Steaua Roşie, iunie 1965 (Anul 17, nr. 128-153)

1965-06-01 / nr. 128

2 BRAVO! Un „Bravo!“ entuziast, din toată inima, reprezentativei noastre, pentru jocul splendid, mai ales în prima repriză, în meciul cu vicecampioana mondială, re­prezentativa R.S. Cehoslovace. Victoria cu numai 1-0 nu oglindeşte adevărata situaţie de pe teren, nu expri­mă superioritatea categorică a naţionalei române. Poate mai real în această pri­vinţă este raportul de cornere: 18—2 în favoarea echipei noastre. Acţiuni ale ata­canţilor români, de o rară frumuseţe, s-au succedat, în prima repriză şi la înce­putul reprizei secunde, una după alta, ri­dicînd în picioare tribunele. Incursiunile lui Pîrcălab, pasele inteligente ale lui Gergely, Mateianu, jocul liniilor de atac şi mijlocaşi în ansamblu, au provocat en­tuziasmul celor peste 80.000 de specta­tori din tribunele stadionului „23 Au­gust" şi, desigur, a sute de mii de tele­spectatori din întreaga ţară. Atacanţii echipei R.P. Române au reuşit să surcla­seze net renumita apărare cehoslovacă, punînd de nenumărate ori în dificultate poarta apărată de Schroif. Şi totuşi, după o astfel de superiorita­te, de ce doar 1-0? Sunt, minimum trei motive care au determinat o victorie la limită numai. Primul — ghinionul. Cîteva şuturi ale atacanţilor noştri au trecut ra­zant cu barele porţii adverse. Dacă aceste lovituri ar fi fost mai „înăuntru" cu numai 4—5 cm, ele s-ar fi soldat cu goluri. Apoi, în mod foarte discutabil, arbitrul a­ m fata iMacwa anulat un gol înscris de echipa noas­tră. Al treilea motiv: atacanţii noştri pu­teau şi ar fi trebuit să tragă mai mult la poarta. Ultimele 20—25 de minute ne-au pro­vocat însă emoţii cu totul de altă natură decît restul timpului de joc. Potenţialul de luptă al echipei noastre a scăzut în mod îngrijorător şi pericolul egalării plana în aer, cu atît mai mult, cu cît li­nia de fundaşi comitea greşeli destul de grave. Dar minutul al 90-lea, a pus capăt tuturor emoţiilor. Cehoslovacii, obosiţi şi ei, n-au putut egala. Golul a fost marcat de Mateianu în mi­nutul 33 al primei reprize, după o acţiu­ne splendidă în care un mare aport a adus fundaşul Popa. Invingînd echipa R.S. Cehoslovace, re­prezentativa de fotbal a ţării noastre a obţinut o victorie de prestigiu. In urma acestui rezultat ea ocupă locul al ll-lea în seria din care face parte, în cadrul preliminariilor campionatului mondial de fotbal, cu 4 puncte din 2 meciuri (cu Turcia 3—0), după Portugalia care are 6 puncte, dar din trei meciuri. După felul în care a jucat naţionala noas­tră duminică (cu excepţia ultimelor 20— 25 de minute) putem privi cu optimism viitoarele întîlniri, de mare importanţă, ce o aşteaptă încă în decursul acestui an. ERNEST LOB O­R­ S­­P nr *«»*1 mH“ •• * A. S. ARMATA - JIUL PETRILfi Fotbal categoria „B“ a—mm ■■ ggna—aaii mbit »mssssagra 3-1 (0-0) După cele două insuccese în deplasare se aştepta ca formaţia militară să joace pe teren propriu la valoarea ei, ţinînd cont că în formaţie reintrau Sătmăreanu şi Ţară­­lungă. Cu toate acestea mili­tarii au dezamăgit suporterii, mai ales în prima repriză, cînd au jucat slab, încîlcit, fără să creeze acţiuni peri­culoase la poarta oaspeţilor, care de fapt s-au apărat calm şi organizat. Primul şut la poartă a fost expediat doar în min. 35 de Ţarălungă!!... In finalul primei părţi am sem­nalat o revenire a gazdelor care pierd trei ocazii de a deschide scorul, prin Sardi de 2 ori şi Ţarălungă. Se aştepta ca după pauză militarii să-şi revină, dar spre surprinderea