Sporthirlap, 1929. július (20. évfolyam, 75-87. szám)

1929-07-01 / 75. szám

Szerkesztőség és kiadóhivatal: Budapest, VI. kerület, Rózsa­ utca 111. III. emelet Távirati cím: Sporthír­lap Budapest Telefonszám: Szerkesztőség: Lipót 996—54 Kiadóhivatal: Teréz H7—­44. Előfizetési árak: Belföldre egy negyedévre 5 pengő (egy hónapra 2 pengőt Ausztriába 6 pengő. Egyéb külföldre egy negyedévre 7­50 pengő. HBOJELENIK HÉTFŐN, CSÜTÖRTÖKÖN ÉS SZOMBATON Egyes szám ára: Belföldön 1Q fillér. Ausztriában 25 gr. Jugoszlávia 3 dinár. Csehszlovákia 1.50 Ke. Románia 8 lei. Franciaország 1.20 fr. Olasz­ország 0.80 L. Németország 15 a. pf. Amerika 5 cent. Levélcím: Budapest, 62, postafiók 82 Nagy küzdelem után a Vasas 2:1 arány­ban legyőzte az Attilát s így még egy osztályozó mérkőzést kell tartani A bécsi futballtornát a Slavia nyerte, második Holtversenyben a Hungária és a Rapid . A magyar csapat vasárnap nagy fölénye ellenére is vesztes a Rapid ellen A MAC nyolc, a BBTE öt, a MAFC két és a BTC egy atlétikai bajnokságot nyert Szeged úszóstafétája legyőzte Budapestet A nagy izgalommal várt m­ásodik osztályozó mérkőzésen is túl va­gyunk már, anélkül azonban, hogy tudnék, megmarad-e a Vasas az 1. osztályban, vagy feljut-e ide az At­tila. A fővárosi csapat idegf­eszítő küzdelemben ugyanolyan arányban győzött miskolci ellenfele fölött mint ahogy az őt otthonában le­győzte s így egy harmadik osztá­lyozó mérkőzésre is­ szükség lesz. A Hungária pompás játékot pro­dukált Bécsben, de mert a csatársor­a drámák mesterig nem rendezhette volna izgalmasabban a második osz­tályozó mérkőzés lélekzetfojtóan fe­szült színjátékát. Nyugalommal el­mondhatja magáról mind a két fél, hogy csak egy lépés választotta el a végső sikertől és joggal panaszkodha­­tik a balszerencsére is. Talán még azt lehetne mondani, hogy a második félidőben nyomasztó fölényben játszó Attila tartotta hosszú ideig kezében a megoldást, mégis a Vasasok balsze­rencséje egy cseppet sem kisebb, mert őket meg a góllövésben hagyta el a siker. Volt gólhelyzet éppen elég ,mind a két oldalon. De éppen az osz­tályozó mérkőzés pattanásig feszült légkörében születik a legkevesebb gól. Az ádázul folyó nehéz birkózásban így is három olyan gól született, ame­lyeket nem a futball játék etikai tör­vényei szerint való szép akciók előz­tek meg. Ebben a légkörben nem is lehetett más játék, mint hogy a roppant aka­­rással eltelt huszonkét játékos között hallatlan erőkifejtéssel gyűrűzött a küzdelem az egyik oldalról a másikra s a legények a maguk erőlködésével jól hiányzott az egység, a Napiddal­ szemben vesztesként kellett elhagy­­niok a küzdőteret. Budapest atlétikai bajnokságai alig néhányszáz főnyi közönség előtt gyenge eredményekkel vég­ződtek, viszont a publikum által mind jobban felkarolt úszóverse­nyek és vizipólómérkőzések jó spor­tot nyújtottak. A négynapos kerékpárosversenyt a német Thierbach nyerte 13 perc előnnyel Jálits (Postás) előtt, az egyéni teljesítőképességnek any­­nyira a határán jártak, hogy minden alkalommal percekbe telt, amíg az egyik félpályán folyó viaskodás át­­nyomakodott a másikra. A perctől fogva, hogy a csapatok kivonulnak, felharsan az égési közönség egybe­folyó lázas harci kiáltása, ami vad iramra hajszolja a csapatokat és nem is engedi megpihenni őket mindvé­gig. Ennek az izgalomnak jutott sorsdöntő szerepe az osztályozó mér­kőzésből, mert nyugodtabb atmoszfé­rában bizonyára másképpen alakult volna az eredmény. Áll ez főként a finis perceire, amikor a botrányok­kal fűszerezett második 11-esből az Attila végre kiegyenlített, ám a szer­telen öröm annyira elárasztotta a miskolci csapatot,mishogy ebben a ró­zsaszínű hangulatban úgyszólván ész­re sem vette, a mintáta végsőkig el­szánt