Vas Népe, 1987. március (32. évfolyam, 51-76. szám)

1987-03-02 / 51. szám

.­§*per§a* Mfmt MM, a szomb­athelyi csapat későn ébre# ^ Bp. Honvéd-Haladás IIO (CiO) előzmény. (Batton László már az elutazás előtt gondo­lkodott azon, hogy vál­toztatást eszközöl az előre jelzett összeállításon. Ennek eredményeiként kimaradt Schäffe­r, s jo­bb oldal elő­retolt élket játszott Nagy Jó­zsef. A szombathelyi szak­vezető jó helytállást, Komo­­na Imre győzelmet várt. (A Haladás először játszott rek­lámmal a mezén, a büki ás­ványvizet propagálta...) JÁTÉK. Az első említésre mél­­tó esemény a 3. percben tör­tént, amikor két kemény legény Bognár és Fitos „találkozott”. A Haladás a 9. percben jutott el először a vendégek kapujáig, de Elekes táv­oli lövése nem je­lentett veszélyt. A következő percben Sass lövése után Hege­dűs már verve volt, de a ki­pattanó labda után Fodor lát­ványos bal felső sarokba tartó fejesét szögletre tenyerelte. Fo­lyamatosan játékba lendül­tek a kispestiek. A 18. percben Ko­vács K. lerázta őrzőjét, beadása után Dajka pendített kapura, de Hegedűs a helyén volt. Három percre rá ismét Hegedűs volt a főszereplő, a kiugró Kovácsot a 16-oson belül Vörös I. csak sza­bálytalanul tudta szerelni, K­­es. Fitos jobb sarokra tartó lö­vését azonban Hegedűs kiütötte. Eseményt a következő percek­ben Cseh sárga lapja jelentett, de kaphatott volna figyelmezte­tést egy szabálytalan szerelés után Papp is. A 32. percben Sass fejese alig ment mellé.­­ Szünet után Elekes-fejes jelen­tette az első eseményt, de a la­bda mellé szállt. A másik ka­punál Fodor beadását követően Kovács K. fordulásból lőtt, de Hegedűs megfogta a labdát. Nem sokkal ezután Fodor a védőik mögül adott be, Hegedűsről ki­pattant a labda, aztán felszaba­dítottak a védők. Eléggé beszo­rult a Haladás, a játék jobbára a szombathelyi térfélen volt. A 76. percben Schiröter beadása után Marton bal alsó sarokra tartó lövését Andrusch hárította. A másik oldalon Nagy lőtt vá­ratlanul, de rosszul. A 83. perc­ben eldőlt a két pont sorsa. Bal oldali szöglet után Fitos a rövid sarok előtt ugrott fel és fejéről a labda a hosszú sarok­ba jutott. (1:0). A Haladás rá­kapcsolt, de egyenlíteni mégsem tudott. ÖSSZEGZÉS. A nyitányon az egész ország szemelettára pályára lépni nem egyszerű dolog. Ennek megfelelően készült mindkét csapat a ta­vaszi idény első fellépésére. A kispesti gárda egyedül csak a győzelmet tartotta el­fogadhatónak, a szombathe­lyiek viszont nem is annyi­ra az eredményt, mint in­kább a mutatott teljesít­ményt tartották fontosnak. Az hamar kiderült, hogy a mostani Honvéd messze van a bajnokságot nyert együt­testől, de akarása minden­képpen szembetűnő volt. A kihagyott 11-es némileg sok­kolta a fővárosiakat, a vasi együttest viszont megnyug­tatta. A Haladás minden tö­rekvése arra irányult, hogy a gólt elkerülje, s ha lehet rövid adogatásokkal, majd gyors ritmusváltásokkal jus­son el a bajnokcsapat kaca­jáig. Terve a védekezést il­letően úgy tűnt meghozzá a remélt pontszerzést, ám