Soproni Világosság, 1947 (2. évfolyam, 53-128. szám)

1947-09-29 / 90. szám

TV„A Világosság” SPORTJA :­­ Vasas—Szolnok 1:0 (0:0) Szolnok. Nagyiramú mérkőzésen a többet támadó Vasas megérdemelten győzött. Az egyetlen gólt Szilágyi I. sze­rezte. Csepel—Szeged 2:5 (1:1) Csepel. Az első félidőben egyenrangú ellenfelek küzdelme. Szünet után a Cse­pel felülkerekedett és biztosan győzött. Újpest—Vasas ETO 6:1 (0:1) Újpest, Megyeri­ út. Az újpestiek széllel szemben kezdenek. A vezetést a 15. percben a vendégcsapat szerzi meg. Dombos beadásába Tóth rosszul nyúl bele és az kezéről saját hálójába perdül (0:1). Az Újpest támad a félidő végéig, de eredménytelenül. A II. félidőben megváltozik a játék képe. Ebben a já­tékrészben valósággal hengerel a bajnok­csapat. Elektromos — Szac-Barátság 3:2 (2:1) fc Latorca­ utca. Az elektromos győzel­me meglepetés. Sikerük értékét növeli, hogy az első félidő közepén Pázmádi ki­válása után végig 10 emberrel játszottak. Ferencváros—Mateosz 1 :0 (0:0) Sport­ utca. A győzelmet jelentő gólt egyéni játék után lőtte Deák I. a máso­dik félidő negyedik percében. Sal. BTC-MTK 2:0 (ÖT­) Salgótarján. Bomba meglepetés! Gól­lövők: a II. félidő 15. percében Szabó II. ( 1 :d), 35. percében Csuberda (2:0). Mogtírt—DVSC 7:1 Millenáris. A mérkőzést szombaton játszották le. Ez volt a Mogürt első baj­noki győzelme. . J Horváth I., Salamon, Kalocsay és Hor­­v­­áth II., illetve Tamási és Radnai. •1 Máv-DAC—Perutz 3:1 . .Győr.. Játékvezető: Vécsey. TSC—Szak „Barátság“ 6:2 Szombathely. Játékvezető: Demján­­ (Délnyugat). Dorog—Postás 2:1 Dorog. Játékvezető: Bebessy (Nyug.) Pécsi BTC—Dynamo 3 2 Pécs. Játékvezető: Parauzek (Dél­nyugat). Már Előre—M­TE 3:2 Székesfehérvár. Játékvezető: Ho­­reczky (Közép). KMTE—Hungária 2:2 Kaposvár. Játékvezető: Kotrody. A forduló legnagyobb meglepetése! A KM­TE alaposan ráfizetett elbizakodott­ságára. I. osztály SOTEX—MárKACMolaj 2:2 (1 : 1) Játékvezető: Tolnai. 300 néző. Már a 2. percben gólt ér el a Sotex. Havasi és Tóth késlekednek a kapu előtt, Kus­­tor közöttük kiugrik és éles lövését a vetődő Radics csak beljebb segíti (1:0). Változatos játék, majd feljön a KAC is. A 27. percben Czibur I. hozza fel a lab­ ■­dát, éles szögből a kapura lő és Sziklai tehetetlen (1:1). Kustor fejel alig kapu fölé. A 41. percben Séta tisztán kapja a labdát, azonban elhamarkodva magasan kapu fölé lő. Az utolsó percben nagy tömörülés a komáromi kapu előtt végül Tóth ment. Szünet után élénkül az iram. Az 5. percben Antal a szélen elfut, be­adását Serényi fejeli kapura és a labda a rosszul vetődő Radics mellett a hálóba perdül (2:1). A 7. percben Kiss szaba­don hagyja Czibur­il­at, aki közelről kiegyenlít (2:2). Most erősen támad a Máv-KAC, de a szőnyeggyáriak védelme is a helyén van. Feljön a Lotex is. Erős az iram. Mind a két kapu többször fo­rog veszélyben. Az utolsó pillanatban Tisza elfut, a kapujából kirohanó Radics azonban lábbal ment. Bírálat: Az első félidőben csapkodó, gyenge játék folyt. Ebben a játékrészben a komáromiak mintha egy kicsit elbizakodottak lettek volna. Szünet után mind a két csapat feljött. Az eredmény igazságos. 