Sporthirlap, 1941. június (32. évfolyam, 44-51. szám)

1941-06-04 / 44. szám

W iií -ÍJ : „ ^ A J ■ l 1 •• ' A JBfc „ Ag XXXII. évf. 44. uin. 1.20 k •••(szlovák) fi Jt 'M Jg s» ijk Jjjf — G lel...........(román) ® _ Ilii 111 Ili Megjelenik 15 picimig (német) §j ffi g| n f|& M szerdán és szombaton Franciaországban .. 1.50 fr. ly ,. JP Iffi flg Hfg, ja agg? flp mmmmmm Olaszországban .... 1.—1. || fK llt M lljl ff|| IP* M Szerkesztőség és Madóhiva. Amerikában ............. 40. §| V&B Hf Mm BMi M tál: Budapest, VTIT. Böki §| ^ Ilii Jgf ^gglpF | Szilárd­ utca 4. sz. HZ. cm. ^|||| Apr * Telefon: Előfizetési ára negyedévre: H |||| Szerkesztőség .. 1 413—99 Belföldre 2 70 P fi és' * ^ 'Mi Kiadóhivatal (csak délután fiszakamerikába .... 4.­P | ||| ° ^+^5 Egyéb külföldre .. ..50 P |‘* -Budapest: 72. Postafiók: Ft A Törekvés óvni készül - Minden érdekelt nyilatkozik a sorsdöntő salgótarjáni gólról - Égner vizsgálatot kért önmaga ellen! Tíz gólt lőtt a Gamma! A NAC nem bírt a BSzKRTtal! Pünkösdi eredmények Nagy­várad: NAC—BSzKRT 2:2 (2:1), 3500 néző. Vezette: Vay. BSzKRT: Sóly­mos­ — Horváth, Bíró — Kovács II, Balogh, Sződi •— Gercsényi, Kovács I, Tánczos, Forgács, Szabó III. NAC: Vár­­dai­­— Demján, Regdán — Krasznai, Juhász, Demél­y — Kovács II, Kovács I, Spielmann, Bodola, Mihók. A 6. percben Szabó III beadásából Tánczos szép gólt lő. A 31. percben Bodola emelt labdáját Kovács I a hálóba fejeli. A 38. percben Bodola átadását Kovács I bevágja. 2:1. Szünet után Tánczos kiugrik és kiegyen­lít. A BSzKRT ezúttal is megőrizte nagyváradi veretlenségét és jó benyomást keltett. Rimaszombat: DiMÁVAG N­.B. Törek­vés 5:0 (0:0). Vezette: Csoman. A DiMÁVAG a labdarúgás minden szép­ségét bemutatta Rimaszombaton. Gól­lövő: Liptay (3, kettőt 11-esből), Ijjász és Vojtász Keszthely. Kecskeméti MÁV—K. legényegylet 2:1 (2:1). Vezette: Pertz. Erősiramú, jó mérkőzés. Góllövő: Patkós és Vágó, illetve Ternesz. Nagykőrös: Kecskeméti AC—Nagy­kőrösi MOVE 4:3 (2:1). Vezette: Tihanyi. Gól­lövő: Karazsin (2), Korányi (2), illetve Rétsági, Kalmár és Szabó. Békéssároson: Szegedi FIE—BSE 4:1 (2:1). Bar. Pünkösdhétfő. Vezette: Láng­er. Góllövő: Molnár (2), Dombó, Csonka, illetve Boross. Losonc: Losonc vál.—BLASz válogatott 1:0 (1:0). Vezette: Benkó. Losonc: Varga —­ Zsolna, Hanke­­r- Radó, Kostyál, Hegedűs — Szabó?, Kovács, Tóth, Egri, Galbács. Budapest: Aknavölgyi — Varga, Sasvári — Palotás, Chován, Steinbach — Szabó, Gugyerás, Tóth, Matisz, Jáger. A mérkőzést Kostyál 350. mérkőzésének emlékére játszották. A gólt az I. félidő 43. percében Tóth szerezte. Újvidék: WMFC—UAC 5:4 (4:2). Vezette: Szigeti. Hatalmas küzdelmet vívott a két csapat. A 3. percben Szabad­kai a­­csepelieknek szerzi meg a vezetést. Barta egyenlít, majd Szabadkai egymás­után újabb három gólt lő. Marton 4:2-re szépít. Szünet után feljön az UAC is. Németh és Barta révén egyenlít. Nagy harc indul a­ győztes gólért. Pintérnek sikerül belőnie. Jó: Szabó és Szabadkai, illetve Ramos és Barta. Újvidéki Rapid— Újverbászi SC 4:2 (0:1). Vezette: Gál. Szekszárd: MÁVAG (Bp.)