Vásárhely és Vidéke, 1991. december (1. évfolyam, 229-252. szám)

1991-12-02 / 229. szám

sport sport sport sport sport sport Kézilabda NB I Bravúros győzelem az utolsó másodpercekben Alföldi Porcelán—BHG SE 16-15 0-8) Porceláncsarnok 400 néző, ve­zette: Gőzsy, Rákóczi. Alföldi Porcelán: Bartha — LÁZÁR (5), Tóth, BARTUCZ (6), Csordás (3), Fábiánná, Németh (2). Csere: BÁNYAINÉ (kapus), Kispál, Varga, Fekete, Beslin. Edző: Tibai József. BHG: MARCUKOVA — Hor­váth (2), Tóth (2), Bucsik (2), Gőcze (4), Dér (2), Kovács. Csere: Veréczi (kapus), Hesz (2), Mérész (1), Siska, Csernus. Edző: Lau­­rencz László. Kiállítások: 6, ill. 14 perc. Hétméteresek: 5/3, ill. 2/2. A mérkőzésre kilátogató Lu­kács József, a HSC vezetőedzője a BHG kapuralövési bemelegíté­sekor megjegyezte: „ezek úgy me­­legítenek, mintha győzni jöttek volna ide, persze ez még csak a bemelegítés.”. Látszólag mindkét csapat a vé­dekezésre összpontosított, mert tíz perc alatt mindössze két-két gól esett, öt perc elteltével Tibai edző belátta, hogy az átlövői nem tudnak megbirkózni a BHG ma­gas „falával”, ezért átállt a 4-2-es taktikára, így a két beállós segít­ségével próbálta a réseket meg­találni a védelemben. Akárme­lyik ujjam harapom eset követ­kezett, mert így viszont a hazai védelem gyengült, illetve később tudott a két beállós visszaérkez­ni. Laurencz is észrevette ezt és gyors támadásokkal igyekezett ki­használni a taktikába rejlő lehe­tőséget. Eredményeként a negyed­óra végén kétgólos előnyt szer­zett a pesti csapat (3-5). Ezután a játékvezetők következtek, soro­zatos baklövéseik a Porcelánt sújtották (helytelenül megítélt lé­péshiba, előnyszabály helytelen alkalmazása, Porcelán kiállítás) ettől a lányok idegesek lettek, így ez az öt perc háromgólos BHG-vezetést hozott, melyre a következő hibával még egyet dob­hattak (4-8). Úgy tűnt, „elmegy a hajó” de a Porcelános lányok ösz­­szekapták magukat, és szünetig egygólos hátrányig feljöttek. A második já­tékrész elején egyenlített a Porcelán, de a har­madik negyedóra végén már is­mét a fővárosiak vezettek két góllal (13-15). A mérkőzés az utol­só percben dőlt el. Bartucz szépí­tett (14-15), Lázár egyenlített (15-15). Az 59. percben Bányainé bravúrral védte a jobb alsó sa­rokba tartó labdát, így a Porce­lán támadhatott, a sérülten ját­szó Fábiánné betört, csak büntető árán tudták megakadályozni a góllövésben. A mérkőzésből 5 másodperc volt hátra, amikor Bartucz Mónika nézett farkas­szemet a kitűnően védő ukrán ka­pussal, de nem remegett a keze és biztosan lőtte a bal alsó sarok­ba a Porcelán győztes gólját. Tibai József: Sokat hibázott mindkét csapat és a szerencsé­sebb nyert. Laurencz László: Alacsony szín­vonalú mérkőzésen elmulasztot­tuk a lehetőséget. Kalász János zsűrielnök: Az NB I-es színvonalat meg nem ütő mérkőzésen sokat hibázott mind­két csapat, de főleg a játékveze­tők a lábhibák megítélésénél. A szerencsésebb csapat győzött. Labdarúgó NB III Sikeres szezonzárás HLC—Cegléd 3-0 (2-0) Stadion 500 néző, vezette: Tu­­mó. HSC: C. Molnár — Földvári, Marta, Talmácsi, Varga-Tóth, — Dumitru (P. Vaszil), Csáki, Ko­vács — Maczkó (Tóth), Kéri, Vass (Szűcs A.). Edző: Lukács Jó­zsef. Cegléd: Rézsó — Korpácsi, Kosznovszki, Ványi, Farkas — Kiss, Palla, Vágó, Majer — Of­­fela, Nagy (Lőrinc). Edző: Föld­vári Csaba. Kezdés után ráijesztett a Ceg­léd a vásárhelyiekre, mert gólve­szélyes támadással indította a mérkőzést. Ezzel el is lőtte a pus­kaporát, mert a következő táma­dást már bánhatta, mert a 3. percben ellentámadásból megsze­rezte a vezetést a HSC. Felszaba­dító, pontos indítással Kovács hú­zott kapura, 14 m-ről remek lö­vést adott le, mely a felső lécről visszapattant, a jól érkező Kéri pedig a lepattanó labdát a bal sa­rokba továbbította, 1-0. A gól után is a vásárhelyi együttes ma­radt támadásban, a 10. percben Kovács kapott jó beadást a kapu­tól 8 m-re, de estében nem talál­ta el jól a labdát, így kimaradt a helyzet. Mezőnyjáték alakult ki mindkét oldalon, sok hibával. A 22. percben Pop Dumitru szólója következett, de lövése elkerülte a jobb felső sarkot. A 29. percben érdekes jelenetre került sor, a játékvezető „belebotlott” egy HSC átadásba, a labda így a ceg­lédi szélső elé került, akit csak szabálytalanul tudta szerelni Csá­ki és a bíró zavarába sárga la­pot adott a védőnek. Mezőnyjáték következett ezután, melynek so­rán a kapusok unatkozhattak is. A csordogáló mezőnyjátékot re­mek vásárhelyi támadás szakítot­ta meg eredményesen. Dumitru indította hosszú labdával Macz­­kót a jobb szélen, a csatár re­mekül ment le az alapvonalig — úgy, ahogy a nagykönyvben meg­van írva —, a kapu előterébe lőtte a labdát (mert érezte, hogy ér­keznie kell Kérinek), és a men­teni akaró ceglédi Farkas remek lövéssel vette be saját kapuját 2-0. Szünet után is a vásárhelyiek játszottak fölényben. A 22. perc­ben Dórin hatalmas szabadrúgása jelentette a nyitányt, de a kapu­fáról levágódott labdát Rézsó, a vendégek kapusa nagy szerencsé­vel szögletre mentette Közepes iramú és színvonalú volt a játék, melybe a csereként beállt Pop Vaszil vitt új színt. A 70. perc­ben remekül ment el a jobb ol­dalon, kitűnő labdát adott az előre húzódott Talmácsinak, de az a kaputól öt méterre elcsúszott, így kimaradt a ziccer. Két perc múlva ismét P. Vaszil húzott el­lenállhatatlanul kapura, nagy lö­vést eresztett meg a jobb sarok­ra, de Rézsó hárítani tudott. A 74. percben kettős kiállítás után folytatódott a mérkőzés. Kéri buktatása után a játékvezető­ké­nt és a szabálytalanul szerelő Korpácsit is leküldte a pályáról. Két perc múlva tovább csökkent a ceglédi létszám, mert P. Vaszil­­lal szemben elkövetett szabályta­lanságért Ványi is piros lapot ka­pott. A 78. percben a kitűnően játszó P. Vaszil állította be a végeredményt, Varga-Tóth átadá­sával kapura húzott, és 12 m-ről kilőtte a bal alsó sarkot 3-0. OLASZ Úszás Hagy Gergely és Paki Zoltán érmei Az utóbbi évek egyik lejelentő­­sebb versenyét rendezték hétvé­gén, szombaton Szentesen, a sá­tortetős uszodában a „Sátor Ku­páért”.. 