Sporthirlap, 1922. július-december (13. évfolyam, 56-107. szám)

1922-08-28 / 72. szám

1. oldal SPOR­THÍRLAP 12. szám játékidő utolsó tíz percében tudtak eredményt elérni, amikor az 1 :0-ra vezető VII. kerületieket tartalmas fini­sükkel szinte elsöpörték. A csapatban a Zsák—Oláh—Kutik közvetlen védelem imponáló bizton­sággal dolgozott. A fedezetsorban Zlach és Eichbaum volt fáradhatat­lan, a csatársorban azonban csak Ko­vácsi játéka elégített ki. A VII. kerü­letiek főerőssége a Wagner—Juhász— Hoffmann közvetlen védelem volt, agilis a haltsor is, de a csatársort Kovács részvétele sem tudta akció­képessé tenni. A vezető gólt a 33-asok állandó tá­madásai közepette egy lerohanás be­­fejezéseképen a VII. kerület éri el Bernáth hatalmas lövéséből ,a máso­dik félidő 35. percében. Öt perccel később Oláh 25 méteres szabadrúgás­ból kiegyenlít s az utolsó percben Ujváry lefutása és lövése meghozza a 33-asoknak a győzelmet is. NSC—Húsiparosok SC 3 : 1 (0: 0). Lóversenyzéri pálya. — Bíró: Bíró Sándor. A nagyobb technikai készült­ség ezúttal legyőzte a nagyobb test­súlyt Az NSC könnyűsúlyú legényei, bár még nem egészen fittek, elég szépen kombináltad, amit nem mond­hatunk el a Húsiparosokról, igaz, hogy négy tartalékkal állottak fel. Az NSC- ben a közvetlen védelem, Szendrővel az élen jól funkcionált A fedezetsor lelke Timár volt, míg a csatársor tech­nikailag kielégített, de több önállóságra és bátorságra kell szert tenniök. Egyé­nileg Spitz volt köztük a legjobb. Az NSC góljait Ruck (2) és Spitz ■**el lőtték, míg a Husiparosok gólját Licht­­s­­­ner lőtte. Bíró Sándor bíró ezen a , a mérkőzésen három tizenegyest ítélt,­ kettőt a Husiparosok, egyet az NSC javára. A Husiparosok góljukat is ebből érték el, s az NSC egyik gólja ugyancsak tizenegyesből esett. Csupán kuriózumképen említjük meg, hogy az NSC javára megítélt tizenegyes tel­jesen indokolatlan volt, ellenben elő­zőleg egy teljesen jogosult esetben érthetetlenül, nem adott tizenegyest a biró. KAOE-RTK 2 : 2 (0: 0) — Lóver­seny-téri pálya. — Biró: Steinitz. Két kevés tréninggel rendelkező, egyen­rangú csapat küzdelme, mely az igaz­sághoz híven döntetlenül végződött Az RTK tavalyi csapatából csak öten játszottak, míg a többieket új erők helyettesítették — elég jól. A KAOE sem tudta kiállítani teljes csapatát, s szintén három tartalékkal állott fel. Egyénileg a KAOE-nél Elbogen 1., Mihalicza és Tóth voltak a legjobbak, míg az RTK-ban Rottler, Tóbiás és Kovács Elemér neve érdemel kieme­lést. Eredménytelen félidő után Kovács éles lövése talál utat a KAOE kapu­jába, Pintér azonban csakhamar ki­egyenlít. Egy perccel később Meister szép magas beadása Zsigmondi feje fölött a kapuba esik, s ismét az RTK vezet. Ámde ez is csak rövid életű, mert Kádárnak a következő percben egy fejessel sikerült kiegyenlíteni. REAC-BTK 3 2 (1:1)- Ame­­rikai-úti pálya. — 1000 néző. — Bíró: Renner Ferenc. A II. osztályba visszatért BTK még nem edződött hozzá az erős másodosztályú csatákhoz, tud küzdeni, de technikai készsége még fogyatékos. Góljait inkább a szeren­csének köszönhette. A BEAC sincs még kész a tréningjével, de tavalyról megmaradt, stílusa elegendő volt a meccs megnyeréséhez. Az első gólt a BTK éri el Burger révén, akinek guruló labdáját Víceník az előtte állóktól nem látta. Kettes­ dr. éles lövéssel kiegyenlít, s ugyanő meg­szerzi a