Agenda Zilei, aprilie 2002 (Anul 7, nr. 76-101)

2002-04-22 / nr. 94

#%. In marele derby al codașelor au învins clar petroșenenii! Stadion: „Dan Păltinișanu“; spectatori: 100. POLI: Vasilen - Pașca - Pobega, Butar, Giuchici - Berculean (’82, Juravle), Țarălungă (’71, Rațiu), Roșu, Grifincu, Ilaș - Pecarov (cpt.), JIUL: Istrate - Irina (cpt.), Stanciu, Brehui - Buteseacă, Popescu (’71, Păuna), Sălăjan, Frun­ză, Răuță (’64, Vesa) - Albeanu (’76, Trăistaru), Badea. Cartonașe galbene: Țarălungă, Giuchici - Stanciu, Buteseacă. Arbitri: B. Sorescu (Pitești) - I. Onicaș (Zalău), B. Ganea (Slobozia). Observator: Nicolae Pantea (București). Alb-violeții au pierdut și a șaptea partidă din returul campionatului, chiar în dauna echipei de pe penultimul loc al se­riei, încă din minutul 4, oaspeții au trecut în avantaj, Badea punc­tând pentru 0-1 cu o lovitură de cap, de la șase metri, la capătul unei centrări a lui Rău­ță. Vasllen, portarul timișorenilor, a greșit la acea fază, mingea strecurându-se în pla­să pe sub el, deși era mult mai ușor s-o res­pingă în lateral, decât să o prindă. Din acea clipă nu s-a mai pus problema formației câștigătoare, alb-negrii declanșând tot mai multe atacuri spre bu­turile gazdelor. în minutul 11, Al­beanu a șutat de la marginea careului ma­re, dar Wasslen a res­pins în corner, de sub transversală, iar peste numai un minut, goal­­keeper-ul localnicilor a avut două intervenții bune. A respins în la­teral șutul lui Popescu, de la 20 de metri, iar mai apoi a prins re­luarea lui Badea, din preajma careului mic. Primul șut pe poartă al echipei pregătite de Dorel Moșcovescu s-a consemnat în minutul 27, de la 16 metri, au­tor Țarălungă, dar a­­cesta a fost prea slab pentru a-l putea în­vinge pe Istrate, iar pe deasupra a fost și pe direcția portarului pe­­troșenean: în minutul 28, sco­rul a devenit 0-2, la capătul unei faze con­testate de timișoreni. FC Poli Timișoara - Jiul Petroșani 0-4 (0-2) Wasllen a ieșit greșit pe o centrare, Albea­nu a reluat de la șapte metri spre poartă, dar Pașca a respins de la un metru de linia por­ții. Balonul reluat de stoperul alb-violeților a fost prins în brațe de Wasllen, la zece metri, iar centralul piteștean Bogdan Sorescu a dictat lovitură liberă indirectă. Popescu i-a așezat mingea lui Iri­na, care de la 16 metri a tras tare, la colțul scurt, pe jos, mingea poposind în „ațele“ gazdelor. Până la pau­ză n-a mai fost nimic de consemnat, cu ex­cepția șutului semnat de Badea, care a fost blocat de goalkeeper-ul canadian. Cea mai mare o­­cazie de după sfertul de ceas de odihnă s-a consumat în minutul 53, când Irina a reluat cu capul, de la șapte metri,­ în bară, „libera“ lui Frunză, iar mai apoi șutul lui Badea, de la opt metri, a șters transversala. Singura oportunitate de reuși­tă a timișorenilor a ve­nit în minutul 62, însă lovitura de cap a lui Pecarov, de la șapte metri, la colțul scurt, a fost respinsă în bară de Istrate. Căpitanul timișorenilor a trimis din plonjon, la capătul unei centrări venite de la Berculean. în minutul 65 ta­bela de marcaj s-a mo­dificat din nou, 0-3, Albeanu reluând cu capul, de la șapte me­tri, la semiînălțime, o pasă de peste 30 de metri a lui Brehul; în replică, Roșu a exe­cutat o lovitură liberă de la 20 de metri, dar Istrate a respins "în corner, de sub trans­versală. Ultimul gol al meciului a venit în mi­nutul 84. Irina a făcut 0-4 cu un șut puternic, de la 25 de metri, la vinclu, mingea fiind atinsă de Wasslen, du­pă ce Frunză i-a pasat scurt dintr-o lovitură liberă. După o bară a lui Frunză, în minutul 86, cei doi portari au intervenit cu succes la șutul lui Giuchici, res­pectiv Frunză, fazele consemnându-se în mi­nutele 88 și 90. F. V. Rezultate tehnice: FC Oradea - ASA Tg. Mureș 1-1, FC Baia Mare - Pandurii Tg. Jiu 1-1, CSM Reșița - UTA 0-0, Apulum Alba Iulia - „U“ Cluj 0-5, Extensiv Craiova - Minaur Zlatna 0-0, Poli Timișoara - Jiul Petroșani 0-4, Ind. Sârmei Câmpia Turzii - Gaz Metan Mediaș 1-0, Olimpia Satu Mare - Internațional Pitești 1-0, încă un meci fără goluri în contul lui Poli CLASAMENT 1. UTA 22 15 3 4 33-19 48 +15 2. Baia Mare 22 12 6 4 39-18 42 +9 3. Extensiv 22 12 5 5 35-16 41 +8 4. FC Oradea 22 10 7 5 33-17 37 +1 5. Cp. Turzii 22 11 4 7 33-25 37 +4 6. Alba Iulia 22 9 6 7 34-35 33 0 7. Reșița 22 9 6 7 22-29 33 0 8. Tg. Jiu 22 7 9 6 19-17 30 -3 9. Pitești 22 8 5 9 33-30 29 -1 10. Cluj 22 7 6 9 36-26 27 -6 ■ 11. Mediaș* 22 9 6 7 31-17 26 0 12. Satu Mare 22 8 1 13 36-43 25 -8 13. ASA 22 7 4 11 21-35 25 -8 14. Zlatna 22 6 6 10 20-28 24 -9 15. Jiul 22 5 3 14 23-41 18 -15 16. Poli** 22 1­3 18 12-64­­ 9 -42 * echipă penalizată cu 7 puncte **echipă penalizată cu 15 puncte Etapa viitoare (sambata, 27 aprilie): „U Cluj - Extensiv, Pitești - FC Oradea, Zlatna - Poli, ASA - Baia Mare, Jiul - Câmpia Turzii, UTA - Alba Iulia, Pandurii - CSM Reșița, Mediaș - Satu Mare. I \ ' *-'• ■ * - I . I , . % Im M'l f n / 1 i » l I r * IjÉL —*K’af* 1 ii * J fi § € J. .J ,-^y J J J J ✓ V -J J J vV Ji Visezi la o casă nouă sau la o masini? Cesarom Iți împlinește visul! Cumpără gresie »o faianță Cesarom și pentru fiecare cutie cumpărată primești un talon de participare la promoție. Mai multe cutii, mai multe, primești un talon de participare,la promoție. Cumpără in perioada 11.03-H.06 tot ce iți dorești de la Cesarom! Ceramica de calitate Cesarom Iți decorează atât casa, cât ți Întreaga viață! Pe 20 iunie, la finalul promoției, iți poți vedea visul cu ochii un apartament sau una dintre cele cinci Renault Clio. Cumpără de la Cesarom tot ce tți dorețti ți visul ți se va împlini! APARTAMEN Sorin Cîrțu a părăsit banca Extensivului Noul antrenor principal este Vasile Silaghi Președintele clubului Extensiv Craiova, Ștefan Zofei, a anunțat, sâmbătă, în cadrul unei confe­rințe de presă, că Sorin Cîrțu a demisionat din funcția de an­trenor principal al formației cra­­iovene. Cîrțu a luat această de­cizie după rezultatul de egalitate înregistrat pe teren propriu, scor 0-0, în fața formației Minaur Zlatna. Jucătorii echipei Extensiv Cra­iova au fost anunțați de condu­cerea clubului, sâmbătă, la ora 16, în cadrul unei ședințe de urgență, că Sorin Cîrțu și secunzii săi Ni­colae Negrilă și Mircea Irimescu au renunțat la funcțiile lor. Postul de antrenor principal va fi preluat de Vasile Silaghi, acesta urmând să-i aibă ca secunzi pe Eugen Neagoe și George Biță. Zotei a declarat că, inițial, i s-a propus lui Pavel Badea să fie antrenor-jucător, însă acesta a refuzat. Noul staff tehnic al echipei din Craiova își va începe activitatea astăzi. Formația Extensiv Craiova se află pe locul trei în clasamentul Seriei B, cu 41 de puncte, la un punct de ocupanta locului Secund, care are dreptul de a juca barajul pentru promovarea în prima di­vizie. In Divizia D­ Timiș, favoritele au învins Etapa de Divizia D­­Timiș a adus victorii pentru ocupantele pri­melor două locuri. Li­beră, dar cu un joc mai mult disputat, Con­­prest Lugoj nu a avut probleme în fața unei adversare care se pre­zintă modest în a­­ceastă ediție, Furnirul Deta, în schimb, CFR s-a impus la limită în disputa cu Telecom Șag, dar elevii lui Ghi­ Feroviarii au avut emoții­­ că Chimiac și-a trecut în cont trei puncte „de aur“, rămânând lidera clasamentului „la ade­văr“. Unirea Peciu Nou a câștigat la scor de forfait jocul din de­plasare cu CET, rămâ­nând în plutonul fruntaș, în schimb, alte două fruntașe au evo­luat sub așteptări, Jim­­bolia reușind doar o remiză acasă, iar Tabac Textila fiind învinsă. Rezultate: CET - Pe­ciu Nou 0-3, Calor - Giarmata 3-1, Sânni­­colau Mare - Sânpetru Mare 3-0, CFR - Te­lecom Șag 2-1, Jim­­bolia - Bancom Com­­loșu Mare 3-3, Con­­prest Lugoj - Deta 3-0 și Banloc - Tabac Tex­tila 3-2. Prima clasată, Conprest Lugoj, are 57 de puncte, ferov­­iarii timișoreni acu­mulând 56. D. A.