Sporthirlap, 1925. február (16. évfolyam, 18-35. szám)

1925-02-16 / 26. szám

(T 1925 fEB. ll­­ . ---------k— V ‘7 ..... - J Hétfoi^1MUi-^' Ara 3000 korona 26. statfim. Budapest, 1925. február* 10. ^ XVI. étífo’pm. sport minden ágával V­­­llisr * foglalkozó újság­­ Szerkesztőse, és kiadóhivatal Bndepe**, IV. kerület, Dalmadijz­gyik­ő­ utca 3. sz. • Távirati cím: Sporthirlap-Budapest. Teefonszám : 9-03., vasárnap délután 8—37. és 75—25. Előfizetési árak: Belföldön és Ausztriában egy negyedévre 120.000 korona, egy hónapra 40.000 korona. Egyéb külföldre egy negyedévre 1SO.OO0 magyar korona, vagy ennek­­megfelelő valuta. |­s MEGJELENIK SZERDA ÉS PÉNTEK .KIVÉTELÉVEL MINDEN N’AI ] Izgalmas szezonnáitás a bajnokságban, csalódás a nemzetközi küzdelemben. Az UTE régi formáját, visszanyerve, fölényesen verte meg a VAC-ot. — A Vasasok és a Törekvés nem tudták megszerezni mind a két pontot a kiesés ellen küzdő Zuglótól és BEAC-tól. — A szintén feljavult BTC-t fegyelmezetlen játékosai juttatták vereséghez. — Az NSC a KAC ellen folytatta őszi sikereit. Az FTC rossz taktikával és rossz­­csatárjátékkal kikapott az S. Viennától. Meglepetések a 11. osztályban. — A „33“ FC és Főv. Trör veresége, a Hi­siparosok döntetlenje. Az Ékszerészek erősen megszöktek. Az FTC eltaktikázta az első félid­őt a másodikban pedig tréninghiánya miatt • 1 . A­­ kifulladt I. Vienna FC-FTC 2: 0 .10­:e) — Izllői-úti pálya. — 16000 néző. — Bíró: Iváncsics Mihály. — Vienna: Ustricek — Gráf, Blum — Ludwig, Hoffmann, Seuffert — Seidl, Gschweidi, Kuzel, Ryba, Fischer. — FTC : Amsel — Takács, I. Hangtér Js. — Fuhrmann, Sándor, Blum — Steiner, Steczovics, Pataki (Kelemen), Kohus, Tóth (Héger). A Vienna kezd. A tavaszi szezon első nemzetközi erőpróbája ránk nézve balul ütött ki." Az FTC, amely a feljavulás biztató jeleivel és az eredményes szereplés nem túlzott reményével készülődött az új kampányra, vereséget szenvedett a bécsi „nem amatőr “­futballsport egyik legjelesebb képviselőjétől. Kétségtelen, hogy az FTC legyőzése vagy csalódást keltett azokban, akik a zöld-fehérek renesszánszát az Üllői­­k úti pályáról kiszűrődő kedvező hírek alapj­án teljes joggal remélték.Ha a Vienna győzelme, amelyet a magyar futball­­sport képviseletében régi jelentős sze­repét ismét elfoglalni hivatott FTC fölött aratott, kellemetlen meglepetés is, mégsem jelenti az osztrák profi­­futballnak a magyar labdarúgás fölötti f­eltét­len fölényét. • Az FTC veresége csak annyit je­lent, — és ezt tanulságnak is vehetjük, — hogy az osztrák nemamatőrök azzal, hogy úgyszólván szünet nélkül rendszeres munkában voltak egész té­len át, most, a mi szezonunk kezdetén kétségkívül előnyben vannak velünk szemben kor­dició dolgában. A mi csa­patainkat a fárasztó karácsonyi, túrák után következő egyhónapos szünet visszavetette és — úgy látszik — szük­ségük­ van egy két hétre, amíg kon­díciójukat és formájukat a nehezebb nemzetközi mérkőzésekre is verseny­­képessé fejlesztik. Hogy tényleg ez, a pillanatnyi kon­díciókülönbség volt az oka annak, hogy a Vienna legyűrte a biztató re­ményekkel startoló F­TC-t, azt a mér­kőzés két félideje között, mutatkozott feltűnő különbség is bizonyítja. Az FTC az első félidőben nagy já­­ték kedvével és lendületével határozott fölényben volt, úgy hogy a Vienna a maga tekintélyes technikai készült­sége ellenére tétlenségre volt kárhoz­tatva és a játékba való erős belefekvés helyett taktikával, az egybekk-rend­­szerrel dolgozott. Az FTC a Viennának ezt a cselve­­tését addig, amíg a kiváló taktikus, Pataki volt a fővezér, ellensúlyozni tudta, mikor azonban Pataki kiállt, a csatársor, kellő taktikai érzék hij­­ján, áldozata lett az osztrákok egy­­bekk-rendszerének. Az FTC­ ilyenformán már az első félidőben elpocsékolta még a tartalék­­erejét is, s a második félidőben a „zá­rásra lovagló" Vienna került döntő fölénybe gépies összjátákával, taktikai készségével és nagy tempóck­csával. Győzelme így nem is maradhatott el. " Ha az FTC vereségének ez a ké­zenfekvő magyarázata némileg eny­híti is a csalódás fájdalmát, nem tudja mégsem elnyomni sokaknak azt a gondolatát, hogy mennyivel szebb, érdekesebb és alkalmasabb lett volna, ha a Vienna-m­ ecet helyett az ennek kedvéért elhalasztott MIK- FTC mér­kőzés lett volna a szezonnyitó nap attrakciója. Az ősi riválisoknak ez a szezon eleji öszecsapása, amely kiegyenlített erő­viszonyok között hozta volna össze a ■két csapatot, bizonyára­ hevesebb küz­­delmet hozott és erőteljesebb lökést adott volna a meginduló szezonnak, mint az alapjában­ véges nem is nagyon érdekes és­ végeredményében kudarc­cal végződött nemzetközi meccs. A megtörténteken azonban már nem változtathatunk, s így nem marad más teendőnk, mint hogy az események hű krónikárjaiként beszámoljunk a Vienna—FTC mérkőzés lefolyásáról, de Takács I.-en megakad a támadás. Az előrerugott labdával Pataki jó helyzetbe kerül, azonban Blum lefutja és ment. Az akció után tipikus mezőnyjáték következik, amelyben az FTC jobbára a­ támadó lel, anélkül , hogy­­ veszé­lyessé tudná tenni magát. Végre Tóth lövése az első mom­en­­tum, amely megragadja a a­­münket. A játék már az első negyedóra után meglehetősen ellanyhul, annyira, hogy a gyenge, nivótlan jelző jogosult használatát kiérdemli. A 22. percben Pataki, átadá­­sából Bakut, fordulatból be­húzott csavart lövéseit kény­telen Ostricsek védeni, amelyet kiejt, de Blum ment. A 25. percben Pataki térdszalagrándulást szenved, amire­ kiáll, helyét Kelemen foglalja el, aki meglepő agilitással, száll síkra és akciójából . Steiner elhúz Senffert és Blim mellett, de hatalmas tör­ése elkerüli Ostricók hálóját. A Vienna nem tud kibontakozni, szerte álló játékot folytat, de ezt most sűrűn tarkítják b­ultok és offszeidek tömege. A 30. perctől az FTC-csatársor balszárnya Kohut—Kelemen—Tóth csoportosításban kísérletezik, de így Egyes szám­ára: Hétfőn és ünnepnap utáni napokon 3000 K, egyébként 2000 K. Ausztriában ugyanannyi p. K. Franciaországban 1 fr. Olaszországban 1 lira. Ameriká­­ban 5 , Németországban 20 a. pf. Jugoszláviában 4 dinár. sem tudja áttörni a kolosszális formá­ban játszó Blum területét. . Gráf megsérülése megakasztja a já­tékot, mire Seiffert hátramegy, helyét Ludwig foglalja el, Prichinger pedig beáll Ludwig helyére, de Gráf csak­hamar megjelenik a porondon és visz­­szaalakul a csapat eredeti felállításába. A Vienna főleg Seidt-Gschweidt révén próbálkozik, de Hungler II. ele­mében Vad és mindent feltart. Ryba és Kuzel teljes tétlenségre vannak kár­hoztatva. A 117. percben Kohut lefut a szélen, beadásával elsőrendű gólhelyzetet teremt, de Kele­men elcsúszik és­­Urat kök­é­­nyen felszabadít. Blum könnyelműsége csaknem ve­szélybe sodorja Angsel kapuját, de ez kifutással lábbal tisztázza a hely­zetet. Helyizors­alán az­ FTC csatársor, Steiner—Steczovita —Tóth—Kohut—Héger összeállításban állt fel, m­íg a Vienna Kuzel—Seidl— Gschweidi változtatást eszközli. Vienna támadás nyitja meg a játé­kot, amelyre Kohut erős támadással felel Héger szöktetésével, de l­ud­­wigtól elnyomva kapu fölélő. Az FTC következő támadásából Ste­­ezovits korán kapu mellé lő. Még Héger lefutása veszélyeztet, de Ste­­ezovits 111001 hibáz. Az FTC lelkes offenzív játékával magához ragadja a fi­esti irányítását, de Steiner tehetetlen lövésén, majd Kerneren kívül ered­ményt elérni nem tud. A 10. percben jut szóhoz a Vienna, Hungler II. lyukat rúg és csak nehe­zen­­korrigálta. Most már a Viennát látjuk inkább frontban, amely a 14. percben eredményhez, is vezet, amikor Hunnter 5­. koráért ürít. Lesd! percerét ürítsél hi­bázza, a résen álló Gschwreid! a labb­át befe­le!.. IS:­01.