Steaua Roşie, noiembrie 1976 (Anul 28, nr. 259-283)

1976-11-02 / nr. 259

PAGINA 2 STEAUA ROȘII CRONICA ETAPEI Rezultate­­tehnice: U.T.A. — Sportul studenţesc 2—0, Progre­sul — „Poli“ Timişoara 0—2, Po­litehnica Iaşi — Jiul 1—2, F.C.M. Galaţi — Steaua 1—1, Universi­tatea Craiova — F.C. Bihor 1—1, F.C. Corvinul — F.C. Argeş 1—1, F.C.M. Reşiţa — F.C. Constanţa 2—0, Dinamo — S.C. Bacău 2—1, Rapid — A.S.A. 2—0. Bilanţul acestei etape nu a fost favorabil echipelor gazdă care doar în 4 din cele 9 partide au reuşit să valorifice avantajul te­renului propriu. Unele rezultate constituie surprize. De pildă, Uni­versitatea Craiova, care a cîştigat de două ori consecutiv în depla­sare, a trebuit să se mulţumeas­că cu un egal acasă, în faţa pro­priilor suporteri. Sportul studen­ţesc a trebuit să plece steagul la Arad, consemnînd prima sa în­­frîngere în acest campionat. Jiul a confirmat în această etapă că se află în formă bună, cîştigînd la Iaşi, după ce, în urmă cu o săptămînă obţinuse un rezultat de egalitate la Bucureşti, în faţa Sportului studenţesc. Intre puţinele echipe care au pierdut în deplasare în această etapă se află şi A.S.A. Echipa tirgumureşeană a primit cele do­uă goluri în 2 minute. Sterilita­tea atacului ei s-a vădit din nou, nereuşind să înscrie nici măcar un gol. Este a treia întîlnire consecutivă în care formaţia an­trenată de Tiberiu Bone nu a reuşit să introducă balonul în plasa adversă nici măcar o dată. Oare cînd şi cum se va rezolva problema omului de gol la A.S.A. Tg.-Mureş? Sperăm că nu se aş­teaptă (deşi aşa se pare) ca ea să se soluţioneze singură, spon­tan. După cele 11 etape consumate pînă acum, iată cum se prezintă CLASAMENTUL Dinamo 11 8 2 1 31- 9 18 Sp. studențesc 11 5 4 1 14- 5 14 U­niv. Craiova 11 5 2 3 20-12 14 Poli. Timișoara 11 6 1 4 16-12 13 F.C. Argeș 11 5 3 3 15-14 13 U.T.A. 11 5 3 3 13-18 13 Steaua 11 5 2 4 18-15 12 Jiul 11 5 2 4 13-12 12 A.S.A. 11 5 1 5 8-10 11 Rapid 11 5 0 6 14-14 10 Corvinul 11 3 4 4 11-12 10 Progresul 11 3 4 4 13-20 10 Poli. Iaşi U 4 1 8 13-11 9 F.C.M. Reşiţa 10 4 1 5 13-16 9 F.C. Bihor 11 3 3 5 12-17 9 S.C. Bacău 11 3 2 6 13-16 8 F.C. Constanta 11 2 2 7 8-18 6 F.C.M. Galaţi 11 1 3 7 9-22 5 FOTBAL, DIVIZIA C Rezultatele tehnice ale etapei a X-a: Metalul Sighişoara — C.I.L. Gherla 2—0; Metalul Aiud — Avîntul Reghin 3—2; Minerul Rodna — Mureşul Luduş 5—1; Minerul Băn­uţ — Tehnofrig Cluj- Napoca 3—0; Soda Ocna Mureş — Cimentul Turda 1—0; Unirea Dej — Bradul Vişeu 2—0; Der­ma­ta Cluj-Napoca — Minerul Baia Borşa 3—1. Lăpuşul Tg.­­Lăpuş — Foresia Bistriţa 5—0. CLASAMENTUL 1. Minerul Rodna 10 8 2. Minerul Băiuţ 10 6 3. Mureşul Luduş 10 4 4. Metalul Aiud 10 6 5. Unirea Dej­­a 6 6. Metalul Sighişoara 10 5 7. Avintul Reghin 10 4 8. Min. Baia Borşa 10 6 9. Tehnofrig Cluj-N. 10 4 10. Bradul Vişeu 10 5 11. Soda Ocna Mureş 10 4 12. Foresta Bistriţa 10 4 13. Cimentul Turda 10 3 14. Dermata Cluj-N. 10 1 15. C.I.L. Gherla 10 1 16. Lăpuşul Tg.