most is beigazolódott, hogy nem lehet — vagy csak nagyon ritkán — „kibekkelni” ki­lencven percet. A találkozó érdekessége, hogy a győztes gólt végül az a Fitos rúgta, aki a Haladás játékosa volt, s aki az első félidőben szá­mukra nagyon fontos idő­szakban kihagyta a 11-est. A találkozó összképe alapján a Haladás nem keltett csaló­dást, de támadó játékán mindenképpen javítani kell... NYILATKOZATOK. Ko­­mora Imre: A nagyon jó Haladás ellen ha minimális különbséggel is, d­e sikerült, győznünk. Ezt ezen az estén egyed­ül a „Honvéd-szívnek” köszönhetjük. — Rátkai László: Végtelenül bosszant a vereség, hiszen a befejezés előtt néhány perccel egy ki­fejezetten elkerülhető góllal veszíteni mindig megrázó. Ugyanakkor be kell látnunk, hogy támadásban semmit sem valósítottunk meg elkép­­zelése­mkiből. BIZONYÍTVÁNY. A Hala­dás kapujában Hegedűs k­­ést hárított, s ezen kívül is akadt néhány jó védése. A védelemre nem tehet külö­­nö­sebb panasz, Görög, Vö­rös Cs., Vörös I., Papp a sorrend közöttük. A közép­pályán Topor és Szalay volt legtöbbet játékban, Nagy nem találta helyét. Elekes magárahagyottan futballo­zott. JEGYZŐKÖNYV: Bp. Honvéd —Haladás 1:0 (0:0). — Kispest, 2000 néző. — NB I-es bajnoki labdarúgó-mérkőzés, vezette: Plasek (Németh L­, Győri). Bp. Honvéd: Amdrrusch — Ga­ratja, Csuhay, Cseh — Sallai, Sikiesdd, Fitos, Sass — Fodor, Dajka, Kovács.. Edző: Komora Imre. Haladás: Hegedűs -­ Vörös I., Vörös Cs., Papp, Görög — Bog­nár, Szalay, Topor, Marton — Nagy, Elekes. Edző: Rátkai László. Csere: Dajka helyett Lippai az 58., Sass helyett Bodonyi, Elekes helyett Schröter, mind­ketten a 70., Szalay helyett Schaffer a 87. percben. Szögletarány: 7:3 (4:1) a Bp. Honvéd javára. P. L. L. Az NB I. további eredményei: ZTE—Ferencváros 0:0, Rába ETO —Vasas 2:2, Siófok—Tatabánya 2:2, Videotont—Dunaújváros 1:1, Újpest—Eger 5:0, MTK VM— Békéscsaba 3:0, De­brecen—Pécs 2:1. 1. MTK VM 16 11 2 3 31-12 24 1.­XI. Dózsa 16 9 4 3 28- 9 22 3. Pécs 16 8 4 4 15- 7 20 14. Taitaib. 16 8 3 5 26-14 19 5. Haladás 16 8 3 5 19-14 19 6. FTC 16 6 7 3 14- 9 19 7. Honvéd 16 7 4 5 23-23 18 8. Debrecen 16 6 4 6 22-24 16 9. Videoton 16 6 3 7 17-15 15 10. Vasas 16 6 3 7 22-23 15 11. B.-osaba 16 4 6 6 16-22 14 12. Rába ETO 16 3 6 7 22-26 12 13. ZTE 16 3 6 7 14-20 12 .14. Siótok 16 3 6 7 15-23 12 15. Eger 16 4 4 8 13-34 12 16. Dunaújv. 16 1 5 10 11-32 7 A bajnokság állása: A területi labdarúgó-bajnokságban türtén! Két vereség hazai pályáé a nyitányon Sabaria—Kapuvár 3:2 (1:1). — Safranka út, 300 néző, vezette: Kért A. Sabaria: Venczel — Neudl, Kovács K., Jáger, Ganyu — Borsi, Horváth, Baranyai — Ko­vács Si­hály (S­tiffer), Bezdi (Tóth). Edző: Molnár Károly. Kapuvár: Licekai K. — Szabó, Horváth P, Kocsis I., Győrvári — Kocsis N­. (Vargyas), Len­gyel, Molnár — Kolompár, Tatai, Licakai T. Edző: Pozsgai Lajos. Az első félidőben a vendég­csapat bátrabban támadott, bár csak öngólból tudott vezetést szerezni. Szünet után feljavult a Sabaria, többet kezdeménye­zett és helyzeteit