Cuvântul Nou, septembrie 2003 (Anul 14, nr. 3772-3797)

2003-09-01 / nr. 3772

Divizia A Băcăuanii n-au rămas datori programate să evolueze în deschiderea celei de-a IV-a “runde” a campionatului Diviziei A de fotbal, Farul şi Universitatea s­­au comportat modest în prima repriză. La reluare însă, gruparea constănţeană a lovit năpraznic, făcându-şi KO adversara în numai câteva minute. Replica formaţiei din Bănie a fost extrem de palidă, ea remarcându-se doar în privinţa durităţilor, ceea ce a făcut-o să termine meciul în nouă oameni. Sub Tâmpa, băcăuanii au fost împinşi de la spate de brigada de arbitri condusă de Anton Heleşteanu, care le-a făcut cadou un gol şi un penalty. Ei au profitat însă doar pe jumătate, fiindcă n­­au uitat că în ultima etapă a campionatului trecut au evitat barajul mulţumită echipei lui Marius Lăcătuş, care s-a lăsat învinsă pe teren propriu. Pentru ca Gloria să câştige, Iori Crăciunescu l-a scos de la naftalină pe Sorin Burloiu. Demersul şefului arbitrilor noştri s-a dovedit însă cu totul inutil, pentru că Ceahlăul, care jucase cu mult aplomb pe malurile Begăi, a făcut figuraţie la Bistriţa. Acest lucru nu a mirat, fireşte, pe prea multă lume, ştiute fiind relaţiile de amiciţie dintre boss-ii celor două combatante, Jean Pădureanu şi Gheorghe Ştefan-Pinalti. Poli AEK a spart, în sfârşit, gheaţa, reuşind să treacă pe teren propriu de FC Oradea. Nou promovata FC Apulum, în schimb, a fost făcută KO de FC Argeş, ratând ocazia de a obţine prima victorie pe teren propriu în Divizia A Disputat sâmbătă seara în­ nocturnă, meciul de pe “Naţional”, dintre Rapid şi Oţelul i-a dezamăgit pe cei circa 3 000 de spectatori care au luat loc în tribune. Campioana a reuşit, în cele din urmă, să se impună, dar jocul ei a fost neconvingator Etapa de la sfârşitul săptămânii trecute s-a soldat cu următoarele rezultate: FC Farul Constanţa­­(Universitatea Craiova 3-0 (0-0) Joc modest în prima repriză la Constanţa, cu câte o mare ocazie de fiecare parte. După pauză, Farul a accelerat puternic, reuşind să se desprindă pe tabela de marcaj graţie golurilor realizate de Bălţoi (min. 52, 54) şi Lungu (min. 56), acesta din urmă cu ajutorul lui Papură, care a deviat balonul, derutându-l pe Guso. în minutul 81, Cristocea, de la gazde, a ratat o lovitură de la 11 metri. Rada (min. 63) şi Borbély (min. 69), ambii de la Universitatea Craiova, au fost eliminaţi de pe teren, primul pentru henţ comis în postură de ultim apărător, al doilea pentru fault dur asupra unui adversar.­­ FC Braşov-FCM Bacău 2-2 (1-1) Cei de sub Tâmpa au început promiţător disputa, reuşind să deschidă scorul încă din minutul 9, când Buga a finalizat o­­acţiune cursivă de atac a echipei sale. Băcăuanii au egalat însă cu ajutorul arbitrului Heleşteanu, care a acordat gol la şutul în bară al lui Narcis Răducan (min. 16), deşi mingea nu depăşise linia porţii. Buga a adus din nou pe FC Braşov în avantaj (min. 54), dar nu pentru multă vreme, fiindcă Cursaru a restabilit echilibrul pe tabela de marcaj (min. 65). FCM putea chiar să câștige, fiindcă Heleşteanu i-a făcut cadou un penalty în minutul 83. Cursaru a tras însă peste poartă, astfel că meciul s-a încheiat fără un învingător. Foii AEK Timişoara-FC Oradea 2-1 (1-1) 20 de mii de spectatori au salutat sâmbătă la Timişoara prima victorie a echipei lor în actuala ediţie de campionat. Poli AEK a trecut prin momente dificile la început. Ea a revenit însă puternic după golul lui Keşeru (min. 14), reuşind să egaleze prin Silvăşan (min. 37), care a speculat o greşeală a lui Mihuţ. Acelaşi Silvăşan a punctat pentru 2- 1 (min. 56), după care, în ciuda ocaziilor, ivite şi de o parte şi de cealaltă, scorul nu a mai suferit modificări. FC Apulum Alba lulia-FC Argeş Piteşti 1-5 (0-0) Ţinând seama de cât de slab s-a jucat în prima repriză, puţini dintre cei ce au luat loc în tribunele stadionului din Cetatea Unirii sperau să vadă goluri după pauză. FC Argeş a schimbat însă registrul tactic, surprinzându-i pe localnici, care au fost depăşiţi la toate capitolele. Golurile piteştenilor poartă semnăturile lui Crivac (min. 49), Nicolae Dică (min. 51, 90- ultimul din penalty), Năstăsie (min. 63) şi Bilaşco (min. 88). Pentru FC Apulum a înscris Ovidiu Maier (min. 53). Gloria Bistriţa-Ceahlăul Piatra Neamţ 2-0 (1-0) Lovitura în bară a lui Tiberiu Şerban nu a fost decât un foc de paie, pentru că, în continuare, Gloria a pus stăpânire pe joc, reuşind să ia avantaj în minutul 27, în urma unei lovituri libere de la 18 metri executate de Coroian. în repriza secundă, Solomon s-a trezit cu mingea în faţa porţii lui Câmpeanu, apoi, pentru a înlătura orice surpriză de genul celei oferite de mijlocaşul Ceahlăului. • feafark­si rhaftesri-faşi!J&ua.t pe Negrean să înscrie golul doi, astfel că formaţia bistriţeană şi-a trecut în cont punctele de care avea nevoie. Rapid-Oţelul Galaţi 2-0 (1-0) Campioana a învins, dar nu a convins. în ceea ce o priveşte pe formaţia de la Dunăre, ea nu a pus probleme deosebite. Golurile Rapidului au fost realizate de Florin Bratu (min. 41, 57). Partidele Petrolul Ploieşti-Steaua şi Dinamo-FC Naţional s-au disputat aseară, după închiderea ediţiei ziarului. Etapa viitoare FC Farul Constanţa-Gloria Bistriţa, Universitatea Craiova-FC Braşov, FCM Bacău-Rapid, Oţelul Galaţi- Dinamo, FC Naţional-Petrolul Ploieşti, Steaua-Poli AEK Timişoara, FC Oradea-FC Apulum Alba lulia, FC Argeş Piteşti-Ceahlăul Piatra Neamţ. Nicolae STOIAN Clasamentul 1 Rapid 42 2 0 6-2 8 2 Steaua 32 10 6-17 3 FC Argeş 42 118-47 4 Ceahlăul 42 117-37 5 U Craiova 42 114-37 6 Gloria B-ţa 42 0 2 5-4 6 7 Poli AEK ’ 41 3 0 3-2 6 8 FCM Bacău 412 16-85 9 FC Farul 4112 7-74 10 FC Braşov 41 1 2 79 4 11 Oţelul 4112 3-54 12 Petrolul 31112-44 13 FC Apulum 4112 2-84 14 Dinamo 31 0 2 2-3 3 15 FC Național 31 0 2 3-6 3 16 FC Oradea 40 2 2 2-4 2 Politehnica Iaşi - Oltul Sfântu Gheorghe 4 - 0 (1 - 0) Sâmbătă, la Iaşi, foilmaţia gazdă, Politehnica, a întâlnit, în cadrul celei de-a doua etape a Seriei I a eşalonului fotbalistic secund, pe nou promovata Oltul Sfântu Gheorghe. Chiar dacă era de aşteptat ca echipa municipiului de pe Olt să aibă viaţă grea în Divizia B, cu care s-a reîntâlnit după mulţi ani, iată că rezultatul final a acestei întâlniri ne demonstrează că menţinerea pe a doua scenă a fotbalului autohton nu va fi în acest sezon floare la ureche pentru Adrian Furnică, elevii săi şi conducerea administrativă. Totuşi, în ciuda faptului că au acumulat doar un punct din şase posibile, jucătorii de la Oltul trebuie să fie optimişti. Să nu uităm că sezonul se află abia la început, mai sunt 28 de etape şi, în plus, în week­­end-ul care tocmai s-a încheiat Oltul a jucat în compania uneia dintre cele mai redutabile formaţii