Tolna Megyei Népújság, 1975. november (25. évfolyam, 257-281. szám)

1975-11-18 / 270. szám

MEXIKÓVÁROS ■ Jó híreket adtak a tengeren­túlról a hírügynökségek, a XXI. öttusa-világbajnokságon Mexikó­városban Kancsal Tamás és a magyar válogatott került az élre. A második versenyszámban, a párbajtőrvívásban kettős szovjet siker született. Az egyéniben a kétszeres világbajnok Pavel Led­­nyev 34 győzelemmel, 1048 pont­tal bizonyult a legjobbnak, míg a szovjet hármas 2974 ponttal nyerte a második technikai szá­mot. A magyarok közül Kancsal Tamás kitűnően szerepelt, 32 győzelemmel kerek 1000 pontot ért el, s ezzel második lett. Ma­­racskó Tibornak valamivel gyen­gébben ment, a csepeli verseny­ző 28 győzelemmel fejezte be a vívást, 904 pontja a 9—10. hely­hez volt elegendő. Sasics teljesít­ményéről nem érkezett jelentés. A csapatversenyben a magyarok 2782 pontot gyűjtöttek, s ezzel szoros küzdelemben a második helyre kerültek a Szovjetunió mögött Két versenyszám után Kancsal Tamás vezeti a mezőnyt, a csa­patok viadalán pedig Magyar­­ország öttusázói. Az egyéniben Kancsal után az elsőségre pá­lyázó angol Fox következik mindössze 24 pontos hátránnyal, majd Lednyev újabb 56 ponttal lemaradva. A csapatversenyben a magyarokat Franciaország és az^­hISZK követi, a Szovjetunió még mindig csak tizedik, 472 pont Lednyevék hátránya Kancsa­­lék mögött. A finnországi Túrjaiban befe­jeződött a juniorok (18—20 éve­sek) cselgáncs Európa-bajnoksá­­ga. A magyarok közül a közép­súlyú Tomszer Miklós szerepelt a legjobban, ezüstérmet szerzett . A hallei női nemzetközi sakk­versenyen lejátszották az utolsó előtti fordulót. A magyar részt­vevő Sinku Brigitta nem tudott javítani a helyzetén, elvesztette két függő játszmáját, a 10. for­dulóban pedig csak fél pontot szerzett Az élen Hofmann áll 7,5 pont­tal, utána a szovjet Levityina és Michel következik 7,7 ponttal. PRÁGA Befejeződött a nemzetközi is­kolás röplabdatorna. A magyar csapat az utolsó fordulóban 3:1 arányban kikapott a lengyel diákegyüttestől és így végered­ményben az utolsó, a 6. helyen végzett. A torna győztese a szov­jet együttes lett MOSZKVA A Dinamo Kijev a szovjet lab­darúgó-bajnokság utolsó mérkő­zésén 3:0 arányban legyőzte a Torpedo Moszkva csapatát, és így végeredményben 5 ponttal szerezte meg az 1975. évi bajno­ki címet Az utolsó mérkőzésen is rúgott gólt Blohin (Dinamo Kije­v), így végeredményben 18 góllal­ lett a szovjet labdarúgás idei legered­ményesebb játékosa. PRÁGA A prágai nagydíjért 12-edszer kiírt nemzetközi műkorcsolyázó­versenyen a férfiaknál az ameri­kai Tickner, a nőknél az ugyan­csak amerikai HiH szereztet meg az elsőséget m­ozi wm rr< macsEMME BÁZ.ASZÉK: Pisztolypárbaj. B­ONYHÁD: Robinson 4$ 0 fcog.nibálok­ * DOMBÓVÁR: Én nem látok, de nem beszélsz, 5 nem httU. ARTKI­O: Kihívás. DUNAFÖLDVÁR: Penny Gold. PAKS: Lépj olajral SZEKSZÁRD PANORAMA: Hét tonne dollár. (16), SZEKSZÁRD NAGYVILÁG: El­feledett mesék