Sportul Popular, august 1959 (Anul 14, nr. 3452-3468)

1959-08-31 / nr. 3468

A început întrecerea echipelor din categoria B la fotbal SERIA I ŞTIINŢA BUCUREŞTI — PRAHOVA­­PLOEŞTI 2—4 (1—2) Inimoşii suporteri ai studenţilor bucureşteni s-au deplasat duminică dimineaţa în număr mare pe stadio­nul C.A.M. pentru a-şi urmări „la lu­cru“ echipa. Aceştia au plecat însă dezamăgiţi, la sfîrşitul jocului. Şi de scorul cu care s-a încheiat partida şi de calitatea jocului. In minutul IZ Prahova conduce cu 2—0 prin go­lurile înscrise de Zinculescu şi Giu­rea. Spre sfîrşitul primei fe­rize stu­denţii reduc din handicap prin Papuc, iar cinci minute după pauză Or­dea II egalează. La 2—2 jocul 2,se îndîlneşte şi este presărat cu durităţi comisa de ambele părţi. Mai rutinaţi, ploeşte­­nii­ forţează jocul şi marchează de două ori prin Georgescu şi Niculescu. UNIREA IAŞI - VICTORIA SU­CEAVA 2­ 0 (0-0) IAŞI 30 (prin telefon). Joc confuz în prima repriză. Oaspeţii se retrag în apărare de la început şi recurg la durităţi. La reluare gazdele do­mină şi înscriu prin Hess min. 70­­din 11 metrii şi Măriuţă min. 80 dintr-o acţiune personală. In min. 69 Măriuţă a ratat o lovitură de la II metri. (P. Codrea-corespondent) C.F.R. PAŞCANI — UNIREA FOC­ŞANI 2—1 (0—0) PAŞCANI 30 (prin telefon). Joc aprig disputat. Echipele au avut perioade egale de dominare. Pasau înscrie în min. 57 pentru Unirea Foc­șani. Pentru C.F.R. Paşcani au în­scris Andrieş min. 68 (transformând un penalti) și Panaite min. 75. (C. Enea-corespondent). C.S.M. RĂDĂUȚI — RULMENTUL BIRLAD 1—0 (1—0) RĂDĂUŢI 30 (prin telefon). Deşi echipa locală a dominat, spectatorii rădăuţeni nu au fost satisfăcuţi da calitatea jocului. In min. 25 al primei reprize Bisciuc a înscris unicul gol al partidei. (I. Sim­otă-corespondent) DINAMO GALAŢI — GLORIA I BISTRIŢA 2—0 (1—0)1 GALAŢI 30 (prin telefon). Dina­moviştii gălăţeni au meritat victoria. Au jucat simplu cu acţiuni bine gîn­dite, perpendiculare pe poartă. Con­stantin a marcat ambele puncte. Pri­mul în minutul 44 cu capul, iar al doilea în minutul 79 după o combi­naţie la care a colaborat cu Doidaş şi Daraban. (V. Paladescu-corespon­dent). VICTORIA BUZĂU - C.S.M.S. IAȘI 1-2 (0-0) BUZĂU 30 (prin telefon). Joc fru­mos. Prima repriză se caracterizează prin perioade egale de dominare. După pauză ieșenii domină și con­duc cu 2-0 prin golurile marcate de Unguroiu min. 76 şi min. 84. In min. 88 Mungiu reduce scorul, marcînd spectaculos. (Marin Dumitru-cores­­pondent). Jocul S.N.M. Constanţa — Foresta Fălticeni a fost amînat.. ETAPA A II-A (6 septembrie): Victoria Suceava — Victoria Buzău; C.S.M.S. Iaşi — C.F.R. Paşcani; Pra­hova Ploeşti — Dinamo Galaţi; Rul­mentul Bîrlad — Unirea Iaşi; Gloria Bistriţa — C.S.M. Rădăuţi; Unirea Focşani — S.N.M. Constanţa; Foresta Fălticeni —­ Ştiinţa Bucureşti, în min. 58. In min. 74 oaspeţii au majorat scorul la 3—0 prin golul în­scris de Bintaş. Cu cinci minute îna­inte de sfîrşit Radu Rudolf a marcat singurul gol al gazdelor. S-au remar­cat Ionescu, Dima, Ene III, Posto­­lache, de la învingători, Conrad, Io­­vănescu de la învinşi. (Zeno Radu, coresp.). JIUL CRAIOVA — C.F.R. TIMI­ŞOARA 1—2 (1—0) $­n CRAIOVA 30 (prin telefon). 