Sporthirlap, 1926. november (17. évfolyam, 172-188. szám)

1926-11-02 / 172. szám

4 1 Az ország legnagyobb rádiószűküzlete: Dénes Testvérek Rt. Budapest, VI. Teréz­ körút 261 nem sikerül megfelelően, de elég jó ahhoz, hogy az ellenkező ka­­pufáról szépen lassan a kapuba guruljon. (2:1). A Vasasok ezután kettőzött erővel küzdenek, de góllal kecsegtető ak­­cciók alig fejlődnek ki, mert a Hun­gária közvetlen védelme és fedezet­­sora most már résen van. A 28. perc­ben Jelinek szöktetett labdáját Rei­­ner fogja el, szép lövése azonban kapu mellé kerül. Braun hosszú lab­dája is a kapu mellé fut. A 30. perc­ben Himmer félméteres offszájdról indul el, lefut és éles, lapos lövését csak a kapufa tudja fentartani, majd a visszapattanó labda Kropa­­csek zsákmányává lesz. A 31. perc­ben eredménytelen Vasas-korner. A 38. percben Tritz gáncsa miatt meg­ítélt szabadrúgást ugyanő lövi, Wimmer azonban paríroz. Braun lövése kapu mellé fut. A játék ez­után meglehetősen ellaposodik, már­­már mindenki beletörődik az ered­ménybe, mikor a 43. percben Tritz áttöri magát a védelmen, kiadja a labdát Jenynek, aki nyomban vissza­­játsza azt s a nagyszerűen star­toló Tritz kapásból a kapu el­lenkező sarkába lövi a labdát. (3:1). Csakhamar vége a játéknak A győztes Hungária csapata ezúttal korántsem nyújtotta azt, amit vártak tőle s a megérde­melt győzelem ellenére számos ki­rívó és feltűnő hibát vehettünk ész­re a csapat játékában. Kropacsek a kapuban ugyan megbízhatóan és jól védett, ellenben az előtte játszó Kővágó—Kocsis hátvédpárról a leg­nagyobb jóakarattal sem mondhat­nék ugyanezt. Helyezkedésük kriti­kán aluli, minden logikát nélkülöző volt s emellett szokatlanul bizony­talanok is voltak, főleg Kővágó. Ha történetesen a Vasasok csatárai ér­tettek volna a góllövés tudományá­­ból, a két hátvéd gyenge játéka ala­posan megbosszulhatta volna ma­gát. A fedezetsor alaposan meg­érezte Nádler hiányát, akinek he­lyét Molnár gyengén töltötte be, sem a támadásban, sem a védelemben nem volt helyén s nem rajta múlott, hogy a Vasas-jobbszárny nem ope­rált eredményesen. Rebró agilisen, Kléber jól játszott, de korántsem olyan kiválóan, mint az utóbbi idő­ben rendesen. A Hungária mai csa­társorában igazán klasszikus tu­dású és eredményes játékos csupán egy van, ez pedig Tritz, aki ugyan m­a szokatlanul sokat pihent és gyakran eltűnt, de amit produkált,, az elsőrangú és értékes­­volt. Mel­lette Stofján csak a fejeseivel vé­tette észre magát, mihelyt azonban a földön van a labda, már nem igen használható. Kitti nem való még a csapatba. A szélsők közül Braun szokatlanul kényelmesen mozgott míg Jeny néhány éles lövésén kívül nem sokat produkált A Vasasok csapata nem produkált sem rosszabbat, sem jobbat, mint legutóbbi mérkőzésein általában, legfeljebb a csatársor mezőnybeli jó játékával arányban nem álló gólképtelensége volt külö­nösen kirívó ezúttal. Wimmer bi­zonytalanul állt a lábán és két gól­ban határozottan ,­benne­ volt. A hátvédek közül Klein a jobbik, Rott­­ler a síkos talajon kisebb játékintel­­ligenciája miatt