vezető gólt is, a BTK azon­ban a BEAC védelmi hibájából egy­szerű szabadrúgásból Szecsovics révén kiegyenlít Tíz perccel a játék vége előtt Erhardt ügyes egyéni játékkal a döntő gólt rúgja. A BEAC-ban a bekkek és Kertési Erhardt, a BTK- ban a halfsor volt jó. BAK—Ékszerészek 3:0 (2:0). Hungária-úti pálya: Biró Iváncsics Mihály. A csapatok csak a mérkőzés első félidejében játszottak futballt. A II. félidőben az Ékszerészek durva, emberre menő játékot folytattak, ami­nek következményeképpen a bíró az Ékszerészekből Preisert és Bergert, a BAK-ból Frölichet kiállította, Rázsó pedig önként hagyta el a pályát. Az első félidőben eléggé nivóm volt a já­ték,, mert bár a BAK volt fölényben, az Ékszerészek szórványos lerohanásai is veszélyesek voltak. A BAK első gólját Strasszer rúgta a 18. percben, a másodikat Fried a 29. percben. A II. félidő elején a BAK visszaesett, de az Ékszerészek csatárai tehetetlenek a kapu előtt. A 23. percben Weiner, a BAK jobb­­szélsője a fél pályáról egyedül lero­han és megszerzi a BAK harmadik gólját. Ezután következnek a kiállítá­sok, amelyek után teljesen ellaposo­dik a játék. A BAK-ban S­zendrő, Kertész IV. és Frölich, az Ékszeré­szeknél Rázsó, Hegyi és Klein voltak a legjobbak. EMTK—Testvériség 1:0 (1 : 0). Amerikai-út. Bíró: Técsői Pál. Az EMTK már a második percben érte el a győztes gólját Ková­cs révén sza­badrúgásból. A nap ellen játszó Test­vériség kapusa a gólt elnézte. A Test­vériség a második félidőt kilenc em­­berrel játszotta végig, mert két játé­kosa megsérült, ennek ellenére is fö­lényben van, de csatárai három ki­tűnő helyzetet elrontanak. Az EMTK- ban Kohn és Varga, a Testvériségben Rajnik és Mödl voltak a legjobbak. UTSE-Postások 2:1. (0:1). Népszigeti pálya. Bíró, Nagy László. A Postások érik el a 10. perc­­ben a vezető gólt Gál révén. Az UTSE sok veszélyes támadást vezet ered­ménytelenül. A második félidőben a Postások csapata visszaesik és az UTSE fölénybe kerül. Az 5. percben Leitner a félpályáról lefut és közvet­len közelről kiegyenlít, a 25. percben pedig Galy megszerzi a győztes gólt. Harmadik osztály, A­ osztály: RAC-KTE 3:1 (2:1). Biró Rolter Lajos. E. Törekvés—BEV 3:1 (2 :1). Biró Müller Gyula. Vérhalom—OSC 2:1 (1:0). Biró Spanring István. ETC—MTE 3:0 (1:0). Biró Ná­­nási Gábor. TLK—Máv gépgyár 5:1 (4:0). Biró Nemetz Jenő. BSC—F. Vasutas 2:1 (0:0). Biró Serényi István. L kér. SC—FSC 0:0. Biró Sallai János. Az 1. ker. centercsatára Hirda László, a lábát törte. B) osztály: Wekerletelep—URAK 2:0 (0:0). Biró: Hazai István. ÚTE-V. ker. SC 4 : 2 (0 : 0). Biró: Denhoffer Gábor. Az V. ker. csapata életveszélyesen játszott, két játékosát a biró kiállította. BRSC-OTE 3:2 (0:0). Bíró: Plessinger. BSE—TSC 5 : 0 (2 : 0). Bíró: Steiner József. Ma már mindenki ,JSabarian Citrom. . . futballcipőket és labdákat vásárol. Készítőj: Bauer István Szombathely, Szelestei­ utca 8. sz.______________ T Előkészítés, jegyzetbérlet, tanácskozás.