Békésmegyei Hirlap, 1932. július-szeptember (12. évfolyam, 146-221. szám)

1932-07-01 / 146. szám

2 BÉKÉS MEGYEI HÍRLAP Csak a régi rendszer alapján veszik fel a munkát a kötőgyári munkások. (A Békésmegyei Hírlap mun­katársától.) A kötőgyári mun­kások a Bedaux rendszer mi­att kimondott sztrájkja tovább tart. A munkások megkísérelték, hogy a munkát felvehessék, azonban a tárgyalások nem ve­zettek eredményre. Szerdán dél­­délelőtt a munkások Korossy György főispán közbenjárását kérték arra, hogy délután a Népkerti pavillonban gyűlést tarthassanak, hogy a békéltető tárgyalásokat folytató munkás­bizottság beszámolhasson a tár­gyalásokról a munkásságnak. A főispán közbenjárására a rend­őrhatóság azonnal megadta az engedélyt s így a munkások dél­után 3 órakor gyűlést tarthat­tak. A gyűlésen mintegy százöt­venen vettek részt. Müller Te­réz felolvasta a tárgyalásokról felvett jegyzőkönyvet, majd Bo­tyánszkiné a szociáldemokrata textilmunkásnők központi kikül­döttje szólalt fel. Azt fejtegette, hogy a mun­kások nincsenek ellene teljesen a Bedaux rendszernek, csak azt kívánják, hogy a kötőgyári or­­sózó-osztályban kevesebb gép kezelését bízzák egy-egy munkás­­nőre s a gyárvezetőség ne ragasz­kodjon ahhoz a gépszámhoz,, amelyet egy munkás nem bíz meg. A megjelentek több kérdést intéztek ezután a kiküldötthöz, majd úgy határoztak, hogy a munkát csak a régi rendszer alap­ján veszik fel, mert több munkát nem kíván­hatnak tőlük, mint amennyit a régi rendszer alapján is teljes megfeszítéssel eddig kifejtet­tek. A sztrájk tehát tovább tart. A tábla végér­e Littkéné Budapest, jún. 30. A Ma­gyar Országos Tudósító jelen­ti : A királyi tábla ma délelőtt döntött Littke Kálmánná fog­­vatartása ügyében. A tábla 10 órakor kezdte meg tanácskozá­sát és zárt ajtók mögött fél­ ényesen fentartja a letartóztatását, egyig tanácskozott. A döntés szerint a tábla elutasította a védő felfolyamodását s elren­delte Littkéné további fogva­­tartását. A tábla döntése jog­erős. Csendes vol Budapest, jan. 30. A Ház mai ülésén megválasztották a 33-as bizottság 22 tagját. A tagok személyében előzetes párt­közi konferencián állapodtak meg. A Mesterrel kötendő új­ t ma a Ház, szerződést vita nélkül elfogad­ták. Áttértek az összeférhetet­lenségi törvényjavaslat tárgya­lására. A szakaszokat Zsitvay Tibor igazságügyminiszter fel­szólalása után elfogadták. Illa éjfélkor lejár a mag­­szer. Budapest, jun 30. Julius else­jén lejár a magyar—osztrák kereskedelmi szerződés érvénye. A szerződésen kívüli állapot áthidalására ma délelőtt sürgős k­ar—osztrák itemMimi sides­ 1 tanácskozás kezdődött a Buda­pesten tartózkodó delegációval, m­ir szerint a szerződés érvé­nyét ideiglenesen 3-4 nappal meghosszabítják. Az elmeosztályt egy versb­e Ökrös Lajos vésztői kisgazda egy pártvacsora alkalmával sa­ját szerzeményét olvasta fel, melyben a tisztviselők ellen rohant ki. A vers miatt a gyu­lai törvényszékhez a jelenlevők közül néhányan jelentést tettek, mert abban társadalmi osztá­lyok elleni izgatást láttak. A törvényszék háromtagú bizott­­ a figyelnek meg a kisgazdát­­ sága ki is szállott Vésztőre s megvizsgálta a dolgot, mert közben az a gyanú is felme­rült, hogy a versszerző nem tiszta elméjű. Mint értesü­lünk a bizottság úgy hatá­rozott, hogy Ökrösnek vizsgá­lat végett be kell mennie a gyulai elmekórházba. Lemondott mandátumán­! Kállay Tamás, Budapest, jun. 30. A kép­viselőház összeférhetetlenségi bizottsága ma délelőtt ült össze, hogy döntsön Kállay Tamás összeférhetetlenségi ügyében- Időközben azonban Kállay Ta­más a bizottság elnökének be­jelentette mandátumáról történt lemondását s­ így a bizottság csak a lemondás megtörténtét vette tudomásul. Szovjet­ futó és romént l­otmii harca. Bukarest, jun. 30. Soroca város közelében a román ha­tár mellett a román határ­őrök 4 szovjetfutárt vettek ész­re. A román őrök és a futá­rok között harc fejlődött ki, amelynek során sikerült egy futárt elfogni. Három szov­jetfutár elmenekült. Tanácskozás a jóvátételi átalány megállapítására. Laussanéból jelentik: A jóvátételi értekezlet 6 és bi­zottságának ülése tegnap este véget ért. Valamennyi dele­gátus felszólalt a jóvátételi