—TSE 5:4 (1:3). Bar. Pünkösdhétfő. Vezette: Magyar. Az első félidőben a TSE, szünet után a MÁ­VAG volt jobb. Góllövő: Hollossi (4), Sef­felvi, illetve Sárosi (2), Korsós, Cziráki. Gádoros, Szentetornyai Előre—GSE II 1:0 (0:0). Vezette: Müller. Góllövő: Diószegi. Csorvási SK—GSE vegye® 1:0 (1:0). Vezette: Kovács. Góllövő: Varga. A II. félidő 14. percében a csorvásiak durva játéka miatt a mérkőzés félbe­szakadt. Nagykároly: Debreceni VSC—NAC 3:1 (0:1) Vezette: Holzmann. Góllövő: Bódi (2), Palotás, illetve Ácsi. Losoncapátfalva: MPSE—LASC 5:3 (2:2). Barátságos. Vezette: Kostyál. Szécsény: LAFC vegyes—Szécsényi SE 6:0 (3:0). Losonc: LAFC ifj.—Gimn.­vál. 3:3 (2:2). Kula: Gamma—Kulai AFC 10:0 (5:0). 1000 néző. A KAFC az első félidőben­­aránylag jól tartotta magát, sok helyzete is volt, de csatárai gólképtelenek. A Gamma gyönyörűen játszott, ilyen játékot Kulán még nem láttak. Turay II, Toldi, Kemény, Tóth, Ádám és Szilvási nagy formában játszott. A Gamma vezető­sége dicsérte a kulaiak szive® vendég­látását és a szép gyepes pályát. Kovács Dezső, a KAFC elnöke így nyilatkozott: Csodás játék, kár volna, ha ilyen jó csapat, mint a Gamma kiesnék az NB I-ből. Este ünnepi vacsora volt a Gamma tiszteletére. Kula község nevében Csávossy főjegyző üdvözölte a Gamma csapatát és vezetőségét. A játékosok közül Toldi köszönte meg az ünneplést. Sopron:­ SVSE ifj—SFAC ifj. 1:0 (0:0). Az ifjúsági hatos villámtorna döntője. A mérkőzés egyetlen gólját Neumann lőtte a meghosszabbításban. Bezdán: Budapest kerületi vál.—Bezdáni SE 4:0 (1:0). Vezette: Nagy. A budapesti csapat remekül játszott, a BSE fáradtan mozgott, csatársora sehol sem volt. Gól­lövő: Kosaras (2), Buzássi é® Gazdag. Mármarossziget: MSE — Szerencsi CC MSE 7:0 (3:0). Barátságos. Az MSE tetszés szerint rúgta góljait. A palin: Pécs válogatott—Apatini SC 5:1 (4:0). 4000 néző. Vezette: Urbán. A sok ünnepségtől fáradt helyi csapatot a pécsiek könnyen győzték le igen szép játékkal. Góllövő: Bérezés (3), Horváth (2), illetve Juotics. Csantavér, Lampart—CsAK 3:1 (1:0). Vezette: Paróczay. Az átszervezett csantavéri csapat komoly ellenfél volt. Jóiramú mérkőzés. A közönség a játék­vezető több ítéletével nem értett egyet. Bácskossuth­falva, Szentlőrinci AC— BSE 5:2 (4:1). Vezette: Rónay. Novotny lövi az első gólt a 18. percben, Deák szöglet után fejesgóllal egyenlít. Aztán Szabados rúg gólt, majd a 37. percben Deák (11-esből). A 40. percben Koterba a gólszerző. A második félidő góllövői: Laki (11-esből), illetve Csákváry. Szép küzdelem. Marosvásárhely : MSE—Ceglédi Vasutas 10:4 (6:2). Barátságos. Vezette: Hamm. Egyoldalú játék, állandó MSE-fölény. Góllövő: Incze II (5), Sinkó (2), Kulcsár (2), Zongor, illetve Reznák (3) és Vass. Jó: Incze II, Sinkó, Medve, Nagy, illetve Reznák és