is ki tudta használni. — Góllövő: Borsi (2), Sály, illetve Kovács K. (öngól), Tatai. — Jók: Jáger, Borsi, Hor­váth, illetve Horváth P„ Tatai. — Kiss Répcelak—Pápai SE 2:2 (140) Répcelak, 300 néző, vezette: Szántó P. Répcelak: Tóth — Németh T„ Németh L„ Kiss T„ Karcsics — Fehér, Molnár, Csorba — Bokor (Biczó), Horváth E„ Holdosi (Csordás). Edző: Szántai István. Pápa: Novak — Rein (Fors­­toffer), Farkas, Bodai, Marton — Móri (Kató), Domonkos, Pol­gár, Tihanyi — Györkös, Ta­kács. Edző: Dalnoki László. Végig szakadó hóesésben idényeleji játék folyt. A Pápa nagy akarással játszott és meg­érdemelten vitt el egy pontot. — Góllövő: Molnár, Holdosi, il­letve Domonkos, Kató. — Jók: Németh T„ Horváth E„ illet­ve Farkas, Marton. Soproni SE—Celldömölk 5:1 (2:1). — Celldömölk, 900 néző, vezette: Fazekas L. Sopron: Horváth Gy. — Gosz­­tola (Horváth G. I.), Benikő, Czs­­ibula, Németh G. — Tamás, Menyhárt, Fehér, Halász — Wil­­csek, Horváth G. I­. (Szalbó). Edző: Madár Gábor. Celldömölk: Németh — Mészá­ros, Varga, Dohány, Sebestyén — Tariczi (Szomorkovics), Ba­logh, Balhási — Furkó, Kovács T., Molnár (Horváth). Edző: Ha­raszti István. A vendégek támadólag léptek fel, a hazaiak csak védekeztek. Mégis egy ellentámadás során a celliek szereztek vezetést. A fél­idő befejezése előtt fordítani tu­dott a Sopron, és vezetést szer­zett. Szünet után a Sopron kor­szerű játékkal biztos győzelmet aratott. — Góllövő: Menyhárt, Halász, Wilcseik, Tamás, Fehér, illetve Furkó. — Jók: Czibula, Menyhárt, Fehér, illetve Furkó. — Kiállítva: Dohány utánrúgá­sért. — vadócz Ajkai Hungary—Sárvár 3:0 (1:0). — Sárvár, 800 néző, vezet­te: Józsa. Ajka: Buj­tor — Hollenczer, Puskás, Horváth, Bértes — Ko­vács, Belényesi, Reiner — Cser­­ita (Gáspár), Demján, Kaphe­­gyi Edző: Szőke Miklós. Sárvár: Németh (Simon) — Csejtei, Ódor, Máté, Takács — Pár­dly, Sárkovits, Horváth II., Hajba — Polgár, Teruu­d (Var­ga). Edző: Biró László. Jól előkészített pályán, de rossz időjárási viszonyok mel­lett játszották a mérkőzést. Az Ajka az első félidőben fölény­ben játszott, de a Kinizsinek is voltak helyzetei. A szabad­rúgásból esett első két ajkai gól döntötte el a mérkőzés sor­sát. — Góllövő: Horváth (2), Kovács. — Jók, Horváth, Ko­vács, Belényesi, Demján, illet­ve Csejtei, Máté, Horváth II. — Galavics Győri Dózsa—Szentgotthárd 0:0. — Győr, 200 néző, vezette: László. Győr: Kiss — Gorbács, Hor­váth Z. Rába, Belső III., Te­­veli, Tóth Cs., Simacsek — Cser­tői, Dömötör, Görbicz (Heiser). Edző: Havasi István. Szentgotthárd: Korpics — Visz­ket, Csicsal, Hádár Császár — Fülöp (Kovács L.), Lechner, De­­vecseri, Kovács J. — Meskó, Házi. Edző: Varga Levente, s — kieli További eredmények: Lenti- Katona 1:2, Ajkai Bányász—Pét 2:1, Bauxitbányász—MÁV DAC 2:0, S. Postás—MOTIM a pálya használhatatlansága miatt elma­radt. A bajnokság állása: 1. A. Hungalu 15 13 3 2 36- 9 29 2. Soproni SE 15 12 3 3 48-15 27 3. A. Bányász 18 10 3 5 30-23 23 4. Sabaria 18 8 7 3 21-15 23 5. Tapolca 18 8 5 5 32-25 21 6. MOTIM 17 8 4 5 22-17 20 7. Katona 18 10 — 8 28-29 20 8. MÁV DAC 18 6 7 4 27-20 19 9. Pét 18 7 5 6 22-17 19 10. Sárvár 18 8 3 7 32-30 19 11. Győri D. 18 7 5 10 18-21 19 12. Répcelak 18 5 7 6 19-22 17 13. Pápa 18 4 7 7 16-24 15 14. sztgotth. 