tuturor cei care înscriu sînt oaspeţii care în min. 47 beneficiază de o lo­vitură liberă de la 13 m pe care o execută Crăciun uşor pînă la Staker, acesta şutează în zid, mingea îi revine şi de la 13—14 m trimite sub bara transversală făcînd inuti­lă intervenţia lui Boroş. Se credea că partida este pier­dută mai ales că gazdele joa­că în continuare slab şi fără orizont, iar oaspeţii se apără supranumeric. Survine însă o schimbare bine inspirată. Sînt­­ioan îl înlocuieşte pe Sardi în min. 61. Atacul militarilor se înviorează reuşind să înjghebeze acţiuni periculoa­se la poarta lui Ion Vasile care se soldează cu trei go­luri înscrise de Alecu în min. 68. Sîntioan cu capul în min. 75 și Țarălungă, min. 77. A condus competent Ale­xandru Tóth din Oradea. C. ALBU corespondent voluntar ★ In cea de-a XXIV-a etapă a campionatului categoriei „B", seria a Il-a, s-au mai înregis­trat următoarele rezultate: In­dustria Sîrmei Cîmpia Tur­­zii — Vagonul Arad 2—1; C.F.R. Timişoara — Caz Me­tan Mediaş 0—0; Minerul Lu­­peni — Clujeana 0—0; C.S.M. Sibiu — Sătmăreana 5—1; Recolta Cărei — A.S. Cugir 1—0. Meciul dintre echipele C.S.M. — Ştiinţa Ti­mişoara a fost amînat. CLASAMENTUL: 1. — Ştiinţa Timişoara 23 13 5 5 38:20 31 2. — Ind. Sîrmei C. Turzii 24 13 4 7 34:23 30 3. — Vagonul Arad 24 11 4 9 32:28 26 4. — Clujeana 24 10 5 9 31:21 25 5. — C.S.M. Sibiu 24 11 3 10 40:33 25 6. — Recolta Cărei 24 10 5 9 29:30 25 7. — Jiul Petrila 24 10 4 10 38:30 24 8. — Minerul lupeni 24 9 6 9 32:28 24 9. — A.S. Cugir 24 11 2 11 33:32 24 10. — A.S.A. Tg.-Mureș 24 12 0 12 35:42 24 11. — Gaz-Metan Mediaș 24 8 7 9 21:25 23 12. — Sătmăreana 24 9 2 13 28:36 20 13. — C.S.M. Reşiţa 23 8 3 12 27:40 19 14. — C.F.R. Timișoara­ 24 5 4 15 18:46 14 Un atac la poarta Jiului. Campionatul regional -----------------o® --------------­ Polo In cadrul celei de-a V-a etape a campionatului repu­blican de polo pe apă, du­minică în bazinul de înot ,,1 Mai" din Tg.-Mureş, s-au în­­tîlnit echipele Mureşul Tg.­­Mureş—Ştiinţa Cluj. Iniţial, jocul trebuia disputat la Cluj, dar bazinele din Cluj neavînd apă încălzită, a fost programat la Tg.-Mureş. Du­pă ce au rezistat două repri­ze, mureşenii au slăbit rit­mul în celelalte două, ce­­dînd pînă la urmă după un joc de nivel tehnic mediocru cu rezultatul de 1—4. Au marcat: Csutac pentru gaz­de şi Daroczi (3), Danciu pentru oaspeţi. In cadrul primei etape a campionatului republican al juniorilor la polo pe apă, în deschidere a avut loc întîlni­­rea dintre formaţiile de ju­niori Mureşul Tg.-Mureş— C.S.M. Cluj. Oaspeţii, jucînd mai bine şi avînd în perma­nenţă iniţiativa, au cîştigat meciul cu rezultatul de 8—0. IOAN PĂUŞ corespondent voluntar MUREŞUL - ŞTIINŢA Cluj 1-4 P­E SCURT FOTBAL. — Iată cîteva re­zultate înregistrate duminică în cadrul etapei a XXlll-a categoria C, seria Nord: Steaua roşie Salonta — Uni­rea Tg.-Mureş 7—Q; A.S. Aiud — Chimica Tîrnăveni 2—2; Arieşul Turda — Faian­ţa Sighişoara 3—0; Gloria Bis­triţa — Minerul Baia Sprie 1—0. In cadrul seriei a IX-a a campionatului republican al juniorilor la fotbal echipa A.S. Armata Tg.-Mureş, ju­cînd în deplasare cu forma­ţia A.S. Aiud, a obţinut o nouă victorie cu rezultatul de 2—1 (2—0). TENIS. — In cadrul primei etape a campionatului republi­can de categoria A la tenis de cîmp, sîmbătă şi dumini­că, în parcul „23 August" din Tg.-Mureş s-au întîlnit forma­ţiile Mureşul Tg.-Mureş — Ştiinţa Bucureşti, în care vic­toria a revenit studenţilor cu rezultatul de 12—5. BOX. — Sîmbătă seara, în parcul sportiv Voinţa din Tg.