Steaua Roşie, iunie 1987 (Anul 38, nr. 128-152)

1987-06-02 / nr. 128

IM­AGIN­A 2 STEAUA ROȘIE Fotbal DIVIZIA A Rezultatele înregistrate în eta­pa a XXIX-a a primei divizii de fotbal, disputată sâmbătă şi du­minică: Dinamo Bucureşti — Corvinul Hunedoara 3—3; FCM Braşov — Flacăra More­ni 0—1; FC Olt — FC Argeş 1—0; Glo­ria Buzău — Oţelul Galaţi 0—0; „U­“ Cluj-Napoca — Petrolul Ploieşti 3—0; SC Bacău — Stea­ua Bucureşti 2—2; Rapid Bucu­reşti — Sp. studenţesc Bucureşti 1—0; Jiul Petroşani — Univer­­sitatea Craiova 3—0; Chimia Rm. Vîlcea — Victoria Bucu­reşti 0—0. CLASAMENTUL Etapa viitoare, miercuri, 3 iu­nie, programează următoarele partide: Petrolul — Chimia, Ji­ul — Rapid, Sp. studenţesc — FCM Braşov, Universitatea Cra­iova — Victoria, Flacăra — Glo­ria, Corvinul — FC Olt, FC Ar­geş — SC Bacău, Steaua — „U“ Cluj-Napoca, Oţelul — Dinamo. DIVIZIA B, SERIA A II-A Rezultatele înregistrate dumi­nică, în etapa a XXIX-a a divi­ziei secunde de fotbal, seria a II-a: Progresul Vulcan Bucu­reşti — Autobuzul Bucureşti 3—1; Electroputere Craiova — ICIM Braşov 2—0; Mecanică fi­nă Steaua Bucureşti — Auto­matica Bucureşti 4—2; TMASA Sf. Gheorghe — D­robe­ta Turnu Severin 1—2; Tractorul Braşov —­ Pandurii Tîrgu-Jiu 4—0; Sp. muncitoresc Slatina — Carpaţi Mîrşa 0—0; Gaz metan Mediaş — Rova Roşiorii de Vede 3—0; Chimica Tîrnăveni — CS Tîr­­govişte 3—1; Inter Sibiu — ASA Tîrgu-Mureş 1—2. CLASAMENTUL Etapa viitoare, duminică, 7 iu­nie, programează următoarele partide: ASA — Carpaţi, Drobe­ta — Sp. muncitoresc, ICTM — IMASA, Autobuzul — Electro­putere, Inter — Chimica, Auto­matica — Progresul V., CS Tîr­­govişte — Gaz metan, Pandurii ■— Mecanică fină Steaua, Rova 1— Tractorul. „INTER" — ASA 1—2 (0—1) Sint mulţi ani de cînd mă joc ide-a fotbalul. Ce ne-a fost dat să vedem Insă pe Municipalul din Sibiu, la partida derbi, „Inter“ din localitate şi lidera seriei, ASA Tîrgu-Mureş, întrece orice închipuire. Pe o ploaie sîcîitoare de două zile şi mai bine, la apari­ţia în teren, ASA este aplau­dată la scenă deschisă. Localnicii se năpustesc buluc şi în forţă spre careul lui Varo. In lipsa fundaşului Fodor (2 cartonaşe galbene) in defensivă apare acest veşnic­ tînăr Ispir, absolut imba­tabil In faţă sînt împinşi ca nişte suliţe Muntean şi Ciorcei. Nicolae Soare s-a retras şi el, deliberat, în faţa trioului forte al gazdelor: Văsîi — Şoarece — Predatu, anihilîndu-le, alături de Marton, Ilie Castel, Botezan sau Jenei orice intenție ofensivă. In minutul 9, pe contraatac, Mun­tean este faultat grosolan de către Şoarece la circa 30 m, Ilie Castel execută „printre“ și Cior­­ceni, venit ca un tren în viteză, înscrie imparabil: 0—1. In mi­nutul 35, Cioreeni execută de pe dreapta o centrare — gol, dar Mircea Muntean în loc de 2—9 preferă o fentă-spectacol, ratînd intercepția. La reluare nu trec decit 2 mi­nute şi acelaşi Cioreeni primeşte un balon­ lansat de la Ilie Costel, înscriind pe lingă portarul Popa: 0—2. Tribunele sînt amuţite, co­echipierii lui „Inter“ la ... pă­­mînt In minutul 55 — minutul negru— în loc de 0—3, cu ace­laşi Ciorceni în prim plan, dar de astă dată foarte individualist, preferă să şuteze în Popa decit să-i paseze lui Muntean, şi el aflat la 3 m de poarta goală, începe derularea filmului cu „hoţii“ şi „vardiştii“. Extremul strigă sibian Nanu pătrunde din nou în careul tîrgumureşenilor. Szabó îl deposedează din nou regulamentar, arbitrul Grigore Macavei (Deva) aude de pe mar­ginea terenului aceleaşi şoapte­­„Ne-ai promis 11 m... Ne-ai promis 11 m ...