Sághi. Elektromos—­PMTE 3:0 (3:0). Vezette: Hajdú. Az Elektromos nem játszott olyan jól, mint vasárnap, a PMTE jól tartotta magát. Gól­lövő: Marosi (2), Barna. Jo: Marosi, Barna, Pálinkás, illetve Giliea I és Nilka. Mezőhegyes: Makói AK—Makói VSE 2:1 (2:0). Vezette: Pataki. Éremmérkőzés. Góllövő: Fuzák és Vida, illetve Szél. Szeged ifi—Makói körzet ifi 4:2 (2:0). Vezette: Dobos. Góllövő: Bukus (2), Már­ton és Szondi, illetve Farkas és Kovács FTC-pálya II., Üllői­ út 129 Június 8-án, vasárnap délután 6 órakor Ferencváros— Kispest Nemzeti Bajnoki mérkőzés Balogh­­ újból balfedezet lesz az Újpestben, a Szolnok ellen már talán Berzi és Balogh II is játszik Miért rúgta fölé Zsengellér a 11-est? Az Újpest keddi edzése már dél­után 3 órakor elkezdődött. Nagy örömet keltett Balogh II megjele­nése. A fiatal hátvéd boldogan újsá­golta: — Végre kijöhettem a szanató­riumból. Vasárnap már szeretitek játszani. Futó nem vetkőzik le, mert a karján a furunkulusa ismét kiújult. Csak Szusza hiányzik, ő a hétfői KISOK-mérkőzésre való tekintettel kapott felmentést az edzés alól. Az öltözőben Zsengellér mondja a va­sárnap kihagyott 11-esről: — A tokodi kapus elmozdult és ezzel megzavart. Helyezni akartam a labdát, de — sajnos — fölé vág­tam. Szóltam­­is a játékvezetőnek, hogy elmozdult a kapus, ő azonban azt felelte, hogy engem figyelt s nem látta, hogy Magyar elugrott volna a helyéről. Az edzés után a Szolnok ellen várható összeállításról ezeket hal­lottuk: — A Szolnok ellen Balogh I ismét balfedezet lesz. A balhátvéd helyén elsősorban Balogh II, azután Fekete I és Fekete II jön számításba. A csatársorban valószínűleg helyet kap a jó formában lévő Berzi is. Az Újpest ma délután az UTE if­júsági csapatával játszik edzőmér­­kőzést. OSZTÁLYOZÓ­KÖNYVÜNK Változatos labdarúgó-műsora volt pünkösd ünnepének: két kupamérkő­zés, egy bajnoki és egy igen érdekes barátságos mérkőzés szereplőit osz­tályoztuk rendkívüli osztályozó­­könyvünkben, így: ÚJPEST-TOKOD 28:28 (Újpest. Eredemény: 3:3 (2:1). Gól­szerző: Zsengellér, Garamvölgyi, Garamvölgyi, Szusza, Garamvölgyi, Zsengellér.) Újpest: Sziklai 2, Futó 4, Balogh I 3, Nagymarosi 1, Szűcs 4, Kármán 2, Ádám 2, Vincze 2, Szusza 3, Zsen­­gellér 2, Tóth 3 , 28. Tokod: Magyar 2, Kecskés 2, Szabó 3, Sándi­n 3, Mészáros 1, Varga 3, Pozsonyi 3, Dombai 3, Garamvölgyi 2, Hevesi 3, Tóth 3 : 28. KISPEST:SZOLNOK 28:28 (Kispest. Eredmény: 2:2 (2:1). Gól­szerző: Kolláth, Kincses, Kincses, Hidasi (öngól.) Kispest: Bogár 3, Monostori 3, Olajkár II 2, Füzesi 3, Szabó H 2, Hidasi 3, Kincses 1, Tóth 3, Nemes 3, Beke 2, Titkos 3 : 28. Szolnok: Horváth 3, Csabai 3, Kis­péter 2, Selmeczi 3, Szűcs 2, Faze­kas 8, Szántó 2, Kolláth 2, Laborcz 3, Nagy 3, Korom 2 — 28. SALBTC—TÖREKVÉS 30:31 (Salgótarján. Eredmény: 2:1 (2:0). Gólszerző: Csuberda (11-esből), Je­­nőfi, Déri.