Sporthirlap, 1921. július-december (12. évfolyam, 53-104. szám)

1921-12-19 / 101. szám

101. Szám mm ■■■■■■ c-i( «f» i» f)? \J .--r ‘ . Hétfői kiadás. - -i!2d­íj...' ^ra 5 korona. 101. »*am. •'■_________________Budapest, 1921 december 19. XII. évfolyam, ^*00^ I ^ 1 9to«f«9 IgSval \Jmi3r * foglalkozó újság. Szerkesztőség: Budapest, IV., Dalmady Gyöző-g. 3. Telefon: 8-9 Kiadóhivatal: Budapest, IV. Dalmady Győző-u. 3. Telefon: 908. Előfizetési ár M6Sf1Gl6tlik TlétfDtl és CSÜtÖrtokOfl fPCrCfPl Hirdetések felvétetnek a kiadó-Egész évre------------------- 490 kor. mC&JC1C11,n UClIUU V&UIUK­UKUIl TCggel hivatalban,IV.,Dalmady Győző-tu3., Fél évre-------— —--------250 , valamint az összes bel- és külföldi Negyed évre — —------125 n Egyes szám­ára külföldön 7 korona, Ausztriában 30 korona, hirdető­ irodákban.­­#■ *. . Magyarország-Lengyelország 1:0 (1:0) a­ Hungária-úti pálya. — 8000 néző. — Bíró: Graetz (Prága). Nagy magyar fölény mellett gyenge játék. — Szabó lőtte a gólt. - Fogl II ellőtt 11-ese. — Zsák megsérült és a második félidőben Amsei védett.­­ A lengyel kapus szakadatlanul munkában volt. Mintha egészen más képe lett volna a magyar és lengyel válogatottak első találkozásának, mint azt már az ed­digi válogatott mérkőzéseken meg­szoktuk. Eleinte csak a külsőségek­ben tapasztaltuk ezt a feltűnő válto­zást. A meccs előtti hét csak olyan csendesen, szürkén pergett le, mint bármely bajnoki vasárnapot megelőző hét; semmi izgalom, tülekedés a jó jegyekért, a helyek biztosításáért. A csapat összeállítása körül sem folyt semmi vita, a a triálra alig volt ki­váncsi néhány végsőkig fanatikus (még a játékosok sem voltak kivéte­lek) , amikor nyilvánosságra került a csapat névsora, sem sokat vitatkoztak rajta: „ez jobb lett volna, az jobb formában van . . ., miként az más­kor történt. Ugyan kinek van kedve december közepén formákat boncol­gatni. Mikor azután elkövetkezett a mér­kőzés napja, egy hideg, esős decem­beri délután, az egykedvűségnek és érdektelenségnek tüneteit konstatáltuk a tribünökön és később a játék­téren is. A mi közönségünk — pedig a fa­­natikusabb része volt künn — nem tudott felmelegedni a lengyelek játéka iránt s nem adott neki erre módot a magyar csapat sem, amely korántsem játszotta ki azt a stílust, amely fel tudja tüzelni, magával tudja ragadni a közönséget is. Csak a második fél­időnek volt egy-két olyan momentu­ma, amikor a derekasan küzdő half­­sor fedezete mellett ostrom alá vette a magyar csapat a lengyel kaput s akkor egy percre — mint a régi han­gulatnak visszatérő kisértete — fel­hangzott a közönség ütemes tapsa is. Valójában a lengyel futballsport­­nak volt ez a mérkőzés az igazi ün­nepe. Az ismét önálló, egységes, független Lengyelországot első ízben képviselte nemzeti csapatként tizenegy futballista és ha fáj is nekünk a ma­gyar csapat gyenge szereplése, más­részt örülünk, hogy a hozzánk min­dig igaz barátsággal közeledő lengyel futballsport belépése a futballnemze­tek sorába, nem lesújtó vereség kísé­retében történt meg. Ha a mai mérkőzésnek más hasz­nos gyümölcse nem is lenne, mint az, hogy a lengyelek sportbarátságát biztosítottuk a magunk számára, már nem sajnáljuk, hogy megrendeztük ezt a késői és sportszempontból talán igen kevés értékest nyújtó mérkőzést. A játék lefolyása. Néhány perccel két óra előtt Gratz prágai bíró sípjelzésére a csapatok a következő felállításban állnak fel: Magyarország: Zsák (,3S­ FC) Vori 11. Mandl (VTK) (Ufa) Keresz 11. Obisz Blinn (MTK) (FTC) (FTC) Pluchár Molnár Szabó Schlosser Wiener 11 (BEAC) (MTK) (III. tér.) (MTK) (FTC) Lengyelország: Loth­­i (Polonist, Varac) Gynlel Marczewsky (Crako­sk­a) (Polonia) Styczen Czyzemky Synowiecz (Crako­vi.) (Crakowia) (Crakovk­a) WielecH Kuchar Haluza Elnbacher Speronn (Crak.) (Pogon) (Crak.) (Warto) (Crak.) Magyar támadással kezdődik a mér­kőzés, a jobbszélre kiadott labdával Pluhár fut le, de a beadás előtt Mer­­czewsky leszereli. Utána a lengyelek is felnyomulnak, de a magyar kapu közelébe nem tudnak eljutni. A 6-ik percben Szabó szép lapo3 lövését Loth rávetéssel védi. A 8. percben a lengyel balszárny vezet támadást. A 12. percben Wiener magas beadását Loth csak nehezen parírozza.