Magyar Sakkélet, 1960 (10. évfolyam 1-12. szám)

1960. január / 1. szám

diik bajnokságon Szabó László mö­gött a II. helyre került, megelőzve Barczát, a tizenegyediken Barcza és Szabó mögött a III—IV. helyen végzett, a tizenkettediken pedig Barcza mögött a II—III. helyre került (Szabó nem játszott).­­Két nagymesterünknek a hege­­móniáért folytatott harca jel­lemezte tehát országos bajnoksá­gaink sorozatát 1957-ig, amikor is örvendetes változás következett: a XIII. bajnokságot imponáló játék­kal egy homo novus, Portisch La­jos nyerte, 18 játszmából 13 egysé­get szerezve. Ez a verseny még két kellemes meglepetéssel szolgált, Honfi Károly is mindvégig esélyese volt a bajnoki cím megnyerésének, s csak a hajrában, Portisohsal szem­ben elszenvedett veresége szorította le 12,5 ponttal a második helyre. Barcza nagymesternek osztozkodnia kellett a III—IV. helyen Forintos Győzővel, aki ez alkalommal másod­ízben szerepelt a bajnoki döntőn. (Bilek István az V. helyen végzett.) »Portisch és Honfi versenyfutásá­nak jegyében peregtek a fordulók, s a többiek már csak a harmadik he­lyért küzdhettek«, ez volt a ver­seny jellege a 8. forduló után.­­ »Fiatalok örvendetes sikere és a ru­tinos öregek tisztes helytállása. Ezt a kedvező képet tükrözi az ered­mény­« — írta Bán Jenő verseny­­beszámolójában. A népes sakkozó­­tábor pedig abban reménykedett, hogy fiataljaink előretörése új kor­szakot vezet­­be. Ez a reménység azonban csak rész­ben vált valóra. A XIV. és XV. baj­nokságon csupán Portisch Lajos iga­zolta, hogy sikere nem csupán a ki­tűnő »versenytaktikusé« volt, hanem egy nagy tehetség beérkezése is. A vidékről fővárosiba került fiatal sak­kozó először a XI. bajnokság döntő­jében indulhatott. A 20 részvevős versenyben 10 egységet szerezve, a szerény X—XI. hellyel kellett be­érnie, a XII. bajnokságon 14 rész­vevő között 7,5 ponttal az V—­VI. helyen végzett, de ezt megelőzően a Szikra vegyes mes­terversenyén az I—II. helyre került Barczával, fél ponttal előzve meg Benkőt, s mint a 6. sorszámú olimpikon, tagja volt a moszkvai csapatnak. A XIII. baj­noki verseny hozta meg hazai földön az igazi nagy sikert számára. Pá­lyafutásának további állomásai iga­zolták, hogy nem váratlan kiugrás volt ez, hanem egy felfelé ívelő pálya első jelentős dokumentációja. . Ezért nem volt meglepetés, hogy 1958 végén, a XIV. bajnokság az országos bajnokságok sorozatában egyedülálló eredménnyel végződött: a 18 részvevős versenyen hárman kerültek az élre 12,5 ponttal: Bar­cza és Szabó nagymesterek és Por­­tisch Lajos. Az sem lepte meg túl­ságosan a sakkozó közvéleményt, hogy hármuk körmérkőzéséből a fia­talság került ki győztesen. Új ma­gyar nagymestert avattunk. És ha már történeti összefogla­lónkban megemlékeztünk a »törzs­­gárdáról«, a históriikumhoz tartozik az is, hogy az országos bajnokságok sikeres lebonyolításában oroszlánré­sze volt Balogh László nemzetközi bírónak, a­ki mind a 15 versenyt közismert szakértelemével és nagy ügyszeretettel vezette. E ezek az előzményei a XV. ju­­­­­­biláris sakkbajnokságnak. — Meglepetést nem várhattunk, s a be­avatottakat főleg az kérdés érde­kelte, hogy a »big three« (a három nagy) versenyéből ki kerül ki győz­tesként, vagy netán megismétlődik-e a múlt évi váratlan végeredmény, és a nagy küzdelem hármas holt­versenyt eredményez? Talán Bilek István nemzetközi mesterünktől vár­tak még hívei meglepetést. A két homo novus­szal, Orendi Emillel és dr. Hévízi Lászlóval szemben nagy igényeket nem támasztottak. Az előhaladási­­táblázat szemlélte­tően mutatja, hogy az előzetes tippe­­lés nagyjában igazolódott. A ver­seny első negyedében csupán egy meglepetés történt: Barcza nagy­mester a II. fordulóban Bilekkel szemben előnybe került, de ellen­fele taktikai esélyeit nem mérle­gelte kellőképpen, s a függőben ma­radt állás nem volt menthető. Ezt a vereséget azonban kiegyensúlyozta négy győzelme. Portisch az első öt játszmából csupán fél pontot adott le, Szabó nagymesternek két játsz­mája végződött döntetlennel: Szily elleni miniatűr játszmája menthetet­lenül lépésisméneslbe torkollott, Föl­dinek pedig örökös sakkal sikerült­ döntetlenné tennie a játsz­mát. (Földi különben mind Portischsal, mind Barczával döntetlent ért el, sőt ez utóbbi játszmában Barczának kellett küzdenie a döntetlenért.) — A második negyedben mind a há­rom rivális 3—3 remist adott ki, s így a vezetők állása nem változott: Portisch 8 ponttal állt az élen, Bar­cza 7,5, Szabó 7 ponttal követte. A XV. magyar bajnokság résztvevői. Ülő sor: Bilek, dr. Szily, Hajtun József szöv. főtitkár, Szabó, dr. Bojta Béla szöv. elnök, Barcza, Portisch, Flórián, Kluger, Álló sor, Orendi, Dely, Navarovszky, dr. Pogáts, Forintos, Gábor Zoltán szöv. ü­gyv. elnök, Dalmadi Jenő em­. tag, Jeney, Mohácsi László versenyvezető, Balogh László versenyvezető, Haág, Honfi, Lengyel, Róbert, Földi, dr. Hévizi. (Pobuda foto felvétele)