18 4 6 8 21-30 14 15. S. Postás 17 4 5 8 23-28 13 16. Celldöm. 18 2 6 10 16-35 10 17. Kapuvár 18 1 5 12 1.7-36 7 18. Lenti 18 1 5 12 15-47 7 Pannónia Kupa: 1. Vas megye Tizenötödször rendezték meg a határmenti ifjúsági Pan­nónia Kupát. Ezúttal Szombathely, Körmend és Vép volt a házigazda. A vasiak először nyertek ilyen nagy fölénnyel a négy sportágban kiírt vetélkedőn. Eredmények: Kézilabda leány: Vas megye—Stájerország 20:15, Vas megye—Szlovénia 20:17, Stájerország—Szlovénia 16:14. Röplabda leány: Vas megye—Stájerország 3:0, Vas megye—Szlovénia 0:3, Szlovénia—Stájerország 3:1. Kosár­labda fiú: Vas megye—Stájerország 97:38, Vas megye—Szlo­vénia 81:70, Szlovénia—Stájerország 103:58. — Sportlövé­szet, csapatverseny (3 fiú — 3 lány): Stájerország 2131 kör­egység, Vas megye 2074, Szlovénia 1989. A lányoknál Haller Rita első 379 köregységgel légpuska (40 lövés). A fiúknál Filip Kaizer Stájerország 382, két szombathelyi a második Pálmai János 373, Szabó Tivadar 361. is. A 15. Pannónia Kupa összesített pontversenye: 1. Vas megye 12 pont, 2. Stájerország 8, 3. Szlovénia 8. Ki korán kel, aranyat lel... Doleschall Európa-bajnok Szombaton a felnőtt futóvadlövők már 9 órakor megkezdték küzdelmüket. A magyar csapatból az első nap után élen álló Do­leschall lépett először lőállásba. A gyors sorozatban elért 186 körrel végül 379-cel fejezte be a versenyt. Ahogy mind többen végeztek újabb 20 lövésükkel, egyre in­kább bizonyossá vált, hogy nem tudja már senki sem befogni, így vele kapcsolatban valósággá lett a mondás: „Ki korán kel, aranyat lel”. Európa-bajnok lett. A csapatok versengése nem mindennapi izgalmak közepette dőlt el. Hegedűs Attila nagyon gyengén szerepelt (összetettben csak 360-ig jutott), így Solti Attilára ma­radt a döntés, hogy a magyar együttes mi­lyen érmet szerez. Amikor megkezdte so­rozatát, a vetélytárs szovjet és csehszlovák sportolók már befejezték szereplésüket, így egyértelmű volt: ha Solti 189-et, vagy töb­bet lő, aranyérmes a magyar válogatott, ha 186—188 kör között teljesít, második helyezettek, s ha ennél is kevesebbet, ak­kor viszont csak bronzérmesek. A 21 esztendős versenyző négy tízessel kezdett, utána azonban becsúszott egy ha­tos. Mire a súlyos hiba után kicsit magá­ra talált, már elúszott az első két hely le­hetősége. Solti természetesen csalódott volt, Doleschall viszont inkább boldog, hiszen világversenyen pályafutása negyedik arany­érmét — egy egyéni és két csapat után — nyerte. Zárás az asztalitenisz világbajnokságon Ázsiai fölény Új-Delhiben Európa miként állja a ver­senyt a hajrában Ázsiával? — ez volt az egyik legtöb­bet emlegetett kérdés az öreg kontinensről érkezett szakemberek körében. Ismeretes, a magyarok kö­zül már csak a két Európa­­i bajnoknő, Bátorfi