átalányösszeg nagysága te­kintetében. A tanácskozást ma délelőtt folytatják. A kereske­delmi miniszterek bizottsága éjfélig tanácskozott, majd al­bizottságot küldtek ki. 1 Lindberg-bébi MIM egyikét elfogták Vágujhelyen ? Váguj­helyen a prágai rend­őrség kiküldöttjei egy titok­zatos amerikait hallgattak ki aki elmondotta, hogy hat tár­sával részt vett a Lindberg bébi elrablásánál. Amerikából Lon­donban hajóztak, ahonnan hárman Németország, hárman Szovjetoroszország felé vet­ték útjukat. A rendőrség megindította a nyomozást a vallomás ellenőrzésére. Két százalékra szállította az angol Lámáiét, London, június 30. Az angol bank mai ülésén a bankka­­matlábat 2 és fél százalékról 2 százalékra szállította le. sport GyTE—TTC 3:1 (1:1) Izzó hangulat jegyében, nagyszá­mú közönség előtt folyt le a teg­napi mérkőzés, amely a GyTE jól megérdemelt győzelmét hozta. Egész mérkőzés alatt példás kitartással és lelkesedéssel küzdött a zöld-fehér Péntek, 1932 ju­litjs t gárda, úgy hogy a győzelemre tel­jesen rászolgált. Ceglédi bíró síp­jelére a GyTE a vasárnapi össze­állításban — Csiszár helyén Domo­kossal — lép a pályára. Nappal szemben indítja el Szabó a labdát a Bős­örményi lövése már a 2 perc­ben alig­ kerüli el a kaput. A kö­vetkező percek is heves GyTE-roha­­mozásokkal telnek el. Hoffmann lö­vései azonban a kaput elkerülve célt tévesztenek. Gyors TTC lefutások tarkítják ezután a mezőnyt, de így is a GyTE a többet támadó fél. Szabó—Hoffmann a labda útja ez­után, ez u­óbbi bead, de a befutó­ Böszörményi rosszul talált lövése a kapusa zsákmányé. Erősen védeke­zik a TTC a GyTE szorongatás el­len, amely kornerokban mutatkozik. A 18. percben Böszörményi sarok­rúgásából tumultus van a kapu előtt, Rajki éles lövése embertől pattan vissza a mezőnybe Domokos elé, aki kapu fölé lő. Végre a 22 percben megszületik a várva várt vezető gól. Böszörményit komorra szereli a vé­delem, a büntetőt ugyancsak ő íveti az ötösre, éppen Hoffmann fejére, ahonnan az védhetetlenül száll a felső sarokba 1:0. A gól felvilla­nyozza a TTC-t s szélsői révén ve­szélyes támadásokat vezet, Szatfer jó­ beadását azonban a holtbiztos helyzetben álló center fölé lövi. A S1. perc mégis egyenlítést hoz szá­mukra, Merzsán beadását Kama­­nyistyák jól találja el s még mielőtt Mészáros NI. nyúlhatna utána, az éles lövés a hálóban köt ki 1:1 Erős támadással felel a gólra a GyTE s ennek eredményeként Bö­szörményi kornerét Szabó szép fe­jessel küldi a kapulécnek, végre is a TTC — jó védelme révén — meg­tudja tartani félidőig az eredményt. Lendületes GyTE támadások ve­zetik be a második félidőt is, a csatárok előtt azonban az erős TTC védelem szinte áttörhetetlen­­nek látszik. Mezőnyben jól kom­binálnak csatáraink, kapu előtt azonban elakad minden támadásuk. Sárándi elfut a balszélen, szép lövést küld kapura, Nyikó azon­ban védi. A következő percben szabadrúgás van a 6 osról a TTC ellen, ez azonban Böszörményi fölé­ lövésével eredménytelen. Majd Rajki és Gyurkó fölélövései mutat­ják a GyTE fölényét. Böszörményi sarokrúgásából Gyurkó fejel kapu fölé. A 30 percben Szabó labdája, jó helyzetben találja Domokost, ki az 5-ről hálóba ragaszba azt 2:1. A közönség buzdítása mellett továbbra is a GyTE marad fö­lényb­en s a TTC szórványos le­futásai csak egy szabadrúgást ered ■­ményeznek, amely kapu mellé száll. A 33 percben Böszörményi összefut Michánnal, az utóbbit kiviszik a pályáról s nem is tér többé vissza. Már távozni készül a közöttség, amikor a 42 percben Böszörményi csavart kornerét Nyikó a hálóba ejti és ezzel bebiztosítja a GyTE győzelmét és egyúttal első osztály­ban maradását. Nagyon nehéz volt a csapatnak megnyerni a mérkőzést, mert a TTC lelkesen küzdött Gyurkó ha­talmas munkájával a mezőny leg­jobbjává emelkedett. Kivüle Gyar­mati II. és Mészáros II. nyújtott szép teljesítményt. A csatársorban Szabónak irányító készsége és Do­mokos jó mezőnyjátéka tűnt ki. Hoffmann dolgozott legtöbbet itt és játéka dicséretre méltó. Általá­ban a kapu előtt puhák a csatárok. A TTC-nél Kovacsik és Merzsán volt a legjobb ember. Hirdessen a BÉcs Megyei Hírlapban asmmsmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm