Szabad Szó, 1948. június (5. évfolyam, 139-166. szám)

1948-06-01 / 139. szám

V. évfolyam, 139. szám­­ Felelős szerkesztő: LáZáR JÓZSEF Kedd, 1948 június 1 A Kuthina n£mze mézi úsztási tenisz versenye vasárnap a késő esti diákban ért v­éget­ A nagyszámban megjelent közönség, szép küzdelmeket látott. Meglepetést kévett a férfi pirosban a Soos*Sidó pár veresége. A férfi egyes a magyar él­játékosok Mziver­­senye volt , miután Soos Harangozót szombaton 3:1-re győzte. A magyar élját­ékosok, Sidó­ Soós, Kocsán a jugoszláv játékosok Harangozóval az 4E*n, valamint a legjobb belföldi­ játékosok részvétele nem mindennapi sportszert adott a versenynek. *---------------r . . Az első két nap erőt nem ngért, a Szobac Sze­mer közölte. A vasárnapi eredmények a következő voltak: férfi egyes Vladone (Bukarest)—Vogring (Jugoszlávia A verseny után ünnepség keretében a Román Asztali Tenisz Szövetség kikül­­dötte Puglieze asszony beszédben rámul. i­o-Kocsién (Budapest)—Paneth (Kolozsvár) j:r. Sidó (Budapest)—Naunttscu (Bukarest)­­ ( 21:18, 21:26, 21:19) Soos (Budapest)—Ganebcdianu (Jugoszlá­­via) 3:0. A középdöntőben: Sidó—Soos j:o (íi:i7, 21:11, 21:19). Koczia—Vladone 3:0. A döntőben Sidó—Koczian 3:0 (21:17, 21:15, 21:18). A verseny leglátványos­­abb mérkőzése, amelyet Koczman elvesztett, mert fonákütése nem volt. A férfi egyest tehát Sidó nyerte, 2. Ko­czirért, 3. Soos, 4. Vladone Női egyes P­ink (Jugoszlávia)—Slavescu (Bukarest)­­;6, Rozeanu (Bukarest)—Mészáros 3:0, Ko­lozsvár— Ternonovics 3:1, Qovic—Fiela 3:0. A középdöntőben Rozeanu—Pank 3 :6,Kolozsvári—Ciovic 3:2. A döntőben Rozeattu—Kolozsvári 3:0, 2­1:17, 21:11, 21:14. A román bajnoknő győzelme egy percig sem volt kétséges, klasszissal jobb ellenfelénél. A 3. helyen­ Isaific és Ciovic, a két jugoszláv verseny­­­­ző­­végzett. Férfi páros. •Si'ciovan. Davidescu—Ganbedian. Gál* [ iva 3:'0, Vladone; Faueth—Magier. Dia* ivantsfein 3:0, Koczian. Naumescu—Da*l videscu, Stclovan 3:1, Harangozó. Rózsa -vGrürtjp-ald, Negreanu 3:0. A középdöntőben Sons, Sidó—Vladone, Patteth 3:0, Ha*,­rangozó. Rózsa —Maumescu, Koczian 3:1 (21:14, 21:11, 16:21, 21:14). A döntőben Harangozó, Rózsa —Sidó,­­ Soós 3:2­­ ( 21:18, 2­1:18, 22:24, 10:21, 21:17. 1A jugoszláv pár remek taktikával szett Letámadva ellenfelét. A 3. helyen Koczian, Naumescu, a 4. helyen Paneti, Vladone végzett. Vegyes páros Sido, Rozeanu—Siclovan, Beoca 3:0,­­ Koczian, Fiale—Rózsa, Pank (Jugoszlá­­­vig) 3:0, Harangozó,­­ Ciovic—Soós, Sic­­vescu 3:0.­­ A középdöntőben Harangozó, Ciovic­— Paneth, Kolozsvári 3:0 21:13, 21:13, 21:10. Sidó, Rozeanu—Koczian, Fiale 3:2 21­:21, 21:13, 21:12, 18:21, 21:12. A döntőben Sidó, Rozeanu—Harang­gőző, Ciovici 3:1 21:15, 15:21, 21:17, 21:18. A Jugoszláv pár egyenlő ellenfele volt a román­-m­agyar vegyespárosnak, mégis1 a­oleg Rozeanu nagyobb tudása hatott. A 3. fi­­v n Koczian, Fiola, a 4. helyen] Paneth, Kolozsvári végzett tatott a nemzetközi verseny, a Duna- medence népei között fennáló barátsági kapcsolat megerősödésének a jelentősé­­gére, majd a Népi