4000 spectatori prezenţi în tribunele sta­dionului Jiul din localitate au asistat la o partidă viu disputată. Gazdele au dominat mai mult, atît în prima repriză cînd au şi reuşit să înscrie prin Ciurezu (min. 35) cît şi în cea de a doua. Dar în plină dominare a gazdelor feroviarii din Timişoara au efectuat două contraatacuri soldate cu tot atîtea goluri înscrise de Boroş (min. 57) şi Fodor (min. 88). De remarcat că în min. 16 Androvici (C.F.R. Timişoara) a ratat o lovitură de la II m. S-au remarcat: Bodo, Boroş de la învingători, Mirea, Fîtă şi lacob de la învinşi. A condus foarte slab Nicolae Kel­emen. (I. Avram Chiuza, coresp.), accidentat (mia 60) Ştiinţa a domi­nat categoric, dar înaintaşii au ratat numeroase ocazii. In această perioadă apărătorii dinamovişti au­ jucat bine, destrămînd toate atacurile adverse. Este drept, atacul oaspeţilor a greşit, acţionind mai mult pe tripletă. Cu toată dominarea oaspeţilor din repri­za secundă victoria dinamoviştilor este meritată. N. Stavru-Constanţa a arbitrat cu nesiguranţă, ignorînd une­ori legea avantajului. CARPAŢI SINAIA — FLACĂRA MORENI 3—5 (1—3) SINAIA 30 (prin telefon). Oaspeţii au obţinut o victorie meritată, prin punctele înscrise de Pantiş (min. 29 şi 40), Badea (min. 45) Capoianu (51) şi Nica (88). De la gazde au marcat Onu (min. 7 şi 86) şi I. Valeriu (89). Foarte bun arbitrajul lui Cih. Olteanu Buc. (V. Zbarcea, M. Bota-corespondenţi). METALUL TIRGOVIŞTE—DROBETA , T. SEVERIN 1-1 (1-0) , TIRGOVIŞTE 30 (prin telefon). Au marcat Moisescu (min. 10) de la gazde şi Zaharia (min. 62) de la oaspeţi. Metalurgiştii au dominat o bună parte din timp, dar au terminat partida epuizaţi, fiind lipsiţi de pre­gătire fizică. Foarte bun arbitrajul prestat de I. Ciaureanu (Buc). (Al. Avanu, coresp.) ETAPA VIITOARE (6 sept.): Şti­inţa Craiova — Ştiinţa Timişoara; Poiana Cîmpina — Jiul Craiova; CF.R. Timişoara — Carpaţi Sinaia; Drubeta T. Severin — Dinamo Ami­liţia; Metalul Titanic — C.S.M. Re­şiţa; Flacăra Moreni — Metalul Tîr­­govişte; Pompierul Buc. — Metalul Oţelul Roşu, dese­ori apărarea adversă şi au În­­chegat acţiuni foarte periculoase la poartă însă au ratat şi cele mai clare ocazii de gol prin Bartha, Avram şi Szoher. S-au remarcat: Soos, Balogh, Chircaşa şi Bartha da la Rapid, respectiv Stoişor. Icnită* Baboie şi Dragoş de la C.S.A. (Ti­­beriu Iancu, corespondent). C.S. TG. MUREŞ - IND. SIRMII C. TURZII 2—1 (0—0) TG. MUREŞ 30 (prin telefon). Tînăra formaţie mureşeană a ciştigat pe merit această partidă. Jocul însă nu s-a ridicat la nivelul aşteptat. Jucătorii ambelor echipe au trimis multe pase fără adresă şi au ratat numeroase ocazii. Primul gol l-au înscris oaspeţii prin Safar (min. 50 şi cu concursul portarului echipei locale* La golurile marcate de C. S. Tg* Mureş prin Solyom (min. 60 şi 75)­ a greşit portarul din Câmpia Turzii( IV. Kadar, coresp. reprenul) CHIMIA FĂGĂRAŞ - CORVINUL­ HUNEDOARA 3—1 (I—II FAGARAŞ 30 (prin telefon). Chi­mia Făgăraş a obţinut o neaşteptată victorie în faţa experimentatei echipe din Hunedoara. După un început ti­­mid, cînd prin golul marcat de Zapis (min. 30) au fost conduşi cu 1—0, localnicii şi-au revenit treptat, reuşind să înscrie de trei ori prin­ Palfi (min. 37) Garcea (min. 54) şi Popa (min. 87). De la Chimia s-a remarcat portae­rul Horvat, care a salvat goluri gata făcute şi Taflan, iar de la Corvinul Zapis. (Valentin Lazăr, corespon­dent) A.M.E.FA ARAD — TRACTORUL ORAȘUL STALIN 1—0 (1—0) ARAD 30 (prin telefon). Localnicii au meritat victoria. Arădanii deși nu au dominat mai mult, au atacat însă, mai periculos. Unicul gol al partidei a fost înscris de Popescu din voie­­din pasa lui Izdrăilă (min. 8). S-au­ remarcat: Duşan, Soliu şi Jerger (A.M.E.F.A.) şi Oană, Vlad şi Cioboată, (Tractorul). (St. Weinberger, cores­pondent). ★ ★ ★ Un buchet de­ jucători îşi dispută mingea. Fază de la intilnirea de fotbal Dinamo Miliţie Bucureşti — Ştiinţa Craiova (1—0) (Foto: V. Bageac) Echipa secundă de fotbal a Bucureştiului a ciştigat „Cupa oraşelor” la juniori In finala „Cupei Oraşelor" la ju­niori, echipa secundă de juniori a oraşului Bucureşti, după un, joc fru­mos, mult aplaudat de spectatori, a ciştigat la un scor surprinzător : 8—3 (4—1) în faţa primei formaţii a Capi­talei. Autorii golurilor: Şuleu (3), Frăţilă (2), Stănoaie, Baba şi Şerban, pentru Bucureşti II, respectiv Cior­­noagă, Feodor şi Stoenescu. SERIA A II-a C.S.M. REŞIŢA - A. S. POMPIERUL BUCUREŞTI 6-1 (1-1) REŞIŢA 30 (prin telefon). Oaspeţii au jucat mai bine în prima parte a jocului, cînd au avut de altfel şi o superioritate teritorială. După pauză reşiţenii domină categoric, reuşind sa-şi adjudece victoria la scor. Au mar­­­ cat Apró (min. 36 din 11 m), Urcan­­ (min. 52 şi 62) Mateon (min. 73, 75) şi Varga (min. 78) de la învin- I gători, Nunweiler IV (min. 20) de la I învinşi. S-au remarcat Urcan, Ser­­fozö, Chirila şi Apró de la gazde,­­ Nunweiller, Buzeşan, Staudt de la oas­­­­peţi. A arbitrat satisfăcător I. Dobrin (Petroşani). (I. Dobrescu, coresp.) METALUL OŢELUL ROŞU — POIA­NA CÎMPINA 1—3 (0—2) OŢELUL ROŞU 30 (prin telefon). Oaspeţii au dominat în prima repri­ză, cind de altfel au şi reuşit să