Sporthirlap, 1928. szeptember (19. évfolyam, 103-115. szám)

1928-09-24 / 113. szám

6 SPORTHÍRLAP HÉTFŐ, 1928 -SZEPTEMBER 24. 2:2-es döntetlenben egyeztek ki egy­­mással a magyar és olasz vasutasok Ünnepélyes hangulat a tribünökön, mérsékelt játék a pályán, örökbéke az eredményben Magyar vasutasok: Zugéber — Fridrich, Kreisl — Ellbogen, Régner, Kaun — Mihalovszky, Fogl N­., Sveszler, Zsíros, Barát. — Olasz vasutasok: Gianni — Monzeglio, Qunestri — Albertini, Meneghetti, D'Aquino — Morandi, Gardini, Degni, Ferrari, Ceverini V. Déli fél egy órakor, amikorra hirdetve volt a magyar—olasz vasutas-mérkőzés, a nagytribün még egészen üres, annál zsúfol­tabb azonban az állóhely fedett része. Nagy éljenzés fogadja Fischer Mórt, a magyar vasutassport ve­zérét, aki rövid beszédében buz­dítja a magyar együttest. Pont­ban háromnegyed 1 órakor meg­szólal a bírói síp. Először az ola­szok jönnek ki, Meneghetti csa­patkapitány vezetésével. Kezében hosszú vasrúdon díszes zászló az olasz nemzeti színnel, a másik oldalán pedig a fasiszták fekete színével. Libasorban a pálya kö­zepén egy kört futnak, majd vi­­gyázz­ állásban, fasiszta módon üdvözlik a nagytribünt, utána pedig az állóhelyet. Innen hatal­mas vastapsot kapnak. Mellegkej­­ti szép beszédben üdvözli a ma­gyar csapatot és átadja a zászlót és a „Róma farkasát­" ábrázoló szobrot. A magyarok viszonzásul zászlót és egy nagy csokrot nyúj­tanak át. Fényképezés és öt perc múlva elkezdődik a mérkőzés. Az olaszok tiszta feketében, a magya­rok fehér dresszben játszanak. Változatos játék folyik, azonnal feltűnik, hogy a vendégek tudnak. Már tíz perce folyik a játék, amikor hangos „erviva“ csata­kiáltással­ bevonulnak az olasz kolónia tagjai, akik direkt a mér­kőzés miatt jöttek Budapestre. A sáros talajon sokat bukdá­csolnak a játékosok. Az első gól sokáig várat magára, de a 43-ik percben mégis csak megszületik. Nagy tumultus az olasz kapu előtt, a labda kapufáról lepat­tan, magyar és olasz játékosok a földön henteregnek és Fogl II. — kivételesen nem az újpesti, hanem a Ferencvárosi Vasutas — berúgja a labdát a hálóba. Az olaszok se hagyják magukat, ők is rúgnak egy gólt, de Bo­­ronteay offszájd miatt nem adja meg. Szünet u­tán a magyar csapat kék dresszben jön ki. Az olaszok csakhamar újabb gólt érnek el, de ez is az előbbi sorsára jut. Végre a 18-ik percben sikerül kiegyenlíteniök. Morandi lefut, meséb­ől kapura lő és Zugéber csak bent tudja fogni. Most nagy magyar fölény kö­vetkezik, de a­ csatársor mindent túlkombinál. Szerencséjükre, se­gítségükre jön Gaini, az olasz kapus, aki valahányszor kirúgta a labdát, mindig klépett a vonal­ról. Ezt Boronkay is észreveszi és a tizenhatosról szabadrúgást ítél. Elbogen áll a labdának és lö­­vése hálót ér. Gianni meg se próbálta védeni, mert azt hitte, hogy mellé megy. Az olasz csapat erősen küzd a kiegyenlítésért, ám erre a 36-ik percig kell várniok. Ekkor egy taccsból Albertinihez kerül a labda, bombalövéssel