din cea mai puternică şi echilibrată serie. Dacă la pauză oaspeţii mai sperau, scorul fiind doar 1 - 0 pentru formaţia moldavă, gol Vintilă (min. 20), până la jumătatea reprizei secunde gazdele au rezolvat problema echipei învingătoare prin reuşitele lui Bîlbă (min. 57) şi Ionescu (min. 65). în fine, tabela a fost închisă în ultimul minut de joc de Mitruc. Politida a fost arbitrată de brigada: Gabriel Stroie (centru) - Târgovişte şi asistenţii gălăţeni Liviu Ciubotariu şi­ Iulian Be­dreagă. Observator din partea FRF a fost delegat Ilie Cat din Ploiești. DodoFELDIOREAN s Hswininouii il fr Anul XIV Nr. 3772 Divizia B CFR Cluj face furori în Seria I, etapa de la sfârşitul săptămânii trecute a fost marcată de câteva surprize, în această categorie intrând, înainte de toate, victoriile realizate în deplasare de Electrica Dobrogea Constanţa şi Precizia Săcele. Prima a făcut ce a făcut şi a îngenunchiat-o pe Gloria Buzău, creditată, cu şanse la promovare, în vreme ce cealaltă a spulberat Metalul la Plopeni, recuperând, cu vârf şi îndesat, paguba ce-i fusese provocată în “runda” inaugurală pe teren propriu. Deşi porneau cu mari şanse de reuşită, Unirea Focşani şi CSM Medgidia n-au putut trece de nou promovatele FC Vaslui şi, respectiv Lamiontul Roman. Callatis Mangalia, în schimb, a confirmat startul bun luat la Constanţa, depăşind pe CU Brăila, victorii acasă obţinând, totodată, FC Oneşti şi Politehnica Iaşi, cărora Petrolul Moineşti şi Oltul Sfântu Gheorghe nu le­­au ridicat probleme deosebite. :„ Sportiff Studenţesc s-a distrat cu Barora Rm. Vâlcea, succesul categoric realizat la capătul celor 90 de minute de joc permiţând ex-divizionarei A din Regie să-şi consolideze poziţia de lider al Seriei a ll-a. Nici Inter Gaz Bucureşti, Pandurii Târgu Jiu şi Internaţional Piteşti n-au avut probleme în a-şi trece la activ punctele puse în joc. Extensiv.Craiova, ARO Câmpulung şi Rulmentul Alexandria au fost ţinute însă în şah de Chindia Târgovişte, Bulding Vânju Mare şi, respectiv Unirea Urziceni, iar Cimentul a cedat la Fieni în faţa Daciei Mioveni. După ce a umilit-o pe “Bătrâna Doamnă”, CFR Cluj a făcut instrucţie sub Dealul Florilor cu FC Baia Mare, cele şapte goluri marcate acolo propulsând-o în fruntea Seriei a lll-a. Ascensiunea celei de-a doua formaţii a municipiului de pe Someş a fost înlesnită însă nu numai de victoria obţinută în Maramureş, ci şi de faptul că Jiul Petroşani, Corvinul Hunedoara şi Tricotaje Ineu, care ocupau podiumul înaintea “rundei” de sâmbătă, au fost îngenunchiate de Universitatea Cluj, IS Câmpia Turzii şi Gaz Metan Mediaş. Nou promovata Oaşul Negreşti a demonstrat că nu întâmplător a trecut de U Cluj, învingând cu 3-0 la Zlatna, rezultat în urma căruia a urcat pe locul 2 al clasamentului. Etapa viitoare Unirea Focşani-Politehnica Iaşi, FC Valsui-FC Oneşti, Petrolul Moineşti-Midia Năvodari, Poiana Câmpina- Callatis Mangalia, DU Brăila-Gloria Buzău, Electrica Constanţa-Metalul Plopeni, Precizia Săcele-CSM Medgidia­ Laminorul Roman-Oltul Sfântu Gheorghe. Seria a II-a Internaţional Piteşti-Juventus Bucureşti 3-1 Pandurii Târgu Jiu-Minerul Motru 2-0 Extensiv Craiova-Chindia Târgoviște 0-0 Inter Gaz București-Electromagnetica 3-0 ARO Câmpulung-Bulding Vânju Mare 3-3 Rulmentul Alexandria-Unirea Urziceni 0-0 Sportul Studentesc-Barca Rm. Vâlcea 6-0 Cimentul Fieni-Dacia Mioveni 0-1 