în­scrie, în două rînduri, prin Niţulescu (min. 28) din lovitură de la 11 m şi Bintaş (min. 43). După pauză echi­pa gazdă a atacat mai mult, însă ineficace. Ponoran a șutat în bară Jocurile Balcanice de atletism Iugoslavia şi~a anunţat re­prezentan­ţii . Federaţia de atletism a Iugoslaviei a făcut cunoscută lista înscrierilor pen­tru cea de a XVllI-a ediţie a Jocuri­lor Balcanice de la Bucureşti. Lotul iugoslav cuprinde pe cei mai buni at­leţi ai ţării vecine, în frunte cu cam­pionii şi recordmani balcanici Stanko Jarger (anil acesta 10,4 sec. pe 100 m şi 14,0 sec. pe 110 mg), Vik­tor Snajder (47,6 sec. pe 400 m), Ro­man Lesek (4,42 m la prăjină) ,Djani Kovaci (53,3 sec. pe 400 mg), Dat­o Radosevici (16,26 m la greutate şi 53,93 m la disc), Bondar Miletici (75,34 m la suliţă), Olga Sikovec (12,1 sec. pe 100 m şi 24,8 sec. pe 200 m), Draga Stamejcici (10,9 sec. pe 80 mg), Olga Gere (1,64 m la înălţime), Djurdja Borovec (45,10 m la disc) ele. ★ Săptăm­îna trecută a avut loc la Belgrad întîlnirea de atletism dintre echipele Iugoslaviei şi Franţei. Aşa cum am mai anunţat, victoria a reve­nit la bărbaţi echipei Franţei cu­ 114,5:95,5 şi la fem­ei echipei Iugos­laviei cu 54,52 p. Iată cîteva din re­zultatele înregistrate de atleţii iugos­lavi : BARBAŢI : 100 m : 2. Lorger 10,6; 4. Juricici 11,0; 400 m­: 2. Spajder 47,6; 3 Grijici 48,2; 860 m: 2. Cu­­lar 1:52,4; 4. Sarici 1:53,0 ; 5 000 m: 2. Jovancici 14:17,2; 4. Subotici 15:17,0; 110 mg: 1. Lorger 14,5; 2. Petrusici 14,9; lungime: 2. Miler 7,23; 4. Lesek 7,10; înălțime­: 1. Martan 2,00 — record de juniori; 2. Marianovici 1,94; greutate: 1. Rado­sevici 15,88; 2. Skiljevici 15,83; su­liță : 3. Vujacici 71,58; 4 Miletici 71,23; 400 mg: Kovaci 53,3 — nou record; disc: Radosevici 53,93 — nou record. FEMEI: 80 mg: 2. Stamejcici 11,2; lungime: 3. Sunarici 5,16; 4. Kraut­­haker 5,15; înălțime: 1. Gere 1,64 — record egalat; greutate: 1. Usenik 13,80; 2 Radosavljevics 13,41; disc: Borovec 43,85 ; 2. Celesnij­ 43,81. DINAMO MILIŢIE BUC. — STIINTA CRAIOVA 1—0 (1-0) întîlnirea disputată pe terenul Pom­pierul Obor a prilejuit o dispută dîrză. Dacă din punct de vedere tehnic meciul n a atins un nivel mulţumitor, în schimb el a plăcut prin dîrzenia cu care au luptat ambele echipe. Păcat însă că unii jucători (şi în special Radu de la Dinamo) au depăşit uneori limitele sportivităţii. In prima repriză jocul a fost echilibrat. La re­luare, după ce Petca (Dinamo) s-a SERIA A III-a RAPID CLUJ - C.S.A. SIBIU 0-0 CLUJ 30 (prin telefon). Disputa dintre tînăra echipă debutantă în categoria B, Rapid Cluj şi C.S.A. Sibiu a prilejuit un joc foarte frumos, aplaudat de cei 7.000 de spectatori prezenţi la întilnire. Jucătorii de la Rapid nu au reuşit să joace la valoarea lor reală în pri­ma repriză. Oaspeţii