-Lăpuş 10 1 0 2 28- 8 16 2 2 14- 8 14 4 2 10-10 12 0 4 17-14 12 0 4 12-10 12 2 2 12-11 12 3 3 10- 8 11 1 4 21-21 11 3 3 10-12 11 1 4 13-16 11 1 5 8-12 9 1 5 8-14 9 2 5 14-13 8 3 6 7-14 9 2 7 10-20 4 1 8 8-17 3 DIVIZIA A DE FOTBAL METALUL SIGHIŞOARA — Meci fără virtuţi. In care lo­calnicii au dominat. Oaspeţii au meritat că au mun­cit mult în apărare şi au avut doar cîteva contraatacuri. Primul gol s-a înscris în minutul 45. Fundaşul lateral strigă Mureşan face henţ în careu şi penaltiul C.I.L. GHERLA 2—0 (1—0) este transformat de Lutic. Al doilea gol este înscris de Mun­tean în minutul 67, care, cu un șut frumos de la 18 metri, trage mingea pe rădăcina barei, fără nici o speranță pentru portarul Farago. ION TURCU Deşi replica tîrgumureşenilor a fost viguroasă... Rapid — A.S. Armata 2-0 (2-0) Stadionul „Republicii“: teren bun; timp foarte bun; spectatori aproximativ 10.000. Au evoluat formaţiile: Rapid: Ioniţă — Pop, Pîrvu, Zalupca, A. Dumitru — Şutru, Rîşniţă, M. Stelian — Teleşpan, Neagu, Manea. A.S.A.: Solyom — Gligore, Uncheaş, Is­­pir, Szöllösi — Varadi, Nagy, Böhöni — Marton, Pîslaru, Hajnal. Au înscris Manea (min. 26) şi Neagu (min. 28). Dificilă partidă pentru jucăto­rii tîrgumureşeni! Mai întîi că în formaţia gazdă şi-a făcut rein­trarea Neagu, puncherul rapi­­diştilor. Apoi, A.S.A. acuza lipsa unor piese de bază — Onuţan şi Fazekas, la care mai trebuie a­­dăugat factorul psihologic. In aceste condiţii tîrgumureşe­­nii au încercat să dea o replică viguroasă, perioadele de domina­re fiind împărţite. Rapidiştii au ţinut încă din primul minut să-şi arate veleită­ţile ofensive prin Neagu, care a executat o lovitură liberă de la 30 m, din fericire peste poarta a­­părată de Solyom. Au urmat al­te atacuri ale gazdelor, dar cea mai periculoasă fază din primul sfert de oră a ,,plecat“ de la Un­cheaş. Vrînd să degajeze cît mai departe, nu a reuşit decît să res­pingă pînă la Neagu, aflat la 18 m de poartă, dar şutul foarte pe­riculos al acestuia trece milime­tric pe lingă bară. Urmează, firesc, o ieşire din a­­părare a militarilor şi tonul l-a dat căpitanul echipei, Ispir. Ofensiva mureşeană se „stin­ge“ treptat, pentru ca un minut mai tîrziu (21) Rîşniţă să expe­dieze un şut puternic în bară. Mingea revine în careu, la Nea­gu, dar intervine prompt Grigo­re şi degajează. O primă fază ce avea să prevestească golurile că­zute puţin mai tîrziu, Solyom are şansa să se evidenţieze în minu­tul 22, cînd, succesiv, a respins două şuturi expediate din careul mic. Şi o nouă intervenţie salu­tară a acestuia în min. 25 cînd, cu picioarele, a respins un şut al lui Manea. Sîntem în min. 26. Un fault, văzut mai mult de arbitru, face ca Manea să execute o lovitură directă, de