Sporthirlap, 1924. augusztus (15. évfolyam, 128-148. szám)

1924-08-18 / 139. szám

139. szám SPORTHÍRLAP 5. oldal Ékszerészek—Hungária 4:0(4:0) — Frangepán-utcati pálya. — Ékszerészek: Beneda—Sternberg I, ■Guttmann—Makovi, Grünspan, Neu­­welt—Weisz, Koszta, Bayer, Kardos, Szedlacsek. Hungária SC — Papulás — Weisz, Schmidt—Kollár NI., Kollár L, Ungár— Schmidt, Fölsz, Krömer, Molnár, Win­­ternitz.,­­ Az Ékszerészek könnyen győzték le mérsékelt ellenfelüket. Az első gólt már az ötödik percben rúgja Kardos Weisz átadásából. Három perc múlva a Kardostól kapott labdával Koszta szökik meg és helyezett lövéséből ,megszerzi csapatának a második gólt. "Változatos mezőnyjáték következik ezután, majd a 20­ percben Szedlacsek let­­t és a hibásan helyezkedő vjelem mögött védhetetlen gólt rúg. Az Éksze­részek tovább is fölényben vannak és­­a 27. percben Kardos komorból négyre szaporítja a gólok számát A második félidő 30 percig tartott és teljesen az Ékszerészek fölényének jegyében ját­szódott le. A Hungária védelme azon­ban keményen áll ellent és a félidő gól nélkül végződik. UMTE II.—VI.,kér. 11. 2:1 (0:0). Főv. TK ifj.—Ékszerészek ifj. 2:1 (1:1). TSC-VI. kér. ATE 2:0. TSC II—VL kér. II 6 :0 (1:0). BRSC—Kalapos mérkőzés a máso­dik csapatok mérkőzésén történt inci­dens miatt elmaradt BRSC II—Kalapos­­ 5:1 (2:0). Bíró: Suga. BRSC ifj.—Kalapos ifj. 2:0 (1:0). Bíró: Suga. Testvériség—Vasutas SC 8 : 2 (2:0). Amerikai-úti pálya. Bíró: Márkus Béla. A Testvériség tartalékos csapata min­i­nimális gólkülönbséggel győzte le fia­tal testvéregyesületét. A Vasutas SC a második félidőben kifulladt. BSC-TAC komb. 5:2 (1:0) Mar­­cibányi-tér, Biró : Gerő Ferenc. A VÁC csak nyolc játékossal állott ki és ve­reségét is ennek köszönheti. BAK ifj I—VáC Ifj I. 8:1. A BAK-ból néhány első- és második csapatbeli játékos is szerepelt a tré­­ningjellegű mérkőzésen. BAK ifj. II.—VÁC ifj. H. 1: 0. VIVOKARD ÉS KARDPENGE ! valódi olasz PEREZ-féle KERTÉSZ TÓDOR-nát KRISTÓP-TÉR ! Vidéki mérkőzések. A Kassai SC Szegeden. SzAK-KSC 7:1 (2:1). 4000 néző. — Biró: Iváncsics Mihály. Lobogódísz és percekig tartó taps fogadta pályára léptekor felvidéki vendégeinket, akiknek bizonyára felejt­hetetlen marad ez a lelkes fogadtatás. A mérkőzés mindvégig erős iramú, magas nívójú volt, de a Kassaiak a sok­ mérkőzéstől és utazástól a máso­dik félidőben összeroppantak és ekkor a­ SzAK könnyen érte el góljait Este 120 terítékes ünnepi lakoma volt, amelyen Holczer Tivadar, a SzAK elnöke meleghangú felköszön­­tőben üdvözölte a ritka vendégeket. Az üdvözlésre a KSC elnöke, Fekete Géza válaszolt s meghatott szavakkal mondott köszönetet a testvéri fogad­tatásért Nagy ünneplésben részesült ez alkalommal Iváncsics Mihály is, akit párisi szerepléséért és a mérkőzés mintaszerű vezetéséért ünnepeltek. A játék a KSC támadásával kezdő­dik. Murányi lefut, éles beadására Schmidt ráfut, a kifutó Barcerrel ösz­­szeütközik, mire utóbbi megsérül, kiáll és helyét a második csapat ka­pusa, Szűcs foglalja el. A vezető, gólt a 10. percben éri el a SzAK Ábra­hám révén, akit Megyeri juttatott a kedvező helyzetbe. Nem sokáig örül- isztviselőknek