küldi a kapura, Zugeger ököllel védi, de a labda kapufáról bepattan. Az olasz kolónia ervivá­jától hangos a tribün, de a magyar közönség is elégedett, mert belát­ja, hogy az eredmény hű kifejező­je a mérkőzésnek. A Herth­a meccs nélkül utazott vissza Szombathelyről Bécsre. A­­Sabaria—Hertha mérkőzés a Szombathelyen dühöngő szélvihar és esőzés következtében elmaradt. A Hertha csapata ugyan a déli órákban megérkezett Szombat­helyre, de egyetértve a Sabaria vezetőségével, úgy határozott, hogy a mérkőzést későbbi időben, a Sabariának egyik szabad vasár­napján fogják megtartani. A bé­csi csapat délután 12 órakor vissza­utazott. Vidéki eredmények (Székesfehérvár) DVE—VTC 7:1 (2:0). Bíró: Stroeh. —­ SzTC—ARAK 3:1 (2:1). (Veszprém) V. MOVE—Komáromi FC 1:2 (1:2). Bíró: Yanka. (Eger) Dobó István SE—Gyöngyösy Kereskedők 0:0. Bíró: Tóth. (Vác) VTE—VSE 2:0 (1:0). Bíró: Bóka. (Esztergom) ESC—Esztergomi MOVE 6:1 (3:1). Bíró: Lenhardt. (Csillaghegy) Pilisvörösvári SC—CsFC 1:1 (0:1). Bíró: Rubint. (Mezőtúr) MAFC—Gyomai SC 5:0 (3:0). (Békéscsaba) Szegedi Vasutas—Csabai MÁV 1:0 (0:0). Bíró: Apáti. — CsAK­­Gyulai AC 8:0 (5:0). Bíró: Hegyi dr. (Hódmezővásárhely) HMTE—HTVE 2:1 (1:0). Bíró: Czeglédi. (Celldömölk) CESE—Tatabányai SC 2:2 (1:0). Bíró: Kondor. (Baja) Nagykanizsai TE—BSE 1:0 (1:0). Bíró: Balog. — Bácska—Bonyhádi Cipőgyár 4:1 (2:1). (Makó) MTK—MÁK bajnoki mérkőzés a bíró meg nem jelenése miatt elmaradt. (Gyula) GyTE—OMTK 2:1 (2:0). Bíró: Lapu IX. (Orosháza) OTK—Kétegyházai TE 1:1 (1:1). Bíró: Kohautek. (Tótkomlós) Orosházai FC—TTC 5:2 (4:1). Bíró: Szilágyi. (Pécs) KTSE-PSC 2:1 (2:0). Bíró: Danicz. (Simontornya) SBTC— PAC 4:2 (2:1). (Kaposvár) A PVSK—KPAC mérkőzés esőzés miatt elmaradt. (Diósgyőr)­ DVTK—PTK 6:2 (2:1). (Miskolc) Ifjúsági mérkőzések: DVTK -VSC 1:0 (0:0). - MASC-III. ker. FC 2:1 (1:0). - Attila SC-Turul 4:1.­­Csak egy félidőt játszottak. — MVSC— DAC 7:3 (4:0). (Salgótarján) PRVSE—LSE 1:0 (0:0). (Szeged) REAC—Csongrádi AC 3:0 (2:0). Bíró: Martonossy. — Zrínyi KAC— UTC 2:1 (1:0). Bíró: Klein. (Szolnok) SzMTE—Kecskeméti TE 4:2 (2:2). Bíró: Kohányi. — Ceglédi MOVE— SzAK 2:1 (1:1). Bíró: Kondy. (Pécel) PAC—Gyömröx SE 3:1 (1:0). (Debrecen) DVSC—DTE 1:1 (1:1). Bíró: Szabó. (Nyíregyháza) NyTVE—Nagykállói SE 3:2 (2:1). Bíró: Kerekes. — NyMTK—Ny. Vasutas 4:0 (4:0). Bíró: Bucskay. (Berettyóújfalu) BUSE—T. MOVE 3:0 (Sopron) Az SVSE—SzAK mérkőzés elmmaradt. Pécs-Baranya—Soroksár 4:2 (0:1) Pécs-Baranya: Déserl — Iván­­csics, Krebsa — Kristóf, Horváth II., Foór — Izsépy, Grünfeld, Palkó, Dóra II., Köves. —• Sorok­sár: Hízik — Lichtner, Erdélyi — Menásch, Hoffmann, Kovácsics — Bruda, Schwarcz, Ferstl, Pflum­ II., Hackspacher. A szeben játszó soroksáriak csatársora teljesen gólképtelen és így a különben darabos Pécs-Ba­ranya szerzi meg a győzelmet. Az első félidőben a Pécs-Bara­nya csatársora van többet táma­dásban, sok szép gólhelyzet is adódik, ám a jól védekező Sorok­sár sikeresen ment. A 