Zalai Hírlap, 1980. június (36. évfolyam, 127-151. szám)

1980-06-24 / 146. szám

6 sport |p^­s|3psport*"*­ Osztályozó a labdarúgó NB II-be jutásért: Keszthelyi Haladás—Répcelaki Bányász 1:0 (0:0) Keszthely, 2500 néző. Jv.: Nag­y M. K. HALADÁS: Szécsényi — Var­ga, Filó, Czédula, Bagó, Szabó, Tóbiás, (Naszádos, a 75. perctől), Fekete, Kiss, Niki­ser, (dr. György az 55. perctől), Ebedli. Edző: Gel­­lei Imre. RÉPCELAK: Németh I. — Prys­­tupa, Németh I., Csorba, Szénhe­gyi, Szabó, (Horbor, az 55. perc­től), Wittinger, Varga, Horváth, Kovács, Gáspár. Edző: Szántai István. KITŰNŐ TALAJÚ pálya és népes szurkolósereg fogadta a kivonuló csapatokat. A Hala­dás lépett fel támadólag, ám az első 30 perc hazai fölényét csak öt eredménytelen szöglet jelezte. A vendégek kapujuk elé tömörültek és önfeláldo­­zóan védekeztek. A 33. perc­ben Ebedli, a 35. percben Kiss lövését védte a kapus, majd sorban Tóbiás, Ebedli, Kiss és Fekete célzott pontatlanul. SZÜNET UTÁN esőben foly­tatódott a játék. A kép nem változott, a Haladás támadott, a Bányász védekezett. A 16— 20 méterről leadott keszthelyi lövések sem jártak sikerrel, mert vagy a kapus védett, vagy szögletre mentettek a védők. Az 55. percben egy 16- oson belüli szabálytalankodás után Nagy M. határozottan a 11-es pontra mutatott. Ebedli állt a labda mögé, és a jobb alsó sarokba lőtte. 1:0. Teljesen beszorultak a rép­­celakiak. Ebedli, Naszádos, az­tán Fekete lövését hárította Németh II. Később Ebedli két szöglete után adódtak nagy helyzetek, de mind a kettő ki­használatlanul maradt. A 78. percben Kiss alig lőtt mellé. Két perccel később Fekete bombája akadt el a védőkben. Az utolsó 10 percben is roha­mozott a Haladás, előnyét azonban nem tudta növelni. (göndöcs) A további osztályozó mérkőzések eredményei: DÉLÉP SC—Baja 2:0 (0:0), H. Rákóczi SE—EGSZÖV MEDOSZ 1:1 (0:1), Recski Ércbá­nyász-Borsodi Volán 3:3 (2:1), Szeghalom—Karcag 0:1 (0:1), So­roksár—Nagybátony 1:2 (0:1), Dombóvár—H. Toldi SE 4:0 (2:0), Sellye—Siófok 3:0 (2:0), Fűzfő— Csorna 4:0 (1:0), Hajdúböszörmény —Tuzsér 2:0 (2:0). Az NSZK nyerte az Európa-bajnokságot A csehszlovákoké a bronzérem '**^811 Vasárnap este y \| befejeződöttf­­ Olaszországban a [ ] labdarúgó Euró­k­­­pa-bajnokság Ikro S nyolcas döntője. Az első helyért: NSZK—Belgium 2:1 (1:0) Róma, Olimpiai stadion, 55 ezer néző. Vezette: Rainea (Anderco, Tatar), mindhárom román. NSZK; Schumacher — K. H. Förster. Stielike, Dietz — Kaltz, Schuster, H. Müller, Briegel (Cull­­mann, az 55. perctől), Rummenig­ge, Hrubesch, K. Allofs. BELGIUM: Pfaff — Gerets. Mil­­leeamps, Meeuws, Renquin — Cools, Van Moer, Van der Eycken, Mommens — Van der Elst, Ceule­­mand. így estek a gólok. 10. perc: A jobbösszekötő helyén felnyomuló Schuster kényszerítő­zött K. Allofs-szal, majd a vissza­kapott labdát a balösszekötő he­lyéről befelé húzó Hrubesch elé tálalta. A hamburgi csatár mellel maga elé tette, majd egy pattanás után, 17 méterről, a kissé elkésve vetődő belga kapus mellett a ka­pu bal oldalába lőtt. 1:0. 72. perc: A középen kitörő Van der Elst lábát összerúgta a két­ségbeesetten visszaérkező és be­csúszó Stielike, de még egy mé­terrel a 16-oson kívül. Rainen még­is 11-est ítélt a büntetőből Van der Eycken a bal alsó sarokba he­lyezett. 1:1. 