­­ MESTRE & BLATGE RT. telefon Mindennemű sportcikkek: Budapest, VI. ker., Liszt Ferenc­ tér 9. sz. ATLÉTIKA, FUTBALL, LAWN-TENNIS, BOX stb. Előkészítő: Haladás—KNAFC 2:1 (1:0), Biró Gáber Ignác. FTK-FIAK 3:0 (1:0). Biró Tiha­nyi Béla. Megyer—Belváros 2­: 1 (1:1), Biró Chladek. Szövetségi i­dló. BTK-BEAC 6:0. BTK—KAOE 5:1 (2:1). Biró: Lipcsey. UTSE—Postás 2:2 (1:1). „33“FC—VII. ker. 7 :0 (2:0). Biró: dr. Földessy János. BAK-Ékszerészek 2:1 (0:1). EMTK-Testvériség 2:0 (1:0). Biró, Holub. ifjúsági mérkőzések: „33“FC—VII. ker. 2 :0 (2: 0). BAK—Ékszerészek 1:1 (1:0). Biró Kovács Mátyás. UTSE—Postás 3:1 (2:0). Oldbey serleg. Törekvés—MAC 3:1 (2:1). Biró - Liszauer Lipót. Barátságos mérkőzések. Kassai SC-MAC 3 : 0 (2 : 0). — Margitszigeti pálya. — 3000 néző. — Biró: Kiss Menyhért. A szim­patikus felvidéki bajnokcsapat fővá­rosi bemutatkozása teljes sikerrel járt. A kassai futballsport már a békeidők­ben is megközelítette a fővárosi nívót s a KSC itteni játéka csak megerősí­tette róla táplált jó véleményünket. A KSC csapatának tagjai méltó utódai a régi híres kassai futballistáknak: Bodnárnak, Sti­lernek, Kleinnak, He­­intznek stb. és egy Cservenyák, Hai­­dekker, Tapolyi, vagy Bozsik itt a fővárosban is mihamarabb erős aspi­ránsai lennének a válogatott he­lyeknek. Friss, nyers tehetség a csapat többi játékosa is, s egészben tetszetős, szép stílust játszanak, dicséretére mesterük­nek, az ex III. kerületi Starknak, aki egy-két év alatt igen erős csapatott teremtett Kassának. A MAC súlyos vereségét annak köszönheti, hogy a KSC lelkes játékával szemben puhán, színtelenül és tervszerűtlenül játszott. Csatársorában semmi összhang nincs, s ennek sivár jelenén még a kitű­nően dolgozó halfsor sem tud változ­tatni. Rosszak a csapatnak a bekkjei is. A kapusról nem mondunk véle­ményt, mert az a Lipcsében járt Fe­hér helyén tartalék volt. De még an­nak sem való. Az I. félidőben változatos volt a játék, de míg a MAC erőtlen táma­dásai sikertelenek, addig a KSC Hai­­dekker és Kristóf révén két szép gólt lő. A II. félidőben a MAC fölény­ben van, de a KSC jól véd, sőt Hai­­dekker egy sikeres támadásból újabb góllal szaporítja a KSC góljait. Cser­venyák és Stark akadályozzák meg a MAC „Ehrengoalját". MTK—Vasasok 2 : 2 (2: 1). Hun­­gária-úti pálya, 2500 néző. Biró Kiss Tivadar. A tréningjellegű mér­kőzésben kellemes feltűnést keltett a Vasasok csapatának pompás játéka. Mindvégig egyenrangú ellenfele volt az MTK-nak, bár ő is, miként az MTK, több tartalékkal állott fel. A kezdetnél az összeállítás a következő volt: MTK: Fábián—Mandl, Kovács— Weisz L, Rakitovszky, Vágó—Usz­­kai, Molnár, Kertész G., Siklóssy, Lenkey II. Vasasok: Nyerges—Zatykó, Szenyi,—Sztoika, Gottlieb, Tomecsko —Ruzicska, Takács, Jelanek, Szent­­miklóssy, Rucskai. Az MTK már az első percben gólt ért el Molnár révén. A Vasasok a 7. percben Fábián hibás védéséből Ru­zicska révén kiegyenlítenek. Némi MTK fölény­ látható. A 28. percben Molnár gyönyörűen keresztülvitt ak­ciójából bombaszerű lövéssel megsze­rezte a második gólt. A második gól után Zalykó és Molnár között szóvál­tás támadt, mire Molnárt Vágó kiál­lítja. A második félidőben Molnár helyére Blum, a Vasasokba pedig Klein és Himmelt állanak be. Mind­két csapat a szép játékra helyezi a súlyt, a csatárok a kapu előtt nem sokat tudnak. A Vasasok a 28. percben egyenlíte­nek ki a Kovács Kandje miatt meg­ítélt és Himmel által rúgott tizen­egyesből. Az MTK-ban Mandl, Vágó, Lenkei II. és Molnár, a Vasasoknál Tomecskó, Jelinek és Szentmiklóssy voltak a legjobbak. VÁC—III. kér, TVE 4:0 (1­­: 0). Határ-utcai pálya. A délelőtt meg­tartott tréningen a III. kér. nem volt rosszabb ellenfelénél, a VÁC inkább technikai fölényben volt és jobban állotta a második félidőt. MAFC-Törekvés 