Sporthirlap, 1940. december (31. évfolyam, 95-102. szám)

1940-12-04 / 95. szám

, Kincses a magyar Biavati!'* Mit írnak még az olasz lapok A Gazzetta dello Sport, miután újólag megállapítja, hogy a magyar csapatot ilyen jól még nem látták játszani Olaszországban, az egyéni bírálat során külön sorokat szentel a magyar csapat jobbszélsőjének, Kincsesnek. Kincses — írja a lap — a magyar Biavati. A Corriere della Sera szerint hatá­sos volt a nézők nagy tömege és a zászlód­íszes sporttelep. — Nem vagyunk elégedettek,­­— írja ezután a lap — trom, elégített ki bennünket a mérkőzés. Az olasz csapat ezúttal nem tudta hagyomá­nyos ritmusát megtalálni, amely annyira jellemző az azúrok játékára. Nem akarjuk azt mondani, hogy a magyarok rászolgáltak volna a győ­zelemre. Jobban játszottak ugyan, a befejezés dőtt azonban megálltak. Nem lehet azt sem mondani, hogy az Olasz csapat győzhetett volna. Az első gól után azonban öt csatárral kellett volna támadnia, hogy a második és a harmadik gól is bemen­jen. Az olasz csapat szerencsétlen napot fogott ki vasárnap, amihez aztán hoz­zája ült az is, hogy a magya­rok védelmi vonala szilárdan állt a lábán.­­ Az olaszok nem igyekeztek át­törni ezt a szilárd magyar védelmet és nagyobb gondot fektettek a véde­kezésre, mint a támadásra. Ennek oka az volt, hogy féltek a vereség­től. Nagy taktikai hiba volt ez. Q­P­ORTJER met­aJELVÉNYT készít MORZSÁNYI J. IV. Váczi­ u. 36. Telefon: 182-217 Pozzotól. A német rendszerben (az olaszok így nevezik az angol rend­szert) játszó ellenfél ellen nem elég a három előretolt csatár, hanem az összekötőket is előre kell vinni. Poszo ebben hibázott, ezt neki is el kell ismernie. Ez alkalommal nem kon­­centrált,Pozzo annyira, mint, máskor szokott. Az ifjúsági és kölyökbajnokság vasárnapi eredményei IFJÚSÁGI BAJNOKSÁG 7. osztály Északi csoport: Pannonia—UTE elma­radt. — M. Palmitipar—ZSE 8:3 (5:1). — Elektromos—­JTSE 3:1 (2:1). — Turul TE—Vasas elmaradt. — Testvériség— BTK 2:1 (2:1). Keleti csoport: BSzKRT — KTK 1:0 (0:0). — Postás—MTK elmaradt. — KAC —DSE elmaradt. — BRSC—KSC 2:2 (2:2). Déli csoport: BMTE—Dr. MOVE 4:3 (2:2). — SAC—PeMTK 2:0 (0:0). — III. ker. TVE—Hungária 3:0 (2:0). — KFC­­MAFC 5:0 (3:0). — WMTK—BIK 5:0 (3:0). 77. osztály Északi csoport: UFC —UTE JT. 4:2 (1:0). — MSC—TLK 11:0 (3:0). — MFTKl —B. Vasutas 3:2­­(2:0).,— BLK-URAK 6:1 (1:0) — UMSE—Juta TE 9:3 (1:2). Keleti csoport: SzFC—RTK 3:1 (2:1). — SzNSE—SzRTC 2:2 (1:1). — Kistex- KMTE. 0:0. - KSSE-BTC 4:0 (0:0). Déli csoport- OTE—P. Juta elmaradt. — M. Textil—KTC 4:2 (3:2). — Ganz— Per. Vasutas 4:1 (0:1). Félbeszakadt! — Gamma—PSC 0:0. — Hung­ária IT.— PTSC 6:1 (4:0). — M. Pásztó—WMTK 4:3 (2:1). IIP. osztály Nyugati csoport: HAC—P. F­emény 4:0. Félbeszakadt! Északi csoport: KEAC—KTK 6:0 (6:0). — MTK—Tipográfia 2:2 (1:0). Keleti csoport: K. Törekvés—WMTK 2:1 (1:0). — NJTC Szondy SC 2:0 (2:0). Déli csoport: FIB--KAFC 5:3 (2:1). KÖNYOKBAJNOKSÁG 7. csoport: ÚTE—III. ker. TVE 2-2 (1:1). III. csoport: K. Törekvés—WSC 1:1 (1:1). — SzAO—Filtex 8:3 (1:1). V. csoport: Törekvés—KSSE 3:0 (3:0). VI. csoport: B. Magyarod­a—PSC