völgye. TAMASI: Huckleberry Finn és a csirkefogát TOLNA: Ne hagyd magad, Pit- jm Hosszabbítás után győzelem a kosárlabda NB I-ben Szekszárdi Vasas—BEAC 61:59 (26:27, 57:57) Budapesten került sor a találko­zóra, ahol Szekszárd színeiben a következők játszottak: Falvai (6), Kutas (14), Binder (10), Sáfrán (14), Skoda (9). Csere: Vecsési (4), Mechtl (4), Varga (—). Az egyete­misták emberfogással, a Vasas ve­gyes védekezéssel kezdett. A REAC két kulcsemberét, Hilbertet és Kisst egészpályás letámadással fogták. A hazai csapat már a har­madik percben 5 :0-ra vezetett. Fo­kozatosan magára talált a szekszár­di gárda, sőt a 7. percben már 10:7-re vezettek a Vasas-lányok. A 16. percben 26:21 volt még Szek­­szárd javára, de a hajrá az egye­temistáknak sikerült jobban és egypontos vezetésüknél ért véget az első félidő. A második félidő első öt perce kiegyensúlyozott játékot hozott, majd a fővárosi csapatból a dom­bóvári származású Hilbert tűnt ki jó játékával, eredményességével és elhúzott a BEAC 41:33-ra. A szekszárdiak nem adták fel a re­ményt és a 14. percben sikerült ki­egyenlíteniük. Sőt a következő percben már 51:47-re vezettek. Iz­galmas volt az utolsó 5 perc. Be­fejezés előtt 20 másodperccel még vezetett Szekszárd, de ekkor egy távoli dobásból kiegyenlített a BEAC. (57:57.) A hosszabbításban a szekszárdi­ak irányították a játékot és befe­jezés előtt 30 másodperccel Falvai pontjaira a BEAC egy kosárral válaszolt, így alakult ki a 6139-es végeredmény. A végig lelkesebb szekszárdi csa­pat teljesen megérdemelt győzel­met aratott. Mindenki dicséretet érdemel lelkes, helyenként jó já­tékáért. Külön dicséret illeti Ku­tast és Sáfránt, az utóbbi a hét vá­logatottjában is helyet kapott. * Vasárnap újabb jó kosárlabda­mérkőzést láthat a hazai szurkoló­gárda. A Szekszárdi Vasas ezúttal a Diósgyőri VTK-t látja vendégül. A két csapat teljesítménye azonos, így a közönség lelkes biztatása esetleg újabb győzelemhez segíthe­ti a szekszárdiakat, és még jobb he­lyezést érhetnek el lányaink a bajnoki táblázaton. NB Szekszárdi Dózsa—Komlói B. 1:1 (1:1) öngóllal egyenlített Komló Komló, GDO néző. Vezette: Müncz. Sz. Dózsa: Pólyák — Cserneczky, Simon, Vágó, Pusztai, Tóth, Mics­­kó, Laki, Szabó, Somodi, Freppán (87. percben Bulla). Edző: Kormos Mihály. Komló: Buús — Kelemen, Kovács, Steib, Tallósi, Keller (Bá­nyász 82. percben), Lahó, Pál, Já­nosi, Havasi (Tresch a 64. percben), Radics. Edző: Csaba Gábor. Jól kezdett a Dózsa. Az első percben Somodi labdájából Micskó jó lövé­sét, majd Freppán veszélyes sza­badrúgását hárította vetődéssel Buús. A másik oldalon Keller nagy lövését védte Pólyák. A 11. perc­ben egy kapu elé ívett veszélyes labdát Pólyák csak öklözni tudott, a labda Lahó elé került, aki egy­ből lőtt, de a bal kapufa mellé. A következő negyedóra eseménytelen játékkal teltnél, az két tizenhatos között folyt a­ küzdelem. Fél óra után megélénkült a játék, a haza­iak egymás után két szögletet is rúghattak, majd több veszélyes tá­madást is vezettek, de a Dózsa-vé­­delem nagyszerűen állta a rohamo­kat. A lila-fehérek a 41. percben egy gyors támadásból a vezetést is megszerezték. Laki meredek lab­dával indította a balszélső helyén felfutó Freppánt, aki kicselezett egy védőt, beadott és a jókor ér­kező Tóth előrevetődve a bal alsó sarokba fejelte a labdát. 