“ şi dictează, in­tr-adevăr, penalti. Jenei, căpi­tan de echipă, în mod firesc, ce­re explicaţii. în loc de explicaţii primeşte cartonaşul galben. Face un semn de nemulţumire, şi drept mulţumire (şi asta aştepta) îl scoate pe cel ROŞU (!?!). Pe­­naltiul avea să-l transforme Tenghea. Pînă la fluierul final — cu o echipă „Tnter“ fără nici un control al adversarului (cad loviţi la pămînt Szabó, Varo, că­ruia este nevoie să i se facă pînă şi respiraţie artificială, Ciorceni, Botezan), chiar în zece oameni (firesc, în locul lui Mun­tean este trimis în teren tot un apărător. Nagy­ tîrgumureşenii luptă pînă la epuizare pentru păstrarea acestei victorii atît de dramatic obţinute! Ştiam­­ că Grigore Macavei „conduce“ la coada clasamentu­lui în Topul arbitrilor — dar nici chiar aşa! ASA: Varo — Szabó, Jenei, Ispir, Marton, Botezan, Lucian Popa, Ilie Costel, Ciorceni, Mir­­cea Muntean (Nagy), Soare. Sîmbătă, la Tîrgu-Mureş, ASA, urmează să susţină un amical cu echipa olimpică a României. Partida din etapa a XXX-a cu Carpaţi Mîrşa o va susţine joi, 11 iunie, tot la Tîrgu-Mureş. A­L­ A.VA­SIE POPA CHIMICA TÎRNĂVENI — CS TÎRGOVIŞTE 3—1 (2—0) Pe un timp ploios şi un teren umed şi alunecos, cele două pro­­tagonis­te s-au întrecut pe sine, oferind celor prezenţi în tribu­ne un joc bun, cu multe faze fierbinţi la ambele porţi. Prima repriză este dominată mai mult, mai pregnant de jucătorii din Tirnăveni, care construiesc cu mult calm şî discernămînt ata­cul, participînd întregul efectiv de jucători, şi reuşesc să înscrie de două ori prin Fodor în mi­nutul 13, cu capul, în urma un­nei lovituri libere de pe dreap­ta executată de Vi­gh, şi în mi­nutul 18 prin Mărginean, cu un şut sec dintr-un unghi dificil (bară — gol), care l-a surprins pe Dîrjan, portarul din Tîrgo­­vişte. Oaspeţii au şi ei două ocazii bune de a modifica rezultatul — în minutul 7 prin Ghergu şi în minutul 35 prin Răducinu, care prind pe picior greşit întreaga apărare a gazdelor, dar nu şi pe Vrnvulea care salvează în cor­ner. Repriza secundă este mai echi­librată, oaspeţii atacă în mare viteză şi reuşesc în minutul 70, prin Badea, să reducă din han­dicap. Chimiştii nu opresc mo­toarele, joacă mai bine, dar de două ori Cenan şi Marton şu­tează in bară. Totuşi, în minutul 76, Oprişor primeşte mingea în adîncime, sprintează în stilul lui caracteristic o pasă ca la carte şi Osvath pecetluieşte scorul fi­nal 3—1. A contribuit la buna desfăşu­rare o brigadă de arbitri din Constanţa, avînd la centru pe Vasile Cenuşă. ION DUCAN DIVIZIA C, SERIA A XI-A Rezultatele înregistrate dumi­nică, în etapa a XXVI-a a divi­ziei C, seria a XI-a: Unirea Cris­­tura Secuiesc — Minerul Bălan 3—0; Viitorul Gheorgheni — Carpaţi Agnita 1—0; Mureşul Luduş — Progresul Odorheiu Secuiesc 1—1; Metalul Sighişoa­ra — Avîntul Reghin 2—0; Me­­talotehetica — IPA Sibiu 4—1; Oţelul Reghin — Unirea Ocna Sibiului 2—0; Mecanica CSU Si­biu — Automecanica Mediaş 2—0; Metalul Reghin — Electro­­mureş