Vas Népe, 1982. július (27. évfolyam, 152-178. szám)

1982-07-06 / 156. szám

MUNDIAL ESPANA ’82 c'a «m­iitccvh 9 tufAii’ ' j­­* I vOvlSfy eSfl­­* ‘I^CH A 0:0-ás eredménnyel vég­ződött és ezzel a lengyelek­nek sikert hozó vasárnap es­ti Lengyelország—Szovjet­unió mérkőzés után a két érdekelt edző a következő­ket mondta: Antoni Piechniczek (Len­gyelország): — Mind a két csapat számára rendkívül fontos és nehéz mérkőzés volt. Döntött a taktika. A szovjet válogatott keveset tett a siker érdekében, nem volt igazi gólhelyzetük. Konsztantyin Beszkov (Szovjetunió): — Azt ját­szottuk, amit ilyen helyzet­ben játszani kell. Hogy még­is gyengébbek voltunk, an­nak oka: a második félidő­ben Besszonov nem bírta erővel. Az egész tornán hi­ányzott egyik kitűnőségünk, Burjak. Csatársorunk kevés támogatást kapott a közép­pályásoktól, ezért nem tud­tunk gólhelyzeteket teremte­ni. Madridban tegnap este együtt nézte végig az Anglia—Spa­nyolország mérkőzést az egykori két kiválóság, Bobby Charl­ton és Franz Beckenbauer. Bobby az angoloknak, Franz a spanyoloknak szurkolt, ez érthető is. Hogy ki örülhetett jobban, az csak késő este dőlt el... Sajtóvélemények a vasárnapi mérkőzésekről Franciaország— Észak-Írország Le Figaro: „A legmaga­sabb minőségű futballművé­­szet bemutatója!” L’Equipe: „Ez a 90 perc egy új korszak előjátéka volt.” France Loir: „Folytatódik a diadalmenet.” Liberation: „Most már ott a helyünk a győzelmi dobo­gón.” El Pais (spanyol): „Fran­ciaország a Mundial máso­dik szakaszának legnagyobb felfedezettje.” Gazetta dello Sport (olasz): „Franciaország! Forgószél vagy!” Politika (jugoszláv): „Ki számított arra, hogy a fran­ciák ilyet is tudnak?” Diario 16 (brazil): „Hi­dalgo csapata játszott, győ­zött, amellett olyan gólokat lőtt, amiről beszélni kell.” AS (spanyol): „Le a ka­lappal Platiniék előtt. Ő és társai végiggyalogoltak Észak-Írországon.” Szovjetunió— Lengyelország A moszkvai rádió kom­mentárja: „Akarás nélkül nem számíthat sikerre egyet­len csapat sem.” Zycie Warszawy (lengyel): „Megnyílt kilátások a világ­­bajnoki címre.” Trybuna Ludu (lengyel): „Amit játékosaink nyújtot­tak, az nem volt szép, de annál hasznosabb.” Svobodne Slovo (csehszlo­vák): „Két védelem tusako­­dott.” Novosti (jugoszláv): „Egy döntetlennél az örüljön, aki hasznot húz belőle. Bonie­­kék joggal örülhetnek.” Marca (spanyol): „A né­zők keveset kaptak, csaló­dást okozó 90 perc volt.” AS (spanyol): „Lengyelor­szág megérdemelte. Látszott, hogy több az energiája ter­vei keresztülviteléhez. Egy jó taktika kiváló kivitelezé­se!” Mi a véleménye? Palicskó Tibor két íz­ben egy év alatt NB I-be vezényelte a Haladás lab­darúgóit, így bemutatása szükségtelen. Az ismert szakember jelenleg Du­naújvárosban tevékeny­kedik, véleményét a va­sárnapi mérkőzésekről kérdeztük. — Szégyenkeznie az észak-íreknek sem kell, hiszen várakozáson felül szerepeltek a világbaj­nokságon — mondotta. — A franciák ellen azon­ban nem termett, nem teremhetett babér szá­mukra, hiszen nagyszerű csapat Hidalgoé. Nekem ez