Vas Népe, 1984. október (29. évfolyam, 231-256. szám)

1984-10-02 / 231. szám

A pécsi 3:2 után listák és vélemények Komoly meccsen ritkán látni ilyent! Mindkét csa­pat vitatta a 11-est és a ma£a módján mindkettő­nek jó oka volt rá. A pé­csiek azt szerették volna, ha egy helyett kettőt füttyent a sípmester, merthogy a lab­da a nagy birkózás közepet­te átvámszorgott a gólvona­lon. A szombathelyiek vitá­ja megszokottabb volt, hi­szen ellenük ítélt büntetőt Köböl. ■ — De még hozzá milyen büntetőt — dohogott szelí­den, de elszántan a hajdan játékosként és most edző­ként is rokonszenves edző, Ratkai László. — Ellökik a kapusunkat és még mi bűn­hődünk érte. A szomszéd öltözőben vi­szont Réfi rázta úgy a fe­jét, hogy szanaszét repkedett a zuhany­permet: — Még csak az kellett volna. Hiszen nálam volt a labda, amikor rám zuhant Hegedűs. Inkább azt ma­gyarázza meg valaki, miért nem gólt ítélt a bíró?! Há, igen ... Talán ha nem első NB I-es mérkőzé­sét vezeti a játékvezető, ak­kor­­ tapasztaltabban dönt, de így sem hibázott, ezt el­fogultság nélkül állíthatjuk. Hiszen csak a kapus táma­dásáért ítélhetett volna ki­felé szabadrúgást Köböl, de erről szó sem lehetett, mert Réfi a kapunak háttal biz­tosan birtokolta a labdát, amikor fellökte a kimozdu­ló kapus. Rónai István persze egé­szen más miatt vibrált, még negyedórával a találkozó után is. — Érthetetlen számomra az a két percnyi csőd, mely majdnem elvitte a meccset is. Bevallom: 2—2-nél nem bíztam a győzelemben, ki­egyeztem volna a döntetlen­ben is — mondta szokott őszinteségével, a PMSC ed­zője majd így folytatta. — Az viszont nagyon örömteli, ahogy talpraálltak a srácok és kihajtották a sikert. Ekkor már Rátkai Lász­ló, a vasiak edzője is hig­gadtabb volt. — Nagy hibát követnénk el, ha csak erre a büntetőre vezetnénk vissza a veresé­get. Mert azt a vitatott ese­tet is védelmi bizonytalan­kodás előzte meg, az első gólt meg Pásztor óriási egyéni hibája. Na, és a sza­badrúgás! Egy ilyen lövést szerintem egy NB I-es ka­pusnak ki kell kapnia. Potyagól lett volna? Lát­tunk már ilyent kivédeni az bizonyos, de évente egyszer, akkor is rongyosra koptatja a visszajátszásnál a filmet a tévé. De az ilyen lövés képét is! Miután Lőrincz meglóbálta félelmetes bal lábát, Hegedűs elindult, mint aki a légi akrobatikát ke­veri az újmódi nyújtó­tor­nával, de így is csak annyit ért el, hogy közelről láthat­ta — ha volt kedve hozzá — miként púposítja ki a labda a felső sarkot. Bő­­dületes erejű lövés volt, oly­annyira, mint amennyire­ szelíd Mészárosé, csakhogy ez is éppen annyit: egy gólt ért. — Kimaradtam a beteg­ség miatt a válogatott mér­kőzésről, de a hollandok el­len játszani szeretnék. Tu­dom, a csapatomban kell bi­zonyítanom. Boldog vagyok, hogy hozzájárultam gólom­mal ahhoz, hogy ottmarad­junk az élcsoportban — mondta a villámcsatár. A PMSC tényleg az élvo­nalban maradt és valljuk be, kellemes ránézni szur­kolóinak a tabellára. Ilyen­kor még azt is készséggel elhiszik, hogy a hátvédek bizonytalankodását a táma­dásokat segítő egészséges kockázat szülte. Ami pedig a