Csapó Zoltán - Laszip Gábor: Újpesti sportkrónika II. - Az európai elitben, 1965-1976 (Budapest, 2022)

1968 – AZ ÚJ SPORTGAZDASÁGI MECHANIZMUS

Január Az 1967. évi eredmények alapján az Ú. Dózsa a 3. helyen végzett az összetett vízilab­da-pontversenyben. Holéczy 14 és 15 kilométeren is győzött az Újpesti Dózsa idénynyi­tó sífutóversenyén. Bényi Károly dr. vette át az újpesti dobóatléták edzésének az irányí­tását. A Bp. Spartacus jégkorongegyüttese az első harmad 18. percében, 9:0 arányú új­pesti vezetésnél, a kapusuk sérülése miatt feladta a találkozót. Kézilabdázóink a Vasas elleni vereséggel (21:25) búcsúztak a Magyar Népköztársasági Kupa további küzdelmei­től. (Későbbiekben a mérkőzés eredményét az egyik Vasas-játékos igazolása miatt meg­semmisítették, 0:0-val együttesünk javára igazolták, a továbbjutást azonban nem befo­lyásolta a változtatás.) A Bp. Előre sífutóversenyén (15 km) is Holéczy Tibor végzett az élen, harmadikként Pázmány ért a célba, a csapatversenyt az Ú. Dózsa nyerte. Jánosi Ferenc és Molnár István röplabdázók elbúcsúztak a válogatottságtól. A labdarúgócsa­pat dél-amerikai túrája egy hetet csúszott, együttesünk addig itthon folytatta a felké­szülést. Klein József a magyar–osztrák mérkőzésen ünnepelte az 50. válogatottságát. A férfiak tenisz­ezőranglistájának első helyét Gulyás István foglalta el, a harmadik helyen Szikszay András állt. A női ranglistán Botka Katalint a második, Polgár Erzsébetet a harmadik helyre sorolták. Két sportolónk is kiérdemelte a sportszerűségi díjat. „Gulyás István 1967. augusztus havában az NSZK hamburgi nemzetközi tenisz­bajnokságán – amely a nemzetközi teniszsport egyik legnagyobb salakpályás versenye – a második fordulóban a csehszlovák Kukal ellen mérkőzött. 2:2-es mérkőzésállásnál, a döntő ötödik játszmában, 5:5-nél Kukas fájdalmas izomgörcsöt kapott és összeesett. A szabályok ilyenkor – az esetleges visszaélések elkerülése miatt – tiltják az edzői vagy orvo­si segítséget, erre csak az ellenfél beleegyezésével nyílik mód. Gulyás István először átug­rott a hálón, és megpróbálta ellenfelét talpraállítani, amikor ez nem sikerült, maga kérte az orvosi segítségadást. A mérkőzés mintegy 10 percig szünetelt, hogy a csehszlovák játé­kost játékképessé tegyék. A folytatás során Gulyás István 8:6 arányú vereséget szenvedett. Sportszerű cselekedete nemcsak versenytársai és a közönség körében, hanem a nemzetkö­zi sportsajtó hasábján is nagy elismerésben részesült. Malincsák József, az Újpesti Dózsa ifjúsági atlétája, tavasszal az Izzó-pályán rende­zett Újpesti Dózsa–Honvéd–Vasas Izzó ifjúsági atlétikai csapatbajnoki viadalon a 3000 méteres síkfutás közben éppen előzte volna Imetz versenyzőt, a Vasas Izzó futóját, amikor Imetz hirtelen elvágódott. Malincsák József ezt az előnyt nem használta ki, hanem azon­nal felsegítette versenytársát, aki a hajrában fej-fej melletti küzdelemben meg is előzte őt. Malincsák József cselekedete példamutatóan tükrözi az igazi sportbajtársiasságnak azt a szellemét, amelyet a küzdelmek élesedő hevessége sajnos gyakran nem enged érvényre jut­ni.” (Népsport, 1968. 01. 14.) Egyesületünk megszüntette a kosárlabda-szakosztályt. Hokisaink ötletes játékkal fektették két vállra a Bp. Előre gárdáját (15:1), majd kapott gól nélkül hozták le a Bp. Postás elleni találkozót (8:0). A mostoha időjárási körülmények alaposan próbára tet­ték a versenyzőket a Budapest Bajnokság futó- és ugrószámaiban. A 15 kilométeres futószámban Pázmány szerezte meg a bajnoki címet, a bronzérmen (holtversenyben) Tagscherer és Pécsi osztozott. A síugrásban Szanyi diadalmaskodott Bereczkit meg­előzve. A 4x10 kilométeres síváltót csapatunk nyerte (Tagscherer, Pécsi, Egervári, Páz­mány), kiemelkedett Pécsi teljesítménye, aki 34:48 perccel teljesítette a ráeső távot. A 153 1965 1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976