a csapat tetszett a leg­jobban, ők idézik a régi magyar focit, szellemesen játszanak, tudatosak, de mégis sokat improvizál­nak. És még valami. Nemcsak Platini van eb­ben a válogatottban, megtanulhattuk Genghi­­ni, Giresse, Tigana és Rocheteau nevét is. Meg­mondom őszintén én franciapárti lettem, re­mélem lesz még folyta­tás. — Az esti meccs ke­vesebb szépséget hozott, de nagy csatát. A lengye­lek nemcsak elkészítették a mérkőzés forgatóköny­vét, hanem aszerint is játszottak. Az első félidő­ben a még friss szovjet csapat ellen inkább a vé­dekezésre összpontosítot­tak, szünet után viszont ők kényszerítették véde­kezésre ellenfelüket. Két egyforma erősségű csa­pat volt, ebből az érte el célját, amelyik jobban bízott saját erejében, s taktikusabb volt. A szov­jetek a legfontosabb mér­kőzésükön játszottak leg­rosszabbul, ezért búcsúz­niuk kellett. A lengyelek­nek a folytatásban na­gyon hiányozhat majd Boniek, aki meggondolat­lanul cselekedett a sárga lap előtt. Az biztos, a lengyelek a következő mérkőzésen sem adják meg könnyen magukat. Akár a brazil, akár az olasz csapat lesz az el­lenfelük. VASNÉPE 6 Vasárnap két mérkőzést játszottak a világbajnokságon. Fran­ciaország délután Mad­ridban 62 ezer néző előtt tetszetős játékkal 4:1 (1:0) arányban legyőzte Észak-Írországot. A gólo­kat Rocheteau és Gires­­se (2—2) illetve Arm­strong szerezték. Ezzel a D-csoportból a franciák jutottak a négy közé. Este az A-csoportban is eldőlt a továbbjutás. A lengyel—szovjet összecsa­páson a lengyeleknek a döntetlen is elég volt, így egyik titkos esélyes, a Szovjetunió együttese nem lesz ott a folytatás­ban. A mérkőzés ugyan­is 0:0 arányú pontosztoz­kodást hozott. Ez is, az is... Michel Hidalgo, a franciák szövetségi kapitánya szerint az észak-ír válogatott legyő­zése nem okozott nagy gon­dot, tudta ő azt már előre is ... — Ne vegyék ezt nagyké­pűségnek, vagy az ellenfél lebecsülésének. Pusztán lát­tam, hogy néhány játékosom, különösen a középpályásaim milyen jó formának örvend. Kértem őket, ne csak győz­zenek, játsszanak is. Megtet­ték. Rendkívüli módon sze­retném, ha ismét Angliával hozna össze a sors bennün­ket az elődöntőben, mert első spanyolországi 90 per­cünk rengeteg tanulsággal járt. Az 1:3 nem ismétlőd­het meg! ★ A franciák játéka nyerte meg Pelé tetszését is. — Hidalgo csapata az egyetlen a legjobb tizenket­tő között, melynek esélye lesz Brazília ellen. Hogy miért? Mert ők dél-amerikai stílust játszanak Európában. Azzal a fegyverrel rendel­keznek, mely hatékony le­het Santana együttese ellen. Pompás támadósor, jó kö­zéppályások, akik olyan rögtönzésekre képesek, mely­­lyel megközelítik a brazil nívót. ★ Cesar Luis Menotti több­ször kijelentette már, hogy a VB után megválik szak­vezetői tisztétől, s az argen­tin válogatott éléről másho­va távozik. Arról eddig nem volt hír, hogy hol folytatja. Az APA osztrák hírszolgála­ti iroda egy legutóbbi jelen­ tése arról számolt be, hogy Spanyolországban tevékeny­kedik majd az 1978-as világ­bajnok mestere, a Valenciá­val