Tribuna Sporturilor, 2002 (Anul 12, nr. 599-648)

2002-10-14 / nr. 638

Sâmbătă seara, în Ghencea, pe un teren care a semănat mai bine cu o orezărie decât cu un gazon de fotbal, naţionala de seniori a Norvegiei s-a impus cu 1-0 în faţa “tricolorilor” lui Puiu Iordănescu Sabina Cojocar • trei dosari pe podium la pre-Mondiale Sibianca Sabina Cojocar, componentă a lotului olimpic de gimnastică al României, a participat, în acest sfârşit de săptămână, la pre-Mondialele de la Debrecen, Ungaria, competiţie prilejuită de deschiderea oficială a sălii în care se vor desfăşura, peste 5 săptămâni, Campionatele Mondiale individuale, în urma unor evoluţii de excepţie, sibianca a reuşit să se claseze prima în finala de la sărituri, a obţinut locul al doilea la bârnă şi al treilea la sol. Alt sportiv român prezent la pre-Mondialele de la Debrecen, Marius Urzică, s-a impus în probele de cal cu mânere şi bară fixă. * 1 Formula 1/ campionatul Mondial A căzut cortina! Pilotul german al scuderiei Ferrari, Michael Schumacher, a câştigat Marele Premiu al Japoniei, ultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, care a avut loc, ieri, pe circuitul de la Suzuka. Germanul a fost urmat pe po­dium de Rubens Barrichello şi Kimi Raikonnen. Clasamentul final al piloţilor este următorul: 1. Michael Schumacher (Germania) 144 puncte; 2. Rubens Barrichello (Brazilia) 77; 3. Juan Pablo Montoya (Columbia) 50; 4. Ralf Schumacher (Germania) 42; 5. David Coulthard (Marea Britanie)41... Clasamentul final al constructorilor: 1. Ferrari 221 puncte; 2. Williams-BMW 92; 3. McLaren-Mercedes 65; 4. Renault 23; 5. Sauber 11 puncte... II pagini 1500 lei Anul XII, nr. 1 14 - 20 octombrie 2002