34-ik perc­ben a Soroksár támadását Hack­­spareker viszi, akinek beadását Iváncsics kézzel leüti, a megítélt tizenegyest Schwarcz berúgja (0:1). Szünet után kissé felélénkül a játék. A 1 8-ik percben Izsépy tá­mad, lőni készül, de Hoffmann elvágja. A tizenegyest Grünfeld a hálóba helyezi (1:1). A 14-ik percben Pécs-Baranya támad, Palkó a tisztánálló Dórához pasz­­szol, aki védhetetlen góllal meg­szerzi a vezetést (2:1). A 27-ik percben Foór gáncsáért szabad­rúgás a pécsiek ellen. Menásch lapos lövése úgy látszik, hogy mel­lé megy, de a labda Pfluma lábát érintve, az ellenkező sarokba esik (2:2). A gól után a győzele­mért heves küzdelem indul. A 3­-ik percben Izsépy hosszú be­adását Köves kapura rúgja. Bí­zik a labdát Palkó elé boxolja, aki mellette a hálóba helyezi (3:2). A 41-ik percben Grünfeld ügyes testcsellel átmegy a­ sorok­sáriak védelmén és lapos lövéssel beállítja a végeredményt. A Pécs-Baranya kapujában Deierl nagyszerűen védett. Iván­csics kielégített, Krebsz gyenge, a fedezetsor mérsékelten látta el feladatát. A csatársorban Izsépy és Grünfeld voltak jók, míg Palkó és Dóra formán kívül vannak. Kövest elhanyagolták. A Soroksár közvetlen védelme a második félidőben teljesen csődöt mondott. A fedezetsorban Hoff­mann bíztató ígéret. A csatársor­ban csak Hackspacher érdemel dicséretet. Az új szerzemények nem váltak be. Bíró: Széll László, kapus helyett egy védőjátékos véd kéz­zel, a tizenegyest Reisner beteszi. Nem­sokára Palota újabb tizenegyest v­ ér el, amennyiben Dénes beadása Skarkába megy, a bíró­rendszer lát s a büntetőt Reisner újból berúgva egyenlít. A második félidő újabb Bak-fölénnyel indul, a szakadó esőben azonban képte­lenek gólt rúgni. A győztes gól a 32. percben esik, szerzője ezúttal Szan­­dalszky. Hosszú ezúttal nagyon szépen védett, Hellschein igen jó volt, Reisner azonban szokatlanul bizonytalan. Ugyanez mond­ható a b­alfsorban Medlre, míg a társai kielégítettek. A csatársorban Szan­dalszky és Dénes a legjobbak, Laukó III. sokat rontott. A Baki kapuját Lantos jól védte, a hátvédek is megfeleltek. A fedezetsor legjobbja Milosevits. A csatársort illeti a szérdem, mert igen szépen játszott, nem egyszer jöttek fel ,­gyönyörűen*4 a kapuig, de ott nem voltak elég erélye­sek. Jó volt Stern, Varga II. és a má­sodik félidőben Győri II. Bíró: Jaskovitz. Pécs Baranya Soroksáron is győzött a Turul ismét kikapott VILLANYL"CSILLÁROK selyemlámpaernyők, RÁDIÓ -készülékek, fejhallgatók írókészletek, bronzfigurák vonala és alkatrészei ÉS VILÁGÍTÁSI RT., VI­., Erzsébet-körút 41. sz. Royal-szálló mellet Rákospalota—Bak FC 3:2 (2:2) Rákospalota: Hosszú — Hellschein, Reisner — Rosskop, Pénzváltó, Mödl — Fischer, Laukó III., Szandalszky, Seidl, Dénes. — Bak FC: Lantos — Skarka, Győri I. — Kollmann, Micsó, Milosevits — Varga II., Szőke, Stern, Neumann, Győri II. A Bak volt oly jó, mint győztes ellen­fele, sőt a stílust tekintve, felette is állt, ám a hazai közönség és az ismert