foarte bun, timp: călduros, spectatori: cca. 800. Gaz Metan: Roșca - Miclăuș, Drăgulin, FI. Șomfălean, Ciurar - V. Stoica, Hanc­­‘70 Stan-După aproape șase luni de așteptare, suporterii meaieșeni au savurat, sâmbătă, prima victorie a “naziștilor”. Judecând după scorul de forfait înscris pe ta­bela de marcaj, s-ar spune că “alb-negri” au dominat cu autoritate partida cu “lanterna ro­șie”, în fapt, niște copii care n-au încă nici un nume în fotbalul româ­nesc. Lucrurile, din pă­cate, n-au stat deloc astfel. “Găzarii” s-au complăcut în același joc confuz, anost, cu greșeli individuale e­­xasperante, precum în ultimele cinci etape. Fi­nalmente, au reușit, to­tuși, să își aproprie vic­toria, în primul rând, datorită portarului ad­vers Weissler, care a greșit flagrant la pri­mele doua goluri ale gazdelor. După ce Hanc a șutat pentru prima oară pe poartă, în min­utul 30, tot el a aruncat, în minutul 44, o minge în careu, portarul timi­șorean a ezitat să inter­vină, iar Gavrilescu a reluat, de la opt metri, în poartă, la colțul scurt O nouă gafă a goal­­keep­erului de pe Bega i-a ajutat pe medieșeni ciu­: Pogăcean, Boro­­ncoi (‘65, Dâmbean) - F. Popescu (‘73, Boa­­ru), Gavrilescu. Antrenor Silviu Dumi­­trescu Poli, Weissler - Poden­­ca, Pașca, Butaru, Giu­­chici - Roșu (‘82 Jura­­vlea), Berculean (‘61, Ilieș), Grijincu, l­aș -să își mărească avanta­jul. Gavrilescu a șutat din interiorul careului, mingea a fost respinsă în față, până la Ferentz Popescu, care a reluat nestingherit în colțul lung (min. 58). Scorul final a fost stabilit cu un sfert de oră înainte de final, de noul introdus, Stanciu. Acesta, aflat pe fază, a reluat în plasă mingea șutată de Boa­­ru și care părea că se va scurge pe lângă stâlpul din stânga porții lui Pecarov, Rațiu (75, Bișcarov). Antrenor Dorel Mașco­­vescu Cartonașe galbene: Pogăcean/ Poderca, Grijincu Albiții: Cristina Ionescu (Petroșani) - Irina Marț (Botoșani), Monica Rusu (Cluj-Napoca) Weissler: 3-0. Mai trebuie spus că, la Mediaș, s-a consumat, sâmbătă, o premieră: partida a fost condusă de un “trio” de arbitri de sex feminin. De altfel, puținii spectatori pre­zenți la stadion au a­­preciat mai mult pres­tația brigăzii de arbitri, decât pe cea a jucă­torilor favoriți, aceștia scandând numele celor trei “cavaleri” ai flu­ierului, evident, cu vădită simpatie. Alte rezultate: Minaur Zlatna • Unirea Alba Iulia 3-1 Pandurii Tg. Jiu - ASA Tg. Mureș 1-1 UTA - FC Baia Mare 1-1 Olimpia Satu Mare - FC Bihor 1-0 Jiul Petroșani - Extensiv Craiova 2-1 Dacia Pitești - Câmpia Turzii 1-1 “U” Cluj - CSM Reșița 4-0 Clasament * * Echipă penalizată cu 15 p. 1.UTA 20 152 3 33-16 47 p 2.FC Baia Mare 21 125 4 38-17 41 3.Extensiv Craiova 21 124 5 35-16 40 4.Câmpia Turzii 21 104 7 32-25 34 5.FC Bihor 209 6 5 29-16 33 6.Unirea Alba Iulia 219 6 6 34-30 33 7.CSM Reșița 219 5 7 22-29 32 8.Dacia Pitești 218 5 8 33-29 29 9.Pandurii Tg.Jiu 217 8 6 18-16 29 1.Gaz Metan Mediaș «219 6 6 31-16 26 11.”U”Cluj 216 6 9 31-26 24 12.ASA Tg. Mureș 217 3 1119-33 24 13.Minaur Zlatna 216 5 10 20-28 23 14.Olimpia Satu Mare 217 1 13 35-43 22 15.Jiul Petroșani 214 3 1419-41 15 16.Poli Timișoara*•211 3 17 12-60 -9 * Echipă penalizată cu 7 p. Etapa viitoare (20 aprilie) FC Bihor - ASA Tg. Mureș, Unirea Alba Iu­­lia - “U” Cluj, Câmpia Turzii - Gaz Metan Me­diaș, FC Baia Mare - Pandurii Tg. Jiu, Poli­tehnica Timișoara - Jiul Petroșani, Olimpia Sa­tu Mare - Dacia Pitești, CSM Reșița - UTA, Ex­tensiv Craiova - Minaur Zlatna. ROMANIA CABLE SYSTEMS ITu V^—­3) SIBIU, str. Someșului nr. 57, etaj 6. cod 2400. tel. 069/211.887 fax: 069/211.826 De PAȘTE, RCS îți face un cadou! Până în data de 3 Mai beneficiezi de 50% reducere la taxa de contractare și gratuitatea abonamentului pentru luna instalării. în plus, societatea suportă toate cheltuielile exterioare casei tale. Vino acum, achită abonamentul pe 3 luni și bucură-te de sărbători împreună cu RCS! luni, 15 aprilie 2002 - pag. 11 Rugby Sibienii n-au avut adversar Teodor Boantă CSM Kirschbaum a început mai mult decât bine returul campiona­tului, la finalul căruia si­bienii speră să rămână in prima ligă. Elevii lui Petre Suciu au zdrobit, pur și simplu, pe Precizia Săcele, cu scorul de 38-6 (24-6), într-un meci în care au culcat de cinci ori balonul în terenul de țintă advers. Cu Rășcanu în formă de zile mari­­ sibianul a reușit 16 puncte - oaspeții nu au putut emite nici o pretenție. Punctele lor au venit în urma a două lovituri de pedeapsă, transformate în prima repriză. Recitalul punc­telor a fost deschis de Rășcanu, în minutul 3, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Florea a urcat scorul la 8-0, în urma unui eseu, transformat de Rășca­nu, 10-0. La acest scor, oaspeții punctat și ei o dată, 10-3, pentru ca, până la pauză, Rășca­nu și C. Micu să mai reușească alte două în­cercări, ambele trasfor­­mate de primul. Tabela primei părți a fost în­chisă de oaspeți, 24­6. Aflați la adăpostul unui avantaj confortabil, si­bienii nu au mai forțat, după revenirea de la vestiare. Chiar și așa, ei au mai trecut de do­uă ori cu mingea în spatele buturilor ad­verse, prin Zeicu și L. Micu. Rășcanu și-a fă­cut și de această dată datoria, transformând eseurile, 38-8. “Mă bu­cur că am reușit să ob­ținem o victorie așa concludentă, în ciuda condițiilor grele în care ne-am pregătit”, a spus fericit, la final, Petre Suciu. Peste o săptă­mână, rugbiștii sibieni vor juca din nou pe te­ren propriu, adversară fiind Sportul Studen­țesc. CSM Kirschbaum a în­ceput în componența:­­ Florea, Borș Barbu, C. Tatu, Cucu, Zeicu, Bor­can, Seceleanu, Costa­­che, Rășcanu, C. Micu, Nedelcu, L. Micu, Apostol și Banciu. Du­pă pauză, au mai intrat: D. Tatu, în locul lui Borcan, Văcar i-a luat locul lui Seceleanu, Tăcu l-a înlocuit pe Borș, Roman pe C. Tă­cu, iar L. Micu a fost schimbat cu Gustos. Play-off, etapa a 6-a: Farul Constanța - Steaua 8-25 Dinamo - Politehnica Iași 107-3 “U” Cluj - “U” Baia Mare 46-14 Pallatis Mangalia - Rulmentul Bârlad 25-12 în clasament, conduce Dinamo (24 p), urmată de Steaua (20 p) și de “U” Cluj (17 p). 09.30 Automobilism Nascar: Cura de la Forth Worth, Texas (r) 10.30 Tenis: Turneul feminin de la Amelia Island. Finala (r) 11.30 Ciclism: Cursa Paris - Roubaix, Franța (r) 13.00 Sărituri în apă: la Stockholm, Suedia (r) 14.00 Tenis (r) 15.00 Curling: CM la Bismarck. Finalele la feminin și masculin (r) 17.45 Maraton: Maratonul de la Londra (r) 19.00 Maraton: Maratonul de la Boston 21.30 Box (r) 22.00 Omnisport (r) 22.30 Fotbal: Drumul spre Cupa Mondială. Polonia și Cehia (r) 2300 Fotbal: Eurogoluri 00.45 Știri 01.00 Omnisport (r) 01.30 Fotbal: Meciul secolului (r) 02.15 Știri (r)