gyakran hibázott. A fedezetsorban Purtzeld volt első­rangú, bár Remmen is kiválóan ját­szott és Király sem volt rossz. A csatársorban a két szélső, Him­­m­er és Brunecker végzett elsőrangú munkát, a Reiner—Jelinek—Szent­­miklóssy belső trió azonban a mu­tatott technikai finomságok mellett a kapu előtt nem igen­­ nyújtott gólratörő, eredményes játékot. Bíró: Iváncsics Mihály. Szakorvosi rendelő betegek részére. Rendelés egész nap. EZÜST SM.VARSÓI-OLTÁS Rákóczi­ út 32. L. tm. 1 (Roítassal szemben.) SPORTHIRLAP KEDD, 1926 NOVEMBER 2. Újpest—Bástya 3:0 (2:0) Egyszerű, de eredményes játékkal biztosan győzött Újpest a szegediek ellen Újpest: Beneda — Fogl II., Szarka — Borsányi, Wilhelm, Péter — Künstler, W­ilhelm II., Lutz III., Reisner, Szidom — Bástya, Adit — Beck, Horváth — Tóth, Wéber, Simóka — Ábrahám, Varga, Wampetics, Busch, Solti. A Ferencvárost verő Bástyának új­pesti vendégszereplését nagy érdeklődés előzte meg, ám a szegedi csapat Újpest ellen nem tudta igazolni a két héttel ez­előtt kivívott pompás győzelméből kö­vetkeztetett nagy fo­rmáját. Újpest le­génysége megérdemelten hódított el két értékes pontot ellenfelétől. A csa­pat egyszerű, lelkes és gólratörő játé­kát teljes siker koronázta, aránylag nagy gól­aránnyal gyűrte ma­ga alá a Bástyát, noha a kínálkozó gólhelyzetek­nek cs­ak egy egészen kis töredékét ér­tékesítette. A mezőnyben mutatott játék szerint azonban meg nem érdemelt- sú­lyos vereséget szenvedtek a szimpatikus szegedi fiúk, akik egyrészt a közvetlen védelmek közötti nagy különbségnek, másrészt csatársoruk erélytelenségének tulajdoníthatják balsikerüket. A végig fair mérkőzést a pálya körül sűrűn elhelyezkedett rendőrök asszisztá­­lása mellett Újpest csapata kezdi, de a kezdést a Bástyáéval azonos trikóban megjelent Boronk­ay bíró tíz percig tartó dressz cseréje előzi meg. Újpest beveze­tő támadása után Áibrahám nagyszerűen keresztül játssza magát a védelmen. Ve­szélyes centerezése azonban a belső trió­nál kárba­ vész. Változatos játék után a ti-sik percben Reds­nert Beck kornerre sze­reli, majd öt perccel később Wilhelm lö­vése pattan Hor­vájáról kornerre. Küust­­ler ideális s­a­rokrúgá­sát Adit ököllel továbbít­ja a mezőnybe. A Bástya jut most eredménytelen kornerhez, majd Újpest veszélyes támadásai után Busch pompás passzal szökteti Soltit, akinek magas beadása meleg helyzetet teremt Beneda kapuja előttt. A 28. percben Simóka faultja miatt megítélt szabadin­téssel az utolsó pillanatban szedi le Lutz ül­ lábáról, de a labdát nem tudj­a tar­tani, amiből Korner adód­ik, Szidon sarokrúgásából Lutz 151, újabb góllal végleg megpecsé­teli a Bástya sorsát. (3:0). Újpest csapata a játék további részét teljesen uralja. Sorozatos támadásai sok­szor hozzák veszélybe Adit kapuját és a 36 -ik percben Reisner egy érvénytelen of­fslájdi gólt is szerez­­csapatának, míg a Bástya ellanyhult kísérletei csak rit­kán jutnak­­a kapuig. A mérkőzés utolsó perceiben háromszor is nyílik alkalmuk a szegedieknek az eredményen szépíteni, de Wampetics lövéseit, illetve fejesét nem