în schimb, au practicat în această perioadă un joc spectaculos, cu multe acţiuni la poar­tă, rămase însă nefructificate din cauza ineficacităţii liniei lor de atac. In cea de a doua repriză clujenii au fost cei care au dominat mai mult. Regăsindu-se, jucătorii de la Rapid, au desfăşurat un bun joc de an­samblu. Atacanţii lor au străpuns R. P. Romînă (B) a întrecut R. P. Polonă (B) cu 5-1 (2-0) (Urmare din pag. 1) lui Gronowski, tot mai des solicitat, ca şi fundaşii polonezi. Vasilescu, Ilaşou­, Amarteuţă sunt pe punctul de a concretiza superioritatea evidentă a echipei noastre, dar şuturile lor greşesc de puţin ţinta. In min. 24 însă, apărarea oaspeţilor (deşi cu un half retras pe linia de fund, iar un inter pe linia de mijloc) cedează. In min. 24 Leahevici execută un cor­ner. Portarul respinge cu pumnul tot la Leahevici, care retrimite mingea în centru. Fronea, atent şi iute, reia cu capul în plasă : 1-0. Oaspeţii slă­besc alura, mijlocaşul Malarz este înlocuit cu Widawski, dar nu reu­şesc să restabilească echilibrul­ In min. 32, după ce Norkowski ratase o ocazie bună (min. 30), echipa noa­stră măreşte scorul. Leahevici, ajuns din nou pe stingă, centrează- Stope­rul Kawula vrea să intercepteze şi deviază balonul în poarta părăsită de Gronowski, ieşit să prindă min­gea; 2-0. Jucătorii polonezi fac efor­turi să reducă handicapul, dar înain­tarea lor este ineficace. Norkowski pierde o nouă ocazie în min. 35 Pînă la sfîrșitul reprizei, continuăm să dominăm. La reluare, aspectul jocului este acelaşi: dominăm­ înaintaşii — deşi dezavantajaţi fiziceşte (polonezii au fost înalţi, robuşti şi cu un bun joc la corp) — stăpînesc terenul, con­struiesc acţiuni subtile, rapide şi va­riate, care dezorganizează apărarea adversă- la Radele nu au intîrziat să apară- După ce Rakesi (min. 47), Haşoti (min. 51) şi Leahevici (min 53) au ratat trei ocazii clare, în ur­mătoarele 15 minute selecţionata noastră a mărit la cinci diferenţa de goluri, în urma unor acţiuni bine concepute şi desfăşurate- Pe rind Va­­silescu (min. 56), Al. Vasile (min 64) şi Rakcsi (min. 70) au urcat scorul la 5-0. Nu a lipsit mult ca scorul să ia proporţii, dar apărarea oaspeţilor a făcut faţă cu greu, reu­şind pînă la urmă să evite alte go­luri. Mulţumită de rezultat şi restro­­ind oarecum efortul depus, echipa noastră slăbeşte ritmul de joc, dînd prilej oaspeţilor să-şi revină şi să a­­tace în ultimele minute, cînd au şi­­marcat unicul lor gol prin Kowalski (min. 74). Victoria este pe deplin meritată şi urmare firească a unei comportări excelente a formaţiei noastre, care — prin jocul clar prestat şi prin acest rezultat a dovedit că merită încre­derea care i sa acordat­ Apărarea, alcătuită in majoritate din consa­craţi, a fost bună şi o menţiune spe­cială se cuvine lui