1:0. Nem sokáig tartott a szekszárdiak örö­me, mert három perc múlva potya­góllal egyenlítettek a hazaiak. A 41. perciben a nagyszerűen bírásko­dó Mincz játékvezető ,,megtévesz­tő szöveg” miatt a Dózsa kapujától kb. 18 méterre közvetett szabadrú­gást ítélt a Komló javára. Kele­men Pál elé gurított, aki egyből lőtt és az erős labda a sorfalban álló Tóthon irányt változtatva a jobbra mozduló Pólyák mellett a bal sarokba hullott. 1:1. (öngól.) Középkezdésre már nem is volt idő, a játékvezető a félidő végét jelezte. A komlóiak boldogan, a szekszárdiak keserű szájízzel vo­nultak az öltözőbe. A szünetben megtudtuk, hogy Müncz játékvezető azért ítélt köz­vetett szabadrúgást a Dózsa ellen, mert Laki — miközben egy kom­lói játékoshoz került volna a labda — ,,jó” felkiáltással megza­varta azt a labda átvételében. A második félidő elején nagy lendülettel rohamoztak a hazaiak. Előbb Vágó, majd Cserneczky sé­rült meg, de rövid ápolás után mind a ketten vállalták a további játékot. Egy ideig úgy tűnt, mint­ha megzavarodott volna az eddig nagyszerűen játszó Dózsa-védelem és középpályás sor, idegeskedés, kapkodás lett rajtuk úrrá. Ezt a hangulatot igyekeztek a hazaiak felhasználni arra, hogy maguk ja­vára fordítsák a mérkőzést. Kele­men 18 méteres hatalmas szabad­rúgását Pólyák a léc fölé tenye­­relte. A 26. percben Lahó nagysze­rű labdát tálalt Tresch elé, akinek közeli lövését Pólyák mérési láb­­ravetődéssel tisztázta. Pár perc múlva Radics lövését tette ártal­matlanná Pólyák. A mezőnyben nagy lelkesedéssel, seinte önfeláldozóan küzdöttek a Dózsa-játékosok, de kapura nem tudtak már veszélyt jelenteni. Nagy fölénybe kerültek a hazaiak, a lila-fehérek azonban szervezetten és jól védekeztek. Az egyik pontot minden körülmények között meg­érdemelték, sőt, ha a szerencsétlen öngól nem esik, a szekszárdi csa­pat teljesen megérdemelt győzel­met arathatott volna idegenben, a Komlói Bányász ellen. Jók: Pó­lyák, Simon, Vágó, Szabó, Somodi, JASZENOVICS GÉZA NB II­ Domb. Spartacus —Mázaszászvár 2:0 (2:0) Dombóvárott, 800 néző előtt Zsa­­lakó játékvezető sípjelére az aláb­bi összeállításban lépett pályára a Spartacus: Dobos — Hertelendi, Vida, Hirth, Orsós, Pál (Judik), Loboda, Nagy, Bordács, Burcsa, Tóth. A 4. percben adódott az első helyzet a hazai kapunál, de Herte­lendi az utolsó pillanatban mentett a gólvonalról. A 7. percben Lobo­da került helyzetbe, de 7 méterről csúnyán mellélőtt. A 13. percben Stemler 17 méteres lövése alig su­hant el a kapufa mellett. A 21. percben Horony került kitűnő helyzetbe, de Dobos bravúrral há­rította közeli lövését. A 34. perc­ben nagy tumultus támadt a ven­dégkapu előtt, végül Tóth óriási helyzetben fölélőtt. A 33. percben Nagy átadását Burcsa 5 méterről a jobb sarokba lőtte. b­O. A 43. perc­ben Burcsát-szabálytalanul­­ szerel­ték. A szabadrúgást Bordács Ss 5 °­zépre adta és a berobbanó Tóth kö­zelről a kapuba lőtt. 2 A A második félidőiben a vendégek kezdtek jobban, fölényüket 4 szöglet is jelezte, de a Spartacus védelme jól rombolt. A 14. percben N­ így elfutott a bal oldalon, beadá­sán nehezen mentették a vendég véd­ők. A 16. percben Bordács sza­badrúgását Vida fejelte kapura, de Szulics jó érzékkel hárított. A 28. percben Pataki az utolsó pillanat­ban mentett Tóth elől. A 36. perc­ben egy jobb sarokba tartó sza­badi ligáét Dobos tett ártalm­­át lát­ná. Jó játékvezetés mellett az első félidőben a vendégek kihagyták helyzeteiket, a hazai együttes ke­vés lehetőségét góllá tudta váltani és a látottak alapján győzelme is megérdemelt, jók: Hirth, Hertelen­­<&, Vida, Dobos, Nagy. Birkózás A dombóvári birkózók vasárnap Szigetváron, a területi serdülő sza­badfogású birkózóbajnokság népes mezőnyében indultak. Az öt dom­bóvári fiú helyezésével, szereplésé­vel elégedettek lehetünk, hisz két második, egy harmadik és két ne­gyedik helyet szereztek. A 45 kig-osok súlycsoportjában Törjéki László 1., az. 56 kg-osok Súlyosan/ H.jában Márkus Attila 4. lett. Az­­ Ji k­­-osok közül Simon Péter " . r - k közül Gön­czöl Géza a 4., míg a 67 kg-osok közül Gyese István a S. helyet sze­rezte meg. Lövészsport a Magyar Honvédelmi Szövetségnél Tolna megye területén minőségi lövészsporttal két klub foglalkozik, a szekszárdi „B” típusú és a tamá­si futóvadlövő. A szekszárdi klub 1973-ban alakult. Versenyeiket Ka­posváron, Pécsett, Székesfehérvá­ron és Dunaújvárosban rendezték. Az MNK-ért indított versenybe az idei évben kapcsolódnak be. A klubtagok és utánpótlásuk nevelé­sében kiemelkedő munkát végzett Szanyó Tibor, a klub titkára, va­lamint két edzője, Eszenyi Antal és Gréczi Árpád. Munkájukhoz 28 lőállásos lőtér, illetve megfelelő fegyverzet áll rendelkezésre. Szekszárdon a szakmunkásképző intézetben készül egy pincelőtér, melyet a klub és az iskola közösen használ­nak majd. Kaszás Imre igazgató a fenti létesítmény elkészítéséhez minden támogatást biztosít, s így a klub tagságának megteremti azo­kat a feltételeket, melyek a lö­vész sportolók edzéseit lehetővé te­szik. A klub a III. sz. általános is­­kola lövészszakkörét patronálja , ahonnan már eddig is több jelen­tős eredményt elérő versenyző ke­rült ki. Saját üzemeltetésiben egy lőpavilon felállítására kerül sor, mely a klub népszerűsítését, tagok toborzását, a lövészsport megsze­rettetését tűzte ki céljául. A városi úttörőház átadása után tervezi a klub egy lövészszakkör indítását, s ha lehetőség kínálko­zik, egy fedett lőpálya létrehozá­sát. A tamási futóvadlövő klub me­gyénkben egyedi versenyprogram­ja elég