Steaua Roşie, decembrie 1987 (Anul 38, nr. 284-310)

1987-12-01 / nr. 284

IMAGINA 2 STEAUA ROȘIE Fotbal DIVIZIA A Rezultatele tehnice ale etapei a XIII-a: Rapid — Dinamo 0—1; Steaua — CSM Suceava 5—0; Sportul studenţesc — Flacăra Moreni 2—0; FCM Braşov — FC Argeş 1—1; Politehnica Timi­şoara — „U“ Cluj-Napoca 1—0; Petrolul Ploieşti — Victoria Bu­cureşti 1—0; Oţelul Galaţi — SC Bacău 1—1; Corvinul — Univer­sitatea Craiova 4—0; FC Olt — ASA Tîrgu-Mure­ş 3—2. CLASAMENTUL ETAPA VIITOARE: miercuri, 2 decembrie a.c­: ASA Tîrgu- Mureş — Petrolul Ploieşti; Di­namo — Steaua; CSM Suceava — Corvinul; FC Argeş — Spor­tul studenţesc; Universitatea Craiova — Oţelul; Victoria Bucureşti — FCM Braşov; Fla­căra — Politeh­nica Timişoara; „U“ Cluj-Napoca — Rapid Bucu­reşti; SC Bacău — FC Olt. DIVIZIA B, SERIA A 1I-A Rezultatele tehnice ale etapei a XV-a: CS Tîrgovişte — Elec­­tromureş Tîrgu-Mureş 4—0; E­­lectroputere Craiova — AS Dro­­beta ,Tr. Severin 8—0; Sportul muncitoresc Slatina — Progre­sul Vulcan Bucureşti 2—0; Chi­mia Rm. Vîlcea — Metalul Bucureşti 2—0; Tractorul Bra­şov — Sportul „30 Decembrie“ 3—0; Autobuzul Bucureşti — In­ter Sibiu 0—1; Jiul Petroşani — Sportul muncitoresc Caracal 4— 1; Gaz metan Mediaş — TCTM Braşov 3—0; Mecanică Fină Bucureşti — Pandurii TîrgU-JiU 1—0. CLASAMENTUL ETAPA VIITOARE: duminică, 6 decembrie a.c.: Electromureş Tîrgu-Mureş­­— Mecanică Fină Bucureşti; Metalul Bucureşti — Tractorul Braşov;­­Pandurii Tir­­gu-Jiu — Autobuzul Bucureşti; Progresul Vulcan Bucureşti — Chimia Rm. Vîlcea; Electropu­­tere Craiova — Sportul muncito­resc Slatina; AS Drobe­ta Tr Se­verin — Inter Sibiu; Sportul „30 Decembrie“ — Jiul Petroşani; Sportul muncitoresc Caracal — Gaz metan Mediaş; ICIM Bra­şov — CS Tîrgovişte. SERIA A III-A Rezultatele tehnice ale etapei a XV-a: Chimica Tirnăveni — Gloria Bistriţa 2—2; FC Bihor — Gloria Reşiţa 4—0; Victoria Că­rei — UT Arad 1—0; CIL Si­­ghet — Progresul Timişoara 1— 2; Metalul Bocşa — Sticla Arie­­şul Turda 3—1; Strungul Arad — Olimpia Satu Ma­re 2—1; CSM Reşiţa — Dacia Orăştie 2—0; FC Maramureş Baia Mare — Armă­tura Zalău 2—0; AS Paroşeni Vulcan — Minerul Baia Sprie 4—1. RAZVAN Vucan DIVIZIA C In divizia C, duminică, s-a dis­putat etapa a XIV-a. Iată rezul­tatele înregistrate în seria a Xl-a: Progresul Odorheiul Secu­­iesc — Oţelul Reghin 4—2; Me­canic­a Bistriţa — Metalul Re­ghin 7—1; Metalotehnica Tîrgu- Mureş — Laminorul Beclean 5—1; Minerul Rodna — Minerul Bălan 4—0; Metalul Sighişoara — Viitorul Gheorgheni 2—0; La­cul Ursu Sovata — Mureşul La­ AVÎNTUL REGHIN — CHIM­­I-F OREST NASAUD 5—1 (3—0) Deşi s-a ratat enorm din si­tuaţii clare, echipa Avîntul a înscris 5 goluri, unul mai fru­mos ca celălalt. în minutul 14, Nagy pătrunde printre apărăto­rii Chimforestului, ajunge faţă în faţă cu portarul