Haladást illeti: Védel­mük bizonyára Horváth hiá­nyát érezhette meg, közép­pályásaikkal aligha van gond, muzsikálnak, akár a harmonika, csak hát a csatá­rok! Persze, ha Pados és Schröter azt nyújtja, amit szombaton, akkor ezzel sem lesz baj. De, ha nem . .! Belénessy Csaba Réfi (jobbról) végig jól játszott a szombati mérkőzésen. Ezúttal éppen Vörös Csaba mellett húz el, középen Pásztor. (Maletics László felvétele) Sabaria SE—Zirc-Dudar 3:0 (1:0). — Safranka úti pálya, 800 néző, vezette: dr. Angyalics. — Sabaria: Cze­czeli — Mészáros, Molnár, Bán, Kiss — Borsi (Mará­­czi), Jáger, Vidos — Holdo­­si, Szabó, Vörös (Varga). Edző: Virágh Géza. Zirc: Csiszár — Nikóczi, Nikovics, Baumann, Rum­mel — Germányi (Tóth), Gáspár, Pekárdi, Molnár (Matek) — Bánhegyi, Ko­vács. Edző: Szántai István. Változatos, jó iramban kezdődött a mérkőzés. A Sa­baria ötletesen szőtte tá­madásait, de a befejezés nem sikerült ebben az idő­szakban. Félóra elteltével egy gols formás támadás végén aztán vezetésre tettek szert. Szünet után közvetle­nül növelhették volna elő­nyüket, de Vörös két eset­ben is nagy helyzetben hi­bázott. Úgy látszott, hogy a nagyon lelkesen és fegyel­mezetten játszó vendégek­nek sikerül elkerülni a sú­lyos vereséget. Az utolsó negyedórában újítani tudott a Sabaria és biztosan nyerte a találkozót. Erélytelen já­tékvezetés. — Góllövők: Szabó (2, egyet 11-esből), Jáger. — Jók: Mészáros, Já­ger, Szabó, illetve Csiszár, Gáspár. — Kiss Sárvári Kinizsi—Bábolna 1:0 (0:0). — Sárvár, 1100 néző, vezette: Kéri. Kinizsi: Németh — Major, Brecska, Horváth II., Do­hány — Illés (Gál), Tar­, Tendli (Gombás), Máté — Nagy, Horváth II. Edző: Bí­ró László. Bábolna: Balogh — Heill­­mann (Vass), Francia, Tóth, Szalontai — Ollé (Búza), Csete, Mesterházi, Benkó — Péntek, Rosta. Edző: Révai János. A hazai együttes sok helyzetet dolgozott ki, de gólt nem sikerült elérnie. A sok időhúzás miatt Kéri hosszabbított, s a 93. perc­ben a kitörő Tar buktatá­sáért büntetőt ítélt. — Gól­lövő: Nagy (11-esből). — Jók, Németh, Horváth N­., Tar, illetve Csete, Mester­házi. — Galavics Szentgotthárd—Fűzfő 0:0. — Szentgotthárd, 1200 néző, vezette: Kovács G. Szentgotthárd: Szalóki — Szalai Zs., László, Csicsai, Szalai R. — Neválovits, Viszked (Oreovetz), Antal — Kovács, Meskó, Császár. Edző: Varga Levente. Fűzfő: Knotz — Szőczi, Kersák, Horváth, Répási — Baranyai, Glöckl, Bartalos (Rózsa) — Rein (Pécs), Si­mon, Kocsis. Edző: Dálnoki László. Nagy érdeklődés előzte meg a mérkőzést, mert a szurkolók három hazai dön­tetlen után győzelmet re­méltek. A gyenge első fél­idő után a hazai csapat a második félidőben nagy fö­lényben végig támadott. Sajnos a helyzetek kihasz­nálása ismét nem, sikerült. Ez volt a negyedik hazai, és egyben a második gól­nélküli döntetlen. — Sárga lap: Szőczi és Bartalos után­­rúgásért. — Jók: Szalóki, László, Oreovetz, illetve Knotz, Szőczi. — Ágoston­­— További eredmények: Győri Elektromos—MÁV DAC 1:1, Ka­puvár—Pét 0:1, Győri Dózsa— Ajkai Bányász 0:2, Pápa—Nk. Volán-Dózsa 1:2, Soproni Pos­tás—MOTIM TE 0:0, Ajkai Atu. —Katona SE 