Štart, 1968 (XIII/27-52)

1968-07-04 / No. 27

PÄTNÁSTE PIENINY Zamagurie sa opäť vyžilo vo svojom najväč­šom športovom sviatku. Obetaví funkcionári Sla­vie Spišská Stará Ves usporiadali na vodách Dunajca už 15. ročník Medzinárodného pienin­ského slalomu. Okrem význačných domácich pre­tekárov zišli sa na štarte aj vodáci z Juhoslávie, v NDR, Poľska, Maďarska a Rakúska, takže to bol histórii najbohatší ročník s medzinárodnou účasťou. Pravdaže, nebola tu konkurencia naj­silnejšia, lebo naši špičkoví reprezentanti štarto­vali práve v juhoslovanskom Tacene, a vodácká veľmoc NDR posiela na Dunajec už tradične svoju mladú garnitúru, ktorá sa potrebuje iba medzinárodne „ostrieľať". Jednako však účasť poldruhej stovky mladých i starších pretekárov hovorí najzrozumiteľnejšou rečou o tom, že Pie­niny majú svoje pevné miesto nielen v našom vodáckom termínovom kalendári, ale aj v celom výkonnostnom raste vodných slalomárov. Napriek tomu, že v rámci jubilejných Pienin sa všeobec­ne očakával nástup mladých, Vlado Cibák obrá­til všetky výpočty na ruby a zvíťazil v najuzná­vanejšej kategórii KI. C2 vyhrala dvojica z NDR Triitschler—Müller, 3 X Kí Dukla Pardubice, a 3 X C2 Maratón Košice. V kategórii K1 žien bola prvá Porubská z Lokomotívy Zvolen. C1 mu­žov vyhral Beneš (Slávia UK), miešané dvojice C2 opäť pretekári z NDR Oerteltová—Hein a 3 X C1 vodáci Maratóne Košice. —ih— Dvaja, ktorí ma­jú leví podiel na tom, že naj­­väčiie podujatie športové Za­­maguria prežilo všetky detské choroby a šťast­ne prešlo cez úskalia predchá­dzajúcich pät­nástych roční­kov: riaditeľ pretekov Dušan Benický a pred­seda organizač­ného výboru Medzinárodného pieninského sla­lomu MUDr. Andrej Berg­man. Dorastenci, naša budúcnosť, rovnako statočne bojovali s vlnami, bránkami i krútňavami ako dospelí. Víťaz v Kí dorastencov - Soták z Ma­­ratóna Košice. w Veľký favorit jubilejných Pienin Ján Stachera zo Slávie Zvolen skončil v Kí až treti, za víťazným Vladom Cibákom a poľským pretekárom Nowakom. Ďalšie prvenstvo si odniesla dvojica z NDR Oerteltová-Hein v kategórii C2. Snímky: Alexander Tóth Víťazná dvojica C2 muži — Triitschler a Müller z NDR. T