pe latura dreaptă a careului de 16 m. Și tot ce a rea­lizat Solyom pînă acum se nă­ruie într-o clipă. Mingea, timfînd o traiectorie curioasă se strecoa­ră peste el in plasă: 1—0 pentru Rapid! Mureşenii vor să profite de eu­foria gazdelor, dar nu reuşesc să calmeze jocul, astfel că dună su­tul puternic expediat de Bölöni (min. 27) urmează al doilea gol al rapidiştilor. Neagu este exce­lent deschis la 30 m de poarta lui Solyom, de Şutru, atacantul rapidist ţîşnind dintre cei doi apărători centrali tîrgumureşeni, face o cursă de unul singur, a­­junge în care un­ii driblează şi pe Solyom, ieşit în întîmpinare, şi expediază, apoi, lent, balonul in plasă: 2—0 pentru Rapid! In min. '33, Both îl înlocuieşte pe Nagy, care mai mult a alune­cat decît a jucat. Schimbare des­tul de inspirată. Mureşenii încep să conducă ostilităţile şi Ioniţă are ocazia să se remarce în mi­nutele 33 şi 40. Repriza se sfîr­­şeşte în nota de dominare a gaz­delor. Partea a doua a partidei nu a evidenţiat nimic deosebit, cu ex­cepţia fazei din min. 47 cînd Rîş­­niţă execută slab o lovitură de la 11 m, oferindu-i din nou pri­lejul lui Solyom să plonjeze spectaculos şi să apere. TARFIN TODEA FOTBAL, DIVIZIA B CHIMICA TÎRNĂVENI — CHIMIA TURNU MĂGURELE 1—0 (0—0) In cadrul celei de-a 11-a eta­pe a campionatului diviziei B, chimiştii din Tîrnăveni au avut ca oaspeţi şi parteneri de între­cere pe reprezentanţii chimiei din Turnu Măgurele. Elevii an­trenorului Ştefan Roman încep partida cu multă vervă, acţiunile lor fiind dirijate intr-un singur sens: poarta adversă. Comparti­mentul mijlocaşilor — Vig, Gîn­­dilă şi Ştefan — a funcţionat ire­proşabil, la care, dacă s-ar fi a­­dăugat mai multă atenţie din partea atacanţilor (lucru ce a lă­sat de dorit), partida s-ar fi ter­minat la un scor mai mare. Chimiştii din Tîrnăveni atacă începînd din primul minut. Fun­daşii Beniovski şi Banei spriji­nă ofensiva, transformîndu-se de­seori în extreme. Adversarul, de­loc neglijabil, aplică cea mai po­trivită tactică în faţa unei echi­pe dezlănţuite, trecînd după pri­mul sfert de oră la un strict marcaj om la om. Echipa din Tîrnăveni e foarte aproape de deschiderea scorului în minutele 3 şi 10 prin Vig şi în minutul 41 prin Şchiopu, care efectuînd o lovitură liberă dictată la 20 de metri de poarta adversă trimite mingea în bară. Contra­atacurile oaspeţilor, bine dirija­te de mijlocaşul Andrei, au fost oprite la timp de linia apărăto­rilor din Tîrnăveni. De consem­nat emoţia spectatorilor din mi­nutul 32, creată de atacantul ad­vers Solomon, care, aflat faţă în faţă cu portarul Asa, nu reuşeş­te să fructifice. Repriza secundă continuă prin presingul gazdelor. Adversarul se apără şi speră la un rezultat de egalitate, dar Şchiopu, în mi­nutul 89, printr-o lovitură liberă directă înscrie, aducînd victoria binemeritată chimiştilor