Magyar Sakkélet, 1958 (8. évfolyam 1-12. szám)

1958. május / 5. szám

76 m Budapest I. osztályú bajnoksága A­­budapesti Alszö­vetség már-már ha­gyományos I. osztályú versenye három szakaszban zajlott le. Az elődöntőkben 96 versenyző indult, közülük 48-an jutottak a középdöntőbe. Fokozta a verseny vonz­erejét, hogy már az első szakaszától csil­lagszerzésre jogosított, a továbbjutás pe­dig az országos bajnokság elődöntőjén való részvételre kvalifikált. A bajnokság döntője 3 mesterjelölt, 3 csillagos és 6 I. osztályú résztvevő öthe­tes küzdelme után, március végén feje­ződött be. Az első két helyezett, Dénes István és Prelovszky László — a verseny­­bíróság döntése értelmében — két játsz­mából álló párosmérkőzéssel döntötte el a bajnoki cím sorsát. Mindkét játszmát Dénes István nyerte meg. A győztes régóta jól ismert, erős ver­senyző, már a harmincas éveikben (Dre­­licska néven) kiváló főtorna játékosként szerepelt és több esetben közvetlen köze­lébe jutott a mesteri címnek. Az utána következő fiatal gárda az utánpótlás já­tékerejéről tanúskodik. (E. J.) jÉkÍtÉSZ ÉJÉZÉL ii/ii­­mwmk BUDAPESTI SAKKSZAKOSZTÁLYOK HÁZI ÉS MINŐSÍTŐ VERSENYEI: —1 AZ ANÓD VASAS III. osztályú ver­senyének győztese Kapus Ferenc 13,5, he­lyezettek: Szász György 13, Csikós János 10 pont­ .— A DANUVIA SE III.­ osztályú verse­nyének győztese Molnár György 13,5 pont, Csónaki István és Pataki Ferenc 12,5. — AZ ÉLELMEZÉSI Dolgozóik Szakszer­vezeti Sportköre minősítő versenyt ren­dezett. Az első csoportban Szász Miklós győzött 10.5 ponttal, Csathó János, Benő Kálmán és Koncz Imre előtt. A második csoportban Borissza Endre lett a győz­tes 9 ponttal Boros Béla és Csikós József előtt.­­ A GANZ TE IV. osztályú versenyé­nek győztese Tatár József 10 pont, he­lyezettek: Moharos Viktor és Csávási Béla 9 pont. — A KISMOTORGYÁR II. osztályú ver­senyét Króhn Gábor nyerte 11 ponttal, helyezettek Guth Tibor és Böde István. — A KÖZPONTI SZERSZÁMGYÁR III. osztályú versenyén Jánosi László, Kossik József és Nedolai László holtversenyben végeztek 11 ponttal. — A PÉNZJEGY-NYOMTATVÁNYEL­LÁTÓ SK házi­ versenyének eredménye: Mayer Károly 8, Szilágyi Jenő 7, Halpert Sándor és Nógrádi Gyula 6,5 pont. A má­sik csoportban Rózsa László győzött 9,5 ponttal, Bokor Antal és Jambrich Mi­hály előtt. — A SZÖVOSZ IV. osztályú minősítő versenyét Ágh Márton és Rácz Tibor nyerte 11,5 ponttal Sztakó László előtt. — A TESTVÉRISÉG SE IV. osztályú versenyét Horváth Zoltán nyerte 11 pont­tal Balla Gyula és Erdei Lajos előtt. — A TÖREKVÉS SE II. osztályú verse­nyén Czakó György és Mosolygó Pál győ­zött 9 ponttal Kiss József és Hegyi Lász­ló előtt. — A VASAS DRÓTHÁLÓ háziversenyét Komoróczi Miklós és El­renfeld­­Zolt­án nyerte 8,5 ponttal, harmadik Végh István 8 pont. — A VASAS-KISMOTOR III. osztályú versenyét Soltész Miksa és Váci Károly nyerte­ 10 ponttal Stefik Pál és Szommer Ferenc előtt. 