Sporthirlap, 1918. július-december (9. évfolyam, 26-52. szám)

1918-07-01 / 26. szám

4. oldal. SPORTKÍRLAP Szombati eredmények: MTK—KAC 2:0 (1:0) — Hungária­ ut. — 2.000 néző. — Biró : Sehreiner Károly. Nagy meglepetés. Az MTK csatárának leg­utóbbi formái alapján a kék-fehérek fölényes, gólokban is kifejezésre jutó győzelmét várta mindenki, mely azonban váratlanul nem követ­kezett be. Az MTK csatárok az első percekben láthatóan kényelmesen dolgoztak de mikor akcióik sorra meghiúsultak a KAC erőteljes védelmén, elvesztették nyugalmukat, idegesekké lettek, s ettől kezdve nyomát sem láttak terv­szerű tetszetős kombinációknak. A mezőnyben meg érvényesült a kék-fehérek nagy technikai felsőbbsége, állandóan a KAC kapuja előtt folyt a játék, de az akciók befejezésére, jól irányí­tott lövésekre, a kispestiek védelmének erőtel­jes közbelépése folytán a legtöbbször nem is került sor. Ha pedig mégis csak sikerült áttör­­niük magukat a KAC kapu előtt képződött falakon, Varga és a kapufa mindent mentettek. Az MTK-ból hiányzott Szabó, aki helyett Wintter játszott balszélsőt, míg az ő helyére Braun került. Braun volt különben az egyedüli a­ csatársorban­, aki még valamelyest elfogad­hatót nyújtott. A fedezetsorban Kertész II. volt a­ A legjobb, míg a közvetlen védelemben Veldmann magaslott ki, meglepő volt Knapp bizonytalansága. A KAC teljes egészében­ dicséretet érdemel azért­­­ rendkívüli lelkese­désért, pillanatig sem csüggedő ambícióért, mellyel a mérkőzést végig játszotta. Derekasan dolgozott a közvetlen védelem és a fedezetsor, de elismerés illeti a csatárok játékát is, amiért látva védelmük szorongatott helyzetét pillanatig sem habozva mentek hátra segíteni, de adott pillanatban veszélyes támadásokat is vezettek a kék-fehérek kapuja ellen. Egyénileg Varga, Jurcsö, Tury és Jeszmás szolgáltak rá külön dicséretre. Az első gólt könnyen elhárítható védelmi hiba folyományakép Se­h­of­fer lőtte a 11. perc­ben, míg a második gólt két perccel a mérkőzés befejezése előtt egy kapu előtti kavarodásból Schlosser szerezte meg. FTC Vasas 2:0 (0:0) — ÜN­GI-ut.­­ 3000 nézi. — Bíró Gerő Ferenc. Elég érdekes és nívós mérkőzés, amelyet a mezőnyben sokkal jobban és tetszetősebben­­játszó Vasasok könnyűen a maguk javára dönt­hettek volna el, ha csatársoruk a gól előtt több határozottságot és céltudatosságot tanúsít, így azonban a hasznosabban játszó FTC munkáját ,­koronázta siker.­­ A győztes csapat főleg lelkes, agilis és feneü- s­letes játékáért érdem­el elismerést, pataki vissza - m­zérte feltétlenül nagyfokú megerősödését jelenti a csapatnak. Messze van ugyan még attól a formájától, amellyel a legjobb magyar közén­­i csatár címét szerezte meg magának, de minden mozdulatával elárulta, hogy rövidesen ismét a­­legjobbak sorába fog emelkedni. A Vasasok ismét teljes mértékben beleestek abba a hibájukba, amelytől egyébként sohasem voltak egészen mentesek. A csapat érzi, hogy a kombinációs játék egyik főerőssége és úgy látszik ez­ az oki, amiért az­t túlzásba viszi. " Kombinálnak ott és akkor, amikor az­ helyén van, de­ folytatták akkor is, amikor már semmi ér­telme nincs és a befejező akciónak kellene következni. A csapat legjobb része most a vé­delem és fedezetsor, a­hol különösen Takács és Gottfieb produkáltak kiválót.A mérkőzés mind­­­­két félideje hullámzó és változatos játékkal telt el, h­elyenkint a Vasasok fölénye volt megálla­pítható. Az utolsó 3 percben estek a gólok, az elsőt Nemes fejelte be kornerból, a másodikat pedig Pataki lőtte félperc­e rá egy támadás eredményeképen, amelynél az ellenfél nem érin­tette a labdát.