Californiai Magyarság, 1986 (63-65. évfolyam, 1-50. szám)

1986-09-26 / 37. szám

No. — 37. 1986. szeptember 26. CALIFORNIAI MAGYARSÁG EGYLETI KALAUZ A BLOOMINGTONI MAGYAR HÁZ 992 W San Bernardino Ave. Bloomington, Cal 92316. Levelezési cím: P.O. Box 990 Bloomington, CA 92316 Tel: (714) 820-9273. A klub minden hónap harmadik vasárnapján tartja gyűléseit, d.u. 2 órakor. Ebéd minden hónap első vasár­napján, finom ételek és italokkal, valamint Bodrogi Gyula zenéjével kuglipálya nyitva van. ELNÖK: FÁBIÁN KÁROL­Y Tel: (714) 822-6171, Alelnökök:Pákozdy László (818) 846-8134 Lend John (714) 822-5366 LOS ANGELESI MAGYAR HÁZ 1975 , Washington Blvd. Los Angeles, CA 90018 Tel: (213) 737-8973. NYITVA: hétfő kivételével naponta d.e. 11.30-tól Elnök: HÁMORI ALFRÉD Ételről és italról GÁL SÁNDOR és GIZELLA gondoskodnak. Péntek és szombat este 8-tól tánc és szórakoztató zenét játszik. BODROGI GYULA OKTÓBER 11. Közös amerikai-ma­gyar Benefit Bál. NOVEMBER 1. Halloween Party NOVEMBER 15-én védnöki Kata­lin Bál. Játszik: Cser László és Má­ria zenekara. EURÓPAI TUDÓSÍTÓNK ÍRJA Berlin polgármester Eber­­hard Diepgen meglátogatta Los Angelest. Ennek a látogatásnak több érdekes motívuma volt például, többek között, szó­­ba került, hogy Reagan el­nök a fal azonnali lebontása mellett foglal álláspontot. A polgármester szerint, ha ez megtörténne 25 év után, az természetesen lé­nyeges változást idézne elő Kelet-Nyugat mai állapotá­ban. Mert, — mint kiemelte, — jó lenne tudni, meddig akarja még a kelet-német állam a polgárai szabadság jogát korlátozni? Minél job­ban elnyomják ezt az egyéni érzést, annál inkább kitör az emberből ez a legelemibb joga. Berlin 1987-ben ünnepli 750 éves létezését. Hogy ez az érdekes város milyen fon­tos központi szerepet ját­szott Európában az évszáza­dok folyamán, azt eléggé mél­tatni nem is lehet. De most,­­ a FAS 25-ik évfordulóján megmutatták a berliniek, hogy „megtanul­tak a fallal élni”. Semmifé­le zavargásnak nyoma nem volt. Úgy viselkedtek, ahogy egy kultúrnépnek különle­ges helyzetben viselkedni kell. A BASZKOK SPANYOLOR­SZÁGBAN elenyésző kisebbség, de már 1980-ban autonómiát kaptak. ETA nevű szervezetük számtalan (500-at is meghaladó) terror­akciót hajtott végre teljes függetlenséget követelve. (Hol áll ez ügyben Európa legnagyobb kisebbsége, az erdélyi magyar­ság? ) Világ Sporthíradó LABDARÚGÁS: a bajnokság harmadik hetében két fordulót kellett játszani az MLSZ tervei szerint, egyet szerdán, a másdi­­kat szombaton. A harmadik for­duló: Ferencváros-MTK 0-0. Huszon­­ötezer néző zarándokolt ki az Üllői útra. Ez a mérkőzés min­dig rangadónak számít, bárho­gyan állnak is a csapatok. Csaló­dottan távoztak a szurkolók, lé­lektelen, primitív játékot láttak. A