100 táblás mérkőzés — A HONVÉD TH felszabadulásunk 13. évfordulója alkalmából 100 táblás mérkő­zést játszott a Csepeli Vasművek dolgo­zóival. — A győztesnek értékes serleget ajánlott fel a Honvéd Sportközpont. A szervezés terén kiváló munkát végeztek: Ozsváth András és Haj­dun József. A ver­senyt 67:33 arányban a Honvéd csapata nyerte. KERÜLETI III. OSZTÁLYÚ BAJNOKSÁGOK II. kerület: Vári András és Falusi László 10 pont, Jaskó István 9, Vég­h Attila 7.5, Németh György és Rácz István 7, Kudar Tivadar és Domonkos Ferenc 6 pont. VII. kerület: Mészáros József, Mandel Péter és Jagicza László 8, dr. Armentánó Lajos és Fodor Sándor 7.5, Hirtig Tibor 6 pont. IX. kerület: Birinyi István 10.5, Laczkó Lajos 10, Bartalis Ferenc és Szabó Lajos 7.5, Tok­már Ferenc 6 5, Zitkovszky László 6 pont. VIDÉKI HÍREK — BORSOD MEGYE. A megyei csapat­­bajnokságot a Miskolci MTE nyerte 60 ponttal. További sorrend: DVTK II. 52.5, Ózdi Vasas 50, Borsodnádasdi VSE 41.5, Sátoraljaújhelyi MÁV 39.5, Miskolci MTE II. 36.5, Bükkaljai Bányász 29, Mezőke­resztesi SE 27.5 pont. A CSONGRÁD MEGYE I. oszt. csapat­bajnokságában a Hódmezővásárhelyi MTE és a Szegedi Egyetemi AC holtverseny­ben, 22 ponttal végzett az első helyeken. A bajnoki címet a HMTE nyerte el a BUDAPEST I. oszt. .• 73 P* bajnokság döntője v o 1958. I. 221—III. 29. *§ J J p tó tnN inG­D N w cotó o J0 -en 'cd '0)tó 3 X B n x (uOtó o 'Cd N G otó Dénes. István— 1 ‘A0 1 1 1 1 1 1 0 1 8‘A Prelovszky László0 — 1 1 1 1 1 1 1 Va1 0 8*A Baráti László y20 — v21 ■ 11 0 i 1 1 1 8 Szikszai Zoltán1 0 ‘A ‘A1 0 0 1 1 0 *1 6 Zentai Zoltán0 0 0 V*0 1/i ,‘A1 1 1 5'A Bjury Róbert0 0 0 0 1__ ‘A:y26 1 1 1 5 Id. Honfi Károly0 0 0 1 Va ‘A ‘A0 ‘A1 1 5 Tábor József0 0 1 1 0 Va .Va— 0 6 1 Va 4Va Rétháti Róbert0 0 0 0 y21 1 1 — 0 v2 v2 ■ 47a Cuibus János0 b­0 0 6 0 ‘A1 1 — •Va1 4Va Horváth Sándor1 0 0 1 0 0 0 0 Vs Va 72 3‘A Záhorszky József0 1 0 0 0 0 0 v2 Va0% 27a agyarB33MI­­ SZEAC legyőzésével. Harmadik a SZAK csapata, lett. — A H. oszt. csapatbajnok­ságot a Szegedi Gőzfűrész csapata nyerte Kiskunudorozsma előtt. — A megye női bajnokságának eredménye: Kovács Emi­lia 10.5, Dusnokiné 10, Nemessányiné 9.5, Farkas Júlia 7.5, Rigó Márta 7 pont (12 résztvevő). — DEBRECEN. A Hajdú megyei Alszö­vetség február—­március hónapban ren­dezte meg a város egyéni bajnokságát, amely az alábbi eredménnyel végződött: Filep Tibor 8 pont, dr. Szarvas Pál, dr. Fejér György, Arnold Csaba és Kovács Zoltán 6.5, dr. Viszokai László 5.5, Sipos László és Daróczi Zoltán 4, Sípos Ferenc és Vannay János 3, Halász Lajos 1.5 pont — GYŐR MEGYE. A megyei egyéni bajnokság eredménye: Velicsányi László és Kállai József 9.5, Pollak Pál és Lukács Gyula 9, Popovits József 8, Simon Fe­renc 6.5, Gobbi László 6, Verebély Antal 5.5, Szabó Zoltán és Antal Árpád 5, Bár­sony József, Kovács