2:1. A bajnokság állása: A megyei bajnokság eredmé­nyei: Sz. Építők—Vassurány 0:2, Spartacus-Styl—Egyházasrádóc 2:0, Uraiújfalu—Pécöl 2:1, Cell­­dömölk—Rábatótfalu 2:0, Vasal­ja—Sárvári Vasas 3:4, Simaság —Kőszeg 1:1, Vasvár—Keme­nesalja 3:0, Körmend—Répce­lak 2:2. A területi labdarúgó-bajnokságban történt Második helyen a Sabaria Jáger László (sötét mezben) az eddigi mérkőzéseken a Sabaria egyik legjobb embere volt. Ezúttal a második félidő vége felé nagy helyzetben hibázott, a Csiszárról kipat­tanó labdát azonban Szabó a hálóba gurította. (Sabaria—Zirc-Dudar 3:0). (Kaczznarski Zoltán felvétele) 1. MOTIM 8 6 2 -*■ 22- 2 14 2. Sabaria 8 6 1 1 17- 4 13 3. Ajkai B. 8 5 2 1 11- 5 12 4. Pét 8 5 2 1 20-15 12 5. MÁV DAC 8 4 3 1 19- 7 11 6. Ajkai Alu. 8 3 4 1 7- 8 10 7. Sopron 8 2 5 1 8- 5 9 8. Katona 8 3 2 3 14-14 8 9. S. Kinizsi 8 4—4 13-14 8 10. Fűzfő 8 1 5 2 9-11 7 11. Bábolna 8 2 2 4 10-13 6 12. Sztgotth. 8 - 6 2 3- 6 6 13. Gy. Elektr. 8 1 3 4 8- 6 5 14. Nk. V-D. 8 2 1 5 6-13 5 15. Zirc-D. 8 1 3 4 3-10 5 16. Kapuvár 8 2 1 5 5-13 5 17. Gy. Dózsa 8 2 1 5 5-14 5 18. Pápai V. 8 1 1 6 6-20 3 Kaszparov megrendült A világbajnoki párosmérkőzés eddigi szakaszában egy­értelműen Karpov akarata érvényesült. Egyes szakavatott vélemények már a negyedik játszma után tudni vélték, hogy Karpov jól készült Kaszparovból. Ám a hatodik játszma volt, ami igazán megrendíthette a fiatal trónkövetelőt! Itt megcsillogtatta páratlan tehetségét, ragyogó játszmaveze­téssel előnyös állásra tett szert. Miután azonban nyerési kí­sérletei a sziklaszilárd világbajnok vértjén elhaltak, elúszott a döntetlen is. Karpov a bástya­ gyalog végjátéka függőben briliáns technikával érvényesítette minimális pozícióelőnyét. Győzelme értékét nem csökkentheti, hogy a drámát átélt Kaszparov nem a legesélyesebb folytatást választotta. A pénteki folytatás számomra két meglepetést jelen­tett. Mindenekelőtt, hogy Kaszparov nem kért halasztást. Eddig még soha nem győzött a leningrádi világbajnok el­len, és most is kicsúszott kezéből a lehetőség. A zsenik győ­zelmi vágyát megsokszorozza a siker utáni olthatatlan szom­júság. A győzni akarás azonban olyan, mint a gyógyszer. A szükségesnél nagyobb adag már méregként hat. Higgadt segítőtársak, megfontolt szekundánsok nem engedhették volna ilyen állapotban asztalhoz ülni. A másik meglepetést — nemcsak számomra — Karpov szolgáltatta. A párosmérkőzés folyamán először vezér gya­loggal nyitott. Kitűnő lélektani hadviselés! Kaszparov a vezércsel Tarrasch változatát választja, izolált gyalogot vál­lal ,a centrumban aktív könnyű tisztjáték ellenében. Fut az ábrándok, a győzelem délibábja után. Szomorú vereség lett a vége... A világbajnok a 18. lépésben a meggyengült „d” gyalogot lenyeri, majd a 26. lépésben úgy adja vissza, hogy pozíciója fölényes marad. Sötét vezérét kikapcsolja a já­tékból, saját aktív vezér és futójával óriási térelőnyhöz jut. A függőállás már reménytelen volt Kaszparov számára, nem is került sor folytatásra. Most már nagyon indokolt volt a tegnapi időkérés... Négy döntetlen mellett Karpov 3:0 