Clasamentul Etapa viitoare International Piteşti-Cimentul Fieni, Juventus Bucureşti-J­andurii Târgu Jiu, Minerul Motru-Extensiv Craiova, Chindia Târgovişte-Inter Gaz Bucureşti, Electromagnetica Bucureşti-ARO Câmpulung, Bulding Vânju Mare-Rulmentul Alexandria, Unirea Urziceni- Sportul Studenţesc, Barora Rm. Vâlcea-Dacia Mioveni. Seria a lll-a UT Arad-CS Deva FC Baia Mare-CFR Cluj IS Câmpia Turzii-Corvinul Hunedoara Gaz Metan Mediaş-Tricotaje Ineu CSM Reşiţa-Armătura Zalău Universitatea Cluj-Jiul Petroşani MinaurZlatna-Oaşul Negreşti Olimpia Satu Mare-ACU Arad Clasamentul Etapa viitoare UTA-Olimpia Satu Mare, CS Deva-FC Baia Mare, CFR Cluj-IS Câmpia Turzii, Corvinul Hunedoara-Gaz Metan Mediaş, Tricotaje Ineu-CSM Reşiţa, Armătura Zalău- Universitatea Cluj, Jiul Petroşani-Minaur Zlatna, Oaşul Negreşti-ACU Arad. S. NICOLAE Rezultate Seria 1 Unirea Focşani-FC Vaslui 0-0 FC Oneşti-Petrolul Moineşti 3-1 Midia Năvodari-Poiana Câmpina 2-0 Callatis Mangalia-DU Brăila 1 -0 Gloria Buzău-Electrica Constanţa 1 -2 Metalul Plopeni-Precizia Săcele 0-3 CSM Medgidia-Lminorul Roman 0-0 Politehnica laşi-Oltul Sf. Gheorghe 4-0 Clasamentul 1 Callatis Mangalia 2 2 0 0 4-1­6 2 Precizia Săcele 2 110 3-04 3 FC Oneşti 2 110 6-44 4 FC Vaslui 2 110 1-04 5 Laminorul­­Roman 2 110 1-04­­ 6 Politehnica laşi 2 10 14-13 7 CU Brăila 2 10 12-13 8 Midia Năvodari 2 10 12-23 9 Electrica Constanţa 2 10 13-43 10 Petrolul Moineşti 2 2 10 12-33 11 CSM Medgidia 2 0 2 0 0-0 2 12 Gloria Buzău 2 0 111-21 13 Unirea Focşani 2 0 110-11 14 Poiana Câmpina 2 0 113-51 15 Oltul Sf. Gheorghe 2 0 110-41 16 Metalul Plopeni 2 0 0 2 0-4 0 1 Sportul Studenţesc 22009-16 2 Pandurii Târgu Jiu 22004-06 3 Inter Gaz Bucureşti 21103-04 4 Unirea Urziceni 21101-04 5 Internaţional Piteşti 21013-33 6 Juventus Bucureşti 21013-33 7 Minerul Motru 21012-23 8 Dacia Mioveni 21012-33 9 Electromagnetica 21012-33 10 Barora Rm. Vâlcea 21012-73 11 Bulding Vânju Mare 20203-32 12 ARO Câmpulung 2­0113-41 13 Bulm. Alexandria 20111-21 14 Chindia Târgoviște 20110-21 15 Extensiv Craiova 20110-21 16 Cimentul Fieni 20020-30 2-1 0- 7 3-0 3- 0 4- 2 1- 0 0- 3 1- 0 1 CFR Cluj 220011 - 06 2 Oaşul Negreşti 2200 6-26 3 Olimpia Satu Mare 2200 2-06 ,4 Jiul Petroşani 2101 6 -13 5 Corvinul Hunedoara 2101 7 - 53 6 Tricotaje Ineu 2101 5-33 7 ACU Arad 2101 3 -13 8 Gaz Metan Mediaş 2101 3 -13 9 Universitatea Cluj 2101 1 -13 10 Armătura Zalău 2101 3-43 11 IS Câmpia Turzii 2101 3-53 12 UT Arad 2101 2-53 13 CSM Reşiţa 2101 4-83 14 CS Deva 2002 1 -30 15 Minaur Zlatna 2002 0-60 16 FC Baia Mare 2002 2-140 Supercupa Europei AC Milan-FC Porto 1-0 (1-0) Când se întâlnesc campioana Europei şi câştigătoarea celei de-a doua competiţii continentale intercluburi te aştepţi la o dispută de zile mari. AC Milan şi FC Porto s-au arătat însă departe de forma care le-a adus în postura de laureate ale sezonului trecut, ceea ce a făcut ca finala ediţiei din acest an a Supercupei Europei să fie una modestă. Reprezentanta Italiei a început mai bine, fapt ce i-a permis ca, în minutul 10, să deschidă scorul. A fost o centrare de pe dreapta a lui Rui Costa, pe care, deşi flancat de doi apărători, Andrei Şevcenko a reuşit să o reia în plasă. Imediat după gol, rossoneri­i au făcut tradţionalul pas înapoi, lăsându-i pe portughezi să atace. Elevii antrenorului Murrinho au încercat să pătrundă atât pe flancuri, cât şi pe centru, dar