Zavoda II, Fro­nea şi Al. Vasile. Noua înaintare a corespuns integral- Remarcăm în­de­osebi pe Rakcsi pentru jocul său sub­til, plin de fantezie, pe combativul Leahevici şi pe Mafteuţă pentru mo­dul cum a acoperit terenul Echipa oaspe, cii reale calităţi fi­zice, ne-a dezamăgit în ceea ce pri­­veşte omogenitatea şi tehnica, mai ales în linia de atac, care a fost net depăşită din aceste puncte de vedere de către înaintaşii noştri. Am reţinut dintre jucători pe Grzybowski, Ka­wula, Jarek şi Norkowski. Bun arbitra­jul prestat de către C. Dinov (la centru), Gh. Hristov şi At Dinev (la tuşă). R. P­­ROMINA B: Cozma — Za­voda II, Apolzan, Dragomirescu­­­ — Fronea, Al. Vasile — Haşoti, Rakcsi, Leahevici (din min. 59 Alexandrescu), Mafteuţă, Vasilescu- R. P. POLONA B : Gronowski — Monica, Kawula, Budka — Alalarz (din min. 29 Wi(fawski), Grzybow­ski — Gavvronsk', Jarek (din min. 75 Adamczyk), Norkowski, Kowalski. Adamczyk (din mia 45 Rosvielny). RECOLTA CĂREI — C.F.R. CLUJ. 2—1 (2—0) CĂREI 30 (prin telefon). Joc viu­ disputat, cu multe faze interesante Au marcat Petz şi Knki pentru local­­­nici, respectiv Kilin pentru C.F.R. (Iosif Samuel, corespondent). GAZ METAN MEDIAŞ — C.F.R. ARAD 0-0 MEDIAŞ 30 (prin telefon) Ambele înaintări au ratat multe ocazii de gol. Din partea gazdelor cele mai multe ocazii le-au ratat Noian, Bandi şi Oancea, iar de la oaspeţi Don şi Cazan. S-au remarcat Mureşan şi Moşoiu de la Gaz Metan, respectiv portarul Bătrin (cel mai bun de pe teren) şi Don de la C.F.R. (D. Vin­­tilă, corespondent). ★ întîlnirea dintre C.Z. Oradea și C.S.M. Baia Mare se va disputa în ziua de 9 septembrie. ★ ETAPA VIITOARE: C.F.R. Arad— Rapid Cluj; C.S.A. Sibiu — Gaz Me-î tan Mediaș; C.S.M. Baia Mare — A.M.E.F.A. Arad- Corvinul Hunedoa-­ ra — Recolta Cărei; Tractorul Orașul Stalin — C. S. Tg. Mureş; C.F.R. Cluj — Chimia Făgăraş; Ind. Sîrmii C. Turzii — C.S. Oradea. REPREZENTATIVA A DE FOTBAL A ŢĂRII NOASTRE A OBȚINUT O VICTORIE DE PRESTIGIU (Urmare din pag. 1) două schimbări : Soare îl înlocuiește pe Macri, iar Nimweiller pe Mihăi­­lescu. Jocul se desfășoară, în conti­­­nuare, într-o alură plină de dina­­mism, polonezii făcind eforturi se­­rioase pentru a egala­ Dar, apărarea noastră funcţionează perfect, anihi­­lînd acţiunile înaintării gazdă. Me-­­ciul se încheie cu­ victoria echipei­­noastre. Arbitrul Klopotkin — aju­­tat la tuşă de Balakin şi Demcenkoi (toţi din U.R.S.S.) a condus foarte atent şi a dovedit multă competenţă* Formaţiile : R- P. POLONA : Szymkowiak —> Sztepanski, KORYNT, Wozniak — Strzykalski, Z1ENTARA — POHL, Brychczy, Hachorck (Liberda, mirt* 9), Szafzinski, Baskiewicz. R. P. ROMINA : Todo­r — POPA, Caricas, Macri (Soare min. 55) —■ Jenei, MIHA­LFESCU (Nimweiller min. 62) — Oaidă, CONSTANTIN, DRIDEA, Seredai, Tătaru