Fekete, îl driblează dar, în cele din urmă, este prins de picior şi arbitrul, fără ezitare, dictează 11 m. E­­l decută acelaşi Nagy şi înscrie: 1- 0. în minutul 10, Săndulescu centrează de pe stingă și,­ din nou, Nagy, cu capul, înscrie: 2— 0. în minutul 35, la o lovi­­tură liberă executată de Sălâ­­gean, distanța 20 m lateral dreapta, mingea ajunge la Mar­kus, care, cu capul, înscrie 3—0 — rezultat cu care se încheie prima repriză. După pauză, în minutul 51, din nou Sălăgean execută o lovitură liberă de la 30 m, înalţă min­gea în careu şi Săndulescu, cu capul, trimite mingea în plasă: 4-0. Se credea că Avîntul va face din nou un scor fluviu, dar în minutul 56, la o greşeală per­sonală a lui Jiga, interceptează Buzan de la oaspeţi care înscrie, reducând din handicap: 4—1. To­tuşi, Avîntul nu­ se mulţumeşte numai cu atît şi, în minutul 70, la o centrare a lui Sălăgean, în careu, Cioată Uimite cu capul în spate la Nagy şi acesta, cu un şut puternic, înscrie: 5—1. Re­zultatul putea lua proporţii da­că Cioată nu rata în minutul 84. (scăpat singur cu portarul trage în el), precum şi Sălă­gean în minutul 88 şi Nagy in minutul 89. La juniori, Avîntul — Chini­­forest 1—1. V­­­ION ORMENIŞAN AS METALOTEHNICA — LA­MINORUL BECLEAN 5—1 (2—1) în minutul 13 tabela de mar­caj se modifică. Popa trimite o pasă în adîncime şi Varga în­scrie: 1-0. Atacurile echipei tîr­­gumureşene se înteţesc la poar­ta oaspeţilor, însă înaintaşii ra­tează ocazii clare. Cei care în­scriu sînt oaspeţii, în minutul 37, o lovitură liberă executată cu precizie pînă la Septimiu To­­caciu, care înscrie, aducînd ega­larea: 1—1. Nu trec decit cinci minute și echipa tîrgumureșeană din nou preia conducerea prin golul înscris de Bora în mi­nutul 42: 2—1. După pauză, echipa, după o suită de ratări, înscrie, prin Ciu­la, al treilea gol, în minutul 57. Printr-o lovitură liberă executa­tă în minutul 63 de experimen­tatul jucător Sipoş scorul devine 4—1. Ultimul­­gol al echipei gaz­dă (minutul 65) este marcat da Mathe, consfinţind astfel o vic­­torie clară, mult aşteptată de su­porterii echipei tîrgu­mureşene. La juniori, Metalotehnica — Laminorul 0—2. GH. BOTEZAN CHIMICA TIRNĂVENI — GLO­RIA BISTRIŢA 2—2 (0—1) Chimica a început acest meci cu prudenţă. Ja La numai 3 minu­te după începerea jocului sem­nalăm, totuşi, un şut periculos pe lingă poartă dat de Vig. In aceeaşi situaţie se află, de la oaspeţi, Florea Adrian. Se joa­că, în continuare, mult la mij­locul terenului, „capetele lim­­­­pezi“ de la cele două echipe Ce­­nan, respectiv Nicolae loan, în­­cercind sa împingă echipele îna­inte. în minutul 34, Nicolae Ma­nea pătrunde pe extremă, cen­trează și Nicolae Soare, nem­ar­­cat, reia în gol de la 6 m: 1-0 pentru Gloria, în continuare o­­caziile se succed la ambele porţi, cea mai