Sportul Popular, iulie 1962 (Anul 17, nr. 4058-4075)

1962-07-02 / nr. 4058

Ieri s-a disputat ultima etapă în categoria A Steaua a obţinut o victorie clară: 3-0 (1-0) cu Dinamo Bacău Gînd, în primul minut de joc, Voi­nea a deschis scorul pentru echipa sa, toată lumea prezentă ieri pe „23 Au­gust" întrevedea o victorie bucureş­­teancă la scor. Faptul apărea pe deplin realizabil, mai ales după „k.o.-ul“ ad­ministrat echipei Steagul roşu săptă­­mîna trecută în semifinalele cupei. Furtunosul început al formaţiei mili­tare era subliniat cu ropote de aplauze de suporterii ei- Băcăoanui, la adăpost de orice emoţii prin poziţia lor în cla­sament, acţionau destul de deschis in apărare, renunţind de la început la dublarea stoperului sau la alte for­mule de întărire a potenţialului defen­siv. Dar, golul căzut prea devreme a avut, se pare, darul să-i satisfacă pe jucătorii bucureşteni. Neavînd în faţă un zid de nepătruns, atacul gazdelor şi-a creat în continuare numeroase acţiuni bine desfăşurate, dar situaţiile de gol, în faza lor de finalizare, au fost ratate cu multă uşurinţă de îna­intaşi şi, dintre ei, în special de Con­stantin (min. 27 şi 33). In toată această primă repriză oas­peţii au avut o evoluţie modestă. A­­părarea a fost depăşită cu regulari­tate, iar atacul n-a închegat mai ni­mic periculos. O singură dată a pal­pitat mai puternic Voinescu, în min. 5, cînd şutul lui Jamaiski a fost de­viat în corner de către Crişan, in ul­timă instanţă. La 8 minute după reluare, militarii obţin un nou punct: Raksi centrează frumos şi Crişan, intercalat în atac, înscrie trimiţînd balonul cu capul. Ur­mează o scurtă perioadă de domi­nare dinamovistă care nu se va solda cu nici un gol, deoarece atacul acţio­nează confuz. Ultimele 20 minute se desfăşoară în nota de superioritate a bucureştenilor, superioritate punctată cu golul 3 înscris de Constantin (min. 71), cu două „bare“, la mingile şutate de Mateianu (minn. 71) şi Crişan (min. 77) şi cu alte ocazii pierdute. Şi astfel ia sfirşit o partidă desfă­şurată la un nivel modest prin aceea că dinamoviştii din Bacău nu i-au so­licitat prea mult pe învingători. Cit priveşte formaţia Steaua, trebuie spus că după acel 7—1 din meciul cu Stea­gul roşu, ne aşteptam la mai mult. Arbitrul A. Galambos (Baia Mare) a condus cu greşeli. STEAUA: Voinescu — ZAVODA II, Cojocaru, Staicu — Jenei, CRI­ŞAN — BAKSI, Constantin, VOINEA, Mateianu, Tătaru. DINAMO BACĂU : Ghiţă — Gross, I. Lazăr, Cincu — Rădulescu, Vătafu — S. Avram, Jamaiski, Gram, Ciri­­poi (din min. 59 Vornicu). Publik. GH. NICOLAESCU Fază critică la poarta oaspeţilor. Ghiţă reţine o minge inaltă sub privirile­ speriate ale stoperului I. Lazar Foto: T. Haiba Jiul —Metalul 7-0 (4-0), dar scorul nu reflectă real desfăşurarea jocului... PETROŞENI 1 (prin telefon). — Su­porterii echipei Jiul au fost şi în a­­ceastă duminică prezenţi „in corpmv“ la ultimul meci în categoria A a for­maţii­lor favorite. Şi n-au plecat dez­iluzionaţi. Deşi meciul nu mai prezenta