2:0 (1:0). Ber­talan utcai pálya. Bíró: Schiller Gyula. A Törekvés sok tartalékkal szerepelt, akik gyengéknek bizo­nyultak. A MAFC csapata ezúttal már kielégítő formát mutatott. UTE-Főv. TK 8:0 ,5:0. Nép­szigeti pálya, 3000 néző. Bíró: Békés Mór. Az utolsó mérkőzés volt ez a népszigeti pályán, mert a pályát holnap bontani kezdik. Az UTE mind­végig fölényben volt, ellenfele a pilla­natig sem volt veszélyes. A Főv. TK az Acélgyár 5 játékosával megerő­ södve állott fel Kapusa igen gyengé­nek bizonyult. PTK—Viktória 1:1 (0:0) Biró Gau­­gusch János. MTK II.—Cipészek I. 3:0 (2:0). Biró Farkas Endre. MTK ifj.—Cipészek II. 4:0 (2:0). FTK ifj.—FIÁK ifj. 2:0 (1:0). a kispesti profik újabb játéka. Az MLSz tiltó határozata ellenére a kispesti profik újból játszottak, ezút­tal a Szentlőrinczi Műve csapatával. A belépődíj nélküli mérkőzést szép és fölényes játék után a profik 6:0 (5:0) arányban nyerték. A profik a kö­vetkező összeállításban játszottak: Varga—Leichtmann, Mészáros—Ná­nási, Blaschnik, Imrich—Krausz, Cson­tos, Jeszmás, Eisenhoffer, Jeny. A profik ezúttal is Kispesti Diadal Fut­ball Club néven szerepeltek. Vidéki eredmények. (Szeged) SzTE-SzATE 1:1, tré­ningmérkőzés. (Szentes) Szegedi Vasutas SE— Szentesi TE 3:0. (Hódmezővásárhely) VMTE— VAFC 3:0, bemutató: (Kistelek) Kisteleki KEKE—Kecs­keméti TE 1:0. (Mezőberény) Hódmezővásárhely TVE—Mezőberényi AC 2: 1. (Győr) ETO-BTC 8:0, DAC—II. ker. SC 1:0, Hungária—Magyaróvár (Szombathely)­­Szombathely— Nagykanizsa, katonai mérkőzés 4 :1. Nürnberg legyőzte a Spártát. A Sparta vasárnap adott a tavalyi német bajnoknak, az IFC Nürnberg­­nek revansot tavalyi látogatásáért. A német bajnok szerencsés pillanat­­ban kapta el a Spartát, amelynek letörését a kopenhágai súlyos vereség eléggé dokumentálta. A Sparta ezúttal is folytatta vereségsorozatát, Nürnberg 3:2 (félidő 2:0) arányban győzedel­meskedett felette. Nürnberg két, a Sparta három tartalékkal állott fel a mérkőzésen, amelyet 30,000 főnyi re­­kordközönség nézett végig München*- ben. ATLÉTIKA. ki FTC nemzetközi versenye. Fritz gyengén szerepelt. — Csejt­­hey és Némethy kettős győzelmet aratott. — Kurunczy kitűnő időt futott 400 méteren. — Hara legyőzte Szablyárt, az MTK staféta a MAC- ot. — Springer-díjat az FTC nyerte. A külföldi atléták névsora az egy Fritzre redukálódott az FTC verse­nyén, amelyen azután a hazai erők vívtak mérsékelt érdekességű küzdel­meket. Részletes eredmények: 100 méter: 1. Vida KAOE 11*4 mp. 2. Somfay MAC 11 *5 mp. 3. Rátkay FTC 11*6 mp. Hátszél: Fritz feladta: 1500 méter.* 1. Némethy FTC 4 p. 11*2 mp. 2. Steiner MTE 4 p. 18*4 mp. 3. Koszta 4 p. 242 mp. Gerely vetés. 1. Csejthey BEAC 53*43 m. 2. Gyurkó FTC 5275 m. 3. Nizsa­­rovszky FTC 51*91 m. Súlydobás: 1. Csejthey BEAC 12.92 m. 2. Vállay MAC 1291 m. 3. Eördögh BEAC 12­60 m. 400 méter. 1. Kurunczy MTK 50*5 mp. 2. Kam­ráth MTK 53 mp. 3. Gere II. KAOE 53 7 mp. Rúdugrás: 1. Brausz Károly FTC 340 m. 2. Brausz Mihály FTC 2­60 m. Távolugrás: 1. Somfay MAC 653 m. 2. Geguss KAOE 6.53 m. 3. Kovács MAC 6.38 m. 110 m. gátfutás: 1., Stolmár FTC 17.2 mp. 2. Kovács BBTE 17,7 mp. 800 méter: 1. Benedek MAC 2 p. 1.4 mp. 2. Partos MTK 2 p. 3,7 mp. 3. Steiner B. MTK 2 p. 12,4 mp. J J fl£*N07naf I KATONA ARTÚR dr. J gyilosatSJSn­ ■ logi-szeminériuma.­­ Budapest, IX. ker., Ráday­ utca 41.­­ Telefon : József 105—90.