hét azonban a SzAK a vezetésnek, mert a KSC a balszárnú akciójából Schmidt középcsatár révén kiegyenlít. A gól­ után a KSC továbbra is tá­mad, mindazonáltal a 20. percben a SzAK éri el újra a vezető gólt Ábra­­hám révén, aki a nap legszebb gólját lövi. A félidő végéig a SzAK marad fölényben, de eredményt elérni a jól működő KSC védelem miatt nem tud. Helycsere után a KSC visszaesik, a SzAK döntő fölénybe kerül és a 8. percben Megveri nyitja meg a gólok sorát, aki Ördög szép beadását a háló­ba juttatja. Nemsokára Solti a fél­pályáról indulva egyedül tör át a két hátvéden és közöttük lövi a negyedik gólt, amelyet Megyeri komer utáni kavarodásból lőtt gólja követ. A 35. percben Wahl 18 méteres éles lapos lövéssel, majd a 40. percben Ábrahám fejezi be a gólok özönét A SzAK csatársora elsőrangú játék­kal lepte meg híveit, de a fedezetsor erősen érezte Csáky középfedezet hiányát. A védelem megbízható volt, ámbár kevés dolga akadt A KSC-ben a Budapesten is megcsodált Albert kapus, Klema középfedezet és Murányi jobbszélső tűntek ki. A Debreceni Vasutas SG győzelme Pozsonyban. — Debreceni TSC—Pozsonyi TE 2 : 0 (1: 0). — A Debreceni Vasutas Sport Club több mint 20 éves fennállása óta, most van első nemzetközi túráján. A túra első etapja Pozsony, ahol eddig igen szépen harcolt a magyar színek dia­daláért. A jó formában levő csapat augusz­tus 15-én érkezett Pozsonyba. A cse­hek a megérkezéskor, mindjárt a vám­­vizsgálatnál akadékoskodtak. A csa­pat két játékosának útlevelében talál­tak kifogásokat, de csak azért, — mint később megtudtam, — hogy az uta­zástól fáradt csapatot a pályaudvaron várakoztassák — lehetőleg fél napig. Ez azonban nem sikerült nekik, mert Zemplény Gusztáv dr. elnök nyomban érintkezést keresett a cseh hatóságoknál nagy előnyöket él­vező Bratislava SC-nál, amely azon­nal intézkedett, hogy a csapat két játékosa minden akadály nélkül be­utazhasson az elszakított Pozsonyba, így a csapat csupán két órát veszte­gelt Pozsonyliget állomáson, majd részben kocsikon, részben villamoson beutaztak a városba, ahol a Kalton szállóban nyertek elhelyezést Ott fogad­ták a PTE és a Bratislava vezetősége és több lelkes magyar. A pozsonyi magyar lapok szimpa­tikus cikkekben üdvözölték a magyar csapatot és biztos győzelmét jósolták a PTE ellen. A mérkőzés pénteken délután folyt le a PTS-nek a Ligetben levő sport­telepén. Noha a mérkőzés csak fél 5 órakor kezdődött, a nézőtér már 4 órakor zsúfolásig megtelt. Mintegy 2500 néző nézte végig a stílusos já­tékot. A meccs elején a debreceniek mindjárt megszerezték az első gólt. Lelkes éljenzés következett ezután. — Éljenek a vasutasok! — hang­zott mindenfelől. A csapat a megszokott rohamszerű játékkal folytatta tovább az első fél­időt. A második félidőben a PTE volt inkább fölényben, de a szívósan vé­dekező debreceniek megakadályozták a kiegyenlítést, sőt Szolatszky révén még egy gólt szereztek s ezzel 2:0-ra megnyerték a mérkőzést A meccs után sokáig lelkesen ünnepelték a magyar csapatot.