Ferencváros valamivel jobban játszott, de a győzelmet nem ér­demelte volna meg. PMSC-Honvéd: 1-0. Az új idők rangadóját is ezen a napon ját­szották. Óriási iramban kezdődik a mérkőzés, a pécsiek többet tá­madnak, kihagynak egy-két nagy helyzetet. A 30. percben születik az egyetlen gól: Mészáros átadá­sával Túri kapura húz, a lesre ját­szó védők leállnak, a kifutó ka­pus hasa alatt csúszik a lövés a kapuba. Reklamálnak a Honvéd játékosai, de a bíró hajthatatlan. A második félidőben is izgalmas, fordulatos a játék. A Honvéd ta­lán többet támad, de a pécsi ka­pus Bodnár mindent véd. A pécsi támadások is veszélyesek. Me­gyeri a 86. percben kapufát lő. Megérdemelt győzelem, a Hon­véd ugyan többször hosszabb időre mezőnyfölényt harcolt ki, de a pécsiek támadásai veszélye­sebbek voltak. Tatabánya-Debrecen 2-0. (0-0) A 37. percben a kiugrott Vincze lövése a jobboldali kapufa tövé­ből pattan a hálóba. A 72. perc­ben ismét ő lő 14 m-ről most már a balsarokba. Izgalmas játék, a debreceniek is kivették részü­ket a küzdelemből. A befejező pillanatokban hiányzott belőlük az átütő erő. Vasas-Dunaújváros 5-0­ (1-0). A 12. percben Szabadi befejeli Szijjártó szögletét. A 65. perc­ben Bodnár szabaddá cselezi ma­gát a kapu előtt és 8 m-ről a bal sarokba gurít. Három perc múl­va újra Bodnár eredményes, ez­úttal még a kapust is kicselezi. A 70. percben Zvarát a debreceni kapus szabálytalanul állítja meg. A 11-est a balra mozduló kapus mellett Szabadi a jobb sarokba lövi. A 85. percben Zvara 16 m-es lövése a bal kapufáról pat­tan a hálóba. Haladás-Dózsa 1-0. A közép­pályán folyik az unalmas küzde­lem. Óriási hibából esik az egyet­len gól: Kardos a labdát kiséri az alapvonalon túlra, azaz csak akar­ja. A szemfüles Schaffer eléri, visszakaparja a labdát és Dom­­jánhoz juttatja, aki tovább adja a kapu előtt álló Elekeshez. Az ő nyolc méteres lövése védhetet­­len. A dühös Kardos néhány szót vált a bíróval, aki kiállítja, mond­ván: „Kardos olyan szavakat használt, amelyekért kiállítás jár". Siófok-Eger 1-0. Jó iramú mér­kőzést játszott a két csapat. A hazaiak fölényt harcoltak ki, de a siófokiak jól védekeztek. Sőt a 73. percben Nagy a kapu elé ve­­rekszi magát és 22 m-ről a bal felső sarokba lő. Szerencsés győ­zelem, hiszen a hazaiak 75 per­cen keresztül egy kapura játszot­tak. De mit ér a fölény, ha hi­ányzik a befejezés. Békéscsaba-Videoton 1-1. Szín­vonalas játszma, Takács lövi a hazaiak gólját 30 m-ről a kapu előtt áldogáló Disztl feje fölött. A 44. percben Sallói talál a háló­ba. A csabaiak megérdemelték volna a győzelmet. Zalaegerszegi TE-RÁBA ETO 4-0 (1-0). A 26. percben Pecsics belövi a hazaiak első gólját az őszi idényben. Az 58. percben Péter 14 m-ről kettőt. Ugyan­csak ő lő