mare o au, însă, chimiştii în minutul 45, cînd Mărginean trage puternic la col­ţul scurt, şut apărat de portarul oaspeţilor. Repriza a doua aş numi-o o repriză a nervilor tari sau ce în­seamnă să joci fotbal de divi­zia A, dar să nu ai finalizare, ratând exasperant de mult, aşa cum a făcut-o Chimica, sau ce înseamnă să te aperi­­ cu dispe­rare, să ai o singură ocazie şi pe aceea să o fructifici, cazul Gloriei. După două­­■ ratări con­secutive (minutele 48 şi 50), Măr­ginean reuşeşte să aducă egali­tatea pe tabela de marcaj. în minutul 56 reia cu capul o min­ge centrată de Nistor. în conti­nuare se joacă practic la o sin­gură poartă, Gloria fiind masa­tă cu tot efectivul în propria jumătate de teren. în minutele 57, 70, 76 şi 77 Mărginean are ocazii rarisime de a înscrie. La fel Cenan, în minutele 71 şi 75 dar, de fiecare dată, fie şuturile slabe sau imprecise, fie terenul umed fac ca tabela de marcaj să rămînă nemodificată. Şi, ca o răzbunare, la singurul atac al oaspeţilor din această repriză, a­celaşi Nicolae Soare profită de neînţelegerile fundaşilor chimişti, reluînd în gol de la 5 m: 2—1 pentru Gloria! Era în minutul 80. După reluare, Mărginean este faultat în careu, dar arbitrul Cristian Teodorescu din Buzău, cu o severitate dusă pînă la in­corectitudine, nu vede nimic. Chimiştii atacă în continuare furibund şi reuşesc egalarea în minutul 84 prin Cenan, care reia cu capul o pasă dată de Fodor: 2­­ 2. în ultimul minut de joc, cu mingi date în tribună şi cu arbitrii părtinitori, elevii profe­sorului Constantin Cernăianu reuşesc să menţină rezultatul, smulgînd un punct de la Tîrnă­­veni, nesperat prin prisma jo­cului. 1. Steaua 13 12 1 0 53- 9 25 2. Dinamo 13 12 0 1 33- 9 24 3. Oţelul Galați 13 7 2 4 16-13 16 4. Victoria 14 7 1 6 21-17 15 5. Politehnica 13 5 4 4 17-14 14 6. FG Arges 13 5 4 4 15-15 14 7. Flacara 13 5 4 4 14-16 14 8. Corvinul 12 6 1 5 24-18 13 9. Univ. Craiova 13 5 3 5 19-20 13 10. FC Olt " 13 6 1 6 18-25 13 11. FCM Brașov 13 3 5 5 18-15 11 12. „U“ Cluj-Napoca 13 3 5 5 13-16 11 13. ASA Tg.-Mureș 13 4 1 8 20-30 9 14. Sportul stud. 13 3 3 7 12-22 9 15. Petrolul 13 3 3 7 12-24 9 16. SC Bacău 13 2 5 6 10-24 9 17. Rapid 13 2 4 7 10-21 8 18. CSM Suceava 13 2 3 8 11-23 7 1. Jiul Petroșani 15 10 1 4 27-14 21 2. Inter Sibiu­ 15 10 1 4 20-12 21 3. Electr. Craiova 15 9 1 5 35-13 19 4. Pandurii Tg.-Jiu 15 8 3 4 23-13 19 5. Gaz m. Mediaș 15 9 0 6 23-26 18 6. Chim. Rm. V. 15 7 2 6 27-17 16 7. Sp. „30 Dec.