el­maradt. VII. csoport: Compaetor—Pannónia 2:0 (0:0). Vin. csoport: Juta TB—*MFTR 4:1 (1:0). -------------♦--------------­ ­ Hamisítatlan téli tájkép fogadja kedden délután az üllői úti pályára­­ érkezőket. Terszerű ködben fürdik a pálya és az A­ lelátó árnyékában , ugyancsak deres a gyepszőnyek. — Ide nem süt a na­p — mondja . Dimény — azért kapta el a füvet a dér. A játékosok közül Finta, Kiss Gyula és Kiszely érkezik elsőnek. De, mint kiderül, hiába jöttek. Va­lahol a környéken cserepedés tör­tént s így nincs víz a pályán, sem az öltözőkben. Amíg Dimény intéz­kedik, hogy szerdára már ne legyen hiba, megérkeznek az FTC játékosai is. Itt van Nagy II, Czigi, Ortutay és Nagy I. ők továbbra is edzésben maradnak­, hátha szüksége lesz rá­juk a Ferencvárosnak a Bajnokok Tornája mérkőzésein. Dimény őket ■ is hazaküldi. Megtudjuk még az edzőtől, hogy Kalocsai dr hazautazott egy kicsit pihenni, míg Pálinkás dr Kolozs­várra ment vizsgázni. Jakab és Biró Dani pedig angyalbőrbe bújt. Pósa beteg, Hámori szolgálatot teljesít. Dimény edző most mosolyogva fordul hozzánk. •­­ Na, ugy­e milyen kitűnő jós vagyok én. Megjósoltam a genovai szelet. Meséltem erről a különös szélről Polgár Orvinéknak is. Le­hetséges, hogy Schrost­er­nak ez ju­tott eszébe, mikor szél ellen válasz­tott kaput. Az ott játszó olasz csa­patok is a szél elleni kaput szokták választani. Bizonyára az olasz válo­gatott is így választ, ha történetesen Fiolának kedvezett volna a szeren­cse, örüljünk tehát, hogy így tör­tént. Szünet után minket segített a szél... Már erősen szürkül. Tátrai és Szoyka azonban nem jelentkezik. — Lehet — el mondja Dimény —, hogy útközben találkoztak Fintáék­­kal, azért nem jöttek ki. A mai, szerda délutáni edzés már fél 3 óra­kor kezdődik. Erre az időpontra mindenkinek itt kell lennie. Szükség, van az edzésre, hiszen nagy felada­­­tok előtt áll még a csapat. — Vasárnap — mondja még Di­f­meny — Barátságos mérkőzést sze­retnénk játszani. Azt hiszem, talá­lunk olyan csapatot Budapesten, amelyik még nem hagyta abba az edzést. Ezúton is felkérjük azt a csapatot, amelyik játszani szeretne a Ferencváros vegyescsapatával, je­lentkezzék az üd­öi­ úton. sőrepedés miatt nem tartott kedden edzést a Ferencváros Ha fél 3 órakor lesz edzés Még egyszer a genovai széltől A vasárnapra kisorsolt Tokod—RSzKRT bajnoki mérkőzés elhalasztását kérte a BSzKRT, mert Bíró Sán­­lor a válogatott­ba­n játszik Zágrábban. A kérésnek a szövetség szabályai szerint hely­t­ kell adni és így a vasárnapi Tokod—BSzKRT elmaradt NB mérkőzés elmarad. Az Elektromos csak szerdaig­és pán­tek­ap tart e héten edzést- Jövő hét­en már új­ból heti három edzéssel készülnek az Erdélyi Kupára. Az Ifjúsági és kölyökbajnokság őszi fordulói befejeződtek. Vasárnap már idény közben elmaradt, illetve újra­játszandó mérkőzéseit játszik le. ELTILTÁSOK A fegyelmi egyesbírák a következő játékosokat tiltották el: 1941 február 22-ig: Kálmánfi Ferencet (MAV Előre), 1941 március 1-ig: Mihaliczki Miklóst (WMTK) és Maj­sitz Józsefet (SzUTO), 1941 március 20 ig: Lakatos Károlyt (TTE) 1941 március 31-ig: Kum­or Dipótot (Kalapos). 