interes pentru poziţiile în clasament ale celor două echipe, el a purtat un ca­racter disputat, luptîndu-se cu multă am­biţie şi dîrzenie pentru fiecare minge. La sfîrşit tabela de marcaj a indicat scorul de 7-0 în favoarea gazdelor. S-ar părea deci că fotbaliştii de la Jiul au fost net superiori adversarilor lor, că au dominat copios, avînd jocul la discreţie. în realitate, situaţia este aici. Oaspeţii au preluat de multe ori iniţia­tiva, au creat faze de fotbal bun, au atacat, dar s-au pripit şi au ratat multe ocazii, în schimb gazdele cu calm, cu „un-doiatri“ în care au excelat Dumitriu şi Pavlovici, au acţionat legal, şutind din orice poziţie şi concretizînd de 7 ori. Interesant de remarcat că majori­tatea golurilor au fost înscrise în mo­mentele de dominare ale metalurgiştilor, prin contraatacuri rapide şi spectacu­loase. Au marcat: Pavlovici (min. 9 din 11­­ și 81), Ciornoavă (41 și 74), Manca (43), Farcaş (44) și Ghibica (73). Arbitrul Traian Cuncmnu (Arad) a condus corect și autoritar. JIUL: CRISNIC — ROMOSAN, Til­­vescu, Racoși — FARK­AȘ, CSUTAR — Manca (Pavlovici m­in. 70), DUMI­­TRIU, PAVLOVICI (Ghilica min. 70), Ciurdărescu, Ciornoara. METALUL: Maieu (Andrei repriza a II-a) — TOMESCU, PRANDEA, Po­pescu — Niţescu, Niculescu — MOI­SESCU, MUREŞAN, Crupa, AL. LA­ZĂR, Chuiriţă, I ZAMORA, coresp 0 restantă ieri, in categoria B Portul Constanţa—CSM Reşiţa 2-B (1-0) CONSTANŢA 1 (prin telefon). Ju­cătorii de la Portul au ţinut să în­cheie campionatul categoriei B cu o victorie. Intîlnind pe C.S.M. Reşiţa, ei au reuşit după un meci de un bun nivel, să obţină o victorie meritată cu scorul de 2—0 (1—0) prin punctele marcate de Buşegeanu, min. 38 şi Ma­rin, min. 70 din 11 m. La dictarea de către arbitru a loviturii de pedeapsă, jucătorii oaspeţi au avut o atitudine nesportivă,­­împreună cu antrenorul Bălănescu, fotbaliştii din Reşiţa au protestat obligînd pe arbitru să între­rupă meciul pentru 2 minute). Gaz­dele au avut posibilitatea să mai în­scrie, dar au ratat ocaziile printre care și un 11 m în minutul 15 prii. Firică. Bun arbitrajul lui C. Petrea (Buc.). E. PETRE — coresp. Steagul roşu a dominat, dar Progresul a cîştigat cu 2-1 (1-1) BRAŞOV­­ (prin telefon). — Miile de spectatori prezenţi la întîlnirea Stea­gul roşu — Progresul au plecat nemul­ţumiţi de pe stadionul „Tractorul* de­oarece jocul la care au asistat a fost de un slab nivel tehnic. Fotbaliştii celor două echipe au arătat prea puţin. Jucă­torii de la Steagul roşu, deşi au domi­nat majoritatea timpului, n-au reuşit să cîştige dovedind aceleaşi lacune: apă­rare penetrabilă, nesigură şi înaintare ineficace. Dacă victoria a revenit e­­chipei Progresul, acest lucru se dato­­reşte mai mult comportării slabe a apă­rării echipei locale, care a greşit in mai multe rînduri. La aceasta se adaugă completa ineficacitate a atacului, care deşi a avut situaţii de gol n-a reuşit să concretizeze decit o dată. Portarul Cosma a avut 3 intervenţii salutare in min. 16, 51, 64 cînd a reţinut