­­Mureş a avut loc o întîlnire amicală de box între echipele Mureşul Tg.-Mureş — C.S.C. Crişul Oradea, în care gaz­dele au ieşit învingători cu rezultatul de 20—12. V­OLEI. — Sîmbătă şi dumi­nică, pe terenul Sanitarul din Tg.-Mureş au continuat întrecerile fazei orăşeneşti a campionatului de calificare. Iată rezultatele înregistrate: Masculin, seria I: Ştiinţa — S.S.E. I 3—2; seria a Il-a: Vii­torul — Fabrica de zahăr 2— 3; S.S.E. II — S.M.T. 3—0. Pe primele locuri în clasa­ment se situează echipele: seria I: 1. Ştiinţa 15 puncte; seria a ll-a: S.S.E. II. Feminin: seria I: Sanitaru­l — Viitorul 3— 0; Şcoala sportivă de elevi — Ştiinţa 3—0; seria a ll-a: P.T.T.R. — Banca 0—3. Clasamente: seria I: 1. S.S.E. 6 puncte; seria a ll-a: Banca 4 puncte. LUPTE. — In cadrul cate­goriei A la lupte libere, gru­pa I, duminică în Capitală s-au înregistrat următoarele rezultate: Progresul Bucureşti CU Mureşul Tg.JMureş 9—5; cu Prahova Ploieşti 12—0; cu Rapid Bucureşti 14—2; Mure­şul cu Prahova Ploieşti 12—4; cu Rapid 8—6; Prahova cu Rapid 8—6. Dintre luptătorii tîrgumureşeni o comportare foarte bună au avut Ludovic Ambrus şi Francisc Gyarmati. ÎNOT. — Sîmbătă şi dumi­nică, bazinul de înot „1 Mai" din Tg.-Mureş a găzduit pri­­n­ul concurs de înot al anu­lui, cu participarea a circa 100 înotători. Au fost sta­bilite trei noi recorduri regio­nale. Astfel, Albert Kovács (Mureşul), junior de catego­ria a ll-a, a obţinut la 100 m fluture timpul de 1:09,0, iar la 100 m liber 1:02,5. La ca­tegoria A copii, Ştefan Mera (S.S.E.) a parcurs 100 m liber în 1:09,9. CANOTAJ. — Duminică di­mineaţa pe rîul Mureş a avut loc primul concurs de des­chidere a sezonului la caiac­­canoe cu care prilej s-au în­trecut aproape 100 sportivi din Tg.-Mureş în cadrul „Cu­pei primăverii". ATLETISM. — In cadrul pri­mei etape a categoriei „B" la atletism pe echipe sîmbă­tă, la Bacău, s-au desfăşurat întrecerile din seria a lll-a. Dintre atleţii regiunii noastre o comportare bună au a­­vut-o Ludovic Dobay la 110 m garduri cu 16,5 sec. şi Ma­ria Popa la 10 m garduri cla­­sîndu-se pe primele locuri. Clasamentul pe regiuni: 1. — Bacău; 2. — Ploieşti; 3. — Mureş-Autonomă Maghiară; 4.­­— Bucureşti. Ciclism Faza regională a campionatului republican de semifond Duminică, înainte de masă, pe şoseaua Tg.-Mureş­O Iernul s-a disputat faza regio­nală a campionatului republican de semi­fond. Deşi timpul a fost ploios, cicliştii au luptat cu multă abnegaţie pentru întîietate. Categoria semicurse (10 km): Locul I — Horváth Zoltán (Centrul şcolar construcţii); Categoria juniori II (20 km): Locul I — Da­vid Nicolaie (Clubul Mureşul); Categoria ju­niori I (30 km): Locul I — Ciubucă Liviu (Cablu); Categoria seniori (50 km): Locul I Fechete Alexandru (I.P.I.).­­ Campionii regionali Nicolaie David, Liviu Ciubucă şi Alexandru Fechete, ne vor repre­zenta la faza finală a campionatului republi­can, ce va avea loc la Constanţa la 25 iu­lie a. c. dr. IOAN DORGO medic antrenor STEAUA ROȘIE PROGRESUL REGHIN — OŢELUL TÎRGU­­MUREŞ 6—0 (1—0) In formă excelentă, echipa locală a repur­tat cea de Xl-a victorie din retur, în dauna Oţelului din Tg.