a kapu bal sarkába a 63. percben. Hat perc múlva újra Péter Zoltán eredményes, 15 mé­terről futtában lő bombát a jobb felső sarokba. Remek játékával érte el a zalai fiú a mesterhár­masát. A következő forduló szombat­ra esett. Dózsa-Vasas 2-0 (1-0) Góllö­vők: Rostás a 23. és 75. percben. Rostás két szép gólján kívül sem­mi említésre méltó sem történt. PMSC-Siófok 2-0 (0-0). Nyolc­ezer néző előtt kaptak ki a ha­zaiak, Csoboth 50. és Mészáros a 61. percben lőtt góljaival. Lel­­kesedésük meg kellett hajoljon a nagyobb tudás előtt. Rába ETO-Békéscsaba 6-1.­­ (4-1) Könnyű győzelem, a kül­földre szerződött Hanich Pétert utódja Szabó Ottó feledtette. Az első gólt a vendégek lőtték, de ezzel el is durrogtatták a puska­porukat. Honvéd-Ferencváros 0-0. Unal­mas mérkőzés, a Honvéd na­gyobb tudását a Fradi lelkesedé­se tartotta kordában. Igazságos eredmény. Videoton-Haladás 3-0­ (1-0). A Haladás első helye a bajnokság­ban 3 napig tartott. A hazai csa­pat fölényesen győzött, Wittman 20., Sallói 46., Sallói 53. perc­ben elért góljaival. Tatabánya-Dunaúj­város 2-0. Megérdemelten győztek a vendé­gek, Vincze két góljával. (61. és 66. perc). Debrecen-ZTE 2-1 (1-0) Dán és Mortel góljaira a hazaiak csak Farkaséval tudtak válaszolni. Jó iramú játék, szerencsés győzelem MTK-Eger 6-1. (5-0). Nagy fö­lénnyel nyert az MTK. Boda 3. Szeibert 20., Turner 25., Boda 30., Boda 25. és Seibert 64. perc­ben elért góljaival. A 82. percben szépített az eredményen Fodor, MIKÓ KOVÁCS ZOLTÁN Az NB I állása 1.Pécs4 3— 1 4-18 2.Tatabánya4 21 1 8-32 3.Ferencváros4 13 — 5-29 4.Rába ETO4 21 1 8-61 5.Videoton4 21 1 5-36 8.D. Dózsa4 21 1 4-25 7.Haladás4 21 1 6-75 8.Vasas­4 2— 2 6-34 9.Siófok4 12 1 4-54 10.Békéscsaba4 12­ 1 5-84 11.MTK-VM4 11 2 7-53 12.Bp. Honvéd4 —3 1 3-43 13.Debrecen4 11 2 4-63 14.Dunaújváros4 1­­12 3-88 15.Zalaegerszeg4 1— 3 5-62 16. Eger4 —2 2 2-82 VWVWVYWWVVVVVYWVYVVYYYWYVYWYWVYYIft SAJTÓBÁL 1987. FEBRUÁR 7-ÉN LESZ A BILTMORE HOTELBEN! ELSŐ MAGYAR EGYHÁZ híveinek folytatása a 12. oldalról ALJAS SZÜRETET, melyet az Ontarioi Egyház rendez, híveink figyelmébe ajánljuk. SAN FRANCISCOI SZABAD MAGYAR REFORMÁTUS EGYHÁZ 3154 Woodside Road, Woodside City CA 94025 Lelkész: OROSZ C. BARNA Telefon: (415) 854-3566 Gondnoki bizottság: DIHEM JÓZSEF és ILDIKÓ, TÓTH ILONA, LŐRY TAMÁS Istentisztelet minden vasárnap d.u. 1 órakor. — Gyűlések és össze­jövetelek bejelentés szerint. ELSŐ MAGYAR KALIFORNIAI ADVENTISTA EGYHÁZ THE HUNGARIAN SEVENTH-DAY ADVENTIST CHURCH 609 Arizona Ave. Santa Monica, California 90401, Telefon: (818) 956-3767 Istentisztelet minden szombaton 10 órától HALLGASSUK MEG a Hetednapi Adventista Gyülekezet rádióadását minden szombaton 10.40-től és d.u. 2.15-től az Inglewood KTYM 1460 