1941 április 1-ig: Kolál­yi Jánost (M. Pásztól, 1941 április • 204 g: Vidor Pált (VÁC) és Bonda Kámayt (Kelsen völgy) 1941 április 30-ig: Büki Fenicet (URAK) 1941 május 10-ig: Dobosi Jánost (BTK), örökre Skul­téti Jánost (MÁV Előre). Amiből gól lett és amiből gól lehetett volna... Kiküldött tudósítónk összeállította azokat a helyzeteket, amelyekből egy kis szerencsével, illetve balszerencsével gólt érhettünk volna el vagy gólt kaphattunk volna. Természetesen benne van az a két helyzet is, amelyből valóban gól lett. I. félidő 7. perc: Kincses jó beadásából Sá­­rosi di fölé lő. 1:0. 8. perc: Spielmann kapásból lapo­san mellé lő. 2:0. 9. perc: Bertoni mellé lő. 2:1. 10. perc: Gyetvai lövése az oldal­hálóban akad meg. 3:1. 11. perc: Trevisan öt lépésről fölé lő. 3:2. 14. perc: Trevisan gólja. 3:3. 23. perc: Bertoni jó helyzetben hi­báz. 3:4. 25. perc: Biavati lövését Csikós védi. 3:5. 27. perc: Gyetvai jó lövését Fer­rari hárítja. 4:5. 28. perc: Bodola a 16-osról torony­magasat lő. 5:5. 29. perc: Sáros t­ül szabadrúgását Ferrari ki tudja ütni. 6:5. 31. perc: Bodola mellé fejel. 7:5. 33. perc: Sárosi III szabadrúgása alig megy mellé. 8:5. 34. perc: Biavatii Bíró már csak úgy tudja visszatartani, hogy átöleli a nyakát 8:6. 40. perc: Gyetvai a középcsatár helyéről mellé bombáz. 9:6. 41. perc: Piola ötméteres fejesét Csikós kifogja. 9:7. 43. perc: Olmi szabadrúgása mellé megy. 9:8.­­ félidő 1. perc: Sárosi úi jól ugrik, de Ferrari véd. 10:8. 3. perc: Pákozdi lyukat rúg, de Piola mellé lö. 10:9. 7. perc: Pákozdit otthagyja Fer­raris II, de mellé lö. 10:10. II. perc: Csikós kiüti Feni sza­badrúgását. 10:11. 14. perc: Piola lövését Csikós védi. 10:12.­­ 15. perc: Bodola az 5-ösről fölé fejel. 11:12. 17. perc: Bodola gólja. 12:12. 18. perc: Sárosi III nagy lövése mellé csúszik. 13:12. 24. perc: Ferraris II mellé lő. 13:13. 26. perc: Ferraris II megint mellé lő. 13:14. 30. perc: Csikós remekül védi Piola lövését. 13:15. 31. perc: Sárosi III fölé bombáz 14:15. 35. perc: Kincses lövése keresztbe® elsüvít az olasz kapu előtt. 15:15. 37. perc: Deperrini hazafejel, majd­nem gól lesz belőle. 16:15. 42. perc: Bodola fölé fejel. 17:15. 45. perc: Ferraris II — meccs-1 döntő helyzetből — fölé 13: 17:16 — a javunkra! Komoly játékerejű csapat a Nagybányai SE (a BSzKRT egyik vezetője tanúsítja) A BSzKRT formája az utóbbi idő­ben felfelé ívelt, éppen ezért a kék­sárgák szurkolótáborában nagy meglepetésként hatott a nagybányai 4:1-es vereség híre. Sokan törték a fejüket, várjon a BSzKRT volt rossz, vagy a nagybányai csapat volt jól... Torda József, a BSzKRT labda­rúgó szakosztályának vezetője sze­rint ebből is, abból is van valami a dologban. — Nem akarom mentegetni a ve­reségünket — kezdte beszámolóját a szakosztályvezető —, de mint ma­gyarázó körülményt megemlítem, hogy szombaton reggel fél 7 órától este fél 10 óráig utaztunk, ami ter­mészetesen a csapat erőnlétének a rovására ment. Ezenkívül Mészáros a gyomrával bajlódott, Szödi és For­gács meghalt, úgyhogy már a rajt­nál csökkentek a győzelmi esé­ly­eink. De nem ez volt a fő oka a