­ Vidéki mérkőzések: 33 FC­/Kolozsvári Torna Club 7:2 (3:0). — Bíró Nagy Lajos. Az ifjúsági hadibajnokságok: MAC—FTC 4—4, MTE 2, MTK 1 bajnokságot nyert. Pischinger (­MAC) 3, Diószegi (MTK) Ver­mes (FTC) 2-2, Báthory (FTC), Harmath (MTK), Brausz (FTC), Miszályfy 1—1 bajnokságot nyert. Szombat délután 6 é 5­ főnyi közödés előtt rendezte a M­SSz 1 Pl 8 évi ifjúsági hadibajnok­­ságait a Margitszigeten. Az eredm­ények azt mutatják, hogy az idei ifjúsági gárda jobb a tavalyinál, mert nyolc bajnokságban értek el a bajnokok jobb eredményt a tavalyinál. A baj­nokságok sorsa a távolugrást, súlydobást és diszkoszvetést kivéve, csak elkeseredett küzdel­mek után dőlt el. Az egész verseny érdekessé­géből azonban sokat levont a vontatott rende­zés. A versenyük realitásthoz az egy 200 mé­teres bajnokságot kivéve, szó sem terhet. Ebben a versenyben az élővi­lám­okat n­e kimért pá­lyán futották, hanem egy­vonalban, így a külső pályán startol falinak többet kellett­ futni. Ennek köszönhette­ főleg Rozs­ahegyi (MAC), hogy a bajnok Vermestől az előfutrmában háromne­gyed méterrel kikapott és a döntőben nem in­dulhatott. Pedig futása alapján győznie kellett volna. Részletes eredmény: 100 m, síkfutás 1 elől: 1. Vermes József (FTC) 12 nap: 1. Pogány Zoltán (BET­E) 5 in­duló, 2 élős: 1. Hidvéghy Árpád (ÚTE). 2. Bakó Kálmán (MAC) 14 mp. Döntőfutam. Baj­nok Vermes. 2. Pogány. 3. Hidvéghy. 4. Bakó. 1 m, nyerve, centiméterekkel harmadik­. Magasugrás. Bajnok Pisch­inger Tibor (MAC) 165 cm. 2. Székely L­ászló (MTK) 165 cm. 3. Magyar Károly (MTK) 165 cm. 5 induló. Arató, a tavalyi bajnok 165 cm.-t már leütötte. A helyezettek­­70 cm.-t nem tudták ugrani. A 165 cm .re visszatett lécet már csak Pischinger ugrotta át . Súlydobás: Bajnok Diószegi Jenő (MTK) 10-45 m. 2. Ákos L­ászló (FTC) 10 05 m. 3- Bán­­laky János (ÚTE) 9-42 m. 4 induló, 400 m. siklatás Bajnok Báthory Jenő, (FTC) 55 .1 mp. 2.­­Wurm Tmmre (MTE), 3. Laczfy Lász­ló (MAC) )50 m. nyerve, 8 m. harmadik. Kez­detben Magyar, majd 150 méter után Wurm vezetett, kit’Báthory a célegyenesben elfogott és küzdől cm u­tán vert. Távolugrás. Bajnok Pischinger Tibor (MAC) 6 m. 2. Makláry Aladár (MAC) 5­63 m. 3. Halas (FTC) 5­55 m. 8 induló. Pischinger csak kettőt ugrott. * 800m­. síkfutás. Bajnok Harmath­ László (MTK) 2 p. 14 rop. 2. Sarkady Béla (MTK), 3. Halas (FTC). 7 induló, 3 m. nyerve, 2 m. harmadik. 600 méterig Honold (MAC) vezetett, onnan Halas, Sarkady, majd Harmath tört előre. Diszkoszvetés. Bajnok Diószegi Jenő (MTE) 31-47 m. 2. Makláry Aladár (MAC), 28-80 m. 3. Bánlaky János (ÚTE) 25 m. 5 induló. 200 m. síkfutás. 1. előt. 1. Pischinger (MAC) 25 mp. 2. Elbert Aladár (FTC) 4 induló. 2 előt.­­ Vermes József (FTC) 25 mp. 2. Rózsahegy­i Gusztáv (MAC) 4 induló. 3 elős: 1. Báthory Jenő (FTC) 25 mp. 2. Wurm Imre (MTK) 4 induló. Döntő futam: 1. Vermes, 2. Báthory, 3. Pischinger Ji­m. a helyezettek között. Derelyverés. Bajnok Pischinger Tibor (MAC) 33.25 m., 2 .Molnár János (MTK) 32.78 m., 3. Mandelik Károly (OTE) 32.10 m. 7 induló. Rúdugrás:­­ Mihályfy József (MAC) 2.91 m. 2. Maróth Károly (MAC) 2.91 m., 3. Komlós László (OTE) 2.80 m­. A két első helyezett a 3 métert dobta, majd 2.91 métert is, végül Mihályfy.a. 8­­0 métert-előbb rigolya győzött. 