35. perc Fekete 11-esből (3:1), 43. perc Mosonyi 11-esből (5:1). II. félidő 34. perc Csonka (6:1), 39. perc Fekete (7:1). Egyénileg jók: Vermes, Csonka, Fekete és Mosonyi, ill. Lőrincz és Tantalics. II. osztály (Soproni csoport­) S. Pamutipar—Máv-SFAC II 8:0 (3:0) Játékvezető: Németh. A Máv-SFAC II. igen gyenge játékerőt képvisel. Petöháza S. Marc 6:0 (2:0). Játékve­zető: Körösi. A jó erőkből összetevődő Petöháza megérdemelten győzött a szét­­esően játszó műegyetemisták ellen. Sotex II.—Selyemipar 4:1­ (3:0). Já­tékvezető: Tulok. Az első félidőben a Sotex II. volt jobb. Szünet után feljöt­tek a selyemipariak is, csatársoruk azon­ban góliszonyban szenvedett. Az atlétikai versenyek során vasárnap a következő ki­emelkedőbb eredmények születtek ■ 200 m1: 1. Goldoványi 215; 2. Csányi 217; 3. Bartha 219, 800 m: Marosi 1:54‘9; 2. Hires 1:55 2; 3. Almási 1:55'8. Diszkoszvetés: 1. Klics 47'24; 2. Józsa 4774; 3. Remecz 46'29. 400 m-es gátfutás: 1. Kiss Ist­ván 56­1, 2. Karácsony 56­7. Távolugrás: 1. Puskás 690 ; 2. Kiss 688. Rúdugrás: 1. Zsitvay 380; 2. Hornon nay 360. Vegyes sporthírek A magyar evezősök Bécsben vendégszerepeltek és jó eredmé­nyeket értek el. Kormányos nél­­kül­i nyolcasban: 1. Bp. Postás; 2. Wien; 3. Donau. Kormányos né­gyesben: 1. Hitelbank, 2. Donau. Az olympiai labdarúgó tornára eddig 21 nemzet nevezett. Angol szakkörökben az argentinokat tart­ják a legesélyesebbeknek. A MÁV, Soproni Football és Athle­­tikai Club rendkívüli alapszabálymódo­sító közgyűlést tart a Szakszervezeti Székházban 1947 október 3-án, illetve ennek a közgyűlésnek határozatképte­lensége esetén október 10-én este 7 óra­kor, mikor a közgyűlés a megjelent ta­gok számára való tekintet nélkül hatá­rozatképes lesz. A közgyűlésre ezúton is meghívja az egyesület tagjait az el­nökség. Gyermekek öröme LENGYEL játékbolt Várkerület 58. sz. Tornacipőkből újabb szállítmány érkezett és minden nagyságban beszerezhető Tip - Top cipőüzlet­ben. Sopron, Várkerület 59. Tele­fon 491. (X) „Szabadság Szövetkezet“ mellett férfi áldéiszabóüzlete­met Átrendezve megnyitottam! TORNA­ UTCA 2. SZÁM ALATT Kérem­­. rendelőim és­­vevőim szíves támogatását TAUBER MÁTYÁS Országsze­rte legolcsóbban szállíth­at gyűjtőforgalom útján Vámkezelés. Tranzitó-forgalom Export-Import Hirschi Ú­­­szállítónál Szt. György­ u. 6­0: 6-38 Tel. Sürgönyeim: Hirsspedit Sopron SOPRONI VILÁGOSSÁG. A SZOCIÁLDEMOKRATA PÁRT LAPJA Kiadásért felel: Zentai Vilmos Felelős szerkesztő: Fóti József dr. Szerkesztőség és kiadóhivatal: Deák­ tér 56. — Telefon: 19 Postatakarékpénztári csekkszámla: 21.493. Röttig-Romwalter Nyomda Rt., Sopron, Deák-tér 56. — Telefon: 19.­ Előfizetési ára: Egy hóra 5,forint, negyedévre 15 forint. Változatlanul ízléses és szép férfi és női szövetek hihetetlenül olcsó áron LENGYEL DEZSŐ-nél, Várkerület 58. HORVÁTH FERENC BORKERESKE-DO Sopron Előkapu 7 — Telefon 296. IPOR-utalvány­ok legelőnyösebb beváltása. Raktáron tartok mindennemű borkülönlegességeket és cápészkellékeket. — Békebeli PALMA- gumisarkok állandóan raktáron­ Gyermekek öröme LENGYEL játékbolt Várkerület 58. sz. NB II. SVSE-PVSK 2:1 (2:0) Játékvezető: Kovács D. (Budapest). 