ve­reségünknek... — Ha nem? — Elbizakodottak voltak a fiúk. Hiába intettük őket, hogy ez a csa­pat megverte a jó Hungáriát is két évvel ezelőtt 2:0-ra — nem hasz­nált. Az első félidőben — amíg fu­totta az erejükből — „iskoláztak". Ekkor döntetlenre állt a mérkőzés. Szünet után öt perc alatt két dugót kaptunk és ez letörte a fiúkat. Ekkor még több gólt is rúghatott volna a nagybányai csapat... — Mi a véleménye az NSE-ről? — Nagyim komoly játékerőt kép­visel. A Lukács—Praszler jobb­szárny megüti a legjobb NB-színvo­nalat. Kívülük Perneki, Demján és a védelmük tetszett nekem. De mint együttes is nagyon jó benyomást keltettek. Egyet azért megszívlel­tünk a­­vasárnapi tanulságokból és ezt hasznosítani is fogjuk: nem le­het ellenük magas labdákkal ját­szani! Közel kétméteres, szép szál legények és a levegőben is igen jól kezelik a labdát. A mieink a máso­dik félidőben nem tudták, vagy nem akarták a földre vinni a labdát. Ekkor már tudtam, hogy nem ver­­­hetjük meg őket. No de a sors sze­szélye folytán vasárnap éppen velük kerülünk össze Erdélyi Kupa mérkő­zésünkön és remélem, kiköszörüljük a csorbát... A visszavágó előtt gondban van a BSzKRT. Szabó III. játszani fog ugyan, de Birón kívül Mészáros is hiányzik majd. Mészáros a héten­ kezdte meg katonai szolgálatát. Nem valószínű, hogy vasárnapra szabad lesz. Torda József ezt mond­ta még: — A vasárnapi „visszavágóra" a lehető legjobban felkészülünk. Sóly­mosi újra elfoglalja a helyét a ka­­pu­ban, Szabó Hr. lesz a balszélsőnk és — ha Mészáros nem, játszhatna — Balogh 11. lesz a jobbszélsőnk. A csapat többi része változatlan ma­rad. Győzni fogunk. Ezek szerint nagy harc lesz a va­sárnapi BSzKRT—Nagybányai SE Erdélyi Kupa mérkőzésen... —— ........................... Ercsi Eötvös SE—GTK 3:2 (2:0). KtVCm­­m­agyar alszövetség­. I. osztály, Gödöllő. Vezette: Cziprelényi. A kémek nélkül játszó GTK ellen biztosan győzött a lelkesen játszó vendércsapat. Góllövő: Barta (2), Kaiser­ (öngól), illetve Tóth és Sorger. A magyar-olasz — felsőfokokban­­ A mezőny legjobbjai: Polgár, Biavati, Csikós, Bodola.­­ A leggyorsabb: Biavati, Kincses. A legjobban küzdött: Polgár. A legkevesebbet küzdött: Sárosi dr. A leglassúbb játékos. Ilyen egyik csapatban sem akadt, végig nagyiramú volt a mérkőzés. A legjobb labdákat adta: Biavati, Sárosi di és Bodola. A legnagyobb magyar meglepetés: Csikós. Ragyogó formában védett. A legnagyobb olasz csalódás: Piola nem tudott megbirkózni Polgárral. A fedezetek közül legtöbbet lőtt kapura: Sárosi III. A legnagyobb meccslabdát hagyta ki: Ferraris (az utolsó előtti percben). A legszebben viselkedett: az olasz közönség. A legjobb érzés: hazamenni ily­en eredmén­y után. (Csak Zág­rábban ne legyen azután baj!) * R. B. ■ Pataki* Mihály (aki nélkül nem így történt volna Genovában) a ferencvárosi válogatottakról és a genovai sikerről „A genovai 1:1-nek nagy hatása lesz a magyar labdarúgás fejlődésére!