s-au izbit de o defensivă foarte bine pusă la punct. Italienii au apărut destul de rar în jumătatea adversă de teren. De fiecare dată au fost însă foarte periculoși, dovadă că, în minutul 35, Sevecenko i-a pasat lui Filippo Inzaghi, iar acesta a reluat în plasa laterală, ratând posibilitatea măririi avantajului înscris pe tabela de marcaj. FC Porto a avut un sigur şut bun la poarta lui Dida, cel expediat în minutul 37 de Maniche, căruia i-a lipsit foarte puţin să nimerească ţinta. Repriza secundă a­ întâlnirii de la Monaco a început cu o oportunitate a lui Şevcenko (deşi nu a strălucit, ucraineanul a jucat mult mai bine decât în amicalul cu România), după care iniţiativa a trecut de partea deţinătorilor Cupei UEFA. Cel mai insistent dintre ei a fost Maniche’, care n mai întâi a lovit încheietura barelor, apoi a făcut ca mingea să zboare pe lângă vinciul porţii lui Dida. După tentativa brazilianului Deco, dejucată de conaţionalul său dintre buturile milaneze, Şevcenko şi Filippo Inzaghi au făcut KO apărarea portughezilor. Ultimul nu a nimerit însă poarta de la şase metri, astfel că a rămas 1-0, spre nemulţumirea lui Carlo Ancxelotti, care nu se aştepta ca experimentatul său elev să rateze dintr-o asemenea poziţie. Intrarea pe teren a lui Jankauskas a înviorat într-o oarecare măsură jocul portughezilor, lituanul şi având, de altfel, două execuţii reuşite, care însă nu l-au putut îngenu­nchia pe Dida. în minutul 75, Inzaghi a scăpat singur în careul advers, prilejuindu-i lui Vitor Baia o intervenţie pe cât de spectaculoasă, pe atât de eficientă. Ultimul sfert de oră al partidei a aparţinut clar celor de la FC Porto. Derlei, care nu a mai repetat evoluţia din finala Cupei UEFA, Jankauskas şi Bosingwa s­­au dovedit însă neinspiraţi, astfel că squadra lui Berlusconi a terminat învingătoare, intrând pentru a şasea oară în posesia trofeului. Au jucat formaţiile: AC Milan: Dida-Simic, Nesta, Maldini, Pancaro-Gattuso, Pirlo, Rui Costa (Cafu), Seedorf (Ambrosini)-Şevcenko (Rivaldo), F. Inzaghi. FC Porto: Baia-Paulo Ferreira, Jorge Costa, Carvalho, Ricardo Costa-Maniche, Deco, Costinha (Bosingwa), Alenicov (Fernandez)-Derlei, McCarthy (Jankauskas). Partida a fost condusă de o brigadă de arbitri din Anglia, avându-l la centru pe Graham Barber. (S. NICOLAE) Liga Campionilor Estul are patru echipe în faza grupelor Turul trei preliminar al Ligii Campionilor nu a dat, în general, bătaie de cap favoritelor, care şi-au depăşit cu relativă uşurinţă adversarele. Simplu a fost mai ales pentru Celtic Glasgow, Chelsea, Galatasaray, Dinamo Kiev, Anderlecht şi Lazio, ele impunându-se atât acasă, cât şi în deplasare. Finalista ediţiei trecute a Cupei UEFA şi-a asigurat calificarea după prima manşă, învingând la Budapesta cu 4-0. în retur, Celtic a marcat un gol rapid prin Sutton, apoi a oprit “motoarele", mulţumindu­­se cu un succes la limită. Chelsea, Galatasaray şi­ Dinamo Kiev, în schimb, nu şi-au menajat partenerele de întrecere, dovadă scorurile înregistrate în finalurile partidelor disputate la Londra, Sofia şi Zagreb. Spre deosebire de reprezentantele Scoţiei, Angliei, Turciei şi Ucrainei, Anderlecht şi Lazio au avut ceva emoţii, întrucât primiseră gol pe teren propriu. Wisla Cracovia şi Benfica Lisabona au atacat însă orbeşte, urşurând misiunea adversarelor lor, care, văzând că dracul nu e aşa de negru