“ 15 7 2 6 16-16 16 8. Tract. Brașov 15 7 2 6 17-18 16 9. ICIM Brașov 15 5 5 5 14-14 15 10. Sp. Munc. Sf. 15 6 3 6 17-18 15 11. Electromureș 15 6 3 6 19-22 15 12. AS Dr. T. Sev. 15 6 3 6 26-30 15 13. CS Tîrgoviște 15 6 2 7 25-18 14 14. Mec. Fină Buc. 15 6 1 8 13-25 13 15. Metalul Buc. 15 4 3 3 16-20 11 16. Sp. m. Caracal 15 4 3 8 12-28 11 17. Autobuzul Buc. 15 3 3 9 9-23 9 18. Pr. Vulcan Buc. 15 1 4 10 9-21 6 CLASAMENTUL ETAPA VIITOARE: duminică, 6 decembrie a.c.; Sticla Arieşul Turda — Chimica Tirnăveni; AS Paroşeni Vulcan — Armătura Zalău; Minerul Baia Sprie — FC Bihor Oradea; Gloria Reşiţa — Victoria Cărei; UT Arad — CIL Sighet; ASA Progresul Timişoa­ra — Metalu­l Bocşa; Gloria Bis­triţa — Strungul Arad; Olimpia Satu Mare — CSM Reşiţa; Da­cia Orăştie — FC Maramureş, duş 4—1; Avîntul Reghin — Chimforest Năsăud 5—1; Hebe Sîngeorz Băi — Unirea Cristu­­rul Secuiesc 2—0. * CLASAMENTUL Etapa viitoare (a XV-a), ulti­ma a turului, duminică, 6 de­cembrie, programează urmă­toarele partide: Unirea — Avîn­tul, Oţelul — Hebe Sîng. Băi; Metalul Reghin — Progresul; Laminorul — Minerul Rodna; Minerul Bălan — Mecanica Bis­triţa; Viitorul — Metalotehnica; Mureşul Luduş — Metalul Sighi­şoara; Chimforest — Lacul Ursu Sovata. 1. FC Bihor 14 10 3 1 35- 8 23 2. Gloria Bistriţa 15 8 4 3 36-14 20 3. UT Arad 15 8 3 4 26-12 19 4. CSM Reşiţa 15 9 1 5 16-15 13 5. FC Maramureş 15 7 4 4 18-14 18 6. Strungul Arad 15 6 4 5 18-18 16 7. Olimpia S. M. 15 5 5 5 28-16 15 8. AS Paroşeni 15 6 3 6 24-19 15 9. Metalul Bocşa 15 5 5 5 19-18 15 10. Armătura Zalău 15 5 5 5 15-18 15 11. Progresul Timiş­ 15 5 4 6 20-25 14 12. Victoria Cărei 15 7 0 8 15-21 14 13. Chimica T-veni 15 5 3 7 20-34 13 14. Dacia Orăștie 15 5 2 8 19-21 12 15. Gloria Reşiţa 15 4 3 8 16-29 11 16. Sticla A. Turda 14 5 0 9 18-29 10 17. CIL Sighet 15 3 4 8 12-23 10 18. Minerul B. Sprie 15 3 3 9 10-31 9 1. Progresul 14 11 0 3 39-11 33 2. Mecanica 14 10 2 2 38-11 32 3. Avîntul 14 9 2 3 33-12 29 4. Lacul Ursu 14 8 1 5 29-11 25 5. Minerul Rodna 14 6 2 6 19-31 20 Metalul Sighis­ 14 5 4 5 18-18 19 7. Metalotehnica 14 6 1 7 13-19 19 8. Minerul Bălan 14 6 0 8 22-26 18 9. Metalul Reghin 14 6 0 8 17-23 18 10. Oţolul Reghin 14 5 2 7 16-22 17 11. Viitorul 14 5 2 7 19-29 17 12­ 13. Unirea 14 5 2 7 12-23 17 Hebe 14 5 2 7 16-27 17 14. Mureșul Luduş 14 5 1 8 20-30 16 15. Chimforest 14 4 3 7 20-21 15 16. Laminorul 14 3 2 9 14-31 11 Minifotbal S-a încheiat campionatul de minifotbal din seria a şasea din cadrul Asociaţiei sportive „Mu­reşeni". Campioană — RAPID, antre­nată de Ioan Mutică şi Ioan Bî­­tea, pe locul doi s-a clasat echi­pa „Steaua“ — antrenor Ion Sîn­­georzan, iar locul trei a fost o­­cupat de UTA, antrenor Ötvös Ferencz. Jucătorul Augustin Rad (UTA), a fost golgeterul acestei ediţii, cu 20 de goluri înscrise, iar juniorul Janos Marton a fost declarat cel mai tehnic jucător. Arbitrul Leontin Varga, compe­tent, exigent şi autoritar pe în­tregul parcurs al desfăşurării meciurilor.