-Mureş. Aceasta din urmă a jucat pentru un rezultat cît mai strîns şi a acţionat cu multă forţă, cu scopul de a opri mărirea scorului. Localnicii, prin manevre tehnice şi bună pregătire fizică — capitole la care s-au dovedit a fi net superiori adver­sarilor — şi-au impus jocul în special după marcarea primului gol. De fapt, din min. 13 pe teren, practic, a existat o singură echipă, cea din Reghin, care a cuprins toată supra­faţa de joc. Nagy, în mare vervă de joc, bine inspirat şi judicios jucat, a marcat 5 goluri (în minutele 13, 48, 51, 80 şi 86). A mai marcat lencsy I în min. 71. Raport de cor­nere: 14—0 pentru Progresul. LIVIU MAIOR corespondent voluntar APEMIN BORSEC — VOINŢA TIRNĂVENI 3—0 După un scurt „foc de paie" al oaspeţi­lor, Apemin preia iniţiativa, atacă cu insis­tenţă şi reuşeşte prin Florin Andone (de două ori) şi respectiv Wield să înscrie 3 go­luri de toată frumuseţea. Oaspeţii au cea mai mare ocazie de a egala în min. 60 dar balonul expediat spre poarta goală se opreşte aproape de linia porţii în noro­, dînd posibilitate apărării Apeminului să expedieze în extremis. Bun arbitrajul lui F. Mózes — Tg.-Mureş. I. CRISTEA corespondent voluntar MUREŞUL LUDUŞ — STRĂDUINŢA CRISTUR 1—2 In primele 25 de minute ale partidei ju­cătorii luduşeni joacă bine, organizează ata­curi susţinute. In minutul 7, Răşinaru pri­meşte o pasă precisă de la Bucur şi înscrie plasat. In minutele 14 şi 15 gazdele au oca­zia de a majora scorul dar trag pe lîngă poartă. Treptat jocul se echilibrează. In mi­nutul 36 oaspeţii egalează prin Denes. După pauză, jocul devine mai vioi. Jucă­torii de la Cristur reuşesc în minutul 51 să majoreze scorul prin Lörincz, scor cu care ia sfîrşit partida. A fost un joc frumos, des­făşurat în limitele sportivităţii. A arbitrat bine Alexandru Vámos din Tg.­­Mureş. V. BOARIU ŞTIINŢA — CIOCANUL 0—0 Un meci viu disputat, presărat cu multe faze spectaculoase din partea ambelor echi­pe. După aspectul jocului, rezultatul este echitabil. In prima repriză, Ciocanul are cî­teva ocazii dar nu le poate finaliza. Apăra­rea studenţilor e mereu la post. In repriza secundă jocul se echilibrează, dar nici una din înaintări nu concretizează ocaziile de gol. Bun arbitrajul lui Nicolae Bartha din Tg.­­Mureş. ANDREI SZABÓ corespondent voluntar GLORIA TIRGU-MUREŞ — ENERGIA FlNTlNELE 3—4 Derbiul „codaşilor",­­disputat sîmbătă la Tg.-Mureş, a luat sfîrşit cu victoria meritată a oaspeţilor la capătul unei partide viu dis­putate, dar de slab nivel tehnic. In prima repriză, oaspeţii încep puternic şi reuşesc să deschidă scorul prin Muszka în min. 27 şi să-l majoreze prin Kerekes în min. 30. Lo­calnicii nu se descurajează însă şi reduc din handicap în min. 44 prin Pop Ghiţă, după ce înainte, acelaşi jucător, ratează în min. 35 o lovitură de pedeapsă. începutul celei de-a doua reprize aparţine localnicilor, care reuşesc să egaleze prin Pop Ghiţă în min. 48. In min. 55, Takacs înscrie un nou gol pentru oaspeţi, profitînd de o greşeală a apărării mureşenilor, în minutul 72 scorul devine din nou egal, 3—3, autorul golului fiind Feher. Oaspeţii înscriu golul victoriei prin Takacs în min. 77. Pînă la sfîr­­şitul întîlnirii jocul se desfăşoară mai mult în cîmp. Intîlnirea a purtat amprenta nervozităţii, fiind presărată pe alocuri de durităţi la care au recurs jucătorii ambelor echipe. A arbitrat corespunzător, o brigadă de ar­bitri din Reghin, avînd la centru pe Barthall. N. STĂNESCU corespondent voluntar ★ In cadrul penultimei etape a campiona­tului regional de fotbal Confecţia Odorhei a dispus de Mureşul Topliţa cu categoricul scor de 9—1, iar Voinţa Tg.-Mureş a între­cut Semnarul cu 3—0. CLASAMENTUL:­ ­o®o­ 1. Progresul Reghin 25 19 2 4 53:14 40 2. Confecţia Odorhei 25 17 4 4 63:17 38 3. Străduinţa Cristur 25 16 4 5 71:26 36 4. Ciocanul Tg.-Mureş 25 14 5 6 48:28 33 5. Lemnarul Tg.