“ — Gratulálunk! — mondtuk Pa­­taky Mihálynak, miközben melegen megráztuk a kezét. — Köszönöm, de mihez gratulál- J naki ! — Nos, a genovai döntetlenhez, „fiai" remek szerepléséhez. És főleg Polgárhoz. Elvégre Polgárt, a klasz­­szikus magyar kullancsot mégis csak Pataky Mihálynak köszönheti a­ magyar sport. Hiszen ön mást is­­tehetett volna arra a posztra, ami­kor a Ferencváros háromhátvédes­­rendszerét a tavasszal bevezette... Pataky Mihály, a labdarúgás nagy szakértője szerény ember is. Túlsá­gosan is szerény. Elhárít magától minden dicsőséget. Maradék nélkül áthárítja az érdemet a genovai vi­har hőseire, kl­ubszempontok nélkül. — Minden egyes magyar fiú, aki­­ ott küzdött a genovai pályán, egy­forma dicséretet, egyforma kitünte­tést érdemel. A jelentésekből azt ol­vassa ki az ember, hogy a csapat­munka is jó volt már. Ez pedig ennél a WM-rendszernél elsőrendű fontosságú. Ami pedig Polgárt illeti, s ennek én is különösen örülök. Ez számomra is jóleső elégtétel-féle. Bár én tudatosan választottam kei Pol­gárt a Ferencváros anyagából erre a szerepre. Tudtam, hogy itt elsőrendűt is ké­pes nyújtani. Hiszen megtehettem volna, hogy szolgalelkűen szervezem meg a három hátvédünket, úgy, hogy egyszerűen hátravonom Sárosi Bélát kullancsnak és Polgárt Szoy­ka dr-ral hátvédnek rendelem a két szélre. Ez azonban nem lett volna megfelelő. Sárosi Béla támadó szel­leme, robbanékony­sága, lövőkész­­sége így jobban a csapat munkájá­nak javára szolgál. Pedig de nagy harcokat kellett vívni, amíg idáig eljutottunk. — Még mindig voltak vagy talán vannak is harcok e körül? — Még a legutolsó időben is meg­megkísérelték egyesek, hogy a Fe­rencvárost letérítsék a háromhátvé­des rendszer jól bevált útjáról. Pó­­sánál még legutóbb is „közvetítet-t tek", persze sikertelenül. Én ezt így akarom és így is lesz, amíg én a Fe­­encváros szakügyeit intézem, mert­­ így jó és célszerű, Sőt szép is. Megemlítettük Patakynak, hogy játékosokat vonultattak fel a rendszer ellen. Pataky nagyon mérgesen beszélt erről: — Nagyon rossz szolgálatot tesz­nek az ügynek, a magyar labda­rúgásnak mindazok, akik játéko­sokat tolnak előtérbe ebben a vi­tában „élharcosoknak". Mint volt aktív játékos állítom, hogy egy játékos nem tudja megítélni, mi a játék taktikai és egyéb szerkezeti szempontjaiból a helyes, vagy hely­telen. Én 17 éves koromban már válogatott voltam. Még­hozzá az első Irányító, úgynevezett „észcen­ter". Tizenkilenc éves koromban már a vezetőségem sok minden hatalmat adott a kezembe a csapat körül és én bevallom, mégis hall­gattam az öregebb, tapasztaltabb társakra, Bródyélra, Weisz Feriék­­re, tőlük kértem felvilágosítást nem is egy esetben. Hiszen a ta­pasztalat ebben a „szakmában" mindennél fontosabb. Ég a játékos, legyen bármilyen kiváló is, nem képes ezeket az erőket még le­mérni. Majd ha már nem játszik, utána pedig nyolc-tíz évig komo­lyan elmélyülve tanulmányozza a labdarúgás stílusbeli és taktikai rejtelmeit, a vezetés tudományát, akkor — ha erre tehetsége van egyáltalán — majd véleményt nyil­­­­váníthat. Addig azonban, amíg va­laki aktív részese a pályán a já­téknak, addig csak játsszék és a vezetést bízza azokra, akik erre hivatottak. Pataky Mihály még hozzátette: — Ha igazán nevén akarnám ne­­vezni a gyermeket, nagyon erős jel­zővel kellene