Sporthirlap, 1924. április (15. évfolyam, 50-57. szám)

1924-04-01 / 50. szám

§1. szám SPORTHÍRLAP 5. dldjal Reménység 3:0 (1:0). Bíró: Horto­­ványi dr. A Reménység a II. félidőben visszaesett. (Tatabá­tya.) Tatabányai SC—Pilis­­vürrösvári SC 3:1 (2: 1). Bíró: Véé­. Nívótlan mérkőzés, léleknélküli csap­kodó játék. A T3C góljait Killem­ann II., Jahn, a pilisvörösváriakét Rizsovits rúgta. A ZSC s egyben a mezőny leg­jobbja Kislermann II. volt. (Nagykanizsa.) Zrínyi—Szombathelyi TE 1:1 (1 : 0) Biró : Spitzer. Hullámzó játék, mely az erőviszonyoknak meg­felelő eredménnyel végződött. (Diósgyőr.) DVTK—SESC 4:0 (2: 0). Biró: Reich. A diósgyőriek a nehéz talajon könnyedén játszottak. A SESC idő előtt kifulladt. Góllövők: Posteiner (2), Völker és Presovszky, akik egyúttal a mezőny legjobbjai voltak. (Pécs.) PESC—AOVAC 2:2 (2:1). Tartalékos csapatok egyenlő küzdelme. PSC—JBTC 3: 0.(1 : 0). Biró: Rosen­­feld. A PSC technikailag jóval többet mutatott. Góllövője: Kiss, Ehrenfeld és Feri. Kitűnő volt Zieeler JBTC. (Szigetvár.) SzA­K—PAC 3: 0 (0: 0). Biró , Láng. A PAC a mezőnyben jobb volt ellenfelénél, a kapu előtt azonban csődöt mondott a csatársor lövőtudo­­mánya. Gól­lövők:­ Simonits, Schmidt és Balogh. Az utolsó gól 11-esből esett. A mérkőzés barátságos jellegű volt. A kisegyesületiek a har­madosztályból való ki­esés ellen. Az OSC indítványa a tanácsüléshez. A parallel harmadosztályú csoportok megszűntével a mai harmadik osztályú csapatok közül tizennégy egyesület esne ki a harmadosztályból. Ezek­ az egyesületek a jövő bajnoki év folya­mán a jelenlegi előkészítő és liga­­egyesületekkel együtt a szükséghez képest felállítandó három, négy, esetleg több ligacsoportban fognak küzdeni csoportonként az egységes harmad­osztályba való bejutást jelentő első helyért. Bár a párhuzamos harmadosztály le­építése, valamint az előkészítő osztály­­végleges megszüntetése legalább har­minc törekvő kisegyesületet súlyosan é­rint , az egységes harmadosztályba való könnyebb előrejutás reményében az egyesületek nagy része beletörődött az új rendszerbe. A budapesti egyesületeknek arány­lag sokkal kisebb gondot is okoz­­ a kiesés férne, mint a pestkörnyé­kieknek. Míg ugyanis előbbiek egy év alatt visszaszerezhetik elvesztett pozíció­jukat, addig az utóbbiak a múlt évi közgyűlés­­ ismeretes határozatából ki­folyólag — amennyiben a harmad­osztályból is kiesnek — a középmagyar­­országi kerületbe nyernek beosztást. A budapesti kerületben szereplő kör­­nyékbeli csapatok közül az UTE, UTSE, ETC,­EMTK, ETSC, RÁC és ÚMTE jelenlegi helyzete veszélytelen, viszont az USC valószínűleg kiesik a har­madosztályból és hasonló sors érheti még az URAK csapatát is. Az USC — nem látván más mentő­eszközt !— javaslatot terjesztett a jövő heti közgyűlés elé a jelenlegi parallel harmadosztály fenntartása érdekében. Mi­vel azonban a szabályok értelmében a bajnoki­ rendszer most már meg nem változtatható, indítványa a közgyűlés napirendjére sem kerülhet. Miután azonban a múlt évi közgyűlés határozatának kimondásakor nem gon­dolhatott arra, hogy a tanács által később eszközölt rendszerváltozás a harmadosztály nyolcadik helyezettjét is kiesésre ítéli, a magunk részéről azt a megoldást tartanánk — a méltányosság és az általános sportszempontok figye­­lembbe vételével — leghelyesebbnek, hogy engedjék meg, hogy a most kieső környékbeli csapatok egy évig még a