Vasasok a győztes gólt is be­rúgták. A két csapat a következőképpen állott ki: * Vasasok: Bereczky — Rozgonyi, Rottler— Búza, Burger, Fried — Báder, Fröhlich, Jelanek, Remmer, Himmer. Attila, Szemző •— Kutik, Dankó — Maszlonka, Pruha, Banaszkievics — Pasztrovics, Péterfreund, Siklóssy, Pomázi, Pimpi. Amint a csapatok kivonulnak, nyomban felharsan az egész közönség egybefolyó harsány harci lármája, ami aztán nem is ül el mindvégig. • Az Attila kezdi a játékot, de csak Rottlerig jut el a labda. A miskolciak idegesek, a Vasasok kap­nak előbb lábra. Az első akció mégis “az Attiláé, Rozgonyi faultol, Masz­­lanka rosszul lövi a szabadrúgást. Az 5. percben Himmer ügyesen megszö­kik, kornerre kell szerelni, a korner eredménytelen. Most formás miskolci támadás következik, Pimpi hosszú centerét Pasztrovics laposan Siklóssy elé tálalja, akinek hatalmas lövése arasznyira megy el a kapu fölött. Az izgalom megfekszi a mezőnyt, egy ideig nem alakul ki semmi. A 13. percben viszont egészen váratlanul gól esik. Rozgonyi felszabadít, Remmer előreveti Jellineket, ez átfejel Dankó fölött Fröhlichnek, akit a bekk nem bírt tartani , bár már úgy látszik, hogy a csatár a labdát elvesztette, az elébe ve­­tődő kapusról újra megkapja és behelyezi. (1:0.) Az Attilát lesújtja a gól s a pom­pásan fölfejlődő Vasas-halfsor úr lesz a pályán. Rottler egy faultja azonban húszméteres szabadrúgáshoz juttatja az Attilát. Ezt Pasztrovics remekül lövi, de Bereczky stílusosan „lehúzás­sal” véd. Jó Vasas belső támadás.­ A bekkek együttesen szerelik. Amott vi­szont Pasztrovics készít elő jó akciót, Siklóssy egészen tisztára játsza Pé­­terfreundot, aki azonban gyámoltala­nul elveszíti a labdát. Nagy gólhely­zet volt. Lassan kidomborodik a Va­sasok tudásbeli fölénye. Kutik is hi­bázik egyszer, Maszlonka pedig fault­tal­­segít magán. Gólhelyzete a misko­­dáknak alakul több. Péterfreund lö­vése még gyenge, de lőhetne újra, amikor bosszantóan kihagy. Az Attila egyre csak szabadrúgásokkal jut előre. Egy ilyen után, a 31. percben, Pimpi megszökik, centerez, Praha belül egészen a 16-osig tör előre, ami­kor emelésnek szánt labdáját Rozgo­nyi kézzel fogja. Pasztrovics rosszul helyezi a 11-est, Bereczky leüti a labdát. Most másodszor támad zűrzavar az Attilában. Fröhlich és Remmer fel­ismeri a helyzetet, kitűnően előre­tör, a döntő pillanatban azonban Remmer rendszer vét. Az Attila jobbszárnyán indul két kecsegtető támadás. Az egyikből Pasztrovics lő védőjátékosba, a másikból Péter­freund félre. Erre vehemens erejű Vasas-támadás következik, Hiúi­mért szerencsével szerelik kornerra. A jól irányított sarokrúgás után Báder kapja a másik oldalon a lab­dát és éles fejese alig kerüli el a kaput. Pimpi viszonozza az akciót, elhúz a védőktől, már úgy látszik, hogy a kapuba fut, amikor Bereczky macskaszerű rávezesse! a lábain fogja el a labdát. Erre megint a Vasas­ balszéles riposztoz, ravaszul csavart lövése keresztbe zúg el a kapu előtt. Az akciót Himmer haj­szálnyi pontossággal­­megismétli. Nyolc perccel a meccs vége e­őtt kiegyenlíti az Attila a Vasas egygólos előnyét, de három perc múlva újra elveszti a mérkőzést Vasas­ Attila 2:1 (1:0) Fővárosi tanár József­ utca 26. I. em. 3. Javító, felvételi és magánvizsgákra, érettségire gyor­san és jól előkészít. — Mérsékelt havi tandíj! Tel.: 886—38 Megjelent új képes árjegyzékünk ingyen és bérmentve küldjük ÁRKÁN ■ portérmek, versenydijak .. .„QK Budapest, IV., Váci­ utca 23. sz. Alapítva 1396 A t orsaég legnagyobb sportdíj­«lete ÁRION FOGKRÉM NAGrtvewi *i sor­­­ok eve** cuu ht. Nyári autóöltözetek­­ •"úrvezetőn­ek és soffőrnek autóköpeny, vászonöltöny, fejvédő, nyári sapka, szem­üveg, keztyű, vászontaka­rók nagy választékban GUTMANN "!s