Dávid, Riemer Sán­dor és Szigeti­ Elemér 4.5 pont. — HAJDÚ MEGYE. A megyei II. osztá­lyú csapatbajnokságot a DMTK II. nyerte 511 ponttal, további sorrend: Debreceni VM II. 49, Debreceni MTE 44.5, D. Szpar­takusz II. 44.5, D. Kinizsi II. 41.5, Orvosi Műszergyár 39, Gördülőcsapágy-gyár 34, Mezőgazdasági Akadémia 32.5, Hajdúsági Gyógyszertár 23 pont. — A III. osztályú csapatbajnokságot a D Lendület nyerte, fél ponttal a D. Vörös Lobogó előtt. — HEVES MEGYE. A megyei alszövet­ség Alkotmány Kupa villámbajnokságot rendez Füzesabonyban, június hóban. A résztvevőik költségeit az alszövetség fe­dezi. . — MISKOLC város egyéni bajnoksága hármas holtversennyel végződött. Ered­mény: Zentai Tibor, Bokor István és To­kaji Nagy György 8, Lőrincz Károly 7.5, Kádas Gábor és Ligetfalvi János. 7, Dol­­láik István 5.5, Szigeti Albert 5, Hódosi Béla 4, Cseh József és Orosz Béla 2 pont. — NYERGESÚJFALU. A Magyar Viscosa SE Bernáth János emlékversenyt rende­zett I. osztályra minősítő jelleggel. Győz­tes Szűcs János 8 ponttal, további helye­zés: Jaksa Zoltán 7.5, Szilágyi István 6.5, Fábián István, Terdy István és Kara­fiá­th Jenő 6, Forgács Albert 4.5, Fülöp István­ 3.5, Pétervári István 3, Síksági Imre 2.5, Kosselák Sebő 1.5 pont. — SOMOGY MEGYE. A falusi sakkozók megyei szpartakiád-döntőjét hét járás leg­jobb csapatának részvételével Kaposváron bonyolította le a megyei alszö­vetség. A döntőn négyes csapatok vettek részt. A­z első helyezett csapat a megyei sportfel­ügyelőség serlegét nyerte. A csapatokban szereplő fiatalok közül kitűnt Róth Ernő csurgói versenyző. A megrendezésben nagy segítséget nyújtott a KISZ. Ered­mény: I. Tab, II. Marcali, III. Fonyód, IV. Somogyszil, V. Barcs, VI. Csurgó, és VII. Balatonszárszó. — SZEGED. A megyei alszövetség már­ciusban I. osztályú m­inősítő versenyt rendezett Rendes Albert emlékére. Ered­mény: Bodnár Ferenc (Szolnoki MTE) 9, Mosonyi Kálmán és Varga István 8, Tar­nai és Koczika 7 5, Ott 7 pont. A helye­zettek a Sz. Vasutas versenyzői. A norma 7 pont volt. — Városi villámbajnokság a felszabadulás ünnepén: Dózsa Pál 10, Papp László 8.5, dr. Tarnai Károly 8 p. — Szeged—Győr 5 táblás scheveningeni villámverseny április 5-én: 17:8 a szege­diek javára. — SZOMBATHELY városi csapatbajnok­ságának eredménye: Vasas Mezőgépgyár I. 47, Szpartakusz I. 39.5. Postás 34, Hala­dás 29.5, Vendéglátók 22.5, Szpartakusz II. 19.5, Faipart V. (Vakok) 17, V. Mezőgép II. 15 pont. A VESZPRÉM MEGYE bajnokságát Szijjártó Szabó Benjámin 10.5 ponttal nyerte az ugyancsak 10.5 pontos Kovács Miklós előtt. Magyar Gyula dr. 10, Gu­­b­ácsi József dr. 9, Siklósi Péter 3, Orbán István 7, Borián János dr. 6.5. pont. — ZALA MEGYE. A MEDOSZ SK Türje sakkosztálya kétfordulós házi versenyt rendezett. Győztek: Horváth Ferenc 16.5, Nyitrai István 15.5, Lendvai Károly 15, Ládonyi István 14.5 ponttal.