din Tîr­năveni. S-au evidenţiat prin dă-­­ ruirea lor în cursul celor 90 de ▼ minute Şchiopu, Vig, Oprişor şi Dengele. MIRCEA BARBU corespondent voluntar Rezultatele tehnice ale etapei a XI-a: Chimica Tîrnăveni — Chimia Tr. Măgurele 1—0; Voin­ţa Bucureşti — F.C.M. Giurgiu 3—2; Tehnometal Bucureşti — Şoimii Sibiu 1—0; C.S. Tîrgovişte — Metalul Bucureşti 3—1; Trac­torul Braşov — Metalurgistul Cugir 1—0; Nitramonia Făgăraş — Flacăra Moreni 2—0; Chimia Rm. Vîlcea — Unirea Alexandria 1—0; Electroputere Craiova — Sf. Olteniţa 2—0. CLASAMENTUL 1. C.S. Tîrgovişte 11 7 3 1 16- 5 17 2. Voinţa Bucureşti 11 7 2 2 12- 8 16 3. St. Ioșu Brașov 10 7 1 2 13- 4 15 4. Chimia Rm. Vîlcea 11 7 0 4 20-16 14 5. Chimica Tîrnăveni 11 6 1 4 15-15 13 6. F.C.M. Giurgiu 11 5 2 4 21-15 12 7. Metalul București 11 5 2 4 14-17 12 8. Dinamo Slatina 10 5 1 4 14-11 11 9. Tractorul Brașov 11 5 1 5 13-14 11 10. Nitramonia Făg. 11 5 1 5 13-14 11 11. Chimia Tr. Măg. 11 4 2 5 14-10 10 12. Electroputere Cv. 11 3 4 4 18-18 10 13. Flacăra Moreni 11 4 2 5 9-11 10 14. Met. Cugir 11 4 2 5 8-10 10 15. Unirea Alexandria 11 4 0 7 8-13 8 16. S.N. Oltenița 11 3 0 8 8-15 6 17. Șoimii Sibiu 11 2 2 7 8-15 6 18. Tehnometal Buc. 11 1 2 8 7-20 4 METALUL AIUD — AVINTUL REGHIN 3—2 Avînd în vedere desfăşurarea jocului, sub influenţa unui arbi­traj părtinitor din partea brigă­zii bucureştene, echipa Avîntul n-a putut cîştiga acest joc şi nici măcar un rezultat de egalitate pe care i-er fi meritat şi l-a păstrat pînă în minutul 94. POPICE. DIVIZIA A VICTORII PREŢIOASE In cea de-a Vl-a etapă a cam­pionatului diviziei A la popice, trei dintre cele patru echipe tîr­­gumureşene au susţinut întîlniri­­le pe arenele proprii, obţinînd tot atîtea victorii. Echipa mascu­lină Electromureş a învins la scor formaţia Metalul Hunedoara — 5.617—5.272 p.d. Echipa masculină Voinţa Tg.­­Mureş a obţinut o preţioasă vic­torie în dauna formaţiei Olim­pia Reşiţa: 5.094—5.018 p.d. Echipa feminină Voinţa Tg.­­Mureş, evoluând pe teren pro­priu, a întrecut pe U.T. Arad cu rezultatul de 2.445—2.326 p.d. Formaţia feminină Electromu­­reş Tg.-Mureş, evoluând în de­plasare, a fost întrecută de Voin­ţa Timişoara cu rezultatul de 2.350—2.240 p.d. TENIS DE MASĂ. DIVIZIA A COMERŢUL TG.-MUREŞ — GLORIA BUZĂU 4—13 Sala Electromureş din Tg.-Mu­reş a găzduit întîlnirea masculi­nă din cadrul diviziei A la tenis de masă dintre echipele Comer­ţul Tg.-Mureş — Gloria Buzău, în care formaţia locală a pierdut întîlnirea cu rezultatul de 4—13. Cu prilejul „Zilei recoltei“, la Tg.-Mureş, pe stadionul „23 Au­gust“, a avut loc o reuşită dumi­nică cultural-sportivă. Cu această ocazie, pe lîngă multe altele, a fost organizat şi un concurs de călărie, care s-a bucurat de apre­cierea publicului spectator şi a constituit punctul de atracţie al programului. In fotografie: as­pect de la proba de obstacole ju­niori HANDBAL, DIVIZIA A MUREŞUL TG.