şuturile lui Szigeti şi Mészáros. In min. 70 Més­záros singur cu portarul trage alături, iar peste 4 minute în bară, în cele 90 de minute de joc. Pro­gresul a contraatacat destul de rar, dar foarte periculos. Golurile au fost Înscrise de Năftănăilă min. 2 după o combinaţie d­e Necula şi David şi de Voinea min. 15 şi 76, ultimul la un corner. STEAGUL ROŞU: Ghiţă — Zbircea, Zaharia, Campo (Nagy min 62) — Se­redai (Campo), Săgeţi — Haşoti, Năf­­tănăilă, Necula (Seredai), Mészáros, David. PROGRESUL: Cosma — Nedelcu, Ioniţă, Soare — Ştirbei, Paşcanii — Oaidă, Smărăndescu­­, Voinea (Maf­­leuţă min. 66), Dinulescu, Baboie (Voi­­nea ). C. GRUIA coresp. regional Ştiinţa Timişoara şi Dinamo Bucureşti la egalitate: 2-2 (1-2) (Urmare din pag. 1) minut, Ţîrcovnicu trage, Curcan respinge şi Ene II reia în poartă : 0—1. în min. 16 Lereter trimite mingea cu capul spre poartă, dar Nunweiller III salvează de pe linie. Al doilea gol al oaspeţilor este marcat în min. 27, cînd Varga a reluat plasat o minge primită de la Ene II. Min. 31 aduce micşorarea scorului. Ma­­nolache de pe dreapta prelungeşte ba­lonul la Lereter, care înscrie pe lingă Datcu. O bună ocazie este ratată, de la 10 metri, de către Miţaru (min. 70). Peste 8 minute acelaşi Miţaru pasează lui Lereter, care înscrie cu capul, ega­­lînd : 2—2. ŞTIINŢA: Curcan — JENEI, Ţurcan, GEORGESCU (din min. 60 Răcelescu) — Petescu, Tănase — Şeţu (din min. 60 Georgescu), R. Lazăr, MANOLACH­E, LERETER, MIŢARU. DINAMO : Datcu — Popa, NIJN­­WEILLER IIT, Ivan — ŞTEFAN, NUN­­­V­EILLER IV — Pîrcălab, VARGA, ENE II, Țîrcovnicu, David. Ştiinţa Cluj-Dinamo Piteşti 5-1 (2-0) CLUJ 1. (prin telefon). — Am asis­tat la o primă repriză în care, des­făşurând un joc de calitate, cu com­binaţii spectaculoase, Ştiinţa a do­minat cu autoritate (dovadă raportul de oprnere 12—­ in primele 45 de minute). înaintaşii clujeni au ratat însă numeroase ocazii nereuşind să înscrie decit­ de două ori prin Petru Emil (min. 3, cine­ a reluat cu capul în gol o lovitură de colţ executată de Suciu) şi prin Popescu (min. 44) care după o lovitură de colţ a reluat din apropiere în plasă. In această repriză oaspeţii au acţionat timid, ne­reuşind să şuteze decit de 3 ori la poarta lui Moguţ. După pauză dinamoviştii joacă mai închegat şi manifestă o uşoară superioritate. De altfel, ei reuşesc să înscrie în min. 48 unicul lor punct prin Halagian. In ultima parte a in­tîlnirii, studenţii încep din nou să joace bine, domină, reuşind să în­scrie încă 3 goluri prin Popescu (min. 71 din lovitură de la 11 m), Petru Emil (min. 80 cu capul la o centrare a lui Gane) și Ivansuc (min. 89 din lovitură de la 11 m). Ambele lovi­turi au fost acordate în mod just de arbitrul Mihai Popa (Buc.), care a condus corect întâlnirea. ŞTIINŢA : Moguţ-Kremely, MU­REŞAN (Costin din min 70), Cim­­peanu - GEORGESCU, POPESCU - IVANSUC, P. EMIL, GANE, MAR­­CU, SUCIU. DINAMO PITEŞTI : MAT­ACHE (Varga din min 80), Valcan, Vulpea­­n­u, HAIMO­VI­CI—Flore­scu, RADU— Duminică (Dobrin