Csilla és Urbán Edit bírta az ázsiaiak, elsősorban kínaiak által dik­tált tempót. Bátorfi Csilla nem tudta kiütni kínai ellenfelét, aki a világ egyik legjobb védőjá­tékosa. A női egyes nyolcad­­döntőjében a magyar Euró­­­pa-bajnoknő hiába próbálko­zott meg mindennel, mint­ha egy gumifalról jött vol­na vissza a labda, Kuan­­Csien-hua­­mindig pontosan védekezett. A harmadik játszma volt a legszorosabb, de az utolsó pontok meg­szerzése mindig az ázsiai játékosnak sikerült. Kuan Csien-­hua másként védekezett, mint az európai­ak, sokkal biztosabb volt, nyesései nehéz helyzet elé állították a magyar verseny­zőt. " Nem sokkal a mérkőzés befejezése után ért véget Urban Edit és dél-koreai el­lenfelének találkozója. Yang Young Ja már a csapatver­senyben is győzött a BSE válogatottja ellen, ez most is sikerült neki három játsz­mában. Vaskos meglepetéseket tar­togatott a 39. asztalitenisz világbajnokság zárónapja. Délelőtt négy számban ren­deztek negyeddöntőket, illet­ve elődöntőket. A nagy szen­zációt európaiak szolgáltat­ták, de feltűnően jól szere­peltek a dél-koreai női ver­senyzőik is. Jan Ove Waldner, aki öt évvel ezelőtt a budapesti Európa-bajnokságon tűnt fel a felnőttek mezőnyében, szenzációs játékkal bekerült a férfi egyes döntőjébe. A férfi párosban ifjúsági Euró­­pa-bajnokságot is nyert ju­goszláv Lupulescu, Primorac kettős bebizonyította, hogy a felnőttek között is klasszis­nak számít. Előbb egy kínai, majd egy dél-koreai párt győztek le — látványos, gyors játékban —, s jutot­tak a döntőbe. A női egyes­iben és párosban a dél-korea­­iaknak sikerült helyet sze­rezni a döntőben, így a kí­naiak a négy vasárnapi fi­náléban nem honfitársaikkal­­találkoztak. Csaknem másfél órás ké­séssel kezdődött a délutáni műsor, a férfi és női egyes, valamint páros döntője, mert a délelőtti mérkőzések na­gyon elhúzódtak. A dél-koreai női páros szoros csatában 14 év után szerzett ismét világbajnoki címet országának, 1973-ban női csapatuk volt aranyér­­mes. A férfi párosoknál a több­szörös ifjúsági Európa-baj­nok jugoszláv Lupulescu, Primorac pár idegesen kez­dett, s a játszma a kínaiaké lett. A másodikban feljavul­tak, de végül a döntő játsz­ma ismét a rutinosabb ázsia­iaké lett. A világbajnokságon Kína volt a legeredményesebb 3 arany-, 2 ezüst- és 6 bronz­éremmel. Magyarország holt­versenyben az 5—8. helyen végzett a női csapatban szerzett bronzérmével. Körmendi kosárlabda hét vége Magyar győzelem — Dózsa-MTE vereség A Magyarországon túrázó kubai férfi kosárlabda-válogatott a­­hét végét Körmenden, a vasi ko­sárlabda fővárosában töltötte. Szombaton a Dózsa-MTE, tegnap Magyarország férfi válogatottja volt a vendéglátója. Magyarország—Kuba 82:81 (51: 34). — Körmend, 1500 néző, nemzetek közötti barátságos mérkőzés, vezette: Hajniss, Har­sány I. Magyarország: Kiss T. (8), Szalay (22), Radovics (4), Ber­­kics (7), Heinrich (20), csere: Hosszú (8), Varga (3), Halm (1) , Likár (9). Edző: Mészáros Lajos. Kuba: Caballero (21), Lusses (1­1), Perez (0), Dukasim (5), Rivero (12), csere: Cabaredlo (2) , Maturel (7), Rodriguez (2), Simon (10), Lafeste (6). Edző: Jose Ramirez. Vastaps fogadta a pályára lépő csapatokat, majd a két ország himnusza következett. Külön ünneplésben részesült a hazai kedvenc, Szalay, sőt a csapattal felsorakozott, de jelenleg sérült Zsebe is. A­­kubaiak kezdtek jobban, ve­zettek is, de hamarosan a mieink ragadták magukhoz a kezdeményezést, főleg Sza­lay volt elemében. A félidő hajrájában Hosszú és Hein­rich pontjai segítették az előny növelését.­­ Szünet után is Kuba kezdett job­ban, egyre jobban csökkent a hátránya. A 27­­­perciben már csak egy pont volt, sőt ha­marosan egyenlő (60—60). Az irányító Radovics lab­dái rendre az ellenfélhez kerültek, így kilenc perc alatt a magyar együttes mindössze kilenc pontot do­bott, ellenfele viszont 26-ot! A rövidzárlat szerencsére nem volt hosszú, így nem maradt el a győzelem sem. Emberfogással kezdtek a magyarok, a Kuba feltáma­dással próbálkozott, támadás­ban viszont mindent a pa­lánk alatt akartak megolda­ni a színes bőrűek. A ma­gyar együttes aztán folyama­tosan alakuló zónára állt át, s el is húzott. A második félidő közepén volt a holt­pont, de a szerencse is se­gített a magyarokon. Jók: Szalay, Heinrich, Likár, Kiss T. illetve Caballero, Simon, Rivero. Mészáros Lajos: — Annak örülök, hogy az egyenlő ál­lásnál újítani tudtunk. Ez a mérkőzés is bizonyította, hogy ma már 15—20 pontot is percek alatt le lehet dol­gozni. Körmend kitűnő ven­déglátónk volt, szeretnénk máskor is játszani itt... — Fodor ★ Szombaton játszották: Ku­ba—Körmendi Dózsa MTE 92:83 (34:44). — Körmend 2000 néző, barátságos nem­zetközi férfi kosárlabda mér­kőzés, vezette: Major, Nagy J. Kuba: O. Caballero (22), Suarez (13), Lafeste (4), Du­­garin (12), Rivero (18). cse­re: Rodriguez (8), Fatmel (2), Simon (6), J. Caballero (5), Perez (2), Fernandez (—). Edző: Jósé Ramirez. Körmend: Szendrei (13), Kardos (18), Németh (15), Szalay (12), Hódi (8), csere: Bebes (12), Szájer (9), Mol­nár L. (4). Edző: Patonay Imre. A várakozásnak megfelelő­en zsúfolásig megtelt a kör­mendi sportcsarnok. A né­zők a játékban nem csalód­tak, az eredményben viszont igen. Az első félidőben a körmendiek, szünet után a karib-tengeriek játszottak jobban. Izgalmasan alakult a hajrá, melyben a Magyaror­szágon vendégeskedő kubai válogatott bizonyult jobbnak. Ez a túra első győzelme ... — Jók: O. Caballero, Suarez, Rivero illetve: Szendrei, Kardos, Szalay. — gallos n totó 9. heti eredményei 1. Rába ETO—Vasas « 2:2 x 2. Zalaegerszeg—Ferencváros 0:0 x 3. FC Homburg—VfB Stuttgart. 2:1 1 4. Mönohengladbach—Kaiserslautem 0:1 2 5. Blau—Weiss 90—Uerdingen törölve 6. Bremen—.Hamburg 2:1 1 7. Brescia—Roma l :i x • 8. Empoli—Torino 2:0 I 9. Internazionale—Milan 1:2 2 10. Cagliari—Messina 0:0 x 11. Campobasso—'Parma „ 0:0 x 12. Taranto—Cremonese 3:1 1 13. Triestina—Lecce 0:0 x Pótmérközések: '• 14. Lazio—Pescara 3:0 1 15. Catania—Pisa 0:0 x 16. Bari—Arezzo 2:1 1 1987. március 2. Hétfő