Târgu-Mureş 0—1. CLASAMENTUL Etapa viitoare, duminică, 7 iunie, va programa următoarele partide: Electromureş — Meca­nica CSU. Progresul — Metalo­­tehnica. Metalul Reghin — A­­vintul. Automecanica — Metalul Sighişoara, Minerul Bălan — O­­ţelul, IPA Sibiu — Mureşul Lu­­­duş, Carpaţi Agnita — Unirea Cristuru Secuiesc, Unirea Ocna Sibiului — Viitorul Gheorgheni METALUL REGHIN — CSM ELECTROMUREŞ 0—1 (0—0) Meci de mare angajament, dis­putat pe un teren greu, pe o ploa­ie care a căzut fără întrerupere pe toată durata partidei. în ciu­da condiţiilor nefavorabile, me­ciul a fost antrenant, cu nume­roase faze la ambele porţi, cu ratări incredibile. în prima re­priză cele mai multe ocazii le-au avut oaspeţii, care­ au avut po­sibilitatea să deschidă scorul în­că în min. 7, prin Fanici. După pauză, jocul a fost mai confuz, de ambele părţi, iar ba­lonul tot mai greu de controlat. Metalul Reghin, pare mai decisă să-şi adjudece victoria, dar jocul său e precipitat, haotic. In min. 55, Szilagyi scoate de pe linia porţii o minge care-l depăşise şi pe Naşte. Metalul insistă mai mult, e aproape de gol in min. 62, dar cei care înscriu sunt oas­peţii, în min. 70 prin Fanici, bine servit de Varga. Un bilanţ nedorit al meciului: trei cartonaşe galbene şi unul roşu. In zece oameni, Metalul nu mai poate face nimic, pără­sind propriul teren învinsă de o echipă, Elect­romureşul, care a făcut, din nou, o partidă bună. La juniori: 0—9. N. BACIUT METALUL SIGHIŞOARA — AVÎNTUL REGHIN 2—0 (0—0) Gazdele au făcut cel mai bun joc din acest retur de campio­nat în faţa unui adversar valo­ros, în condiţii atmosferice gre­le, ambele combatante au pres­tat un joc aprig şi viu disputat (Iosif, în minutul 68, de la gaz­de, Mera în minutul 58 şi Gili­­mon în minutul 68, de la oaspeţi, au fost eliminaţi). Localnicii do­mină mai mult, au acţiuni o­­fensive periculoase, şutează la poartă, însă Secheş intervine sa­lutar. Primul gol se înscrie în minutul 57, la capătul unei ac­ţiuni de pe partea stingă: min­gea centrată este reluată direct în gol de tînărul Ciprian Dumi­­trescu care, la cei 17 ani, prin evoluţia lui a lăsat o frumoasă impresie (este fratele lui Sorin Dumitrescu de la ASA). Al doi­lea gol se înscrie în minutul 82 prin Szász, la capătul unei ac­ţiuni personale. ION TURCU OŢELUL REGHIN — UNIREA OCNA SIBIULUI 2—0 (0—0) Pe un teren moale, un cer a­­meninţator de ploaie, s-au întîl­­nit în cadrul etapei a 26-a, Oţe­lul şi Unirea Ocna Sibiului. Oas­peţii au jucat foarte degajat, cu un portar în excelentă formă, Firchiş care, în prima repriză, a apărat lotul. După pauză, gazdele pun stă­pânire pe joc şi, în minutul 49, la o combinaţie între Puşcaş — Şandru, cel din urmă este faul­tat în careu. Penaîtiul este trans­format de Păcuraru. Oţelul atacă în continuare şi Puşcaş ridică scorul în minutul 68, printr-un şut de la 14 m. Remarcăm jocul bun şi sigur al lui Sîrbu şi Tla­­rie. La juniori: 5—2 pentru Oţelul. PLTRICA radu AS METALOTEHNICA — IPA SIBIU 4—1 (3—0) Prima repriză a fost deosebit de frumoasă, echipa mureşeană a făcut un frumos spectacol fot­balistic: acţiuni rapide şi pre­cise care au adus, în prima par­te a jocului, trei goluri Echipa de pe malul Cibinului face eforturi mari în apărare şi, în