89. perc: Rummenigge a bal ol­dalról küldött középre szögletet, a középcsatár helyén, a kaputól 6 méterre a többedmagával magas­ra felugró Hrubesch megelőzte a késve kifutó Pfaff kapust, és a kapu közepén léc alá fejelt. 2:1. Az EB kétségtelenül legszínvona­lasabb mérkőzését hozta a döntő. Az első félidőben egyértelműen jobbak voltak a nyugatnémetek, szünet után azonban a belgák át­vették az irányítást, megérdemel­ten egyenlítettek. Ezt követően az NSZK nagy erőfeszítéseket tett a győztes gól megszerzésére, s ezt nem sokkal a befejezés előtt sike­rült is elérnie. Az Európa-bajnoki címet végülis kétségtelenül a legjobb együttes nyerte, de Belgium válogatottja is minden elismerést megérdemel vá­rakozáson felüli teljesítményéért. NYILATKOZATOK: Jupp Derwall, az NSZK szak­vezetője: „Nagyon boldog és elé­gedett vagyok, hogy sikerült győz­ni. Ha valaki azt mondaná, hogy szerencsések vagyunk, mert az utolsó percben szereztük második gólunkat, azt válaszolhatom: az egész első félidőben és a mérkő­zés befejező szakaszában jobbak voltunk, megérdemelten nyer­tünk”. Guy Thuys, a belgák edzője: „Jó mérkőzést láthattunk, az a véleményem, hogy a stadion né­zőinek és a televízió előtt ülőknek bebizonyítottuk: a belga labdarú­gás óriásit fejlődött. Az NSZK megérdemelte a győzelmet, nem voltak erősebbek nálunk, de több szerencséjük a kapuralövésben”. Dr. Helmut Käser, a FIFA fő­titkára: „Az első félidőben ragyo­gó játék volt, a másodikban fe­szültség és küzdelem. Az NSZK válogatottja megérdemelte az Eu­­rópa-bajnoki győzelmet. A 11-es nem volt az, a büntető területen kívül történt a szabálytalanság”. * Szombaton este lapunk zárta után ért véget Nápolyban a har­madik hely sorsát eldöntő mér­kőzés : Csehszlovákia—Olaszország 1:1 (0:0) 11-es rúgásokkal északi szomszé­daink­­ birtokába jutott a bronz­érem. Az EB végeredménye: 1. NSZK, 2. Belgium, 3. Csehszlovákia, 4. Olaszország. Kézilabda Ifjúsági válogatott mérkőzések Zalaegerszegen Néhány nap óta Zalaeger­szegen tartózkodik a magyar ifjúsági férfi kézilabda-válo­gatott. — Az IVB-re készülünk és igyekszünk minél több mérkő­zést játszani leendő ellenfe­­leinkk­el — mondta Fazekas Iászló, fiataljaink edzője. „ Zalaegerszegen kétszer mérjük össze erőnket a bolgárokkal, majd a csehszlovákiai SV B előtt még az NDK válogatott­­jával is találkozunk. A bolgá­rokkal már többször játszot­tunk, mérlegünk velük szem­ben jó, legutóbb Lengyelor­szágban győztük le őket. Ezút­tal is sikert várok, bár hat új fiút akarok kipróbálni. A kö­vetkező játékosok tartózkod­nak Zalaegerszegen: Török (Vasas), Szabó­ Péter (Debre­ceni Dózsa), Tengely, Demeter (Csepel), Józsa, Saliga (Duna­újváros), Putics (Nagyatád), Géczi (Szegedi Volán), Fritz (FTC), Elekes (Bp. Spartacus), Gyurka (Veszprémi Építők), Kovács (Elektromos). A magyar—bolgár mérkőzé­sekre ma és holnap is 18 óra­kor kerül sor a városi sport­­csarnokban. Ifjúsági férfi kézilabda válog­atottunk vasárnap a H. Kato­na SE NB I B-s csapatával játszott előkészületi mérkő­zést az egerszegi sportcsarnokban, és 34:24 arányban győ­zött. Képünkön: egy ügyes ejtésből szerzett góllal növelik előnyüket fiataljaink. (Décsy László felvétele) ZALAI HÍRLAP Röplabda Holnap kezdődik a Göcsej Kupa nemzetközi junior torna Szerdától szombatig ismét Zalaegerszeg vendégei lesznek Európa legjobb junior korú férfi röplabdázói. Ekkor rende­zi meg ugyanis a Magyar Röp­labda Szövetség és a ZTE a Göcsej Kupa elnevezésű tor­nát, mely sorrendben immár a nyolcadik. 