kötött az osztrákok tudo­mása szerint előszerződést. ★ Jól megy a „Mundialet”­­en a magyar fiataloknak. A negyeddöntőben 1:0-ra ver­ték az olasz Internazionale csapatát, s az elődöntőben a paraguayi Olimpia de Asun­­ciónnal mérkőznek. A másik ágon: Sevilla (spanyol)— Tahuichi (bolíviai). ★ Diego Maradona, az ar­gentinok levitézlett „szuper­gyereke” mindenre kiterjedő orvosi vizsgálaton esett át Barcelonában. Az FC Barce­lona orvosa, Gonzales Adria mérte fel fizikai állapotát, mielőtt megkezdi edzéseit új egyesületében. Az olaszok újabb bravúrja Brazília is elbukott Olaszország—Brazília 3:2 (2:1). — Barcelona, 50 ezer néző, vezette: Klein (izraeli). Olaszország: Zott — Gen­tile, Scirea, Collovati, Gab­­rini — Oriali, Antognoni, Tardelli, Graziani — Conti, Rossi. Brazília: Perez — Leand­ro, Oscar, Luisinho, Junior — Falcao, Zico, Cerezo — Socrates, Serginho, Eder. A világbjnokság 19. játék­napján a C-csoport záró mérkőzését játszották. Az előzmények a braziloknak kedveztek, hiszen nekik dön­tetlen is elég lett volna a továbbjutáshoz. Az olaszok­nak viszont csak győzelem és győztek is. Az esélytelenebbnek tűnt olaszok Rossi révén már a 4. percben vezetést szerez­tek, de nem sokáig örülhet­tek, a 12. percben Socrates egyenlített. A 26. percben viszont újra az olaszok ve­zettek, a gólszerző ezúttal is Paulo Rossi volt. Antognoni szabadrúgása után Cerezo elvétette a labdát, így került Rossihoz, onnét pedig a há­lóba. A 33. percben a milá­nói Collovati megsérült, he­lyére Bergomi állt be. 1—­ Szünet után Zott percei kö­vetkeztek, előbb Falcao lö­vését, majd Cerezo sarkalá­­sát védte a veterán kapus. A 60. percben végleg eldől­hetett volna a mérkőzés, de Rossi óriási helyzetben hi­bázott. Aztán kilenc percre rá a Rómában játszó Falcao egyenlített. Az olaszok újra fordítanak, a 75. percben Rossi 3:2-re alakítja az eredményt. Marad még iz­galom bőven, Antognoni szabályos gólját nem adja meg Klein, majd Zoff véd parádésan az utolsó pillana­tokban. És vége... Méghozzá úgy lett vége, hogy a nagy esélyesnek ki­kiáltott brazil csapat is el­bukott, csomagolhat. Enzo Bearzot legénysége erre a kilencven percre is remekül felkészült, s a világbajnok után a mostani nagy váro­mányost is elbúcsúztatta. Franciaország és Lengyel­­ország után tehát Olaszor­szág is a négy közé került, ahol már csak európai csa­patok maradtak. Az csak késő este dőlt el, hogy az NSZK vagy Anglia a negye­dik. Az ausztriai Krombachban a város fennállásának 800. évfordulóján ba­rátságos nemzetközi mérkőzést játszott a Haladás NB I-es labdarúgó-csapata. Haladás—Krombach 4:1 (2:1). — 1000 néző. Haladás: Hegedűs — Horváth, Király, Vörös, Preszeller — Nagy, Fitos, Kulcsár — Garics, Hegyi, Szabó Szünet után az NB 1-es csapat így állt fel: Hegedűs — Tapaszti, Fitos, Papp, Kiss — Szarka, Marton, Tar — Bo­­­gáti, Németh G. Preszeller. — Góllövők: Hegyi, Szabó Ill­ésből­, Fitos, Tar. Török Péter vezető­edző: — Főszereplők voltunk az ottani sportfeszti­válon, a mérkőzés megfelelt a célnak. — A felkészülés