4 induló.­­ • HÍOO m. síkfutás. Bajnok Brausz Károly (FI­C) 3 p. 36 mp., 2. Wurm Miklós (MTE), 3. Buday Elemér (MAC) 7 induló. A favorit Erős (BBTE) egy fadarabra lépve kiesett a komoly versenyből. A verseny sima lefutását a futók erőszakos versenyzési módja hátrányosan befo­lyásolta. 10 m. nyerve, 25 m. harmadik. Vasárnapi eredmények: FOOTBALL. Hadi bajnokság. I. osztály FTC -Máv. GSK 3:1 (3:1). — Halom­ utca. — 1500 néző. — Bíró Schreiner Károly. Az FTC csapata az előző napi Vasas mérkő­zéstől fáradtan meglehetősen unott, fásult játé­kot produkált, aminek megfelelőiig az egész mérkőzés igen szintelen, érdektelen lefolyású volt. Az első félidőben az elég szaporán esett gólok még vittek egy kis változatosságot a já­tékba, de a második félidő egészen másodosz­tályú nívón mozgott. Az FTC leggyengébb része a felforgatott összeál­ításba­n szereplő csatársor volt Gábor, az új centercsatár teljesen haszna­vehetetlen játékos egy első osztályú csapatban, a támadások hosszú sora végződött eredmény­telenül gyenge, gyámolatlan játéka miatt. Ilyen centercsatár mellett a Pataki—Tóth és a Nemes — Bóda összeállítású szárnyak nem tudták igazi tudásukat kimutatni. . A­­fedezetsorban Blum volt a legjobb, míg a két hátvéd Kiss és Wiener biztosan végezték dolgukat. A tartalékkapus Magyar gyenge kvalitású játékosnak bizonyult. A Máv­ néhány tartalékká­ gyengített csapata nívótlan játékot produkált. Alig egy-két embere üti meg az átlagos első osztályú nívót, a nagy többség 11 legkezdetlegesebb ’ footballt játsza. Egyénileg a csapat legjobb embere Rometh centerhall, nélküle a csapat igen gyenge játék­erőt képvisel. Mellette említést érdemel még Szécsey, Dunner és Klausz. Az első gólt Pataki lövi ak­ár 3. percben. A 16. percben Tóth be­adását Bódi-. befejeli. A 27. percben Bódis be­adásából Gábor­ lövi a harmadik gólt. Egy fél­perces­ később Baki révén a Máv­ is hozzájut egyetlen góljához. A második félidőben Pataki égi f­izett egyest­ a kapus kezei e­lőtt. UTE BAK 1:1 (1:1) Népsziget. — 5000 hírt - Bitó: Fiedler Kun­rád. Örömmel álla­pitjuk meg, ho.-A a népszigeti pálya közönsége ma méltóságteljes magatartást tanúsított s egyet­len pi 11 matra nem okozott gondot a rendező­ségnek és kellemetlenséget a bírónak. A néző­térség és a játéktérség között uralkodó harmó­niát természet­esen elsősorban a két csapat biztosította. Biztosította másodsorban a bíró, aki röviden fogta a kantárszárat és tekintetét nem kerülte el még csak a szándéka sem v­­a­­lt elves inkorrekt akciónál.­. A legnagyobb dicsé­rettel szólhatunk a két csapat teljesítményéről is. Az UTE határozott javulást adott, de kü­lönösen nagy és előnyös formaváltozást muta­tott be a­ BAK. Új csillag tűnt fel Getler jobb­­b­aliban, aki az ifjúsági csapatból került föl az első csapatba. Kitűnően t­erj­esítette feladatát Székely és Gutwillig hátvéd, valamint a három belső csatár. Engel mint rendesen, most is ön­­zősködött. Az UTE csapatát­ól Milosevits balhalt érde­mel első­sorban dicséretet. A két Vogl hátvéd kemény dió volt az ellenfél csatársorának. Pri­­boj és Vogl I. volt a csatársornak, a lelke. Vogl I. fölépülése óta most szerepelt első ízben s ehhez mérten elsőrangúnak mondható a tel­jesítménye. Csajka