­ A 17. percben esik a magyarok győzelmet jelentő gólja. Schlosszer a kapu előtt Szabóhoz tolja a labdát, aki rövid drikli után a háló jobb sarkába he­lyezi a labdát (1:0­) A magyar csapat továbbra is állandó fölényben játszik. Hátvédeink a félvonalon ta­nyáznak, csatáraink a kapu előtt azon-­­­ban bosszantóan ügyefogyottak. A 20.­­ percben Molnár 5 méterről biztos hely­­­­zetben hibáz, következő lövését azon- i­ban — ha nehezen is — a kapus­­ fogja. A 24. percben Wiener beadása Loth zsákmánya lesz. A 26. percben a len­gyelek egy hosszan előreadott labdá­ját hátvédeink lebecsülik. Zsák kifut a labda elé, de a nagy rushel jövő lengyel csatár előtt csak úgy éri el a labdát, hogy elébe vágja magát. Sike­­­­rül is a labdát utjából elteríteni, de­­ maga esik áldozatul, mert a karján és a fején megsérül, s percekre az esz­méletét is elveszti. Majd beáll a ka­puba, s nagy önfeláldozással végig­­játsza a félidőt, a második félidőben azonban már nem tud kijönni . Am­sei foglalja el a helyét. A 31. percben magyar korner. A 32. percben a csatárok helyett Kettész­­­ü­­lő a lengyel kapura, de 30 méteres lövését Loth védi. A 35. percben Plu­hár lövése a kapu mellé jut. A 45. percben Molnárt a tizenhatos vonalon belül szabálytalanul fellökik, a bíró tizenegyest ítél, de Fogl a labdát ma­gasan a kapu fölé lövi. A második félidő elején a lengyel csapat támad, egy könnyű labdát a Zsák helyére beállt Amsei kezéből ki­ejt, de a lengyel csatár persze a kapu fölé lő. A 2. percben Molnár támadása góllal kecsegtet, de az utolsó pillanat­ban kifutó Loth eléje veti magát, mindketten a földre esnek s a labda mellettük az üres kapu felé gurul, de a gólvonalon az egyik lengyel hátvéd­nek még sikerül elérnie és a mezőnybe továbbítania. A 3. percben Molnár háromszoros fejesét Loth védi. A 7. percben Blum hosszú lövése foglal­koztatja Lothot. A 8. percben lengyel k­orner, majd a 13. percben a lengyel kapus hibájából magyar korner. A 17. percben Molnár magas lövése késül a kapu fölé. Schlosszer lövését Loth védi. A 20. percben védőjátékosaink ismételt Hbázása hozza veszélybe a magyar kaput, de a lengyel csatárok nem tudják értékesíteni a helyzetet. A 21. percben újabb lengyel korner. A 24. percben Schlosszer lövését a kapus kornerre védi. A 25. percben magyar korner. Molnár lövései közül egy-kettőt Loth fog, több pedig a lengyel kapu mellé jut A 30. percben magyar kor­ner, a kornerrúgást követőleg veszé­lyes a helyzet a lengyel kapu előtt, Szabó fejese kapufát is ér, de a len­gyel védelem korner árán mégis csak elhárítja a komoly veszedelmet. A 33. percben magyar korner, Molnár és Schlosszer lövését a kapus fogja. A 40. percben Fogl hibáz, de nincs komolyabb baj. A 44. percben Pluhár beadását védi a kapus, majd az utolsó percben Schlosszer lő a kapu mellé, mire véget ér a mérkőzés. A magyar játékosokról. A véletlen különös játékából ez volt immár az idén a harmadik mérkőzés, amelyet követően a kritikának tizen­két játékos teljesítményéről kell véle­ményt mondani. A tavasszal Német­ország válogatott csapatával tartott mérkőzésünk folyamán Orth helyére Gencsy ugrott be, Svédország ellen szerepelt csapatunkban a lábtörést szenvedett Braunt kellett fölváltani Pluhárral, ma pedig egy szerencsét­len védő pozícióba sodródván, a meg­sérült Zsákot kellett fölváltani Amselle. Lapunk más helyén elmondjuk, miként esett a választás a csapat­összeállításkor Zsákra és nem Amselra,­­ ezzel is méltányolni és növelni akar­ván a vidéki játékosnak az ambíció­ját. A sors­ azonban úgy hozta ma­­­­gával, hogy szerepe jutott a váloga­­­­tott mérkőzésben Amselnek is, csak hogy fájdalom, a reprezentatív jelleg- ­ • ! IOTESZ TÓIM 302REST, KORCSOLY­A tv., Kristóf-tér RO&U, SSCITELI SPORTCIKKEK