cum credeau ele, au îndrăznit mai mult, izbutind să câştige şi în deplasare. Deşi n-au învins în ambele manşe, O­l­y m p i­q u­e Marseille, Sparta Praga, Deportivo La Crom­a şi Glasgow Rangers au depăşit ultimul tur preliminar fără să fi cunoscut înfrângerea. Primele două reuşiseră să răzbească la Viena şi, respectiv Skopje, motiv pentru care n-au mai forţat, considerând că remiza nu se umbreşte satisfacţia de a se fi văzut promovate în faza următoare a competiţiei. Pentru La Coruna lucrurile au stat cu totul altfel, fiindcă egalul obţinut cu două săptămâni în urmă la Trondheim o­ obliga să atace, ceea ce a şi făcut, golul calificării fiind opera lui Luque. Tot de la un egal a plecat şi Rangers, ceea ce i-a făcut pe cei mai mulţi să nu-i acorde şanse prea mari la Copenhaga. Team-ul scoţian nu s-a dat însă bătut, apărându-se cu atenţie şi ţâşnind­ pe contraatac. La una dintre şarjele ofensive întreprinse în jumătatea adversă de teren, danezii au comis fault în careu, prilej pentru Arteta de a-i aduce pe oaspeţi în avantaj. Nordicii au egalat când mai erau 7-8 minute din timpul regulamentar de joc, propunând intrarea în prelungiri (la Glasgow fusese tot 1- 1). Arveladze nu a fost însă de acord cu această idee, marcând pentru 2-1, scor care îi trimite pe britanici în grupele Ligii Campionilor, iar pe vikingi în Cupa UEFA. După 1-1 în Austria, nimeni nu se îndoia­ că Ajax va tranşa lejer disputa cu Grazer AK în favoarea sa. Formaţia vizitatoare nu s-a speriat însă de faptul că Ibrahimovic a deschis repede scorul, egalând prin Kolmann cu puţin înainte de pauză. Asta i­­a făcut pe coechipieri lui Bogdan Lo­bonţ să dea din colţ în colţ, ei nereuşind să înscrie golul izbăvitor decât în prelungiri. De prelungiri a fost nevoie şi la Dortmund, unde s-a înregistrat acelaşi rezultat ca la Bruges. Cele două combatante n-au izbutit să puncteze însă pe durata celor 30 de minute suplimentare de joc, astfel că s-a juns la penalty-uri, în urma cărora echipa lui Alin Stoica a obţinut câştig de cauză. Surpriza, marea surpriză aş zice, a venit de la Newcastle, unde, după 1-0 la Belgrad, suporterii grupării locale erau pregătiţi să sărbătorească a doua prezenţă consecutivă a favoriţilor lor în grupele Ligii Campionilor. Iliev le-a stricat însă buna dispoziţie, egalând scorul din tur şi împingând meciul în prelungiri, apoi la penalty-uri, după executarea cărora campioana Serbiei a intrat în posesia biletelor pentru 16-imile celei mai importante competiţii continentale intercluburi. Aşadar, Chelsea-MSK Zilina 3-0 (2-0), Wisla Cracovia- Anderlecht 0-1 (1-3), Sparta Praga-Vardar Skopje 2-2 (3-2), Deportivo La Coruna-Rosenborg Trondheim 1-0 (0-0), Ajax Amsterdam-Grazer AK 2-1, după prelungiri (1-1), Borussia Dortmund-FC Bruges 2-1 (1-2), 4-5 la penalty-uri, AEK Atena- Grasshopper Zürich 3-1 (0-1), Slavia Praga-Celta Vigo 2-0 (0-1),, Newca­tle-Partizan Belgrad 0-1 (1-0), 3-5 la penalty­­ur­, Lokomotiv Moscova-Șahtior Donețk 3-1 (0-1), ȚSKA Sofia- GalatadPrey 0-3 (0-3), FC Copenhaga-Glasgow­­Rangers 1-2 (1-1), Dinamo Zagreb-Dinamo Kiev 0-2 (1-3), Celtic Glasgow- MTK Budapesta 1-0 (4-0), Olympique Marseille-Austria Viena 0-0 (1-0), Benfica Lisabona-Lazio 0-1 (1-3), Ajax Amsterdam (Olanda), FC Bruges, Anderlecht (Belgia), AEK Atena (Grecia), Celta Vigo, La Coruna (Spania), Celtic Glasgow, Glasgow Rangers (Scoţia), Chelsea (Anglia), Marseille (Franţa), Lazio (Italia), Dinamo Kiev (Ucraina), Spata Praga (Cehia),­ Partizan Belgrad (Serbia) şi Lokomotiv Moscova (Rusia), ultimele patru reprezentând Estul, au intrat în grupe, alături de Bayern München, VfB Stuttgart (Germania), Olympique Lyon, AS Monaco (Franţa), Arsenal, Manchester United (Anglia), Inter Milano, AC Milan, Juventus (Italia), PSV Eindhoven (Olanda), Olympiakos Pireu, Panathinaikos (Grecia), Real Madrid, Real Sociedad (Spania), FC Porto (Portugalia) şi Beşiktaş (Turcia), calificate direct. N.VÂLCEANU Cupa UEFA Greu la deal cu boii mici... După tragerea la sorţi pentru turul preliminar am zis că nu putem rata calificarea. Până la urmă aşa a şi fost, numai că lucrurile n-au mers cum am fi vrut noi. Cel mai uşor, am crezut, va fi pentru Steaua, întrucât Neman Grodno nu reprezintă nimic în fotbalul internaţional. Gruparea din Ghencea a jucat însă foarte slab la Minsk, numai inspiraţia de ultim moment a lui Opriţa făcând ca ea să nu părăsească terenul de joc învinsă. Optimismul nu ne-a părăsit, totuşi, după semieşecul din Belarus, cei mai mulţi dintre noi fiind de părere că roş-albaştrii vor învinge fără probleme la Bucureşti. Din păcate, elevii lui Victor Piţurcă au evoluat la fel de slab ca în tur, ei necreându-şi decât două-trei ocazii, dintre care doar una, cea a lui Florentin Dumitru, cu adevărat periculoasă. Probleme a avut şi Dinamo, fiindcă, la 2-0 în favoarea sa, a coborât “strocul”, permiţând celor de la Metalurgs să egaleze. Din fericire, Florentin Petre a sesizat pericolul, dând semnalul redeşteptării, pe fondul căreia el, Dănciulescu şi Bărcăuan au făcut clar diferenţa. La Liepajas, deţinătoarea Cupei României a controlat destul­ de autoritar ostilităţile în prima repriză, fapt ce i-a permis lui Zicu să înscrie în poarta lui Krucs. Letonii au egalat cu puţin înainte de pauză, dar mai mult nu s-a putut, astfel că formaţia din Şoseaua Ştefan cel Mare a obţinut dreptul de a evolua în faza următoare a competiţiei. Noi, chiar dacă suntem nemulţumiţi de evoluţiile celor două formaţii care ne reprezintă în Cupa UEFA, ne putem considera fericiţi în comparaţie cu alţii, pentru că, trebuie să ştiţi, au fost surprize, unele dintre ele foarte mari. în această categorie intră, în primul rând, eliminarea reprezentantei Bulgariei, Litex Loveci, de Zimbru Chişinău. Vicecampioana Moldovei a remizat în prima manşă la sud de Dunăre, fără a-şi spori, cel puţin în opinia unora, foarte mult şansele de promovare. Formaţia de dincolo de Prut nu a ţinut însă cont de calculele hârtiei, jucând foarte bine în repriza­ secundă, când a punctat de două ori prin Frunze, obţinând o calificare nesperată. Acealşi lucru se poate spune despre My Pa-47, FK Cementarnica 55 şi Ventspils, care înregistraseră rezultate modeste în tur. Asta nu le-a împiedicat să abordeze însă cu curaj manşa secundă, reuşind să scoată din cursă pe Young Boys Berna, GKS Katowice şi, respectiv Wisla Plock, cotate mai bine ca ele. Cele mai multe dintre favorite au promovat fără să fi cunoscut înfrângerea. Manchester City, Maccabi Haifa, Torpedo Moscova, Dundee FC, Malmö FF, Molde FK, Kamen Ingrad, EFB Esbjerk, Lokeren, FC Lyn, NK Publikum Celje, FC Nordsjaelland şi SKM Puchov şi-au spulberat, realmente adversarii, punctaj maxim obţinând, de asemenea, Olimpija Ljubljana, Neuchâtel Xamax, Ap­oel