Sportszervezet bán­­sági vezetői, majd a Kadima nevében­­ Ascher Ernő elnök tartott beszédet, amely után a díjak kiosztása következett. Külön ki kell emelni, hogy a Kadima vezetősége csupa művészi tárgyakat adott a győzteseknek és helyezetteknek­ j Idegekre menő küzdelem után... CAMT-CFR: Torda 3: 2 (2:2) Román Népköztársasági Kupa-mérkőzés. Játékvezető: Hotan CAMT: Sandner— Androvits, Ramis— Bán, Mihajlovits, Ferenczi — Bozóki, Pákozdi, Cotti, Borzán, Perszám. CFR Turda: Gyarmati — Deceanu, Ratiu — Chifor, Craciun, Highisan — Pop, Crisan, Radu, Ruzici Suru. A CAMT csak hatalmas küzdelem árán tudta a középdöntőbe való továbbjutását bebiztosítani. A CFR Torda várakozáson­­ felül, nagyon kemény ellenfélnek bizo­nyult és az utolsó pillanatig nyílttá tette a mérkőzés kimenetelét. Ettől függetlenül a CAMT mindvégig nagy akarattal ját­szott, azonban nem tudta megakadályozni ellenfele gyors és fürge lefutásait. A mérkőzés CAMT támadásokkal indul és a 10 percben Bán beadását Cotti fejjel a léc alá küldi( 1:0). Az ostrom tovább tart, a 12 percben Ramis büntetőjét Bán fejjel továbbítja, Bozóki önzetlenül átengedi a labdát Cottinak, aki a labdát közelről a há­lóba helyezi. (2:0). A vendégcsapatot nem veti vissza a két gyors gól, szép támadásokat vezet és a 20. percben Pop sarokrúgásából Crisanhoz kerül a labda, akinek átadását Radu élesen belövi. (2:1). A 35. percben Androvits rendsze miatt 16 méteres büntető, amit Radu érté­kesít. (2:2). A gól után a vendégcsapat óriási hely­zeteket hagy ki a CAMT kapuja előtt és a félidő 3:1 -es szögletaránnyal végződik a tordai csapat javára. SZÜNET UTÁN Bozóki és Borzán helyet cserélnek, az 5. percben Sandner lábbal hárít el egy biztos gólt. A CAMT nagy fölényt harcol ki és a 17. percben Bán 16 méteres büntetőjét Perszám élesen kapura fejeli, a kapus vetődik a labdára, de Pákozdi szemfüles és labdája a hálóba talál utat (3:2). A tordai csapat most sem adja fel a harcot, de a csatárok lövéseit nem kiséri szerencse. A 45. percben 16 méteres büntető a CAMT ellen, ami óriási izgal­mat kelt, Radu lövését azonban Sandner védi. A hazai csapatból a védelem megállta a helyét, a legjobb ember Bán volt, Mihaj­lovits is megfelelt, Ferenczi feleslegesen durváskodott, a csatársorban Bozóki és Cotti felelt meg. A vendégcsapat di­cséretet érdemel küzdeni akarásáért. CFR Temesvár-Arsenal 2:1 (1:0) A temesvári csapat megerőltetés nélkül szép játék után győzött Nagy­szebenben. Szabadság—Universitate 1:0 (0:0) A Nagyváradon játszott mérkőzés egyetlen gólját második félidőben Zilahi rúgta. A Politechnica kiköszörülte a csorbát Fonitechmica—Phönix 7:0 (3:0) Osztályozó bajnokság — Játékvezető: Popescu A csütörtöki vereség után, szomb­aton a műegyetemi csapat kiköszörülte a csorbát. A 7:0-ás eredmény azt jelenti, hogy a Metalochimie nem győzött megérdemelten 4 góllal. A Politechnica a csütörtöki veresége után nem vesztette el a szívét és a Melatochinic elleni eredményt meg nem történtnek tekintette. A temesvári csapat hét góllal gyűrte maga alá nagybányai ellenfelét. A