pály­a mégis Palota javára billentette a mérleget. A mérkőzés úgy indul, hogy a Bak biztosan nyert. A 8. percben Kollmann mintegy 30 méterről kapufáról bepat­tanó gólt ér el. A 17. percben ugyancsak a Bak eredményes, amennyiben egy szép előretörésből Stern a sarokba lő. Ezután felnyomul már a Rákospalota is és ostrom alatt tartja Lantos kapuját. A 29. percben Szandalszky kapura lő, a Attila—Terézváros 4:0 (2:0) Attila: Németh — Kutik, Danko — Banaszkievics, Maszlonka, Janovitz — Király, Rieff, Muhoray, Siklóssy, Elek. Terézváros: Müller, Streicher, Jerzsa­­bek — Sipőcz, Kontaídó, Mihalecz — Drobina, Hegedűs, Kovács, Makovník, Stimacz. Az Attila Praha és Pimpi nélkül is fölényes győzelmet aratott a Terézváros fölött, sőt ha a második félidőben a sza­kadó eső nem teszi, lehetetlenné a ko­moly játékot, még nagyobb lehetett volna az eredmény, mert a Terézváros a miskolciak által diktált erős tempót nem bírta. Az Attila védelme kifogástalanul vé­gezte munkáját, de különösen a fedezet­sor a csapatnak az a része, mely ma minden dicséretet megérdemel. Masz­lonka fáradhatatlan volt és kitűnően debütált első bajnoki mérkőzésén a fiatal Banaszkievics, Janovitz méltó volt társaihoz. A csatársor hibája még min­dig a régi, nem elég erélyes és mindent agyonkombinálnak. Király, az új jobb­­szélső, tehetséges. A Terézváros együttese nem rendelke­zik olyan küzdő- és állóképességgel, amely az Attila győzelmét megakadá­lyozhatta volna. Végig jó volt Jerzsabek és elismerést érdemel Sipőcz, Kontardó és Streicher munkája is. A mérkőzés első percei váltakozó tá­madásokkal telnek el, sőt Kutik hibájá­ból Makovnik­ gólt is lő, melyet azonban a bíró offszájd miatt nem ad meg. Ezután az Attila átveszi a játék irányí­tását. A 21. percben Muhoray hátratolja a labdát Maszlonkának, aki húsz méter­ Erzsébetváros—Józsefvá­ros 2:2 (1:2) Erzsébet­város: Lederer — Platt, Grün­­spann — Hausner, Korusz, Makády — Juhász, Braun, Nagy, Harrer, Schwarcz. Józsefváros: Juhász — Schmidt, Ma­­sevsky — Ellblinger, Taub, Weinberger — Iglódy, Schuszter, Lukács, Zsebeházi, Hajós. Erős Józsefváros támadással indul a mérkőzés. A 15. percben Hajós lefut, szépen ívelt beadását Lukács védhetet­­lenü­l gólba rúgja. A 24. percben ellen­­támadásba megy át az Erzsébetváros, Harrer kiugrik és lapos góllal kiegyen­lít. Tíz perc múlva ismét Harrer az erzsébetvárosiak gólszerzője. A 43. perc­ben a Józsefváros kiegyenlíthetne, mert Platt kézzel érinti a labdát, a megítélt tizenegyest azonban Lukács kapu mellé rúgja.. A második félidőben változatos me­zőnyjáték folyik némi Józsefváros fö­lénnyel. A 12. percben Hajós támadást visz, de nem fejezheti be, mert Makády elvágja. A huszonötméteres szabadrú­gást Hajós rúgja, Léderer elnézi a lab­dát, amely a feje felett hálót ér. Az Erzsébetváros csapatából Kor­asz, Braun és Schwarcz tűntek ki jó já­tékukkal. A Józsefváros legjobbjai Masevsky, Taub, Weinberger, Schuszter és Lukács voltak. Bíró: Gombos Géza.