-M. 25 11 4 10 37:37 26 6. Apemin Borsec 25 10 4 11 31:42 24 7. Oţelul Tg.-Mureş 25 9 5 11 39:51 23 8. Voinţa Tîrnăveni 25 9 4 12 26:41 22 9. Mureşul Luduş 25 9 3 13 43:46 21 10. Ştiinţa Tg.-Mureş 25 7 7 11 22:34 21 11. Voinţa Tg.-Mureş 25 6 6 13 29:38 18 12. Mureşul Topliţa 25 5 8 12 29:57 18 13. Energia Fîntînele 25 7 2 16 44:63 16 14. Gloria Tg.-Mureş 25 5 4 16 25:66 14 PUBLICITATE Inspecţii de stat regională pentru igiena şi protecţia muncii Tîrgu-Mureş Aducem la cunoştinţa celor interesaţi că în incinta Birou­lui de educaţie sanitară (str. Bartók B. nr. 1), în fiecare marţ şi joi, între orele 19—20, are loc „Şcoala mamei", pentru gravide şi tinere mame. Intrarea liberă! Centrul şcolar cooperatist Bistriţa, regiunea Cluj, str. Dornei nr. 1, telefon 664 şi 665, face cunoscute următoarele: La acest centru şcolar se dau examene de admitere de către absolvenţii a 7—8 clase elementare, numai din mediul rural, pentru specialităţile: — contabili şi merceologi — la şcoala tehnică de 4 ani; — vînzători pentru magazine săteşti, vînzători în librării să­teşti, vînzâtori de legume-fructe, ospătari, cofetari-patiseri şi bucătari — la şcoala profesională de 2 ani, la ambele şcoli candidaţii pot fi din regiunile Cluj, Mureş-Autonomă Maghiară şi Suceava. Examenele vor avea loc după cum urmează: — între 3—7 iulie 1965 pentru şcoala tehnică de 4 ani — între 7—12 iulie 1965 pentru şcoala profesională de 2 ani. Se admit la examen candidaţi (e) care vor avea următoarele vîrste împlinite pînă la 31 decembrie 1965: — Pentru şcoala tehnică de 4 ani pînă la vîrsta de 16 ani; — Pentru şcoala profesională de 2 ani pînă la vîrsta de 18 ani. Pentru meseriile de ospătari şi merceologi se adm­it numai băieţi. înscrierea la concurs se face prin biroul personal şi învăţămînt al U.R.C.C. (raionale) din raza de domiciliu a candidaţilor. Actele necesare sunt următoarele: — cerere, în care se va specifica obligatoriu meseria pentru care candidează; — certificat de naştere (copie legalizată); — certificat de absolvire a 8 clase pentru promoţia 1965 sau a 7 clase elementare pentru promoţia 1963 inclusiv (în original); — buletin de analiza sîngelui, care a fost efectuată cu maximum 3 săptămîni înainte de concurs;­­ — rezultatul examenului radiologie pulmonar (radioscopie, radiografie sau microfotografie) efectuat în cel mult trei luni înainte de concurs); — recomandarea uniunii raionale a cooperativelor de consum. Concursul se va ţine din materia prevăzută în programele şcolare ale claselor V—VIII şi va consta din probe scrise şi orale la limba română şi matematică. Elevii reuşiţi la şcoala profesională vor primi pe durata şco­­larizării întreţinere gratuită, transport dus şi întors, uniformă şco­lară şi articole de întreţinere a igienei. Toţi elevii de la şcoala tehnică de 4 ani sunt bursieri, dacă promovează clasa fără corigenţă. Candidaţii reuşiţi vor încheia angajamente că vor lucra cel puţin 5 ani la locul de muncă unde vor fi repartizaţi după absol­virea şcolii. Relaţii suplimentare se primesc la Centrul şcolar cooperatist şi la birourile personal şi învăţămînt ale uniunilor raionale ale cooperativelor de consum.^ PRAFUL DE CURM CURATA BINE Sl REPEDE obiecte dt cucdtahie din tetMt, nuta/.stiela., MaAtytteAUct. dAM4U4Ul£. gAa^nuAl. (HU, (iZUUiXa,... nuteaiCuM etc \Sf GĂS£$T£ ÎN CUT/! DB Vi S/ 1 Kg. Tfcr/nfîF Oferiți cadouri uzide — confecţii — tricotaje din bumbac — încălţăminte de vară din care găsiţi un sortiment bogat şi variat la magazinele spe­cializate.