__________________ A DVSC vasárnap a cseh SC Bra­­tislavával mérkőzik. M. J. (Békéscsaba). FTC-CsAK 3:1 (2:1) Bíró: Fenyves Miklós. FTC: Amsel—Rupricht, Matkovics —Keviczky, Sándor, Fuhrmann—Föl­­dessy, Szteczovics, Pataki, Kohut, Héger. Az FTC-nek pénteki nagy gólarányú győzelme a helyi rivális „Előre” fö­lött fokozott érdeklődést váltott ki Bé­késcsabán s az esős időjárás ellenére is rekordközönség nézte végig a mér­kőzést A CsAK vezetősége virágcso­korral kedveskedik a zöld-fehéreknek, melyet szép beszéd kíséretében nyúj­tanak át Klement Sándor intézőnek, aki hosszasan válaszol. FTC táma­dással indul a játék, de az FTC csa­tárok fukarkodnak a lövésekkel. A CsAK kornert ér el, de az ered­ménytelen. Az első veszélyes táma­dást Kohut vezeti. A 13. percben Kor­­ner a CsAK ellen, de Héger kedvező helyzetből a kapu mögé lő. A 16. p.­­ben Pataki és Kohut összjátékából Kohut szép lapos lövést küld a ka­pura, de Varga kapus szép elvetéssel védi. A 36 p.-ben Komer CsAK ellen, Héger beadása után kavarodás támad. Pataki lövése a jobbsarokban rést talál (1:0). A 40. p.-ben Knoll—Balogh összjátéka után utóbbi a bekkek közt kiugrik s bár ollózzák, 10 méterről kiegyenlít ( /: /). A 42. p.-ben Földessy lefut, beadását Kohut gólvonalról be­­fejeli 42: 1). Az utolsó percben Fuhr­mann összefut Penyuskával, akit le­visznek a pályáról. A II. félidőben is az FTC támad, de csak a 18. percben sikerül Földessy —Pataki összjátékából Patakinak a harmadik gólt rúgnia. (3:1). A 26. perben a CsAK egy veszélyes helyzetet teremt, Amsei kiejti a lab­dát, de Matkovics a vonalról ment. , Az első félidőben az FTC nagy fö­lényben volt, a CsAK elfogódottan játszott. A második félidőben a helyi csapat jobban bírta az iramot, de csatársora gólképtelennek bizonyult. Kornerarány: 4:4. Az FTC-ben Pa­taki, Fuhrmann és Sándor voltak jók. Előre—KAVE 2:0 (1:0). Bíró: Izsák Károly. Egyenlő erejű csapatok, a jobb csatársorral rendelkező Előre megérdemelt győzelmével. (Debrecen). DEAC—DTE 1 : 1 (1 : 0). Biró, Szántó. Tréningjellegű mérkőzés csapatváltoztatással. A DEAC gólját Csáky hátvéd rúgta szabad­rúgásból, a DTE-ét Fehér éri el egyéni áttörésből. A tartalékos csapatok já­téka minden szépséget nélkülözött A II. félidőben a két csapat egy-egy játékosának összeszólalkozása miatt az egyetemi csapat levonult DTE ifj.-DKASE ifj. 1 : 1 (0 : 1). Biró: Ben­yovszky." (Orosháza). MTK (Budapest) — OMTK 2 : 2 (0 : 1). Biró: Bérczi. Az OMTK góljait Benkő és Timács lőtte.­­ (Szombathely.) VÁC— SzAK 1:1 (1:0). Biró: Herczka Pál. VÁC: Fischer—Gross II., Singer—­­ Grünblatt, Havas, Hermann—Gross­­ IV., Engl, Haár, Kloifer, Ivanovszky. I A SzÁK Weinhart, Prém és Paár­­ helyén tartalékkal állt fel. VÁC támadással indul a játék s­­ már a 2. percben sikerül a budapestiek-­­ nek Kloifer révén a vezetést megsze­­­­rezni egy súlyos védelmi hiba után,­­ üres kapuba plasszírozott góllal. A gól után változatos játék folyik, mind­két csapat egyformán veszi ki részét a támadásból, bár a VÁC széltől támogatva játszik. A II. félidőben a SzAK teljes fölénybe kerül, de a csa­társor kombinációi az erős szélben nem jutnak érvényre. A VAC néhány- 3 jutányos árért fü­hült olsórendű­­ készíti I 11 IS Cl11 kivitelben I Pekovics János urlszabá­s IX. ker., Ráday­ utca 21. szám. Szakorvosi Renddé, egész nap. 12ÜSI SALYARSAR-OLláS! Rákóczi-ut 32, 1 cm. I (Rékussal szembeni ! Hócipő e 260-Sárcipő legolcsóbban GuSiVer Cipőház­a R áköczi-it 1. lyes. A kiegyenlítő gól a 31. percben esik Holzbauer révén. A VÁC együttese nagyon jó benyo­mást keltett, bár a nyári pihenő nyo­mai észlelhetők voltak. Legjobb em­berei Fischer, aki a lövések özönét tette ártalmatlanná és Eng. A SzAK közepes formát játszott ki, a tartalé­kok gyengén szerepeltek. A SzAK a mérkőzés folyamán többet támadott, de a VÁC védelme hibátlanul látta el feladatát SzSE—Szombathelyi Vasutas 2:0 (2:0). Bíró: Payer Jenő (Győr). Baj­noki mérkőzés. Az új szezon első bajnoki küzdelme a várakozásnak megfelelő eredményt hozott Az első félidőben az SzSE szél ellen is táma­dásban van s a 16. percben Szladovits, a 30. percben Döbrentey révén éri el góljait. A második félidőben az SzSE óriási széllel hátban játszik, de kombi­nációit a szél tönkre teszi s újabb gólt képtelen elérni. (Szeged.) Kecskeméti TE—SzTE 2:1 (1:1). (Tatabánya­) TSE— Tatatóvárosi AC 0:0. Bíró, Koch (Győr). Szezonnyitó barátságos mérkőzés. Az egész dél­után tartó záporeső teljesen irreálissá tette a mérkőzést melyet 2X35 p-re terveztek, de még ezt sem lehetett le­játszani, mert a II. félidő 10. percében a szakadó eső miatt be kellett fejezni. (Szentes­) Szentesi TE—Csongrádi­­Levente* 3:0 (0:0). A mérkőzés fo­lyamán az SzTE nagy technikai fö­lényben volt A csongrádiak csak az első félidőben bírták az iramot a má­sodikban visszaestek. A győztes csa­patban Mikó, Bona, Szathmáry és Horváth, a­­ csongrádiaknál Bikó és Nittinger volt jó. SzTE II—Csongrádi­­Levente* H. 1:1 (1:0). Góllövők Pozsonyi és Gozmann. (Nagykanizsa.) B) válogatott—A) válogatott 4:3 (0:2). Biró, Szinta. Az A) csapat már 3:0-ra vezetett,­­ amikor a B) csapat lelkes játékba fog s nemcsak kiegyenlít, hanem a mér­kőzést is sikerül megnyernie. Góllö­vők: Farkas és Kovács a B-ből, Dezső, Valkovics és Harangozó az A-ból. (Szigetszentmiklós.) NSC-Sziget­szentmiklósi TK 9:1 (3:1). Biró, Kovács. (Sátoraljaújhely.) MVSC—Sátor­aljaújhelyi Egyetértés SC 6:0 (3:0). (Hódmezővásárhely.) HMTE—Bu­dapesti Ferencvárosi Move 4:0 (3:0). Biró: Lehota. Nívótlan, csapkodó já­ték, amelyben a helyi csapat uralja a mezőnyt. A gólok közül kettő tizen­egyesből esett. Góllövők: Kocsis (2), Mihály, Schlesinger.­­ (Orosháza.) OMTK — Budapesti MTE 2:2 (1:1). Biró: Hegyi. A temesvári Kinizsi harmadszor nyerte meg Románia bajnok­ságát. Kinizsi—Nagyváradi AC 4:1 (2:1) — A Sporthírlap tudósítójának távirati jelentése. — Arad, augusztus 17. Az országos bajnoki döntőmérkő­­zést ma, vasárnap tartották meg Ara­don a temesvári Kinizsi és a Nagy­váradi AC között. A meccs a Kinizsi szenzációs 4:1 (2:1) arányú győzel­mével végződött. Góllövők: Zemler, Frech I., Tanzer és Hoksáry a Kini­zsiből, Rónay a NAC-ból. A Kinizsi ezzel a győzelmével harmadszor nyerte meg a román bajnokságot. ­Arányi Árpád ) fémnagykereskedő VI., Podmaniczky­ u. 5. Telefon: 108-10. 81 Az összes fémáruk legolcsóbb beszerzési K­ forrása. W­SESWffiMGOL N­SZN­Bfl Miksa­ utca 2. Sportembereknek jutányos árak.