illetnem most azokat és azoknak a munkáját, akik a játé­kosok népszerűsége, de mindeneset­re".A tapasztalatlansága mögé bújva takarják saját, hiányos ismeretei-­­­ket, szakképzettségüket. Ismétlem, az egyetemes magyar labdarúgás­nak ártanak vele. Minden önteltség, vagy öndícséret, és beképzeltség nél­kül merem állítani, hogy ha a Fe­rencvárosban nem érvényesülne olyan maradék nélkül a vezetők szava, ezúttal az én irányításom, akkor ma a Ferencváros már ismét „szépen" játszana, vagyis el­hagyta volna a háromhátvédes rendszerét. Akkor pedig nem lett volna a kapi-­i­tánynak hat-nyolc ferencvárosi ját­­­tékosa a rendszere számára. Hiá­nyozna a kullancs Polgár, a még­­ „kullancsabb“ Pósa, a szerepébe­n mindjobban érvényesülő két ferenc-­­ városi fedezet. Szóval let­ehetett vol­na a magyar válogatott megint a régi fegyverzetében, sebezhető, töler­e­dezett páncélzatában Genovába. Hogy mi lett volna ekkor az ered-­­ mény, arról nem is ér­dem­es beszélni. Csak Polgár és Piola harcára uta­lok és „Drumi“ barátunk sorsdöntő­­ szerepére ezen a mérkőzésen. Érdekes, amit „Ph­yke" most el­­­ panaszolt. Az is érdekes, amit régebbi taktikai harcairól beszélt el. — Már 1935-ben, a KK-mérkőzé­­sen az AS Roma ellen elhatároztam, hogy a három előretolt olasz csatárt­­ lefogatom. Még keservesen égette a telkemet az 1934. évben Bolognától elszenvedett 5:1-es katasztrofális­­■ vereségünk és az a tehetetlen vergő­dés, ahogy vele szemben játszot­­­ tünk. Rállítottam tehát Guaitára, a Roma kiváló középcsatárára Pol­gárt, a két hátvédet pedig kitoltam a szélsők felé. Rómában 1:3-ra, itt­hon 8:0-ra végeztünk, lejutottunk a KK döntőjébe és a Ferencváros hatalmas összeget tartalékolhatott ebben a KK- idényben. Az akkori edzőnk azonban ellenem­­ fordult és — később vitéz Kemenesy­­ elmondotta nekem — a Szegedre­­ utazó csapat egyes tagjai előtt­ is­­ gúnyolódott utasításaim felett. Ez­­ volt a Ferencvárosban az első rend- ■ szervita, amelynek rövidesen áldá- s­zata is lett az akkori edző. Sajnos, később visszavonultam egy időre és is megint megállt nálunk ez a játékot­­ javító, korszerűsítő mozgalom. Most végre egyenesben vagyunk. Ma már is semmiféle intrika és mellébeszélés­­ sem tudja erről a jó útról letéríteni még a kevésbé szilárd meggyőző­désű bevetőket sem. Azt hiszem, a genovai l­ l-nek nagy hatása lesz a magyar labdarúgás jövő fejlődésére.­­ A. J. pár’.ÉtÉBÉ­ÉIsflfl­kt .. A KISPEST KÉT EDZÉSSEL KESZIX A WMFC ELLEN A Kigtpest-Játékos""Broak mér­etik­ őt pro­tn ko?v a WITFC eleni Erdélyi Kupa mérkőzésükre fel­­­észüljenek. -W5 hétfőn este­­tett el, 1i orv részt- Vehetünk a kupsküzdelemben és ily mer­­sak most értésüket ifik a játékosokat — mondja Lenkey Gyula ieazprate — Sser­­lan és pénteken tartunk edzést. Szerdán ■sak könnyű mozgás lesz, pénteken már ■ érv k s két!- - )s A közül Jonoson mar felevő—■■»(. őrá tokát zámithatunk. A nagy Oisiltár né* nem szhat. Mák ».o~, tod.'nk. ho„v O'^kár T. mort-e yéu«i„j „ mérkőzést. Hog v­­ V,T,­n összaállításban állnek fel, az csak rem­eken fog eldőlni. Mindenesetre mmne visszavágni a WMFC-nek az őszi rászesésunkerre.