din min. 80), APOSTOL, Lovin, HALAGIAN, Tur­­can, V. MOREA și ȘT. TAMAȘ coresp. Meci fara emoţii la Arad U. T. A. —Minerul 2-0 (1-0) ARAD­­ (prin telefon). Echipele, dornice să iurfceri, cu un rezultat fa­vorabil seria mersurilor din actuala ediție a campimaturii au furnizat un joc dinamic. După aspectul din primul sfert de eră se crease impre­sia că localnicii vor cîştiga la scor. Dar pe măsuă ce timpul trecea, desfăşurarea partidei n-avea decit să infirme aşteptările. Cu toate că in prima parte a Jocului textiliştii işi dominaseră net adversarii, ei nu au reuşit să Înscrie decit o singură dată. In min. IS eind la o centrare splendidă a bă Selymesi, Czako a marcat cu capul un gol de toată fru­museţea. Ocazii favorabile se succed, in şir, dar portarul Mihalache, intr-o formă excepţională, anihilează toate încercările. Spre sfirşitul reprizei Mi­neral pune stopânire pe joc, luptă curajos, jwjţjgrt umile atacuri dar fără rezultat Aspectul Jocului după pauză este aproape" identic cu cel din prima repriză , acţiuni dinamice şi variate, cu nicile ocazii de gol : Sasu, Czako, SoltynMst pe de o parte şi Cucu, Szőke, pe de altă parte, UTA a atacat mai mu­lt dar n-a concretizat decit o singură dată, prin Floruţ (min. 81) in urma unui şut de la distanţă. Cu toate că meciul nu s-a ridicat la un nivel tehnic su­perior, totuşi el a plăcut prin dîrze­­nia de care au dat dovadă echipele. V.T.A.: Faur — Szűcs, CAPAŞ- Neamţu - Metcaş, KOSZKA - SE­­LYMES­, Sasu, Pop, Floruţ, CZAKO, Minerul: MIHALACHE - Stone­­u, COMAN, Vasiu — Mihăilă (Mihály) DAN II — Cucu, COMȘA, Szőke, Staudt, Ion C. Ion. Arbitrul I. Pişcarac (București) a condus în general bine un meci în care echipele au meritul de a se fi întrecut într-o notă de deplină spor­tivitate. N. IOSIF, coresp. Astă-seară, pe stadionul Republicii, Rapid-Petrolul Stadionul Republicii găzduiește astă­­seară, de la ora 20.30, penultima par­tidă a campionatului pe anul 1961-62. Rapid—Petrolul, din etapa disputată ieri (ultima, Dinamo București—Mii­nerul, se va juca la 7 iulie). Întih­ni­­rea de astă-seară suscită un viu in­teres prin tradiţia sa şi prin rivali­tatea sportivă care există între cele două echipe. Iată programul complet de pe stat tifonul Republicii: Ora 17.30: Olimpia—Laminorul, fi­nala campionatului de copii al ora­şului Bucureşti. Ora 18.45: Rapid—Petrolul (tineret) Ora 20:30 Rapid—Petrolul (ca­tegoria A). INTILNIRI INTERNATIONALE Selecţionata regiunii Dobrogea — Selecţionata Indoneziei 1-0 (1-0) CONSTANŢA I (prin telefon). — Intânirea dintre selecţionata regiunii Dobrogea şî selecţionata Indoneziei a prilejuit un joc viu disputat, în care echipele au luptat cu ardoare pentru rezultat. Pînă i urmă, victoria a sti­ns echipei locale la scorul de 1—0 (1—0). Dar, tot aşa de bine putea câştiga şi echipa oaspe. După aspectul jocului insă, un rezultat de egalitate ar fi fost mai eriitabl. In prima re­priză iniţiativa a aparţinut selecţio­natei regiunii Dobrogea, care a do­minat mai mult, dar a