elején vagyunk, így a mozgáson volt a hangz­súly, az első félidőben pályán levő csapat játszott jobban. Szerdán délután az ifi, szombatra délelőtt 11 órakor a Sabaria a zöld-fehérek ellenfele a Rohonci úton. Atlétikai hármas viadal Második, harmadik, negyedik hely A franciaországi Arles volt a színhelye a hét végén a finn—magyar—francia hármas atlétikai viadalnak. A versenyen a Haladás at­létái is rajthoz álltak a válo­gatott színeiben. Szombaton a nők versenyében Horváth Viktória 16,46 méteres ered­ményével a finn Kivi (17,18) mögött második lett. A má­sodik versenynapon a dobók versenyében indultak a zöld­fehérek. Kalapácsvetésben a finn Hutala végzett az el­ső helyen 75,20 méterrel, Tánczi 72,52-vel harmadik, Szitás 71,32 méterrel a ne­gyedik helyet szerezte meg. Három ország versenyében a franciák 108,5:101,5 arány­ban győztek a magyarok és 110,5:105,5 arányban a fin­nek ellen. A magyar férfi­csapat a finnek ellen 109,5: 100,5 arányban nyert. Ugyanez a helyzet a nők­ pontversenyében is. A fran­ciák a magyarok ellen 80:77, a finnek ellen 90:71 arány­ban nyertek, a magyar vá­logatott viszont 88:67 arány­ban bizonyult jobbnak a finneknél. Labdarúgó Nyári Totó Kupa LATEX Kőszeg—Répcelak 3:2 (0:2). — Kőszeg, 200 né­ző, vezette: Hamar L. Kőszeg: Dervár — Süme­­ghy, Szalai G. (Földesi), Rá­kos, Hári — Szalai I., Var­ga I. (Pozsonyi), Kozmor — Beke, Devecseri, Varga L. Edző: Varga Levente. Répcelak: Németh N­. — Kocsis, Wittinger — Csorba (Farkas), Tóth — Szalai, Molnár, Mesterházi — Né­meth I., Horváth E., Csor­dás. Edző: Szántai István. Két ellentétes félidő. Az első játékrészben a Répcelak már 2:0-ra vezetett. A má­sodik félidőben mutatott já­ték alapján a LATEX meg­érdemelte a győzelmet. — Góllövők: Varga L., Süme­­ghy, Kozmor, illetve Csor­dás (2). — Jók: Varga L., Sümeghy, Kozmor, illetve Csordás, Horváth E. — Szilas Spartacus-Styl—Csorna 6:1 ( 3:0). — Szombathely, 300 néző, vezette: Gergácz. „ Spartacus-Styl: Szendi (Hegedűs) — Kovács L., Molnár, Mészáros, Vörös I. — Pulai, Viszked, Németh Á. — Csutak, Vörös A., Ko­vács T. Edző: Lengyel An­tal. Jó játékvezetés mellett a jól játszó hazai csapat ilyen arányban is megérdemelten nyert. — Góllövő: Vörös A. (3), Viszked (2), Csutak, il­letve Szabó T. — Jók: Vö­rös I., Mészáros, Pulai, Vö­rös A., illetve Fehér, Túri, Szabó T. — devecseri 27. HETI ERED­MÉNYE: 14. Latinca SE—Kiss J. SE 1:1 x 15. Gyöngyös—Recsk. TE 2:0 1 1. Dombóvár—Baja IM 1 2. Nagybátony—Bem SE 0:2 Z 3. Medicor—Recsk 2:1 1 4. Péti MTE—Várpalota 1:2 Z 5. Pénzügyőr—MOTIM TE 0:2 2 7. Botty. SE—Katona J. SE 1:1 x 7. Kőszeg—Répcelak 3:2 1 8. Balmazújv.—Hajdúbősz. 2:3 7 8. Csenger—Kisvárda 5:1 1 10. Borsodi B.—Borsodi V. 1:0 1 11. Misk. VSC—Tiszavasvári 3:2 1 12. Kun B. SE—Szabó L. SE 2:2 x 13. Szeg. KSZV—Gyulai SE 2:4 2 Pótmérkőzések A SZÜV SZOMBATHELYI SZÁMÍTÓKÖZPONTJA azonnali belépéssel, két műszakos munkakörbe érettségizett adatrögzítőnek, adattárosnak vesz fel. Jelentkezés: 9700 SZOMBATHELY, Hunyadi u. 64. (11 052) 1982. július 6. Kedd