Politechnica szerdán a Medgyesi MSC, szombaton az FC Ploesti ellen játszó utolsó osztályozó küzdelmeit. Ha ezen a két mérkőzésen 2 pontot szerez, akkor elérte célját, bekerült az A-ligába. Ha három vagy négy pontot nyer, akkor az első vagy második helyen végzi azt az akadályversenyt, amelyet osztályozó bajnokságnak neveznek. A hét Siói története­­ a 9­ Percben Meghie fejese a hálóba köt­­ki. 4:0. A 19. percben Jovan eredményes A 21. percben formás összjáték után,­­nem téveszt célt. 2:0. A 45. percben 5:0. Egy perc múlva Andreescu labdája adulescu megszerzi a vezetést. 1:0. A­­Radulescu kidolgozott labdáját Maria surran a kapuba. 6:0. A 25. percben 3. percben a középcsatár újabb lövése­t küldi rendeltetési helyére. 3:0. Szünet után .Ugyanő állítja be a végeredményt. I Osztályozó bajnokság állása 1 ARMATA—FC PLOESTI 2:0 (0:0) I Osztályozó bajnokság — Játékvezető: Ceaureanu A két fontos pontot az Armata nehezen nyerte. Csaknem végig a katonai csapat volt támadásban, de a ploesti kapus Ivani nagyon sok veszélyes lövést tett ártal­matlanná. A második félidő 30 percében Fatu rúg­ta a vezetőgólt. Két perc múlva Balázs újabb gólja biztosította be az Armata ér­tékes győzelmét. METALOCHIMIC—DESROBIREA 2:2 (2:1) 5000 néző — Játékvezető: Marin Metalochimic: Stefan Ionescu — Safta, Pozsgai — Anghel, Marinescu, Popa — Costel, Nicusor, Dragan, Florea,­­ Ene. Desrobirea: Lesnie — Ispas, Ma­rinescu — Lemnaru, Beioglu, Filip — Boiceanu, Draguti, Oltenica, Georgescu, Nutu.­­ A vezetőgólt a 6. percben Costel szerzi­­meg a Metalochimicnak de két perc múl­va Boiceanu egyenlít (1:1). Nagy küzde­­lem után a 37. percben Ene révén újból a Metalochimic vezet (2:1). Szünet után a Desrobirea a 25. percben Draguji révén egyenlít (2:2). MEDGYES MSC—DERMATA 0:0 Játékvezető: Crusescu MSC: Vragai — Luca, Szabó — Ser­­ban, Prolog, Tomescu — Munteanu, Guja, Hamis, Bundic, Moldovan. Dermata: Illés — Engi, Darok -■ Fülöp, Kalló, Antalfi — Frencz, Pappai, Hegedűs, Tóth, Both. Egyenlő ellenfelek küzdelmét hozta a találkozó, amelynek során a Dermatának alkalma lett volna a győzelmet megsze­reznie, de a csatárai gólképteleneknek bizonyultak. 1­ Metalochimic 5 3 11 14: 9 7 2. Politehnica 5 3 1 1 13: 7 7 3­ CSM Media­ 5 3 1 1 10: 7 7 4. FC Ploesti 6 3 0 2 13: 8 6 6. AS Armata 5 2 1 2 11: 8 5 13. Disrobirea 5 1 2 2 9:13 4 7. Phönix 5 1 0 4 9:22 2­­6. Dermata 3 0 2 3 3: 8 2 mi IMI■■MnanBnMBMRngMBMBt Magyar nemzeti bajnokság Újpest—Csepel 1:1, Haladás—Vasas 3:1, MTK-Szeged 1:0, ETO —Kispest 0:4, SzAC-Sal BTC 1:1, Debrecen­i-BMTK 2:1. Francia bajnokság Sochaux—Marseille 2:2, Saint Étterme —Reims 3:2, Sete —Lille 1:2, Rennes— SKüssl*o urg 7 :1, Metz—Stade Francai* 0:1. Jfíéxilaöda POLITECHNICA—VOIN|A MEDGYES 7:3 (4:2) A Román Népköztársaság középdöntő­jét a műegyetemi csapat szép játék után biztosan nyerte. . ; A gólok sorrendje a következő volt; Torna 0:1, Gunesch 1:1, Martini 1:2, Schwartz 2:2, Wegemann, Gunnesch 4:2, Wegemann 13:2, Szűcs 5:3. Wegenjanri cs Gunnesch 7:3. . LICEUL TEORETIC—NOTRE DAME 1:0 (0:0)