hullámhosszon. Lelkész: CSAPÓ G. TAMÁS Chief­elder, JOHN GROLYO Tel: (818) 760-0067 RÖVID HÍREK GYERTYÁNFY KORNÉL ve­zérkari ezredestől szombaton d.e. gyászmise keretében búcsúz­tak bajtársai, barátai és tisztelői. A gyászmise során Ft. dr. Hor­váth Benedek szívhezszólóan em­lékezett meg az elhaltról, úgyis, mint az Egyház hű tagjáról. A szertartást követő szeretet-ven­­dégség alatt bajtársai mondottak búcsút a nemes halottnak és rész­vétüket fejezték ki özvegyének. UGANDÁBAN ÚJRA (vagy változatlan) polgárháború van a halottak tömegével. Ki nem em­lékszik a tömeggyilkos „elnök­re", Idi Aminra. Azóta több fe­kete kegyetlenkedett a feketék­kel: a líbiai diktátor által pénzelt Yoweri Musevini, Sámson Kisse­­ka, Milton Obote, stb. Ezek egy­mással vannak harcban, kizárólag a hatalomért, közben a nép a go­lyóktól és az éhségtől tízezer számra hal meg. A BERLINI FAL 25 éves év­fordulója alkalmával napvilágot látott cikkekben kifejezésre jut az is, hogy a vasfüggöny jól fizetett hatalmas rendőr, titkosrendőr és katona állomány nem a rend­szert védi, (mert ilyen már nincs is), hanem a rendszer nevében hangoskodó, a nép nyakára ült párt­akarnokokat. Azaz pár élős­­di luxuséletét szolgálja a fegyve­res védelem is. 11. oldal A szív észt ad, de az ész nem ad szívet. (A na tőle Francé) — + — A boldog emberek nem sokat tudnak az életről. A Fájdalom az ember nagy nevelője. Ő az, aki a művészetekre, a költészetre és az erkölcsre tanította őket: ő az, aki a hősiességet és könyörü­le­­tességet sugallotta nekik. Ő az, aki értéket adott az életnek, ami­kor megengedte, hogy áldozatul ajánljuk fel: ő az, a magasztos és jóságos fájdalom, aki a szerelem­be beleoltotta a végtelenséget. (Anatole France) Tz European Meat Specialties 12926 Sat­­oy St. No. 12.No. Hollywood, CA 91605 Telefon: (818) 982-2325 Gyulai Szalámi Friss sütnivaló hurka* Disznósajt* Virsli Cserkészkolbász* Császárhús és sok más! LSD A inspected. I.ow. low prices! Wholesale Retail ÁRUINK SAJÁT ÜZEMÜNKBEN KÉSZÜLNEK!­fi Glohmko" zen­ék nagy választékban kaphatók. " Magyar Pick szalámi Nyitva naponta S-tól 6-ig. Szombaton 8-tól 4-ig­­ . DR. RÁCZ TIBOR FOGSZAKORVOS RENDEL: Kedden, csütörtökön, pénteken és szombaton: 12926 RIVERSIDE DR. SUITE D. SHERMAN OAKS, CALIFORNIA 91423 (Egy blokk nyugatra a Coldwater Canyontól) — Telefon: (818) 784-5889 Szerdán: 8400 STATE ST. SOUTH GATE, CALIF. 90280 Telefon: (213) 567-1485 Alex &. Ella’s Árki &. Sima European Pastry Shop 7356 Melrose Ave.. L.A. CA 90046. T.: (213) 651-3165 MINDENNAP KÉTSZER FRISS MAGYAR KENYÉR, ZSEMLE - KIFLI - KALÁCSOK TORTÁK: Dobos, Diós, Rumos, Mokka, KRÉMES,­­ ALMÁS, CSERESZNYÉS és TÚRÓS RÉTES! Üzletei órák: 8-tól este 7-ig, vasárnap és hétfőn és ünnepnap zárva!