széles körű. A kétéves múlttal rendelkező versenyzőgárda jelentős eredményekkel büszkél­kedhet. Jelenleg két ezüstjelvé­nyes és négy bronzjelvényes ver­senyzője van. A klub aktív állo­mánya 25 fő, ők rendszeresen részt vesznek minden versenyen. A ver­senyidőszak befejezéséig kilátás van aranyjelvényes minősítések megszerzésére is. A klub tisztelet­beli elnöke Németh László, az er­dőgazdaság igazgatója, aki lelkes sportember, és jelentősen hozzá­járult a lövészsport e formájának fejlesztéséhez. Az elektromos alak­mozgatókkal ellátott lőtér, a meg­felelő minőségű fegyverek biztosít­ják a klubban tanuló fiatal és idő­sebb, lövészsportot szerető klubta­gok eredményeinek fokozását. Ver­senyprogramjuk a hasonló típusú klubokkal közös, így Keszthely, Eger, Kaposvár, Gödöllő versenye­ik színhelye, az MNK-kupa kere­tében. Eredmények NB I.: Vasas Izzó—Nagykanizsa 1:1. Dorog—Kossuth KFSE 2:1. Bu­dafok—Bp. Spartacus 7:1. Debre­cen—Volán 3:0. Bábolna—BVSC 3:2. Oroszlány—Nagybátony 2:1. MÁV DAC—Pécsi MSC 1:0. Várpa­lota—Dunaújváros 1:1. Szolnoki MTE—FŐSPED Szállítók 2:0. Megyei ifjúsági bajnokság: Duna­­szentgyörgy—Nagydorog 7:0, Kis­­dorog­ a-Magyarkeszi 8:0, Sz. Vasas —Zomba 2:4, Nagymányok—Paks 0:2, Tolna—Simontomya 4:3, Apar­­hant—Tevel 3:1, Báta—Bottyhád 0:9, Tamási—Fadd 1:2. Járási labdarúgás: Regöly— Gyönk 1:3, ifi: 4­31. Szárazd—Pin­cehely 3:1, ifi: 3:1. Iregs­zemcse— Tolnanémedi 1:2, Ifi: 3:0. Ozora— Alsópél 4:3, ifi: Focaád—Sza­kály elmarad!. Kik vezetnek vasárnap ? Bonyhád—Magyarkeszi: Korincc­ka. Nagydorog—Zomba: Sipőcz. Fadd-Paks: Berkes. Báta—Simon­tornya: Derner. Tamási—Tevel: Bakonyi. Dunaszentgyö­rgy—DVSE: S­<­rm.nt\ Kisdorog—Bátaszék: Ta­kács. Sz.­ Vasas—Aparhant (Pollack utcában): Kiss. Nagymányok—Tol­na: Konnofe * KOSSUTH RADIO 8.27: Népdalok. 8.53: A tudor világa. IV. rész. (Ism.) 9.23: Jap­­csi és Juliska. Meseopera. 10.05: Iskola rádió. 11.46: Bartók, Falus*. 12.35: Me­lódia koktél. Közben. 13.10: Törvénykönyv. 14.04: Ezeregy délután. (Ism.) 14.50: Éneklő Ifjú­ság. 15.10: Magyar szerzők mű­veiből. 15.29: Soproni Tendl Párt cimbalmozik. 15.44: Magyarán szól­va... 16.05: Harson a kürtszól! 16.35: Charity, te édes! Részletek. 17.05: Vörösmarty Mihály élete és költészete. IX. (Ism.) 17.26: Vavri­­necz Béla: Balti népek táncai. 17.35: A természet hangjai. 18.00: A Szabó család. 19.15: David Ojsztrah és Szvjatoszlav Richte«? lemezeiből. 20.05: A világ tudo­­mányainak fellegváraiban. 20.33: Népdalok. 21.05: Kilátó. 22.20: Népdalgyűjtő-után Bartók Béla nyo­­mában. (Ism.) 22.42: Iparág — prospektusbázison. 23.02: Don Juan» Részletek. 0.10: Németh Zoltán táncdalnból, PETŐFI RÁDIÓ 8.05: Népszerű fúvósát­­ratok. 8.20: Ausztria — választások után. (hsm.) 8.33: Richard Strauss: Till Eulenspiegel vidám csínyjei. £.50: A hiúság ára. 9.00: Népi zene. 9.33: Az első­szülött. Martii Larni regénye. II. 10.00: A zene hullám­hosszán. 11.55: Látószög. 12.00: Operettdalok. 