1973-ban hívta élet­re ezt a kupát a ZTE, azóta je­lentőségében állandóan nőtt, időközben a rendezésbe bekap­csolódott a Magyar Röplabda Szövetség is, és az első eszten­dő négy résztvevője helyett ma már — akárcsak az utóbbi években — tíz csapat verseng a trófeáért. Nem véletlenül nevezik szakkörökben ezt a tornát kis­­Euró­pa-baj­nok­­ságnak, hiszen kontinensünk legjobb junior csapatai vesz­nek részt rajt. Az idei résztvevők a rendező ZTE NB I-es csapatán kívül Magyarország, Bulgária, Jugo­szlávia, Lengyelország, NDK, Románia, Szovjetunió, NSZK és Csehszlovákia. A kupát vándor jelleggel ala­í­pították, s a kiírás szerint­­ amelyik csapat háromszor egy­­­­más után az első helyen végez,­­ végképpen birtokba veheti a díszes serleget. Történt már ilyen eset, mert a Szovjetunió válogatottja 1976, 1977 és 1978 évben az első helyen végzett, ezért tavaly új kupát készítte­tett a ZTE. Ennek védője 1979- ben elért győzelme révén szin­tén a Szovjetunió A mostani mérkőzésfokozat­nak különös jelentőséget ad, hogy ezúttal már megfelelő környezetben, a minden igényt kielégítő új városi­­ sportcsar­nokban rendezik a mérkőzése­ket. Egyetlen találkozó csupán a kivétel: szerdán 17.30 órakor a Jugoszlávia—NDK összecsa­pást a ZTE-csarnokban bonyo­lítják le, miután ebben az idő­pontban a sportcsain­kban a magyar—bolgár ifjúsági kézi­labda-mérkőzést játsszák. A szervező bizottság gondo­san kidolgozta már a progra­mot. A csoportküzdelmeket szerdától szombatig vívják dél­előttönként 9 órától két mér­kőzést, délutánonként 14 órá­tól három mérkőzést játssza­nak. Vasárnap kerül sor a helyosztókra. A döntő találko­zó vasárnap 17 órakor lesz. Közvetlenül ezután tartják meg az ünnepélyes eredmény­hirdetést. Elkészült a csoportbeosztás is. Az A-csoportba a Szovjet­unió, az NDK, Jugoszlávia, Lengyelország és a ZTE, a B- csoportba Románia, Bulgária, Csehszlovákia, Magyarország és az NSZK csapata kapott be­sorolást. A szerdai műsor: NSZK— Románia, 9 óra; Csehszlovákia —Magyarország, 10.30 óra; Ro­mánia—Bulgária, 14.30; ZTE— Szovjetunió, 16; Jugoszlávia— NDK (ennek helyszíne a ZTE- csarnok), 17.30 óra. A Nyári Totó Kupáért Z. Volán MTE—Ajkai Bányász 4:1 (2:0) Andráshida, 266 néző. Jv.: Ka­­ráth. Z. VOLÁN MTE: Kiss — József (Benke), Koltai, Magdics, Windisch — Horváth J., Salamon, Horváth Gy. (Marancsics) — Bálizs, Nagy, Németh. Edző: Koltai László. Az első húsz percben a vendégek ötletesen játszottak, gólhelyzetük is volt. Ezután azonban felülkere­kedett a Volán MTE. A 28. perc­ben Horváth J., a 40. percben Né­meth, a 60. percben Nagy, a 76. percben pedig Bálizs szerzett gólt. A vendégek a 86. percben Németh révén szépítettek. A Volán MTE majdnem minden helyzetét kihasználta. Jók: Koltai, Horváth J., illetve Weisz, Radnai. A legjobb csapat végzett az élen Gyorsmérleg az országos ifjúsági labdarúgó-bajnokság döntőjéről Az országos ifjúsági labdarúgó­bajnokság öt csoportjának első he­lyezettje keddtől szombatig Zala­egerszegen játszotta le a döntőt, mely arra volt hivatva, hogy el­döntse: melyik egyesületnek leg­jobb az ifi gárdája. Már maga a névsor is sejtette, hogy nagy küzdelmek lesznek, hi­szen a fővárosi klubok közül ép­pen a legeredményesebben nevelő hírében álló FTC, valamint a fel­nőtt bajnokságot nyert Bp. Hon­véd fiataljai jöttek a zalai város­ba. A másik három résztvevő, a