Drapelul Roşu, iunie 1961 (Anul 17, nr. 5106-5131)

1961-06-13 / nr. 5116

Campionatele europene au luat sfîrșit BELGRAD. Simbătă seară s-au in­cheiat campionatele europene de box U.R.S.S. are 5 noi campioni de box ai Europei, Italia 2, R.P. Polonă, Anglia și Scoția eite un campion european. Iată rezultatele finalelor: La categoria muscă după o luptă disputată Vacca (Italia) a fost declarat campion, în dauna pugilistului sovietic Stolnikov. La­ categoria cocoș Sivkov (U.R.S.S.) a învins la puncte detașat pe polonezul Gutman. La categoria pană Taylor (Anglia) a fost declarat campion, cu toate că Zasuhin a obți­nut un mare avantaj în primele două reprize. La categoria sem­iușoară Ale. Taggart (Scoția) a învins la puncte pe Benedek (Iugoslavia). La categoria ușoară Tamiis (U.R.S.S.) a învins la puncte pe Mehovic (Iugoslavia). La categoria semimijlocie Tamulis (U.R.S.S.) b.p. Meyer (Elveția). La categoria mijlocie­ ușoară Lagutin (U.R.S.S.) învinge prin k.o. în ultima repriză pe Heidi (R.D.G.) La cate­goria mijlocie Feofanov (U.R.S.S.) a boxat foarte bine și a dominat, dar în ultimele 30 de secunde i s-a deschis arcada și a fost oprit de medic să­­ mai continue lupta astfel că Walasek (R.P. Polonia) a fost declarat campion. La categoria semigrea Negrea a prestat în toate cele trei reprize un box tehnic și variat, dominînd detașat. Decizia i-a frustat însă victoria atribuind-o lui Sarandi (Italia). La categoria grea Abramov (U.R.S.S.) l-a învins la puncte pe Penna (Italia). Boxerii romîni au cîștigat la această ediție a campionatelor europene o me­dalie de argint și trei medalii de bronz. Categoria A feminin : 1 ȘTIINȚA TIMIȘOARA—C.S.M. MEDIAȘ 13:2 (5:1) Studentele au cîștigat ușor cu un scor categoric. Echipa din Mediaș a jucat foarte slab. Punctele au fost înscrise de Reipp (7), Ștef (3), Schmidt (2) și Koncz pentru gazde, respectiv E. Mai și I. Seidner pentru oaspe­te. C.S.S. BANATUL—C.S.M SIBIU 12:7 (8:3) Joc tehnic și spectaculos. Elevele s-au impus cu atacuri periculoase pe extreme și au tras mai precis la poarta. Punctele au fost marcate de Niemetz (5), Ziegler (4), Gheorghi­­ță, Ciosescu și Loch pentru Banatul, respectiv Kiltsch (3), Dandler, Theil, Dobre și Walzer pentru C. S. M. Si­biu. CONCURSUL REPUBLICAN AL ȘCOLILOR MEDII CU PROGRAM SPECIAL DE EDUCAȚIE FIZICA Pe stadionul mic C.F.R. Timișoa­ra și-au disputat întîietatea în cadrul concursului de handbal în 7 rezervat școlilor medii cu program special de educație fizică, echipe de fete și bă­ieți ale școlilor din Timișoara, Brașov și Tg. Mureș. Competiția s-a terminat cu dubla victorie a Școlii medii nr. 4 din Timișoara. Iată rezultatele tehnice : Echipe de fete : Timișoara cu Bra­șov 13:3 (7:1), cu Tg. Mureș 23:3 (13:2); Brașov cu Tg. Mureș 19:2 (8:1). Echipe de băieți : Timișoara cu Tg. Mureș 9:6 (4:3), cu Brașov 15:10 (9:6), Tg. Mureș cu Brașov 8:7 (4:3). CATEGORIA A DE FOTBAL Emoțiile s-au spulberat IAȘI (prin telefon de la trimisul nostru). — Mulți timișoreni doreau ca fotba­liștii de la „Știința“ să reușească mă­car un meci egal la Iași. Victoria părea foarte greu de obținut, mai ales că C.S.M.S. își juca ultima „carte", — și totuși, înainte de ora 17, cînd arbitrul N. Mihăilescu a chemat pe teren cele două echipe, în tabăra timișorenilor domnea neliniștea, emoția, dar și spe­ranța de a trece cu succes și peste a­­cest examen. In cabină, antrenorul Reuter a dat ultimele indicații în con­dițiile indisponibilității lui Remus Lazăr. Știința trebuia să pună accent pe apărare, urmînd să contraatace în vi­teză pe extreme. Cu aceasta echipa a ieșit pe gazonul stadionului din Iași. Cei peste 18.000 de spectatori au văzut la lucru următoarele formații: C.S.M.S. IAȘI : Florea — Scarlat, Moțoc, Dragomirescu — Alexandrescu, Don — Matei, Avasilichioaie, Voica (min. 77 Dram), Unguroiu, Dascălu. ȘTIINȚA TIMIȘOARA: Curcan (minutul 44 Pain) — Georgescu, Țur­­can, Hălmăgeanu — Petescu, Tănase (minutul 46 Botescu) — Gîrleanu, Igna, Manolache, Lereter, Al­țaru. Raport de cornere 15:5 (9:2) pentru C.S.M.S. începutul meciului înseamnă o rafală de atacuri susținute din partea local­nicilor. Se joacă rapid. Balonul este trecut de la un înaintaș la altul, și găsește rînd pe rînd în poziție favora­bilă pe Dascălu (minutul 1), Voica (minutul 7) — care de la cinci metri șutează pe lingă poarta goală — Un­guroiu (minutele 13 și 20), dar mingea nu vrea să poposească în plasă. In această perioadă Curcan se eviden­țiază salvînd în corner două șuturi pe­riculoase, iar Hălmăgeanu și Tănase deviază balonul în corner de pe linia porții. Acțiunea sporadică, dar studenților în atac este periculoasă. Cîteva in­cursiuni ale lui Manolache, Lereter Mi­țaru și Gîrleanu sînt terminate cu șu­turi puternice, greșesc, însă de puțin ținta. Minutul 34 produce din nou palpi­tații miilor de spectatori, care își sus­țineau frenetic echipa : la un corner Unguroiu reia de la 10 metri spre poarta părăsită de Curcan. Gol ? Nu ! Georgescu a respins cu genunchiul. Asemănător se petrec lucrurile în minu­tul 40 (Avasilichioaie șutează peste poarta goală) și în minutul 44, cind imediat după ce Curcan se accidentea­ză, este înlocuit cu Pain, Matei intră în posesia balonului înainte ca por­tarul timișorenilor să-l rețină și-l tri­mite spre poartă. Țîșnește însă Pe­tescu și în ultimă instanță evită golul. Repriza se termină deci cu scor alb. Apărarea organizată și dîrză a studen­ților a făcut ca tabela de marcaj să rămînă neschimbată în ciuda domi­nării absolute a fotbaliștilor ieșeni. In cea de-a doua parte a meciului lucrurile s-au schimbat. Primele 15 minute atacă Știința. In această vre­me Gîrleanu greșește de puțin ținta, iar Unguroiu și Voica, la un contraatac șutează puternic pe rînd, dar Pain deviază balonul în extremis. Minutul 61 marchează victoria Știin­ței și intrarea în derută a localnicilor , primind o „pasă“ de la Botescu, Mi­­țaru, Lereter și Manolache o „lucrea­ză“ splendid, iar ultimul, ajuns în poziție favorabilă, o expediază sus in colțul sting al porții peste Florea, ieșit în întîmpinare. Din acest moment și pînă în minu­tul 88 pe teren nu mai exista decit o singură echipă: Știința Timișoara. Ca urmare a acestui fapt, a atacurilor bine construite, Manolache înscrie cel de-al doilea gol, după ce driblează pe apărători (minutul 78). Cu aceasta emoțiile s-au spulberat, lucrurile au devenit clare, iar spectatorii îi aplaudă la scenă deschisă pe ... oaspeți. In minutul 88 Dascălu reușește să înscrie cu capul golul de onoare la o lovitură liberă, executată de Avasi­­lichioaie. Peste două minute fluierul arbitrului consfințește sfîrșitul meciului, con­­semnînd victoria studenților. El a condus corect și autoritar un meci greu dar disputat în limitele sportivi­tății, pentru care merită cuvinte de laudă. Aceleași cuvinte celor 13 fotbaliști timișoreni, din rîndul cărora nu se pot face remarcări deosebite. Toți au constituit O ECHIPĂ, reușind să cîștige unul din cele mai grele meciuri din retur, C. MARINESCU Peste 350 de elevi din orașele regiu­nii Banat au participat sîmbătă și du­minică la etapa regională a campio­natelor republicane ale școlilor medii și profesionale. Iată cîștigătorii pro­belor : JUNIORI 1. 100 m: Bobovedea (Arad) 11,5. 200 m : Bauer (T.) 23,9 . 400 m : Lu­­chici (T.) 53,9. 800 m: Irimes (T.) 2:05,4­ 1.500 m: Bota (T.) 4:22,1. 110 m garduri : Calea (T.) 16 secunde; lungime : Bauer 6,49 ; înălțime : Buta 170 cm; greutate: Hoss (Arad) 10,80; disc: Hoss 40,08; suliță: Marian (T.) 52,71; ciocan: Marian 42,17; prăjină : Mănuțiu (T.) 270 cm ; tri­­plusalt: Potoceanu (Reșița) 13,39; 4X100 m: Timișoara 46,5 secunde: JUNIORI II : 80 m: Curta (T.) 9,8; 1.000 111: Grangare (L.) 2,48,6 , 90 m garduri: 1f Granze 14,3; lungime: Rădini (T.) 6,16; înălțime: Schreiber (A.) 170 cm; prăjină: Paraschiv (A.) 2,70 m. N. Ezechil (Timișoara) a cîștigat probele de greutate cu 12,17, disc cu 48,42, suliță cu 45,03 și ciocan cu 42,29. JUNIOARE 1. 100 m: Grama (R.) 12,8. 200 m: Szekeres (A.) 27; 80 m garduri: Grama 12,2 ; lungime: Grama 517 cm ; suliță: Bucea (T.) 36,38; greutate: Mițaru (A.) 9,54; disc: Suranei (T.) 34,43; 4X100 m: Reșița 52,2 se­cunde. JUNIOARE II. Elena Vasi : — 80 m garduri 9,8; lungime 508; înălțime 1:43 60 m: Veselinovici (T.) 8,1 ; 500 m Cimponeriu (T.) 1:23,G. E. GROZESCU, T­­. MICȘAN Seria I STĂRUINȚA — ELECTROMOTOR 3:2 (1:1) Primul joc al cuplajului de pe sta­dionul „Progresul“ a plăcut spectato­rilor prin dîrzenia și combinațiile fru­moase ale echipei învingătoare, care a luptat mai hotărît și a cîștigat pe merit cele două puncte. Echipa Electromotor a jucat foarte timid, cu multe greșeli tehnice, iar atacul nu a avut finalitate în acțiuni. S-a resimțit lipsa lui Hü­ppil și a lui Pfeiffer: în min. 3 Lengyel trimite mingea din voie în bară. în min. 10, din greșeala lui Bürger, Hodineanțu deschide sco­rul. Peste un minut Lengyel trage în bară. In min. 12 Dudaș egalează­ în min. 71 Mata, iar în min. 75 Vastag cu capul ridică scorul la 3:1, în min. 84 Klein stabilește rezultatul final. S-au remarcat: Cărunta, Klein, Ma­ta (Stăruința) și Baranyi, Rotaru, Epu­re (Electromotor). PROGRESUL TIMIȘOARA — C.F.R. ARAD 0.0 A doua partidă de pe stadionul „Progresul“ s-a caracterizat prin lupta dîrză a apărării gazdelor cu atacul fe­roviarilor din Arad. Progresul, datorită bunei organizări a apărării, unde au excelat Soboleanu, Șerbescu și Ruse, au respins toate încercările oaspeților. De altfel, arădenii au ratat multe ocazii bune, jucînd uneori prea comod. Ata­cul echipei timișorene a fost inefica­ce. L. SAMUEL TEBA ARAD — BANATUL F.Z. 1:1 (0:0) Punctele au fost înscrise de Croza în min. 69 pentru Banatul și Pecican în min. 73 pentru Teba. în minutul 44 Măceanu (Teba), a ratat o lovitură de 11 metri. I. c. ARAD — PROGRESUL PECICA 1:5 (1:1) Echipa din Pecica a surclasat pe I.C.A. Punctele au fost înscrise de Ve­res pentru gazde, respectiv Popei, Lu­cian (3) și Galu pentru oaspeți. UNIREA SÎN NICOLAUL MARE — VICTORIA LIPOVA 4:0 (3:0) Punctele au fost realizate de Land­ler (în min. 17), Volaru (în minutele 29 și 69), precum și