ratat cîteva si­tuaţii favorabile de a înscrie. Unicul punct l-a marcat Moroi­a­nu în min. 34. După pauză, jocul a fost de un nivel tehnic mai bun. De data aceas­ta, iniţiativa a avut-o selecţionata In­doneziei. Superioritatea teritorială a acesteia insă, n-a fost concretizată, înaintaşii au ratat două ocazii clare. Meciul a fost condus de arbitrul Gh. Geangu-Bucureşti, căruia i s-au aliniat următoarele formaţii: SEL. REGIUNII DOBROGEA — Ghibănescu — Danciu, Brînzei, Flo­­rescu — Bibere, Pleşa — Moroianu, Nunu (Călin min. 64), Datcu (Cio­­sescu min. 28), Vasilescu (Dragomir min. 46), Mănescu (Vasilescu min. 46). SEL. INDONEZIEI : Judo — Isak, Fattah — Matsch, Faisal, Ipong — Tkmişela, Sulbi, Phwa Sîan Liong, Tan Siang Hovw, Edi (Bőd min. 44). G. R. Crişana Oradea — Sampdoria 1-2 (0-0) ORADEA, 1 (prin telefon). — Prima întîlnire din cadrul turneului pe care-l întreprinde în ţara noastră echipa ita­liană Sampdoria s-a desfăşurat dumi­nică, pe stadionul „Libertatea44 din lo­calitate. Meciul susţinut de oaspeţi in compania echipei Crişana Oradea a oferit un joc de bună calitate. Fotba­liştii italieni s-au dovedit o echipă de certă valoare tehnică. Formaţia locală a dat o replică dină şi dacă ar fi jucat mai mult pe aripe şi nu ar fi ţinut prea mult mingea, putea obţine un meci nul. In prima repriză, jocul a fost echi­librat, înaintările ambelor echipe au dovedit însă ineficacitate. Este drept că şi apărările au acţionat cu siguranţă, remarcîndu-se în mod special Berna­sconi şi Szekoly. în partea a doua a meciului, acţiunile devin mai dinamice, iar oas­peţii demonstrează multă uşurinţă în trecerea din apărare in atac, în pase precise,­­ la „firul ierbii“. Scorul este deschis în min. SI de Cucchiaroni, care primeşte mingea de la Brighenti şi în­scrie imparabil­ul colţul drept. După acest gol, Crişana insistă în atac şi în min. 71, la o centrare a lui Kőszegi, Ilarşani îl driblează pe Tomasin și în­scrie, aducînd egalarea. Golul victoriei echipei italiene este înscris în min. 84, după o acțiune surprinzătoare, de Bri­ghenti. Astfel, Sar­pdoria a învins cu 2—1 (0—0). Arbitrul Ștefan Patkos (Oradea) a condus următoarele formații : SAMPDORIA : Rosin — Vincen­zi, Tomasin, Bcrgamaschi (Vigna) — BER­­NASCONI, Vicini — Delfino (Catalano), Boşkov (Mazzoni), TOSC1II, Veselino­­viei (BRIGHENTI), Cucchiaroni (Gra­­pesu). CRIŞANA: Szilagi — Bodo, SZÉKE­LY, Iacob — Szakács II, NEŞU — Tóth (Szű­cs), Szilics (Nemeth), Ilarsani (Pe­­trica), SZAKÁCS I, Kőszegy, M. ROXIN şi A. JILAU corespondenţi . Metropol (Brazilia) învingătoare la Bistriţa BISTRIŢA­­ (prin telefon).­­ As­tăzi s-a disputat aici meciul interna­ţional de fotbal dintre Gloria şi for­maţia braziliană Metropol. Oaspeţii, după un joc frumos şi tehnic, au ciş­­tigat cu 2—0 (1—0) prin punctele înscrise de Popescu (autogol) în min. 40 și Artino în min. 56. Gloria a reuşit să facă faţă unui adversar care a strălucit prin tehnică individuală. La meci au asistat 7.000 de specta­tori. M. TELMAN, coresp.