12.33: Mongol költők versei. 12.50: Kamarazene. 13.33: Zoborvidéki lakodalmas dalok. 14.00: Kettőtől hatig... 18.00: Men­delssohn: Szervtivánéji álom — szvit. 18.33: Nóták. 19.15: Arnold J. Taynbee világa. 19.30: Csak fiata­loknak ! 20.33: A magyar­ könyvkiadás műhelyei. 20.58: Dup­la vagy semmi. Chopin és kora» 22.00: Sanzonok. 22.33: Veronika» Részletek. 23.00: Egy óra­d»*s«3u m. MOSOK 74.05: A Saa­r-vidéki Rádió szó­­rakoztató zenekara játszik. 14.33: Magyar irodalmi arcképcsarno­k3 Szabó Lőrinc. IV. (Ism.) 14.53: Beethoven-zongoraművek. 16.053 Szanált ház. Riport. 16.32: A Ve­­netes szólisták új Vivaldi-lemezei­­ből. 17.20 : 2000 felé... Az Ifjúsági Rádió folyóirata. 18.03: Traviato. Részletek. 18.53: Századunk zené­jéből. 19.15: Iskolarádió. (Ism.1) 19.33: Az MRT énekkarának hang*­versenye. Közben: Kb. 20.06: Szél­esi Margit versei. (Ism.) Kb. 20.53: Az új Glenn Miller zenekar játszik. 21.29: Hangfelvételek felsői(4 ©^ SCSI KADÖC) 77.00: Műsorismertetés, torre&! 17.05: Zenés kívánságok. 17.30: Jubilál az Iskolánk ! A pécsi 500. Ipari Szakmunkásképző Intézetben. Kovács Imre és Nádor Tam­ás összeállítása. 1710: Kircsi László ob­oá­zik. A Pécsi Filharmoniku­s Zenekart Breton«* Tamás vezényli» 18.00: Dél-dunántúli híradó. 18.15: A Humphries Singers egy ötté« fel« vételeiből. 18.30: Szerb-horvát nyelvű műsor. Hírek. — Az Ifjúság hullámhosszán. Zenés ifjúsági mű­sor. A tartalomból: Nemzetiség« tanítók lesznek. Riport. — Tána> zene. — A nemzetiségi múlt jövő» je. összeállítás. Közreműködik ffl mohácsi sokadikib ifjúsági folklór* együttese. 19.00: Német nyelvi műsor. Hírek. — Tudósítóink jelen­tik. — Ismerjük meg nagyjainkat. We­id­inger Imre. Pusztai József írá­sa. — Újdonságok innen-onnan. — önök kérték. Zenés műsor. 19.30: Műsorzárás. MAGYAR VG 18.05: tasca1a*4v: Történelem (ált. Isk. 7. oszt.) 10.40: Ki játszik ilyet? Ikerszavak. (Színes). (Ism.) 11.55: Földrajz (ált. Isk. 5. oszt.) 14.55: Ikola-év: Történelem. (I­sm.) 16.50: Földrajz. (lem.) 17.15: Ganz- MÁVAG—Csepel bajnoki férfi ko­sárlabda-mérkőzés. Közvetítés a budapesti Sportcsarnokból. A szü­netben: Hírek. 18.45: Játék a betűk­kel. 19.10: Reklámműsor. 19.15: Esti mese. 19.30: Tv-híradó — 1. 20.00: Tv-torna. 20.05: Agathe as­­­szony nagy utazása. NDK-fi­lm. (Színes). Előtte: Bevezető. Anna Seghers születésének 75. évforduló­jára. 21.55: Rejtett hiba. Doku­­mentt*nfilm. 22.45: Tv-híradó — 3. N. MOSOK 20.00: Korok, versek... Babits Mi­­hály: Balázsolás. 20.40: Alkohol, ki. Detonáció. (Ism.) 21.10: Tv­­híradó — 2. 21.30: Egy milliomos halála. NDK-filio.­­ JUGOSZLÁV TV 16.35: Magyar nyelvű tv-napló. 17.00: Japán népművészet. 17.15: A JKP V. országos konferenciája 35. évfordulója alkalmából rende­zett ünnepség közvetítése. 18.45: Modern tudomány. 19.15: Rajz­film. 20.50: Az acélt megedzik. 21.55: Arcképek. 00: MOSOK 20.00: Tetőtől talpig. 20.50: Hu­szonnégy óra. 21.05: Az ember fel­­emelk­edése $06*4 21*55: Komoly