ultimul minut din prima repriză, din nou, cedează în fa­voarea echipei .gazde: 3—0! In a doua repriză, meciul este mai echilibrat, echipa mureşeană permiţând oaspeţilor, în minutul 56, să reducă scorul la 3—1. E­­chipa din Tîrgu-Mureş, după pri­mirea golului, preia din nou do­minarea în teren, reuşind un gol care rar se poate vedea la echi­pele din eşalonul trei. Iată formaţia aliniată: Bárdos, Maitre, Makai, Doboş (Ritea), Si­­poş, Dobozi (Cribdilean), Olariu, Ciula, Popa, Varga, Sanislau. La juniori: Metalotehnoia — IPA Sibiu 1—0. GH. BOTEZAN concursul a fost cîştigat de Ra­­luca Moisoiu (clasa a VI-a, Şcoa­la generală nr. 3) la categoria peste 10 ani şi de Claudia Ra­mona Bîlciu (Grădiniţa nr. 20) la categoria sub 10 ani. La baschet In cadrul competiţiilor dedi­cate „Zilei copilului“, în sala de sport a Şcolii generale nr. 15, s-a desfăşurat un reuşit concurs de baschet, la care au partici­pat 7 echipe de fete şi 4 de băieţi — clasele V—VIII. Tată echipele clasate, în final, pe primele trei locuri: 1. Liceul Bolyai Farkas (prof. Elisabeta Lukacsi); 2. Şcoala generală nr. 11; 3. Şcoala generală nr. 6, la fete şi 1. Şcoala generală nr. 3 (prof. Iosif Lukacsi şi Alexandru Dan); 2. Şcoala generală nr. 131 3, Şcoala generală nr. 7, la băieţi. Cu acest prilej, s-a făcut o bună verificare a elementelor care la începutul lunii viitoare, vor reprezenta culoril­e CS Şco­lar şi ale AS Comerţul şi AS Metalotehnica la Festivalul na­ţional pionieresc de mi­ni baschet ce va avea loc la Ploiești. 1. Steaua 28 22 8 0 71-14 50 2. Dinamo 29 16 8 4 66-29 41 3. Victoria 3 11 1 1 36-28 35 4. FC Olt 29 13 5 11 26-33 31 5. FC Argeş 29 11 8 10 24-21 30 6. Petrolul 29 8 13 8 21-22 29 7. „U“ ClUj-N. 29 12 4 13 47-31 28 8. Univ. Craiova 28 9 10 9 29-28 28 9. SC Bacău 29 11 6 12 36-43 28 10. Sp. studențesc 29 11 5 13 38-33 27 11. Otelul 29 9 9 11 26-27 27 12. FCM Brasov 29 12 3 14 25-33 27 13. Corvinul 29 10 6 13 51-47 26 14. Rapid 29 10 S 14 32-47 25 15. Jiul 29 9 6 14 82-36 24 16. Flacăra 29 10 3 16 28-50 23 17. Gloria 29 9 4 16 24-57 22 18. Chimia 29 7 5 17 29-61 19 . AS Armata 2. Progresul V. J. Electroputere 4. Gaz metan 6. CS Tîrgovişte 6. Drobeta 7. Sp. muncitoresc 8. ICIM 9. Chimica 10. Mec. 1. Steaua 11. Inter Sibiu 12. Tractorul 13. Carpați Mîrşa 14. Rova 15. Autobuzul 16. Automatica 17. Pandurii 16. IMASA 29 18 8 Í3 59-20 44 29 16 7 Í6 47-25 39 29 14 7 8 53-26 35 29 18 5 11 31-27 31 29 13 4 12 42-40 30 29 12 5 12 41-36 29 29 10 9 10 35-34 29 29 11 7 11 33-34 29 29 13 2 14 41-41 28 29 11 6 12 43-43 28 29 12 4 13 34-36 28 29 10 7 12 38-37 27 29 10 7 12 41-41 27 29 10 5 14 27-45 25 29 8 8 13 33-40 24 29 10 4 15 29-47 24 29 1« 3 16 28-54 23 29 8 6 15 28-57 22 1. Electromureș 2. Avîntul 3. Progresul 4. IPA Sibiu 5. Mecanica CSU 6. Mureşul Luduş 7. Oţelul Reghin 8. Viitorul 9. Metalotehnica 10.. Minerul Bălan 11. Unirea Cr. Sec. 12. Metalul Sighiş. 