­­Vasile Micu, preşedintele aso­ciaţiei, le-a înminat cîştigătorilor diplome, cupe şi plachete. După o pauză de o săptămînă, începe cea de-a 20-a ediţie de minifot­­■ bal, din cadrul AS „Mureşeni“ PETRE MARIN Volei AS METALOTEHNICA — AS TOPLIŢEANA TOPLIŢA 3—1 în etapa a IlI-a a turului II al diviziei secunde de volei fe­minin, seria I, AS Metaloteh­nica a întîlnit, pe teren „pro­priu“, pe AS Topliţeana din To­­pliţa, lidera seriei. Gazdele, du­pă ce pierd primul set la 10, datorită propriilor lor greşeli, se impun printr-un joc­­ mai sigur şi mai eficace şi reuşesc să cîş­­tige următoarele seturi la 5, la 7 şi la 6 şi cu acestea şi partida cu 3—1! Victorie frumoasă şi pe deplin meritată la care şi-au a­­dus contribuţia toate jucătoarele folosite de profesoara Doina Bo­tezan în această partidă: Sorine­­la Sămărghiţan, Liliana Eperjeşi, Eva Gereb (Monica Oltean), Pau­la Coasă (Carmen Pop), Mihae­­la Cuc şi Ibolya Graz. Au arbitrat bine Gh. Băl­ă­­ceanu, ajutat la fileu de Gh Stan, ambii din Braşov. Duminică, în etapa a IV-a, AS Metalotehnica va juca la Piatra Neamţ cu ACMRIC, partidă di­ficilă dar, nu imposibil de cîști­­gat. Baschet AS METALOTEHNICA — AS AUTOMATICA BUCURESTI 95—77 (48—39) Joc frumos pe care, fruntaşa seriei a II-a a diviziei secunde de baschet masculin, AS Meta­­lotehnica l-a realizat duminică, în etapa a VIII-a, în compania uneia din pretendentele la pri­mul loc în serie, AS Automati­ca din Bucureşti. Gazdele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj (23—13 în min. 8, 39— 26 in _min. 14, 91—69 în min. 38) realizînd astfel o victorie meri­tată. Profesorul Mihai Cozma, an­trenorul tîrgumureşenilor, a a­­bordat partida cu următorul cvintet: Szep, Aldea, Chirilă, Ta­kács şi Kopandi. Au mai jucat: Debreceni, Vasile Pascu şi Sza­bó K­. Au condus corect clujenii Al. Columban şi Marcel Hurgoi. Duminică, în etapa următoare, AS Metalotehnica va juca la A­­rad cu Olimpia. POLITEHNICA TIMIŞOARA — COMERŢUL TÎRGU-MUREŞ 2—0 In divizia A, s-a disputat, sâm­bătă şi duminică, etapa a Xl-a a turului doi în care A.S. Comer­ţul a jucat la Timişoara cu Po­litehnica. Aşa după cum am fost informaţi, tîrgumureşencele,­­în ambele meciuri au jucat slab, mult sub posibilităţile lor.­­ Ast­fel, că studentele, avide de punc­te, au cîştigat prima partidă cu 79—67 iar a doua cu 90—66! In etapa următoare, AS Co­merţul va juca, lunea şi marţea viitoare, „acasă“ cu Metalul Sa­­lonta. Popice La Tîrgu-Mureş şi Satu Mare a avut loc etapa semifinală a Campionatului republican indi­vidual la popice. Senioarele şi junioarele s-au confruntat la Sa­tu Mare iar seniorii şi juniorii la Tîrgu-Mureş, întrecerile s-au încheiat cu rezultate remarcabile pentru popicarii tîrgumureşeni. Astfel, la senioare individual pe primul loc s-a clasat Elisa­­beta Albert (Voinţa Tîrgu-Mu­­reş) cu un rezultat excelent de 454 p.d., pe locul secund s-a cla­sat înt o componentă a CS Voin­ţa Tîrgu-Mur­eş, Elisabeta Bonta