ZTE, a PMSC és a DVTK pedig a vidéki utánpótlásképzés jeles kép­viselője. Miután a felsorolt csapa­ I­­ok év közben csak saját csoport­juk együtteseivel játszottak, mm ismernék egymást, így a torna előtt egyetlen érdekelt szakember sem vállalkozott az esélyek latolgatásá­ra. S tényleg, úgy alakultak a dol­gok, hogy még az utolsó napon is három gárdának volt reménye az első hely megszerzésére. Mindnyájan kiemeltek jónéhány, diadalmaskodott, magas színvona­lú mérkőzésen te­rvezve az addig még veretlen PMSC-t. Egyöntetű volt a vélemény közönség és szak­vezetők körében egyaránt, hogy valóban a legjobb, legképzettebb csapat került az első helyre. Ez­úttal azonban nem az eredmények­re kívánunk kitérni elsősorban, hanem néhány észrevételt szeret­nénk tenni. ★ Az élre kívánkozik, hogy a torna időpontja nem a legsze­rencsésebb kiválasztás alapján történt. Ekkor voltak ugyanis a legtöbb helyen az érettségi és szakmunkás-vizsgák. A kö­vetkezmény: igen sok játékos vagy késve érkezett, vagy ép­pen haza kellett utaznia vizs­gázni. Nem tudtak tehát teljes egészében a játékra koncent­rálni. " ★ Ami a színvonalat illeti, egy­­öntetű a szakemberek véleménye, hogy a korábbi, hasonló tornák­hoz képest javulás történt. Sőt, Gál Béla, a DVTK edzője, aki szemta­núja volt az UEFA torna idei dön­tőjének is, azt állította, hogy fizi­kai téren feltétlen­ül, de techniká­ban is elérte ez a mérkőzéssorozat a nemzetközi színvonalat. Tény­leg, meglepő volt, hogy ezek a 16— 18 éves fiúk fizikailag milyen fej­lettek, sokan közülük milyen gyor­sak, s főleg, hogy mennyire „lát­va” játszottak. A csapatok edzői, Albert Flórián, Szabó Rezső, Ga­rami József, Gál Béla és Vági Ist­ván egyöntetűen úgy vélik, hogy azokon kívül, akik már játszottak az NB I-ben, hamarosan sokan be­kerülhetnek a legjobbak közé. Mindnyájan kiemeltek jónéhány, szerintük kiváló játékost, ennek alapján állították össze a torna képzeletbeli válogatottját­. íme: Szieben (Bp. Honvéd) és Huszár (ZTE) — Miklós (PMSC), Horváth R. (FTC), Csizmadia (PMSC) — D­étári (Bp. Honvéd), Rendes (PMSC), Szekeres (ZTE) — Len­gyel (DVTK), Horváth K. (FTC), Halász (ZTE). A felsoroltak kap­ták a legtöbb jelölést, de szóba került még sok más név is, így Hóbár, Pecsics, Takács, Topor (ZTE), Szlávik­ (FTC), Szlifka, Te­­odoru II. (DVTK). ★ A dicséretek mellett hiba volna hallgatni néhány nega­tív jelenségről. Nagyon rossz volt a gólhelyzetek kihaszná­lása. Talán a nagy igyekezet, és tét okozhatta, hogy rendre maradtak ki a legjobb lehe­tőségek is. Jellemző, hogy a torna gólrekordere mindössze három alkalommal talált a há­lóba. De talán ennél is na­gyobb hibának tartjuk a játé­kosok egy részének magatar­tását, viselkedését. Rendkívül sok volt a sportszerűtlenkedés, leginkább a játékvezetővel szemben elkövetett tiszteletlen magatartás. Főleg amiatt szép­számú sárga lapot kellett „ki­osztani”, sőt, egy kiállítás is történt. Fiatalokról lévén szó, több figyelmet kellene ennek a kérdésnek szentelni. Nem hagyhatjuk szó nélkül a játékvezetők működését sem. Sajnos, a kiküldött bírók egy része nem állt hivatása ma­gaslatán, s éppen ítéleteik vál­tották ki azokat a megnyilvá­nulásokat, amelyekről az előbb szóltunk. Labdarúgásunk jövő­jét jelentik az ifjúsági játé­kosok, s ezek legmagasabb szintű versengése megérdemelt volna olyan játékvezetőket, akiknek