13. Automecanica 14. Metalul Reghin 15. Carpaţi Agnita 16. Unirea Ocna Sb. 26 17 1 8 57-18 52 26 16 3 7 55-22 51 26 14 7 5 49-17 49 26 12 2 12 53-41 38 26 12 2 12 38-36 38 26 12 1 13 30-37 37 26 11 4 11 35-34 37 26 11 4 11 41-41 37 26 11 3 12 44-43 36 26 11 3 12 33-45 36 26 12 0 14 34-52 36 26 11 2 13 32-43 35 26 11 2 13 31-52 35 26 10 4 12 25-23 34 26 9 3 14 23-48 30 26 7 1 18 21-56 22 CALIFICAŢI IN SEMIFINALE Campionatul republican de ju­niori I la fotbal s-a încheiat. Echipa Centrului Olimpic „Vii­torul“ Tîrgu-Mureş, locul II în se­ria în care a activat, cu 41 puncte şi un golaveraj de 82— 23, s-a calificat în etapa semi­finală a competiţiei ce se va desfăşura, sub formă de turneu, în perioada 4—6 iunie, la Arad şi unde vor mai participa: FC Baia Mare, CSŞ Oradea şi Cor­vinul Hunedoara. Antrenorii echipei tîrgumure­­şene: profesorii Teodor Mesaros şi Mircea Lăpădătescu. „CUPA I IUNIE“ La şah Duminică, s-a desfăşurat, edi­ţia a II-a a tradiţionalului con­curs popular de şah pentru copii, organizat de Comisia judeţeană de specialitate de pe lingă CJEFS Mureş, ICSAP şi CS Şco­lar Tîrgu-Mureş, dotat cu „Cupa I Iunie“. La întrecerile băieţilor, unde disputa a fost palpitantă, pe pri­mele trei locuri s-au clasat:­­ Alexandru Bălan (clasa a VII-a, Şcoala generală nr. 16), 2. Radu Dan, Moisoiu (clasa a IV-a, Şcoa­la generală nr. 3), 3. Ioan Bân­­dîlă (clasa a VlII-a, Şcoala ge­nerală nr. 9), la categoria peste 10 ani şi: 1. Cornel Gheorghe (clasa a îll-a, Şcoala generală nr. 5). 2. Kelemen Alexandru (cla­sa I, Şcoala generală nr. 4). 3. Fal­ko Attila (clasa a Il-a, Şcoala ge­nerală nr. 18), sub 10 ani. La fetiţe. Hai, hai Electro! Foto: KOVÁCS KAROLY Lupte libere Oraşul Tîrgu-Jiu a găzduit turneul internaţional de lupte libere al României rezervat ju­niorilor născuţi în anii 1969— 1971. Au participat luptători din R.P Bulgaria, R.D. Germană, RP Polonă, R.P Ungară şi ţa­ra noastră. Reprezentanţii ţării noastre au dominat întrecerile la majoritatea categoriilor, prin­tre laureaţi aflîndu-se şi sporti­vul Demeter István de la CSŞ Voinţa Reghin, medaliat cu ar­gint la categoria 46 kg. Antre­­norul său este profesorul Voi­­cu Ştefănescu. O comportare meritorie au mai avut Aurel Lircă de la CS Mureşul (antrenor Simon La­­dislau), clasat pe locul V la ca­tegoria 115 kg, precum şi Kele­­men Zoltán de la CSŞ TîrgU­­Mureş (antrenor Mesaros Şte­fan), care a ocupat locul VI în limitele categoriei 50 kg. LIVIU MAIOR „CUPA INDUSTRIEI UŞOARE" Reprezentanţi din şase judeţe, şi anume: Alba, Braşov, Buzău, Covasna, Harghita şi Mureş, s-au reunit la întrecerile zonale ale „Curiei industriei uşoare“, desfă­şurate în oraşul de la poalele Tîmpei. Judeţul nostru a fost re­prezentat de sportivi de la IPM StwJ din Reghin, care au avut o comportare bună, mai ales la po­-­ic° şi volei. Astfel, popicăreasa Marcela M­* carie s-a situat pe locul I, în’o’haRstele au urcat şi ele pe prima treaptă a podiumului de premiere­ Lotul echipei, antrenată şi condusă de Maros Mihai, are următoarea componenţă: Lucia F­no­h, Paulina Grama, Lucre­­ţia Buţ, Silvia Ispas, Felicia Martin Liliana Stroie, Dezsi Cornelia şi Cornelia Suciu. Destiectorii vor reprezenta ju­deţul Mureş la finala pe ţară a „Cupei industriei uşoare“, ce va avea loc în perioada 13—14 iu­­nie la Timişoara. Tir cu arcul Incepînd de azi, la poligonul de la Baza de sport şi agrement „Mureşul“ din Tirgul Mureş, în­cep întrecerile celei de-a XXVI-a ediţii a „Cupei Voinţa“ la tir cu arcul. Pînă vineri, 5 iunie, între o­­rele 9—15, se vor întrece arcaşi din cele mai bune centre din ţara noastră.