kíséri szerencse. Újpest győztes csapata nem érezte hiá­nyát nagynevű játékosainak és lelke­sedésével, nem kevésbé észszerű játékával a legvérmesebb újpesti híveit is meg­lepte. Beneda komoly feladathoz egyszer sem jutott. Fogl II. és Szaffia könnyen és abszolút biztosan tartóz­ta­tták fel a Bástya csatársorát. A haffsorban Wil­helm fáradhatatlan játékával, jó labdái­val és kapcsolásaival két partnere fölé emelkedett, Borsányi a szokott jót, nyúj­totta és Péter is ügyesen oldotta meg feladatát. A csatársor leegyszerűsített, de ered­ményes játékát nagy támadókedv jel­lemezte. Künstler és Szidon lefutásai ál­landó veszélyt rejtettek magukban, Lutz III. ügyesen irányította, a szárnya­kat és a két összekötő jól illeszkedett a csatá­rlávcsba.­­ A Bástya jó kvalitású csapatnak mu­tatkozott, a­zonban nem egységes. Adit a gólokat nem védhette, viszont néhány védésével teljes elismerést vívott ki. A két hátvéd, gyakori helyezkedési hibá­jától eltekintve, megüti az átlag, mérté­ket. A halfsor és a csapat, legjobb tagja Wéber. Támadó- és védő­játéka egyaránt kifogástalan s mindig ura a helyzetnek. Simóka elfogadhatóan, Tóth pedig na­gyon gyengén játszott. A csatársorban Busch kitűnő techni­­k­ájával tűnt ki, lövéseivel azonban adós maradt. A szélsők közül Ábrahám az első negyedórában elfogadhatót nyúj­tót, míg Solti végig szürkén játszott. Varga és Wampetics csak elvétve adtak magukról élet­jelt. gás­ból Fo­gl II. labdája Re­is n­értől Szi­­douhoz jut, akinek beadásából a szabadon álló Künstler hat méterről a kapu jobb sarkába védhetetlen gólt lő. (1:0). Újrakezdés után ismét Újpest támad, majd Simóka szabadrúgásából Busch szép fejesét Beneda védi. Újpest, gyors akciói előbb egy komért eredményez­nek, a 40-ik percben pedig a balszárny akciója után a Bástya védelmi hibájá­ból a labda Künstlerhoz kerül, akinek beadásából Reisner közelről védhetetlenü­l a hálóba fejeli a labdát (2:0). Alighogy elkezdik a játékot, biztos helyzetben Lutz III. és Wilhelm egy­másba futnak. Kapa­rúgás után Boron­­kay bíró tévedésből négy perccel hama­rabb jelzi a félidő végét. A hiányzó négy percet a második félidő megkez­dése előtt játsszák le a csapatok, de a Bástya egy veszélye® helyzete és Újpest körére újabb eredményt nem hoz. Ez­után rögtön fordulnak a csapatok. A második félidő 6-ik percében a le­futó Szidont Horváth köréire szereli. Néhány veszélyes, de gyengén befejezett Bástya-támadás után a 8-ik percben a Wéber rendszre miatt megítélt szabad­rúgásból Fogl II. ötvenméteres lövése süvít el Adit kapuja felett. A 12-ik perc­ben Künstler lefut, beadását Ad­t­rávé­ Nemzeti—Sabaria 5:2 (3:0) A lelkesen játszó Nemzeti megérdemelten győzte le az otthonában játszó Sabariát 2500 főnyi közönség előtt szép idő­ben folyt le a mérkőzés, amelytől azt várták Szombathelyen, hogy kedvenc csapatuk megerősíti pozí­cióját és kiköszörüli a közelmúlt ku­darcait. A várt szép játék azonban a szombathelyiek részéről elmaradt, a csapat minden tűz és lelkesedés Nemzeti: Augustinovics — Kocsis, Török — Hossó, Volentik, Bartos ~­­Lengyel, Laukó III., Rémay II., Spitz, Czétényi. — Sabaria, Weinhardt — Nagy, Kovács — Vámos, Sághy, Basch — Krutzler, Mészáros, Holczbauer, Erhardt, Paár, alakul ki, a játék jobbra-balra hul­lámzik, egész a 34. percig, amikor, Lengyel középmagas beadását Nagy minden ok nélkül kézzel üti le. A bíró tizen­egyest ítél, azt Laukó IIL lövi, de a lövés pillanatában Zsarnó­­czay fütyül, mert Weinhardt elhagyta a kaput. A labda ugyan a gólba megy, a bíró mégis újból löveti a büntető­­rúgást, mert az már síp­jel­zés után történt. Most Rémay II. áll fel a penaltyhoz, az eset megismétlődik azzal a különb­­séggel,hogy most a labda a háló mellé kerül. Végre a harmad­szori rúgás szabályos és a labda Weinhardt kezeit súrolva há­lót ér. A Sabaria most erősen támad. Krutzler akcióját azonban Török faultja megakasztja, a szabadrúgás Holzbauerhez kerül, aki kapásból fölé lő. Végig a Sabaria marad frontban, de a Nemzeti ügyesen és jól védekezik. A második félidőt a Sabaria erős támadásai veztik be, mégis a Nem­zeti ér el gólt. Egy hátraadott lab­dát Weinhardt fog. Czétényi ráfut, hogy a kirúgásban zavarja. Kovács azonban elgáncsolja, mire a bíró tizenegyest ítél és Rémay II. a negyedik gólt is meg­szerzi csapatának. 4:0! A gól után a Sabaria jobbszárnya révén fölénybe kerül. A 16. percben­ Krutzler lapos beadására Holz­­bauer ráfut, de Török felvágja, újabb tizenegyes, most már Szombathely javára, amit Mé­­száros — egyszeri megismétlés után — góllá értékesít. A 24 percben ismét Krutzler fut le, az előbbi helyzet megismétlődik. Holzbauert ismét felvágják és nélkül játszotta végig a mérkőzést és annak ellenére, hogy a mezőny­ben egyenrangú ellenfél volt, a lel­kesen és okosan játszó Nemzetitől megérdemelten szenvedett veresé­get. A Nemzeti a mély talajt ügye­sen használta ki, félmagas passzok­­kal dolgozott míg a Sabaria együt­tese csökönyösen ragaszkodott a lapos passzjátékhoz, ami persze a ragadós sárban nem vezethetett si­kerhez. Már a 12. percben kitűnő alkalma nyílt Erhardtnak a gólszerzé­sre, a sáros pályán azonban meghiúsul az akciója. A Sabaria ügyesen­­ és szépen támad és a játék képe szinte biztos győztesként jelzi a szombat­helyieket. Húsz percig tart ez a fö­lény, ekkor a Nemzeti, ügyes táma­dást vezet, amely mindjárt ered­ménnyel is jár. Volentik labdájával Lengyel lefut, laposan centerez, Laukó III. ráfut és közelről a kifutó Weinhardt mellett gólt lő. A gól után az NSC tovább támad és a 23. percben Rémay II. a félvonalról indulva az egész Sabaria-védelmet ki­­driblizi és Weinhardt már hiába fut elé, mert Rémay II. egész közelről a hálóba gurítja a lab­dát. A Sabaria ellentámadását Krutzler vezeti, hosszú beadását azonban Faár mellé lövi. Most mezőnyjáték a Rifsi nini (Jókai­ tér 10, Mozsár­ utca sarkán) Budapest legolcsóbb és legjobb kabaréja. Helyárak 10-60 ezer koronáig Telefon 59 —99. Kezdete 8 órakor. Mészáros tizenegyesből 4:2-re javítja a gólarányt. A 26. percben Laukó III. Wein­­hardttal összefut, utóbbi megsérül és leviszik a pályáról. A játék irama csökken, a Sabapia némi fö-