­ SalBTC: Géczi 2, Budai 2, Timár 3, Kiss 3, Marosi 2, Mátrai 3, Edőcs 4, Csuberda 2, Jenőfi 3, Laczkó 3, Borsányi 3 , 30. Törekvés: Kaposi 3, Lőrinczi 2, Bánkúti 3, Szűcs 2, Kónya 2, Garam­­szegi 3, Zörgő 4, Virág 4, Kiss H 3, Déri 2, Dobay 3 , 81. FERENCVÁROS-­-ERDÉLY VAU. 26:28 (Népliget. Eredmény: 3:1 (0:1). Gólszerző: Spielmann, Szaniszló (ön­gól), Sárosi dr, Sárosi dr.­ Ferencváros: Csikós 2, Szoyka dr 2, Tátrai 3, Sárosi dJ 2, Polgár 2, Lázár 2, Kalocsai dr 3, Sárosi dr 2, Finta 8, Kiszely 3, Gyetvai 2 , 26. Erdély: Császár 3, Molnár 2, Zá­­borszky 2, Szaniszló­­ 2, Juhász 3, Demény 2, Kovács H 3, Kovács I 2, Spielmann 3, Bodola 2, Halát! 4 - 28. Az elmaradt Elektromos—M. Pamut­­ipar, PSC—Vasas, KAC—Törekvés, DSB— KTK ifjúsági mérkőzéseket június 8-án játszák. A Per. Vasutas—M. Textil ifjúsági mérkőzés két pontját 0:0 gólarán­yal a vasutasok javára igazolták. A P. Remény—KTK kölyökmeccset június 12-én játszák. .., .­. A NAC az NB I-ben komoly, sőt előkelő szerepet akar játszani Jeney Rezső, a NAC elnöke a Ferencváros —Erdély mérkőzésről, a háromhátvédes rendszerről és a készülő erősítésekről Erdély válogatottja a Ferencváros­tól elszenvedett 1:3-as veresége ellenére is nagyon jó benyomást tett a tízezernyi nézőseregre a fővárosi diákstad­ionban. Különösen az I. félidőben látott csatárjáték tüzelte fel a júniusi melegben amúgyis fel­­hevült lelkeket. Kalmár Jenő, a híres válogatott játékos is lelkesen mondotta a mérkőzés végén:­­ óriási" Remek dolgokat mutat­tak az erdélyi csatárok. Különösen Bodola gyorsasága és mozgékony­sága tetszett nekem. A NAC komoly szer­epet fog játszani a­z NB I-ben is. Hátul a régi, kéthátvédes rendszer űzése azonban ma már fényűzés. Ha itt is megerősödnek, nagy csapat lesz a NAC-ból. A közelben állt Jeney Rezső, a NA­C elnöke is. Még haragudott a játékvezetőre, bosszankodott az eredmény miatt is, de a fenti szavak jól estek­ neki, le is hűtötték egy kissé a haragját, így beszélt a csapatáról Jeney elnök: — Alapjában véve a játékkal is és az eredménnyel is elégedett vagyok. Az eredmény kialakulásáról ugyan sokat lehetne beszélni. Tévedett Harangozó, amikor megadta a Ferencváros második gólját. Elnézte Polgár Jánosát is, amelyet Kovácson követett el s amelyért 11-es járt volna a javunkra. Ennek esetleges értékesítése 2:1-es vezetést jelentett volna a számunkra, így érdemes lett volna játékosainknak a legvégső erőtartalékokat is kiadni magukból az eredmény megtartása érdekében. Csapatunk fegyelmezett viselkedése — ilyen két súlyos játékveze­tői tévedés után — a legsport­szerűbb volt és minden dicséretet­­megérdemel. A Ferencváros a második félidőben játékával nyerte meg a mérkőzést és ezen az alapon talán mg is érdemelte. A számunkra azonban nem ez a lényeges, hanem az, hogy idegenben, a csapatnak szokatlan pályán, rossz formában levő játékvezetővel is megállták a fiúk a helyüket. — Erdély válogatottja azonban nem a NAC. A NAC néhány ponton, amelyeket most nagybányaiaik és kolozsváriak által töltöttek be, még gyenge, így