kapus alatta marad az első osztályú nívónak. Az első gólt Spitzer kapus hibájából Vogl I. fejelte a 36. percben Ezután a BAK fölénybe került, de csatársorának tétovázása számos gólhelyzetet tett tönkre. A második félidőben egyenlő erejűnek látszottak az ellenfelek, mind­két kapu sokszor forgott veszedelemben, végül is a 18. percben Engel pompás 29 méteres lö­vése fennakadt az UTE hálójában. Az utolsó 15 perc a,, Ut­E fölény'jegyében folyt s a bef­ejezés előtt fél perccel egy élesen lőtt szabad­rúgása a BAK kapuja fölött süvített el. Második B) osztály. Zuglói Turul—UMTE 0:0. Millenáris.­ Bíró- Orova. Barátságos mérkőzések. Festők—URAK 1:0 (1:0. Bíró Csüdör Ferenc. KAOE—JSC 0 : 0. Bíró Salzer. KAOE II— JSC II­ 4 : 0. (30 perces játék). FTC II—MTC komb. 2 :1 (1 : 0). Palotai Egyetértés—Pestújhelyi SC 2:1 (0 : 0). Bíró Szigeti Vilmos. Pestújhelyi SC komb—Műszaki SC 3:1 (4:1). Műszaki II—Pestújhelyi ifj. 1 : 0 (1 : 0). Vérhalom—OFK 3:0 (2:0). Bíró Goldmann. Botrány miatt 4 perccel korábban félbe­szakítva .­­Kolozsvár.) 33 FC — Kolozsvári EAC 5:2 (3 : 1). Bíró: Storcr Aladár. (Tatabánya■) S­­­E-- Tatabán­y­a­i SC 0: 0. ATLÉTIKA. A hadi bajnokság. Krepuska 200 méteren 22.2 mp,-*J­ut­orsaiffat rekordot állított. A MAC 3, BF­AC, FTC, MTK 2-2, MTE, DTE, BBTE, TSE /-*/ bajnokságot nyert. Krepuska (MAC), Orosz (MTK) 2-2, Boly (BBTE), Pü­spöky (MAC),­ Lévay (MTK), Ambrósy (BEAC), Morár (BEAC), Arkossy (FTC), K­urnyezy (TSE), Kovács (FTC), Hadházy (ÚTE) 1-1 baj­nokságot nyert. 2500 néző jelent meg az MTK pályán vasár­nap délután, hogy a bajnoki küzdelmekben gyönyörködjék. A verseny ismét­ hosszan elhú­zódott, aminek oka részben a 800 méteres futásnál kezdődött nagy eső volt. Ií miatt a diszkosz­vetést félbe is kellett hagyni egy fél órára. Az eső károsan befolyásolta a diszkosz­­vetés eredményét.­­ Az eredmények közül messze kimagaslik Krepuska (MAC) teljesítménye, Krepuska köny­­nyen nyerte a 100 méteres bajnokságot, 200 méteren pedig megjavította, dr. Szerelemhegyi elsőrangú rekordját egyötöd másodperccel. Grosz két versenyét közepes idővel könnyen nyerte. Bajnokságát megvédte Pü­spöky a gát­futásban, tavalyi idejét kifutva és Kurunczy a 400 méteres bajnokságát jobb idővel mint a múlt évben. A többi bajnokság mind gazdát cserélt. Az idei eredmények átlagban sokkal jobbak voltak a tavalyiaknál, csak a diszkosz-­ vetés, 1500 és 5000 m­ futás eredménye maradt el a tavalyitól, a gátfutásé pedig ugyanaz volt. Részletes eredmények: 100 m. síkfutás. Bajnok Krepuska Géza (MAC) 11­1 mp. 2. Szeless Pál (MAC). 3. Pareisz György (MTE). 8 m­. nyerve, 1 m. harmadik. 3 induló. Hátszél. Koffer óráját kivéve a többi óra. 11 nap.-ot mutatott. Kurunczy nem indult. Magasugrás. Bajnok Boly Mihály (BBTE) 170 cm. 2. Gerzsényi Gitt,-táv (BSE) 167 cm- 3- Arató Géza (MAC) 165 cm., 8 induló. 165 cm.-t öten ugrották, a helyezés eldöntéséért ugrásnál Ger­­zsényi 167 cm.-t. Arató 165 cm.-t ugrott, míg Pesti­ Zsolt (FTC), Szalay (ÚTE) a 165 cm.-t dobták. Súlydobás. Bajnok Morár Teofil (BEAC) 12-86 m. 2. Ambrózy Károly (BEAC) 12-24 na. 3. Echlik Pál (BEAC) 12 21 m­. 6 induló. Morár dobásai 12-50. 12-44. 12-21, 12 86 rm. és három­szor kilépett d. körből. 400 m­. síkfutás. Bajnok Zsuránczy­ Lajos (TIIE) 53 mp. 2. Maves­z György (MTK). • 3. Hegyi Imre (FTC). 4 induló, "35 m. nyerve, 3 m. har­madik. 36. ixim.