ligában játszanak. Amennyiben egy év alatt nem sikerül bejutniok az egységes harmadosztályba, úgy a közép-n­agyarországi kerületbe osztassanak be. Ezt az indítványt már a kisegyesü­le­­tek kollégiuma is magáévá tette s így az MLSz tanácsa is, — nem sértvén senki érdekét, — el fogja azt fogadni. Intézők, bírák, játékosok nyilatkoz­nak a vasárnapi mérkőzésekről. (MTK—HI. ker. TVE.) Frischer Károly, az MTK intézője: •— Csapatom megérdemelten győzött­ A pálya teljesen jó állapotban volt, mert a­ kis víztócsák alig befolyásolták a játékot. Molnár brilliáns formában van, talán ilyen jól, mint az utóbbi hetekben, egész életében nem játszott. —, A vívók a második félidőben néhány figyelemreméltó támadást ve­zettek, azonban a kipróbált védelmünk legtöbbször csírájában elfojtotta a gól­helyzetek kialakulását, Sporkó Lajos,­­ a III. kerületiek intézőjét . Távol áll tőlem, hogy azt mond­jam, győzelmi reményekkel mentünk a küzdelembe s ezért az eredménnyel meg vagyok elégedve. Nézetem szerint Opata egyedül nyerte meg a mérkőzést az MTK-nak. Csapatom igazán csak a második félidőben jött lendületbe. •— Amikor Hőnich keresztül tört az MTK védelmén és holtbiztos gólhely­zetben Kertész II. hátulról elgáncsolta, s a bíró a kirívó eset ellenére nem ítélt 11-es­t, nem is izgultam fel, mert a mér­kőzés bírójáról ismeretes, hogy nem sze­reti a II-eseket megítélni. Ha a jogos I­I-estől el nem üt bennünket, egészen biztosan kicsikarunk egy pontot ellen­felünktől. • Kiss Tivadar, a mérkőzés bírája .* ■— A II. kerületiek különösen az első félidőben formán alul játszottak, szünet után összeszedték magukat s ekkor egy gólt megérdemeltek volna. Az MTK úgy tapasztaltam — jó ideig csak félgőzzel játszott. —­ Az állítólagos 1­­-esnél nem láttam szabálytalanságot, mert Kertész II sza­bályosan, élőbről lökte fel Hönichet. Szabó Jenő, a 111. ker. csapatkapitánya : ■—Játékunkkal csak a második fél­időben voltam megelégedve, azonban a belső csatárok egymás meg nem ér­tése miatt néhány kitűnő helyzetet el­rontottak. Én is" azon a véleményen vagyok, hogy ha a bíró Hőnich el­­faultolásáért 11-est ad, egy pontot sze­rettünk volna. A meg nem adott 11-es miatt nem is reklamáltunk, mert az ilyesmikhez már hozzászoktunk. Kertész NI. Vilmos,­­ az MT­K csapatkapitánya: Az örökké vicces Vili, amikor mun­katársunk véleményét kéri a mérkő­zésről, először halandzsázni kezd s csak hosszas rábeszélésre hajlandó nyilat­kozni. Méltatlankodva mondja: — Már hányszor kértem az urakat, hogy írják meg halandzsa interjúmat, de sohse teszik meg. Hát most eleget tennénk régi óhajá­nak, csak a magyar nyelv — bármily gazdag is — nem alkalmas annak a kerepelésszerű szóbugyboréknak rerög­­zítésére, ami a Vili szájából néhány pillanat alatt kiszaladt. Elégedjék meg hát Kertész, hogy interjú emókájáról mi is megemlékezünk. Majd s­ komolyabbra» fordítja a szót, s tanúságul hívja fel öltözködő játékos­társait, s így szól: „Ugy­e, én előre megmondtam a pontos eredményt, 2: 0-ra fogunk győzni, s ez be is következett. Még Hőnich elgáncsolására nézve is megkérdeztük, mire azt felelte, hogy gáncsról szó sem lehetett az adott eset­ben, mert ő a kényszerű helyzetben ter­mészetszerűleg — talán kissé szokása ellenére a kelleténél erősebben, — de teljesen szabályszerűen akadályozta meg Hönichet a gólövésben. (FTC-BTC.) Klement Sándor, az FTC intézője: — A csapatom ezúttal már sokkal jobban játszott, mint a múlt héten a VÁC ellen. De — sajnos — most is folytatódott az a bántó gólképtelen­­ség a csatársorban, amely már a múlt heti eredménytelenséget is okozta. A csatársor kitűnően játszik egészen a 16-­osig,­ ott azonban csődöt mond a tudománya. Sajnos, tehát egyelőre to­vább tart vegetálásunk. Ha a csapat fölényét gólokban ki tudta volna fe­jezni, több góllal kellett volna vernünk a BTC-ét.