hagyják ezt az NB I küzdelmeire is? — Ellenkezőleg. Máris erősítünk. A csapattal ment haza Nagyváradra két új tehetséges fiatal: egy kapus és egy hátvéd. Mindkettő nagy ígéret és meg is oldják­­a csapatösszeállítás és erősítés problémáit. — Hogyan tetszett elnök úrnak a Ferencváros ? — Megvallom, közepesen. Ezzel a­ játékkal Nagyváradon nem győz­hetett volna. Az I. félidőben Nagy­váradon legalább 3­—4 gólos vezetés­re tett volna szert a NAC. Hallom, hogy a Ferencvárosnak legújabban az a taktikája, hogy az első félidő­ben csak az ellenfelét ■ fárasztja és, a másodikban kapcsol rá. Csak ast nem tudom, honnan tudták a Fradi- játékosok, hogy a NAC valóban ki fog fáradni a II. félidőre? Nekem a Ferencvárosban a védelem játéka tetszett. Az biztosabbnak, racionális­­abbnak látszik, mint a mienk. Azt hiszem az őszre már mi is áttérünk a háromhátvédes rendszerre. Erről még beszélni fogunk, de nem hiszem, hogy Juhász alkalmatlan volna a kullancs szerepére. Majd meglátjuk, hiszen az őszig még min időnk. Megkérdeztük, kik azok az új játé­kosok, akikről beszélt. Jeney Rezső azonban kitért a válasz elől azzal, hogy várjuk meg a közeljövőt. Min­den ki fog derülni. Ezek után már csak egy kérdést tettünk fel: — Azt hiszi, elnök úr, a NAC csapata együtt marad a jövő éri bajnokságra is? —­ A fel-felröppenő hírek, hogy egyes játékosaink ide, vagy oda mennének, mind célzatos híresztelé­sek. A NAC együtt marad, sőt erősebb, jobb lesz, mint volt. Az M­ 1-ben nemcsak komoly, de előkelő szerepet is akarunk játszani. Egy Fradi-gólt elvitt a vonat az Erdély-Ferencváros mérkőzésen és má is apróságok az Üllői­ útról A Ferencváros keddi edzésén csak mutatóban akadt zöld-fehér játékos. — Nem volt kötelező a kijövetel — mondja Dimény edző. — Csak az jött ki, aki akart. (Nem sokan akartak...) Megtudjuk, hogy Szoyka úr fél 3 óra tájban járt kint, aztán vissza­ment a hivatalába. Néhányan, Pol­gárral az élükön, a Forinyák­ utcá­­ban edzettek. — A legtöbben — mondja a vörös Takács — fürdőbe mentek. • ----Érdekes eset volt az erdélyiek elleni mérkőzésünkön — meséli Pol­gár. — Finta egy alkalommal tisz­tán állt a kapu előtt, aztán fütyülést hallott és kézzel leállította a labdát. Szabadrúgást kaptunk... Kiderült, hogy nem a játékvezető, hanem egy arra haladó vonat fütyült. Egy való­színűnek látszó gólunkat vitte el a mozdony...­ A fű alaposan megnőtt az állemti pályán. Ugyancsak működik a nyíró*­gép... — Szerdára — újságolja Takács — kész leszünk a nyírással. A Kis­pest elleni mérkőzésünkre pompás pálya várja majd a csapatok­a­t. Most még ruganyosabb lett a pálya, mint eddig volt.* ■— Szerdán — újságolja Dimény — egy félidős kétkapus játék is sze­repel az edzés műsorán. Tátrai „Pubi“ csapatát, az OTI együttesét látja vendégül az FTC, de egy fél­időt mi is játszunk, az OTI-sok elleni. (— Egyéb újság?) — Semmi. Egyelőre az a helyzet, hogy a Kispest ellen sem kell változ­tatnunk a csapaton.