Nicosia, Ferencváros, Bröndby, Zeljeznicar Sarajevo, Levski Sofia, Varteks Varazdin, Artmedia Petrzalka, Steaua Roşie Belgrad, Lens, Dnipro Dnipropetrovsk, Groclin Grodzisk şi Viktoria Zizkov. Dacă le-aţi uitat sau nu sunteţi încă la curent cu ele, iată rezultatele manşei secunde a turului preliminar: Fylkir-AIK Solna 0-0 (în tur 0-1), Dundee FC-KS Vllaznia 4-0 (2-0), Varteks Varasdin-Levadia Maardu 3-2 (3-1), Santa Coloma-EFB Eksterk 1-4 (0-5), Anorthosis Famagusta-NK Zeljeznicar 1-3 (0-1), FC Banants Erevan-Hapoel Tel Aviv 1-2 (1-1), Dinamo Minsk- Bröndby 0-2 (0-3), Portadown-Malmö FF 0-2 (0-4), Metalurgs Liepajas-Dinamo Bucureşti 1-1 (2-5), Grindavik-FC Kaernten 1-1 (1-2), Derry City-Apoel Nicosia 0-3 (1-2), Zimbru Chişinău- Litex Loveci 2-0 (0-0), Steaua Bucureşti-Neman Grodno 0-0 (1- 1), Kamen Ingrad-Etzella Etteibrück 7-0 (2-1),Total NetworK Solutions Llansantffraid-Manchester City 0-2 (0-5), Kl Klaksvik- Molde KF 0-4 (0-2), TVMK Tallin-Odense BK 0-3 (1-1), Wisla Pock-Ventspils 2-2 (1-1), Yöung Boys Berna-My-PA 47 2-2 (2-3), Dnipro Dnipropetrovsk-FC Vaduz 1-0 (1-0), Uniao Leiria- Coleraine 5-0 (1-2), Lokeren-Dinamo Tirana 3-1 (4-0), Maccabi Haifa-Cwmbran Town 3-0 (3-0), FK Beiasica-Publikum Celje 0- 5 (2-7), GKS Katowice-FK Cementarica 551-1 (0-0), Sioni Bolnisi- SKM Puchov 0-3 (0-3), Nistru Otaci-Steaua Roşie Belgrad 2-3 (0-5), Ferencváros Budapesta-Birkirkara 1-0 (4-0), Domagnano- Torpedo Moscova 0-4 (0-5), Debreceni VSC-FK Ekranas 2-1 (1- 1), Levski Sofia-Atyrau 2-0 (4-1), Shelbourne-Olimpja Ljubljana 2-3 (0-1),Torpedo Kutaisi-Lens 0-2 (0-3), FC Shirak- Nordsjaelland 0-2 (0-4), F 91 Dudelange-Artmedia Petrzalka 0- 1 (0-1), SFK Lyn-Runavik 6-0 (3-1), Hajdúk Split-Haka Valkeakoski 1-0 (1-2), Neuchâtel Xamax-FC La Valletta 2-0 (2-0), Sartid Smederevo-FK Sarajevo 3-0 (1-1), Atlants-Groclin Grodzisk Wielkopolski 1-4 (0-2) şi Jenis Astana-Viktoria Zizkov 1-3 (0-3). Leiria* FC Cementarnica 55, Maccabi Haifa, Manchester City, Olimpija Ljubljana, Torpedo Moscova, Dundee FC, Malmö FF, Hajdúk Split, Neuchâtel Xamax, AIK Solna, Apoel Nicosia, Ferencváros, Bröndby, Mode FK, Kamen Ingrad, Kaernten, My Pa-47, Steaua Bucureşti, EFB Esbjerk, Debreceni VSC, Lokeren, FC Lyn, Zeljeznica Sarajevo, Levski Sofia, Varteks Varazdin, Ventspils, Odense BK, Zimbru Chişinău, Artmedia Petrzalka, Dinamo Bucureşti, Steaua Roşie Belgrad, Lens, J Dnipro Dnipropetrovsk, Publikum Celje, FK Sartid, Hapoel Tel Aviv, FC Nordsjaelland, SKM Puchov, Groclin Grodzisk și Viktoria Zizkov s-au calificat în primul tur, alături de Valencia, ȚSKA Sofia, Perugia, Newcastle,, NAC Breda, Benfica, La Louviere, Panionios, Hearts, Udinese, Salzburg, Blackburn, Genclerbirligi, Barcelona, Dinamo Zagreb, MTK Budapesta, Kaiserslautern, Teplice, Slavia Praga, Villareal, Trabzonspor, Grassopper Zürich, Hertha Berlin, FC Liverpool, Valerenga, Grazer AK, Aris Salonic, FC Copenhaga, SV Hamburg, Bordeaux, AS Roma, Spartak Moscova, Wisla Cracovia, Nijmegen, Austria Viena, Borussia Dortmund, Auxerre, Rosenborg Trondheim, Gaziantep, Sporting Lisabona, Utrecht, MSK Zilina, Metalurg Doneţk, Parma, Sochaux, Schalke 04, Mallorca, Hapoel Ramat, Feyenoord, PAOK Salonic, Melatyaspor şi FC Basel, admise direct sau venite din Liga Campionilor şi Cupa UEFA-Intertoto. Dinamo va întâlni în­ primul tur pe Şahtior Doneţk, iar Steaua pe Southampton. (N. VÂLCEANU)