arányban vezet. Ez persze korántsem jelenti azt, hogy a világbajnok már nem veszthet. A sakkvilág éppen ezért még mindig érdeklődéssel várja a folytatást. Dr. Prugberger Emil A TOTÓ 39. heti telitalálata 1. Hamburg—Kaiserslautern 3-2 1 2. Düsseldorf—Bremen 3-2 1 3. Mannheim—Uerdingen 2-1 1 4. Darmstadt—Oberhausen 2-1 1 5. Homburg—Aachen 3-4 2 6. Solingen—Wattenscheid 1-0 1 7. Ulm—Bürstadt 4-1 1 8. Hertha BSC—Blau-Weiss 2-0 1 9. Atalanta—Roma 0-0 x 10. Avellino—Juventus 0-0 x 11. Como—Fiorentlna 0-0 x 12. Lazio—Internazionale 1-1 x 13. Torino—Napoli 3-0 1 14. Padovar-Genoa 1-1 x Magyar sportvezetőők Afganisztánban Magyar sporvezető-kül­döttség utazott hivatalos tárgyalásokra Afganisztánba Páder Jánosnak, az OTSH elnökhelyettesének vezeté­sével.­ (MTI) Ueberroth új munkakörben­ Október 1-ével elfoglalja új munkakörét Peter Ueberroth, akinek a nevét a világ a Los Angeles-i nyári olimpiai játékok szervező­­bizottságainak elnökeként is­merte meg. A jól vizsgázott testület (amely 150 millió dolláros profitot mutatott ki) volt vezetője a napsü­tötte Kaliforniából az esős keleti partra költözött, mos­tantól az Észak-Amerikai Baseball -Liga végrehajtó igazgatója. Ezt a tisztséget az elmúlt másfél évtized­ben Bowie Ruhm töltötte­­de, akit sokan tesznek fele­lőssé azért, hogy az ameri­kai földön oly népszerű sportág az elmúlt években körülbelül egymillió szurko­lót veszített el. Ueberroth ötéves szerződést kötött, évi jövedelme várhatóan 450 ezer dollár lesz. A­­baseball sportág vezetésével­­közelál­lóik úgy vélik, hogy a 47 esztendős üzletembernek most aztán iparkodnia kell merit a lehető legkedvezőt­lenebb pillanatban vette át az igazgatói posztot. A leg­nagyobb problémát nem is a nézőszám folyamatos csökkenése, hanem, a dop­­pingesetek jelentik, ame­lyek miatt már számos csa­pat és játékos került pácba. Kupa­visszavágók előtt Ezen a héten ismét a nemzetközi kupamérkőzések kerülnek előtérbe, keddtől csütörtökig bonyolítják le a BEK, a KEK és az UEFA Kupa 1. fordulóinak vissza­vágóit. A négy magyar együttes közül a­­Videoton kedden Prágában 17 órakor a Dukla ellen játszik, s 1:0-ás előnnyel startol a csehszlo­vák fővárosban. Szerdán a Bp. Honvéd (BEK) 14 óra­kor fogadja a Grasshopperst, a svájciak 3:1-es előnyt sze­reztek a hazai találkozón: ugyanezen a napon a győri Rába ETO az UEFA Kupá­ban a Manchester United ellen 0:3-as hátrányról in­dul a 19 órás összecsapáson, míg a KEK-ben a Siófok görög földön a Larissza el­len 14.30 órakor játszik, az első mérkőzés 1:1 volt. • Sport a képernyőn Kedd, 16.35: 1. program: Sakk-matt. Beszámoló a Karpov—Kaszparov sakk­­világbajnoki párosmérkő­­■ résről. — 11. program. 16.55: Dukla Praha—Videoton. UEFA Kupa labdarúgó­mérkőzés közvetítése Prágá­ból. Szerda, 1. 16.00: Bp. Hon­véd—Grasshoppers Zürich BEK labdarúgó-mérkőzés közvetítése Kispestről. — 11. 18.55: Rába ETO—Man­chester United UEFA Kupa labdarúgó-mérkőzés közve­títése Győrből. Csütörtök, I. 21.55: Lab­darúgó Kupanap. Vasárnap, I. 21.45: Sport­hírek. — II. 17.45: Nemzet­közi kerékpárverseny. 1984. október 2. Kedd