­­ Ami a talajt illeti, a játék meg­mutatta, hogy a bírák egy része fölös­legesen akadályozta meg a játékot. A nedves felület egyáltalában nem gá­tolta a labda menetét s a játéknak néhány igen szép momentuma volt. Ficzere Péter, a BTC futballigazgatója i — A talajt nem tartottuk reális mér­kőzésre alkalmasnak s ezért tiltakoz­tunk is a mérkőzés megtartása ellen. Vértes­ biró azonban nem akceptálta ezt a felfogásunkat s igy természetesen kiadottunk a mérkőzésre. Az előző két mérkőzés bírójának a döntése azonban nekünk nagy hátrányt okozott, mert Solweng játékosunk, abban a hiszem­­ben, hogy a harmadik meccs bírója sem hozhat más döntést, mint az előző kettőé, hazament, így azután az a veszély, fenyegetett, hogy 10 emberrel kell kiállanunk a mérkőzésre, öreg reprezentatívunk, Rauchmaul Emil ál­dozta fel magát s levetkőzött tizen­egyediknek, annak ellenére, hogy szom­baton is játszott az oldhoi csapatban. — A csapatom azután olyan párat­lan, igazán a régi BTC lelkesedéssel ját­szott, mint már régen s ez hozta meg nekünk a sikert, amely még nagyobb is lehetett volna, ha Horváth II sérü­lése ki nem újul s nem kell a balszélen végigstatisztálnia a mérkőzést. — A csapatból én elsősorban Bor­­sányi játékát emelem ki, akit nyugodt lelkiismerettel ajánlok én, az egykori válogatott­ half, a válogatott csapat jobbhalf helyére. Meggyőződésem az, hogy ma nincs jobb jobbhalfunk. Vértes Imre, a­ mérkőzés bírája: — Kétszer is megvizsgáltam a pálya minden részét és azt konstatáltam, hogy ha a pálya a felületén nedves is, de a talaja nem puhult meg annyira, hogy azon reális játékot folytatni ne lehessen. A kapuk előtt, ahol természe­tesen leginkább van­­kijátszva­ a talaj, összegyűlt itt-ott nagyobb viztócsa, amelyeknek szétsöprésére utasítást adtam s ennek megtörténte után nem láttam okot arra, hogy a mérkőzést levezessem. Már a játék első pár perce bebizonyította, hogy igazam volt, mert mindkét részről régen látott szép játék fejlődött ki. »A bíró lehetőleg ne aka­dályozza meg a sportot,­, ez az én elvem s ehhez ragaszkodom is. A BTC azután Gruber csapatkapitány révén a­ meccs előtt óvást jelentett be a pálya miatt, amit én persze tudomásul vettem. A meccs után, azt hiszem, a BTC sem tartja fenn óvását. •­A játék mindkét részről igen fair s incidensmentes volt. Tóth gólját már előzetesen lefújtam s igy azt meg sem adhattam. Tóth István,­­ az FTC balszélsője: — A gólnál, amelyet rúgtam, semm­i­­esetr­e sem voltam offszeid helyzetben. Füttyöt sem hallottam, csak­ amikor a labdát már kapura lőttem. Gallowich Tibor sérülése. Gallowich Tibor­ a Nemzetiek kapusa, vasárnap klubjának a BAK elleni mérkőzésén oly szerencsétlenül futott össze Havas­sal, hogy állkapocs-csontrepedést szen­vedett. Orvosa szerint gyógyulása egy­két hetet vesz igénybe. Sipőcz-serleg: Az őszi fordulóból el­maradt Sipőcz-serleg mérkőzésekre a serleg-bizottság a következő terminu­sokat tűzte ki: Április 1. (kedd): Elektromosművek— III. ker. Elöljáróság. Bíró: Skultéti. OTE-pálya. Április 3. (csütörtök): Közlekedési Vállalat—Házinyomda. BEVV-pálya. Április 4. (péntek): Gázművek—IV. ker. Elöljáróság. Millenáris-pálya. Fenyves Miklós beteg. Fenyves Miklós Szö­vetségi bírót vakbéloperáció miatt orvosa két hétre eltiltotta a bírás­kodástól. A vasárnapi SzAIV SNTE mérkőzésen Ábray Zsigmond dr. fogja­­ helyettesíteni. "­­. T. sportbarátaimmal, klubtársaimmal, ismerőseimmel van szerencsém tisztelettel közölni, hogy Terézvárosi Ingatlan és Lakásforgalmi Vállalat címen VI., Király­ utca 73. sz. (Telefon 113—23) irodát nyitottam. Fő- és albérleti lakások a város minden részében nálam kaphatók. .Nyári lakások már­­most előjegyezhető!.. Magamat szíves jóindulatokba ajánlva, vagyok sportbaráti tisztelettel Guttmann Ernő (MTK) Az olimpiai tornát a magyar csapatnak kell megnyernie. — A svéd sajtó elismerő szavai Nagy Józsefről. — Az MTK Svédországba szakadt játé­kosáról a svéd lapok abból az alka­lomból, hogy olimpiai trénerül szerződ­tették, annyi szeretettel és bensőség­­gel írnak, mint ahogy nálunk soha az igazi érdemek méltánylásban nem ré­­szesülnek. A stockholmi »Sdrottsbladet» fel­sorolja Nagy József érdemeit, amelye­ket, mint a Norköppingi SK »Sleipner» amatőr és később profi trénere szer­zett s bizor abban, hogy az 1924-ben nyolc hónapra megújított szerződése a svéd futball újabb nagy hasznára fog válni. Hozzáfűzi, hogy a svédek nagyszerű emberanyaga kiválóan al­kalmas a futballjáték minden értékes és hasznos tulajdonságának elsajátítá­sára. Az Ildrottsbladet­ a következő érde­kes kijelentéssel fejezi be Nagy József­­ről írott cikkét: »Bár olyan csatársort, mint a ma­gyarok : Braun, Molnár, Schaf­fer, Kon­­rád, Jerny — hátuk mögött Orthtal kiál­lítani nem tudunk, — s ha Guttmann­­nal, no meg a kapuscsodával, Plattkó­­val (hogy Blumról és Fogl II-ről ne is szóljunk) az olimpiai futballtornát a magyar csapatnak meg kell nyernie, mégis minden remény megvan arra, hogy e nagyklasszisú futballországban nevelkedett Nagy József a svéd csa­patot is oly nívóra fogja emelni, hogy méltó ellenfélként állhat ki a legjobb magyar tizenegygyel is.)___________ Angol csapatok Németországban. — Hamburg futballhúsvétja. — A közeledő húsvéti ünnepeken gazdag nemzetközi program kerül lebonyolításra Hamburgban. Az Union lekötötte Északolasz­­ország egyik legjobb csapatát, a Révész Béla által trenírozott Ales­­sandriát és a brünni Makkabit. A Hamburger SV a dán bajnok Frem Koppenhágát látja vendégül, a Vik­­toria az FG Baselt és a svéd Ham­­marbyt kötötte le. Az említett ven­dégcsapatok Északnémetország más városaiban is vendégszerepelnek. Az Union azonban már a pün­kösdi attrakciókról is gondosko­dott. Meghívta Károly Jenő olasz csapatát, a Juventust s utána a Blackburn Rovers angol profi csa­patot. A Wolwich Arsenal, London első ligabeli egyesülete május 11-én a berlini Stadionban szerepel­t Preus­­sen vendégeként. A Preussen né­hány idegen egyesületbeli játékos­sal erősíti meg csapatát az angolok elleni mérkőzésre. Május 14-én Ar­senal Hamburgban, 18-án Fürth­­ben játszik. A következő héten valószínűleg a Stuttgarter Kickers-el mérkőz­nek az angol profik, míg utolsói ellenfelük a Kölner FC 1­9 csapata lesz. Az angolok komplett ligacsapa­tukkal jönnek a kontinensre,amely­ben a híres amatőr balszélső, Fa­ter­son dr. is játszani­ fog. F­lesh­slsrakeltek ipádítás­i