tekintélyéhez, szakér­telméhez semmi kétség sem férhet. Az sem tetszett, hogy a mér­kőzéseken igen kevés szakem­bert láttunk. Nagyjából az or­szág legjobb 70—80 ifjúsági labdarúgója gyűlt Zalaegersze­gen össze, tehát a közeljövő lab­darúgó-gerince. Egyesületi vezetőedző Szőcs János szemé­lyében mégis csak egy volt kí­váncsi a fiúkra Itt volt a PMSC elnöke is, és az utolsó napon idelátogatott Dalnoki Jenő ifjúsági szövetségi kapi­tány, meg néhány FTC vezető is jelen volt. Nem valami sok! ★ Egy ötnapos torna megrendelése nem könnyű dolog. Nos, e téren dicséret illeti azokat, akik a mun­kában részt vállaltak. Gördülékeny volt minden, s gondoskodtak arról is, hogy a fiatal játékosok mara­dandó emlékkel távozzanak Zalá­ból. Szép különdíjakat adtak, me­lyek közül a legjobb kapusét Szász Gábor (FTC) nyerte el, míg a leg­jobb mezőnyjátékos Halász István (ZTE), a gólrekorder (3 góllal) Oláh (DVTK), a legsportszerűbb csapat pedig a DVTK lett. ★ Befejezésül álljon itt Dalno­ki Jenő véleménye. — Csak az utolsó nap mér­kőzéseit láttam. Mondhatom, jó, színvonalas, minden igényt kielégítő összecsapások voltak. Ilyen meccseket kell a fiata­loknak sorozatban játszaniok. Gondi Béla­ ­z 1979—80 év­ országos ifjúsági labdarúgó-bajnokság győztese, a ZTE csapata. Ali­nak 1 (balról): Németh József intéző, Szabó Rezső edző, Horváth Gy., Szarka, Horváth , Takács Hóbár Bán Pecsics, Huszár, Kovács Jenő Sí szakágazatvezető, guggolnak: Halász , Szekeres, Páll, Bocz, Sipos, Kánya, Topor, Antalfi. 1980. Június 14. Sikerült a visszavágás ZTE—Újpesti Dózsa 3:1 (10, —11, 7, 6,) Budapest, Jv.: dr. Vaszily, Gu­lyás. NB I-es férfimérkőizés. ZTE: Déri, Bokor, Szalay, Ké­­méndi, Király, Krajczár. Edző: Bo­­rosnyai Sándor. O. DÓZSA: Varga, Kiss, Daróczi, Szalai, Melkvi, Dvorák. Csere: Szabó. Edző: Nagy István. A várakozásnak megfelelően indult a mérkőzés, biztosan nyerte az első játszmát a hazai együttes. Váratlan fordulat kö­vetkezett azonban ezután, a ZTE kifogástalanul, keményen védekezett, gyorsan, erősen, határozottan ütöttek játékosai, s megérdemelten nyerte a kö­vetkező játszmákat a fokozato­san visszaeső újpestiekkel szemben. Jók: Déri, Bokor, Szalay. A Dózsából senkit sem lehet ki­emelni. a bajnokság Állása: 1. Bp. Honvéd 18 17 1 53:12 35 2. Csepel 18 15 3 48:18 33 3. KSC 18 14 4 44:18 32 4. Bp. Vasas Izzó 18 13 5 42:23 31 5. U. Dózsa 18 9 9 38:34 27 1. ZTE 18 9 9 30:34 27 A totó 25. heti eredményei A Sportfogadási és Lottóigazga­tóság közleménye szerint a totó 25. fogadási hetére beérkezett 1 946 544 szelvény. A nyeremény­­alap 4 730 103 forint, a jutalom­alap 473 010 forint. A nyeremények: 13 plusz 1 talá­­latos szelvény nem volt, 13 találat egy darab, nyereménye 1 135 221 forint. 12 találat 55 darab, egyen­ként 13 760 forint. 11 találat 801 da­­rab, egyenként 945 forint, 16 ta­­lálatos 7825 darab, egyenként 140 forint. A kifizetés időpontja: 2006 forim alatt június 28-a, 2000 forint fele* július 3-a. (MTI) 1. Pápai Text.—S. Vasas 3:1­­­2. Z. Volán—Ajkai B. 4:1 1 3. Veszpr. Volán—Kőszeg 0:1 2 4. Kapuvár—Fertőszentmikl. 1:2 2 5. Nagyigmánd—M. Vasas 5:3 1 6. Barcsi SC—Kiss J. SE 2:2 x 7. Táncsics SE—B. Vasas 3:3 x 8. Nyerges.—III. K. TTVE 2 : 1 9. Szondi SE—Törekvés 5:2 1 10. Sülysáp—Sashalom 1:3 2 11. Csongrád—Szabó L. SE 0:8 2 12. Mátészalka—Kisvárda 5:2 1 13. Záhony—Debr. Volán 0:2 2 + 1 Steinmetz—Sz. TAEV 3:4 2