12 egyesület több mint 300 versenyzője, közöttük a Hód Úsző SE versenyzői álltak rajt­kőre. Legeredményesebben a Bp. Spartacus, a Szentesi SC és a Bp. Honvéd versenyzői szerepeltek. A vásárhelyiek közül Nagy Gergely (1982) 100 m gyorsúszásban 1.16,41-es 86 induló között győzött, itt kell megemlíteni, hogy ez év­ben korosztályában gyorsúszás­ban nem kapott ki! 100 m-es mellúszásban 1.33,52-vel második lett. Paku Zoltán 133 1/3 m-es ve­gyesúszásban 1.43,12-vel bronzér­mes lett, 33 1/3-os mellúszásban 4., míg 100 m pillangóúszásban 5. lett. Varga Anikó 100 m gyorsúszás­ban 6. helyezést ért el, míg a két váltószámban alig-alig maradtak le a vásárhelyiek a dobogóról, a 4x33 1/3-as gyorsváltóban a lá­nyok 4., míg a fiúk 6. helyezést értek el. Gyermekkönyvhét A gyermekkönyvtár (Ady End­re u. 6.) könyveheti rendezvé­nyeinek következő eseményei: holnap, kedden délelőtt 10 órakor dr. Patariczáné Kelecsényi Mag­dolna tart diavetítéses előadást Észak-Amerika indiánjairól. De­cember 4-én, szerdán ugyancsak 10 órakor kezdődik Gulicska Irén foglalkozása karácsonyi népszoká­sok Hódmezővásárhelyen címmel. ötödikén, csütörtökön délelőtt 10- kor Simai Mihály költővel talál­kozhatnak a gyerekek. Az író-ol­vasó találkozó címe: Az égre pin­­gált kiscsikó. Ugyanezen a napon délután 3 órakor a festészet világa címmel Szente Varga Gergelyné művésztanár tart előadást. A szervezők kérik a pedagógusokat, hogy a látogatások szervezését előzetesen egyeztessék a gyer­mekkönyvtárral. Asszonytorna Mártélyon A Mártélyi Olvasókör rendezé­sében továbbra is mindenkit vár­nak minden kedden este 6 órától a községi Juhász Gyula Művelő­dési Házban tartandó asszonytor­nára. Részvételi díj: 160 forint havonta. Mától Karácsonyi vásár a zeneiskolában Sokféle árut értékesítenek dcember 2-ától 24-éig a János té­ri zeneiskolában. Egyes cikkekből hetente akciókat rendeznek. Na­ponta délelőtt 9 órától este 6 óráig várják az érdeklődőket. Cipőből, csizmából és játékból Kedvezményes vásár Cipő-, csizma- és karácsonyi já­tékvásárt rendeznek december 6- án, délelőtt 9 órától délután 5-ig a Petőfi Művelődési Központ au­lájában. Az értékesítés diszkont árakon történik. Tanfolyam Gépjármű-vezetői tanfolyamot indít december 6-án, minden ka­tegóriában Vásárhelyen a Gépjár­művezető Képző Munkaközösség. HÍREK Holnap itt a Mikulás! Nem, nem tévedés! Az idén Vásárhelyre korábban érkezik a Mikulás, mint ahogyan megszoktuk,. December 3-án, már itt lesz és járja a várost: csokival, curkor­kával kínálgatja majd a gyereke­ket. Két nap múlva pedig a Hód­expo területén — ahol az Arany­kapu vásár nagyobbik része zajlik — találkozhatunk vele. S a vá­ros apraját a vásárban is megajándékozza. Apropó: Aranykapu! A tombolahúzás december 5-én, délután 5 órakor kezdődik. Akkor a zöld színű tombolákat sorsolják, érté­kes ajándékokhoz juttatva a szerencsés nyerteseket. A piros szí­nűek húzása tizenhét nappal később, december 22-én, délelőtt 11 órakor kerül sor. Aznap tehát csak a pirossal rendelkezők juthat­nak ajándékokhoz. Ügyeljenek tehát a színekre és az időpontokra! A gyerekeknek viszont arra szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy a Mikulással harmadikától ötödikéig bárhol találkozhatnak a városban, míg az expón csak ötödikén. Ha Ukrajna lakossága a füg­getlenség mellett voksol, akkor elérkezett „Oroszország vége” — jelentették be egyes hírügynök­ségek híresztelésekre hagyatkoz­va. Ezt támasztja alá Jelcin el­nök kijelentése is, miszerint a 40 milliós lakosú Ukrajna nél­kül Oroszország semmiféle szö­vetséget nem lát elképzelhető­nek. Az ukránok egyébként magával Gorbacsovval is „vé­gezhetnek” a tegnap megkezdett népszavazáson. Egyes jelentések szerint: „Ha Ukrajna kilép, Gorbacsov még az idén lelép”. A választásokon a legesélye­sebb jelölt Leonyid Kravcsuk, az Ukrán Legfelsőbb Tanács jelenlegi, pártonkívüli elnöke, fő ellenfele Jacseszláv Scsorba, volt politikai fogoly, a nemze­ti mozgalom jelöltje. Az első előzetes eredményeket várha­tóan ma reggel hozzák nyilvá­nosságra. A külföldi sajtó mun­katársai — akik a népszavazás idejére Kievbe érkeztek — ter­mészetesen azt várják, hogy Ukrajna a függetlenség mellett teszi le a voksát. A szavazás tisztaságát külföldről érkezett megfigyelők ellenőrzik. Kazahsztánban elnökválasztást tartanak. A posztra egyetlen, je­lölt van, a köztársaság jelenlegi vezetője, Nurszultán Nazarba­jev. Kazahsztán egyébként nem akar kilépni az unióból, hanem laza államszövetséget kíván lét­rehozni. A 16 és fél milliós köz­társaságban a lakosság többsége támogatja Nazarbajevet, aki számos gazdasági reformot sze­retne megvalósítani. □ Szabó Iván, az MDF egyik veze­tő gazdasági szakértője, a Parla­ment gazdasági bizottságának elnöke bizonyos feltételek mel­lett esetleg hajlandó betölteni a megüresedett ipari miniszteri posztot. Hangsúlyozta azonban, hogy a gazdaság strukturális át­alakítása nélkül azonban a fel­adatok ellátása nehézségekbe ütközne. Ehhez arra is szükség lenne — mondotta —, hogy az Ipari és a Külgazdasági Kapcso­latok Minisztériumát is össze­vonják. Úgy vélte a kereskedel­mi részt nem lehet különválasz­tani a külgazdasági kapcsolatok­tól. Pályázat A Tótkomlósi Vegyesipari Szövetkezet munkatársat keres, cipőipari ü­zem vezetésére. Pályázati feltétel szakmai, vezetői gyakorlat, menedzser szemlélet. Bérezés megegyezés szerint. A pályázatot a Tótkomlósi Vegyesipari Szövetkezet titkár­ság: 5940 Tótkomlós, Lenin út 63. címre kérjük. Érdeklődni a (68) 11-638-as telefonszámon lehet. Beküdési határidő: 1991. december 15. VÁSÁRHELY és VIDÉKE 1 , _ , ---------- - -Kiadja a HÓD-HÍR Könyv- és Lapkiadó Kft. Főszerkesztő: Moldvay Győző Helyettesei: Fehér József és Torök Csaba Munkatársak: Beszédes István, Gyulafalvi Csaba, Kémeri Attila, Nagy Attila, Nyáry Olga, Rák Béla, Stein Zoltán, Zmeskoll Tamás Szerkesztőség: Hódmezővásárhely, Andrássy út 32. Tel.: 45-499. Terjeszti a Magyar Posta. Előfizethető a postahivatalokban és a terjesztőknél. Egy lap ára: 5 forint. Előfizetési díj 1 hónapra 120 forint. A lapot nyomja a Hódpress Kft. 6800 Hódmezővásárhely, Kossuth tér 8. Ügyvezető: Főgel László A lap nyilvántartási száma: HU ISSN 0866-6792.