Sakkfutár, 2004 (4. évfolyam, 1-16. szám)

2004 / 4. szám

SAKK-PRAKTIKUM__________________________________ A sakk szabályai (7) A DÖNTETLEN JÁTSZMAVÉGZŐDÉS 9.1. (a) Lépését követően egy játé­kos döntetlent ajánlhat. Ezt az órakeze­lés előtt kell megtennie. Egy döntetlenajánlat a játszma bár­mely más szakaszában is érvényes (megtehető), de a 12.5 szabálypontot figyelembe kell venni. A döntetlen­ajánlatot nem lehet semmilyen feltétel­hez kötni. A döntetlenajánlat nem von­ható vissza, és mindkét esetben addig érvényes, amíg az ellenfél el nem fo­gadja, vissza nem utasítja szóban, vagy egy válaszlépéssel, vagy addig, amíg esetleg a játszma valamely más úton nem folytatódik. (b) A döntetlen ajánlatot mindkét mérkőző fél fel kell hogy jegyezze a játszmalapon, egy jel (a) használatá­val. Lásd az E. Függeléket. (c) A 9.2, 9.3 vagy 10.2 szerinti döntetlen igényléseket egyben döntet­len ajánlatnak is kell tekinteni. 9.2. A játszma eldöntetlen, ha egy lépésen lévő játékos döntetlen igénylé­se indokoltnak bizonyul, abban az eset­ben ha háromszor ugyanaz a hadállás (nem feltétlenül lépésismétléssel): (a) előállhat, ha a játékos beírja ezt a lépést a játszmalapjára és ezen lépés megtételének szándékát a versenybíró­nak bejelenti, vagy­ (b) előállt. Az (a) és (b) helyzet hadállásai ak­kor számítanak azonosnak, ha ugyanaz a játékos következik lépni, ha ugyan­azokon a mezőkön ugyanazon fajta és színű bábok helyezkednek el, és a le­hetséges lépések minden bábbal, mind­két fél részére ugyanazok. Nem ugyan­az az állás, ha időközben egy gyalog menetközbeni ütéssel üthető volt, és most nem az, vagy ha a sáncolás joga átmenetileg, illetve véglegesen meg­változott. 9:3. A játszma eldöntetlen, ha egy lépésen lévő játékos döntetlen igénylé­se indokoltnak bizonyul, abban az eset­ben ha: (a) játszmalapjára felírja, és beje­lenti a bírónak, hogy egy olyan lépést szándékozik tenni amely azt eredmé­nyezi hogy a két fél utolsó ötven lépé­sén keresztül nem történt sem gyalog­lépés sem ütés, vagy: (b) a két fél utolsó ötven lépésén keresztül nem történt sem gyaloglépés sem ütés. 9.4. Ha egy játékos megteszi lépé­sét, anélkül hogy döntetlenigényét be­nyújtaná, akkor ezt a 9.2 és 9.3. szerinti jogát arra a lépésre vonatkozóan el­veszti. 9.5. Amikor egy játékos a 9.2. vagy a 9.3. szerint döntetlent igényel, akkor mindkét órát azonnal le kell állítania. Igényét nem vonhatja vissza. (a) Ha az igénylés megalapozott (korrekt), akkor a játszma azonnal vé­get ér, döntetlen eredménnyel. (b) Ha a döntetlen iránti igény nem indokolt (inkorrekt), akkor a bírónak az ellenfél meglévő gondolkodási idejé­hez 3 percet hozzá kell adnia. Ezen felül, ha az indokolatlanul igénylő játé­kosnak az óráján két percnél több gon­dolkodási idő van, akkor a bírónak fe­lére kell csökkentenie az igénylő hátra­lévő idejét, amely csökkentés mértéke maximum 3 perc lehet. Ha az igénylő­nek egy percnél több, de két percnél ke­vesebb gondolkodási ideje van, akkor a csökkentés után egy perc gondolkodási időt kell neki meghagyni. Ha az igény­lőnek egy percnél kevesebb gondolko­dási ideje van, akkor azt a versenybíró nem csökkentheti. Ezután folytatniuk kell a játszmát és az igénylés tárgyát képező lépést meg kell tenni. 9.6. A játszma eldöntetlen, hogyha olyan állás jön létre, amelyben semmi­lyen szabályos lépéssorozat esetén sem fordulhat elő matt adás, beleértve a leg­ügyetlenebb játékot is. Ez azonnal a játszma végét jelenti. 20 Termál kupa Rapid sakkverseny Tolna megye nyíilt egyéni bajnoksága Helyszín:­­Gróf Apoponyi Kastélyszálló Hőgyész Időpont:­­2004. május 02. 8.30 Lebonyolítás: 6 fordulós svájci rendszerben, 2x25 perc játékidővel Nevezés:­­írásban, Papp Csaba 7144 Decs Öreg u. 53. vagy: pappcs64@freemail.hu 70/382-42-60 Szuhai Balázs 30/215-74-33 Nevezési díj:­­1500 Ft, mely tartalmazza az ebédet és a fürdőbelépőt is! Kísérőknek akik ebédelni és fürödni akarnak ugyanennyi. SAKKFUTÁR