1500 néző. SVSE: Mátrai — Horváth L, Salamon Kalocsay, Kőműves, Rejtő­­— Németh, Horváth N­., Pados, Budai I., Tisza. PVSK: Pozsgai — Zombori, Ke­­lényi — Medgyes, Tamási, Radnai — Molnári Szabó, Soós, Gajcsi, Hamar. Már a 4. percben vezetést szerez a SVSE. Horváth II. jól ivett szabadrúgá­sára Kalocsay nagyszerűen emelkedik ki és fejéről élesen vágódik a labda a léc alá. Továbbra is támadásban marad a soproni csapat. A 23. percben Budai I. kiugratja Padost, aki nyolc méterről éle­sen lő a sarokba (2:0). A 36. percben Budai I. a kapufát találja. Szünet után is a SVSE marad fölényben, de a csa­tárok kapu előtt tehetetlenek. A 24. percben Gajcsi beadását Molnár hatal­mas erővel vágja a hálóba (2:1).• Nagy harc indul most meg az egyenlítésért, de a soproni védők már csirában fojtanak el minden támadási kísérletet. A 39. percben Pados nagyerejű bombáját Pozsgai vetődve védi. Két perc múlva a játékvezető Zomborit feleselésért kiállít­ja. Bírálat: Jó iramú, szép mérkőzést ho­zott a két csapat találkozója. Az SVSE mind a két játékrészben jobb volt, de fölényét nem tudta gólokra átváltani. Az eredmény nem fejezi ki hűen a két csa­pat közötti különbséget. Egyénileg jók. férfiingek olcsó árban Lengyel Dezsőnél, Várkerület 58 A VTC-Máv-SFAC mérkőzés, mely Veszprémbe volt kisor­solva,­ elmaradt, mivel a piros-fehérek teherautója útközben üzemképtelenné vált és útjukat nem tudták folytatni. I. b. osztály SVSE II —Lenti 7:1 (5:1) Játékvezető: Illés. A vasutasok tarta­lékcsapata minden csapatrészében jobb volt, mint ellenfele. A gólok a követ­kező sorrendben estek: 10. percben Hol­­per (1:0), 27. perc Süker N­. (1:1), 29. perc Fekete (2:1), 33. perc Csonka (3:1). NYILATKOZAT Az egyik helyi lapnak a sport iránti részvétlensége miatt többen lemaradtak a csütörtöki Haladás—SVSE mérkőzés­ről és emiatt az egyesület vezetőségé­nél panaszt tettek. Mivel az SVSE veze­tősége mindent megtett a sajtótájékozta­tás érdekében, a hasonló félreértések jövőbeni elkerülésére felhívják az SVSE barátait és drukkolóit, kísérjék figyelem­mel a „Sopron megye“ és a „Soproni Világosság“ sportrovatait. Bodnár Alajos (x) szakszervezeti titkár. Pártértesítő Kereskedő csoport figyelem! Szerdán, október 1-én este 6 órakor a párthelyiségben kereskedő gyűlés. Feltétlen megjelenést kér a titkárság. Pártnap: 29- én este 7 órakor a Városháza nagy­termében pártnap. Előadó: Kisfa­­ludi L. városi titkár, aki a bér és az árszínvonal kérdését fogja meg­világítani. Kérjük az elvtársakat,, hogy minél nagyobb számban jelen­jenek meg. Végrehajtó Bizottsági ülés: 30- án este 7 órakor Végrehajtó Bizott­sági ülés a párt székházában­ (Templom­ utca 2.). Kérjük a VB. tagjait, hogy feltétlenül és pontosan jelenjenek meg. Üzemi pártnapok: 29- én d. e. 9 órakor: Dunántúli Se­lyemipar. Előadó: Kisfaludi Lajos városi titkár. 30- án reggel 7 órakor: Fegyintézet, Előadó: Horváth Sándor. Hétfőn este 7 órakor Templom­ u. 2. alatt Szim, R-gárda, kultúr­­gárda, női csoport vezetőségét fontos megbeszélésre kérjük. „ Ma döntenek Magyarország UNO tagsága ügyében A Biztonsági Tanács legutóbbi ülésén úgy határoztak, hogy Ma­gyarország, Románia, Bulgária és Finnország tagfelvételi kérelmét­­hétfőn tárgyalják.