cu 451 p.d. la senioare perechi locul 1 a revenit cuplului tîrgu­­mureşean Elisabeta Albert, Eli­­sabeta Bonta cu 905 p.d., pe lo­cul­­­ s-a clasat perechea Ild'ko Sză­z. Maria Todea (Voinţa Tîr­gu-Mureş) 824 p.d. Finala pe ţa­ră va avea loc la Bucureşti,, în­tre 7—11 decembrie a.c. Şi la individual seniori locuri­le fruntaşe au revenit sportivi­lor tîrgumureşeni, care au ocu­pat următoarele poziţii: 1. Ilie Ho­u (Electromureş Tîrgu-Mureş) 971 p.d.; 3. Gheorghe Silvestru (Electromureş) 940 p.d.; 6. Béla Fazakas (Electromureş) 926 p.d. La perechi seniori: 1. Ilie Hosu, Béla Fazakas (Electromureş) 1.897 p.d.; 4. András Kilyén, Já­nos Magvari (Constructorul Tîr­gu-Mureş) 1.830 p.d. Etapa fina­lă pe ţară­ va avea loc la Roman între 7—19 decembrie a.c. La junioare pentru etapa fina­lă s-au calificat cuplurile Marcela Olteanu, Ana Béres, Ana Gyi­­resi, Gabriela Kozma (ambele perechi de la Voinţa Tîrgu-Mu­reş), Anamaria Komesz, Maria Butnariu, Emese Martina, Tilda Laczko (Electromureş). în afară de acestea la individual s-au mai calificat: Maria Oltean, Au­rora Borca (Electromureş). La juniori s-au calificat pen­tru etapa finală patru perechi din Tîrgu-Mureş: Szövérfi Şte­fan, Bor István, Suciu Tiberiu, Butuca Alexandru (Electromu­­reş), Majos Francisc, Fekete Bar­na, Simonfi Iosif II, Petrişor Dumitru (CFR Tîrgu-Mureş), iar la individual: Szövérfi, Majos, Bőr şi Fekete. Le urăm tuturor succes deplin la finala pe ţară! IOAN PAUŞ Haltere La finalele campionatului na­ţional de haltere, rezervate se­niorilor, desfăşurate la Bistriţa, halterofilii­ de la ASA Tîrgu-Mu­reş aU obţinut şase medalii (do­uă de argint şi patru de bronz). Performerii: Gavril Axinte (cat. 52 kg) cu trei medalii de bronz. E­ra „aruncat“ cu 117,5 kg, la „smuls“ cu 95 kg și la total cu 212,5 kg;. Constantin Boghin (cat. 67,5 kg), o medalie de ar­gint, la „smuls“ cu 130 kg; Da­niel Tur­nea (cat. 82,5 kg), o me­dalie de argint la „aruncat“ cu 180 kg, și o medalie de „bronz“ la total, cu 320 kg. Antrenorul celor trei haltero­filii Radu Gelu. e înot şiChipa­ reprezentativă de înot a judeţului­ Mureş, alcătuită din sportivi ai secţiei de înot. Con­structorul CSŞ Tîrgu-Mureş, a participat la­ etapa de zonă a concursului, republican, selecţio­nate de judeţ, pentru copii de 9 şi 10 ani­, alături de reprezen­tativele judeţelor Galaţi, Timiş şi Hunedoara. Sportivii tîrgumureşeni au câş­tigat zece locuri I, patru locuri II şî patru locuri III. Cele mai bune comportări le-au avut: Cristina Deteşan, Szabó Csila, Kerekes István, Szabó Katalin, Andrea Iclânzan şi Farkas Tün­de în­ clasamentul general pe e­­chipe, fete de 9 ani, tirgUmure­­şan'­eh' s-au clasat pe primul loc cu 104 p, urmate de Galati cu 59 p. şi Timiş cu 41 p. Antre­nori: profesorii Kerekes Eva şi Sanda Ştefănescu.