­MUREŞ — RAPID BUCUREŞTI 14—14 (9—6) Mureşul a pierdut un punct preţios în ultima etapă a turului I al campionatului diviziei A în faţa echipei Rapid Bucureşti. Du­pă un început timid, gazdele pre­iau iniţiativa, la terminarea pri­mei părţi ele au realizat o zestre de 3 goluri. In a doua repriză, oaspetele in­sistă cu mai mult curaj în a­­tac şi reuşesc ca în minutul 39 să egaleze: 10—10. De aici jocul pierde din intesitate, ambele e­­chipe joacă prudent. Rapidistele, observînd această situaţie, au jucat spre final e­­conomicos, reuşind ca în ultimul minut să egaleze prin Sultana Jagăru. Golurile mureşencelor au fost realizate de Rozalia Soos 4, Magda Peres 4, Rozalia Butta 2, Maria Dorgo 2, Mariana Frincu 1, şi Viorica Dudas 1. ANDREI SZABÓ CAMPIONATUL JUDEŢEAN MASCULIN LA HANDBAL Timp de două zile la Sovata a avut loc etapa judeţeană a cam­pionatului republican de califi­care la handbal, reversat forma­ţiilor masculine, la care au par­ticipat 6 echipe din Sighişoara, Tg.-Mureş, Reghin, Tîrnăveni şi Sîngeorgiu de Pădure. In urma rezultatelor înregistrate, clasa­mentul final se prezintă astfel: 1. Metalotehnica Tg.-Mureş 1. Faianţa Sighişoara; 3. Avîntul Reghin; 4. Voinţa Sîngeorgiu de Pădure; 5. Chimica Tîrnăveni; 6. I.P.M.S. Reghin. VOLEI, DIVIZIA B C.S.U. TG.-MUREŞ — OLIMPIA BUCUREŞTI 3—2 După ce cîştigă, în urma unui joc bun, primele două seturi la 9 şi, respectiv, la 4, studentele trec printr-un moment de rela­xare şi permit oaspetelor să-şi facă jocul în setul trei şi să-l cîş­­tige pe 5 iar setul patru la 10. Văzîndu-se egalate la seturi, după ce conduceau cu 2—0, stu­dentele găsesc resursele necesare pentru a cîștiga setul decisiv cu 15—10 și cu aceasta și partida. BASCHET, DIVIZIA B COMERŢUL — UNIVERSITATEA CRAIOVA 69—47 (34—32) Tîrgumureşencele au avut ini­ţiativa în permanenţă, reuşind să realizeze un joc bun în care s-au remarcat Moldovan Hajnal, au­toare şi a 26 puncte, Borbély Margareta şi Rozalia Bota, şi să obţină cea de-a treia victorie consecutivă, performantă remar­cabilă pentru o echipă abia în­chegată în toamna acestui an. C.S.U. — VOINȚA ORADEA 76—44 (36—18) Studentele au fost în tot tim­pul desfășurării partidei la cîr­­ma jocului. Cele mai active jucătoare de la gazde s-au dovedit a fi Jánosi Elisabeta, Leitman Jutka și He­gedűs Marta. COMERŢUL — CONSTRUCTORUL ARAD 104—81 (53—41) Derbiul seriei I a prilejuit un joc spectaculos, disputat în limi­tele unei perfecte sportivităţi, presărat cu faze frumoase sub panouri, la care au contribuit ju­cătorii ambelor formaţii. Mai de­cişi în apărare şi mai incisivi în acţiunile de atac, tîrguimire­­şenii, care au avut în Nagy Ste­fan (32 puncte), Molnár Ştefan (28 p.) şi Czédula Robert (22 p.) cei mai eficace jucători, au cîşti­i­gat pe merit.