Izdrea autogol (in min. 34). RECOLTA JIMBOLIA — CERAMICA JIMBOLIA 3:0 (3:0) Jimbolia (prin telefon de la cores­pondentul nostru voluntar, Ion Walleth). Peste 1.000 de spectatori au asistat la o partidă viu disputată, unde Recolta a cîștigat pe merit chiar la acest scor. Pînă în min. 38 Ceramica a jucat în cîmp mai bine, însă în timp de trei minute înaintașii Recoltei, Niță, Jilea și Manole, cu o comportare excelentă, driblează întreaga apărare a Cerami­cei și înscriu de trei ori. După aceste goluri Recolta pune stăpînire pe joc, creînd multe faze periculoase la poarta Ceramicei. Din echipa învingătoare s-au remarcat pe lingă cei mai sus-mențio­­nați, Lodi, Chesnoiu și portarul Gird. ȘOIMII — TEH­NOMETAL 1:2 (0:1) După un joc spectaculos, Tehnome­­tal a ciștigat cele două puncte. în minutul 2 Brănuț a deschis scorul. Șoimii egalează in minutul 80 prin Rastetzchi. Cu 1 minute înaintea terminării partidei Cnezevici a înscris punctul victoriei. Seria a II-a OLIMPIA REȘIȚA — METALUL OȚELUL ROȘU 0:1 (0:1) Reșița (prin telefon). —în prima repriză jocul a fost de bună valoare teh­nică, cu acțiuni rapide la ambele părți. în repriza a doua jocul a fost de nivel mai scăzut. Olimpia a domin­at teritorial în această parte a jocului, dar nu a reușit să fructifice nici o oca­zie din cele avute. Victoria oaspeților a fost obținută în min. 32, cînd Titel a marcat direct din corner! A. S. ORAVIȚA — MINERUL ANINA 0:1 (0:0) Peste 2.000 de spectatori, din care 500 din Anina, au asistat la jocul de­cisiv între echipele A. S. Oravița Minerul Anina. După un joc anost, Mi­ni­nerul a învins pe A. S. Oravița, prin punctul marcat în min. 83 de Bucu­­rescu. CADARCA RECAȘ — MUNCITORUL REȘIȚA 0:0 După un joc de nivel tehnic slab, e­­chipele și-au împărțit punctele. PROGRESUL CIACOVA — PORȚILE DE FIER ORȘOVA 2:1 (1:1) Ciacova (prin telefon de la corespon­dența noastră, Livia Cîmpeanu). — în min. 14 Cernescu deschide scorul pen­tru oaspeți. Peste un minut, Minda e­­galează, în repriza a doua, Cioancă, in min. 8, stabilește scorul final, în favoa­rea gazdelor. Slab arbitrajul prestat de Aurel Crișan (Arad). IZVORUL BOCȘA — METALUL BOCȘA 2:1 (1:1) Bocșa (prin telefon de la corespon­dentul nostru voluntar, Tiberiu Țăra­­nu).­­ Derbiul echipelor bocșene s-a terminat cu victoria meritată a echi­pei „Izvorul“, care a avut inițiativa, în majoritatea timpului. Punctele au fost marcate de Dod­eanu în min. 20 pentru Izvorul și de Munteanu în min. 41 pentru Metalul; în min. 68 Socola a stabilit scorul final. PROGRESUL GATAIA — A. S. M. LUGOJ 1:0 (1:0) Gazdele au câștigat prin punctul în­scris de Sferlogiu, în min. 36. Arbitrul a eliminat trei jucători de la A.S.M.L și unul de la Progresul. FURNIRUL DETA — C.F.R. CARAN­SEBEȘ 0:1 (0:0) Feroviarii au obținut o victorie me­ritată. Campionatul regional -In seria I C.F.R. Arad, iar în seria a 1 l-a Metalul Oțelul Roșu au terminat pe lotrul I CLASAMENTUL Recolta Progresul Tim. Pecica 26 26 28 5 13 41:51 21 4 14 36:45 20 4 15 32:54 18 MN CLIȘEU. Echipa C.F.R. Arad, cîștigătoarea seriei I a campionatului regional de fotbal. CLASAMENTUL C.F.R. Arad 26 18 4 4 78:23 40 Electromotor 26 13 5 8 37:33 31 Stăruința 26 11 7 8 49:43 29 Tehnometal 26 11 6 9 35:40 28 I.C. Arad 26 11 5 10 49:48 27 Ceramica 26 10 6 10 44:43 28 Lipova 26 8 10 8 26:28 26 Banatul F.Z. 26 9 8 9 33:42 26 Teba Arad 26 9 7 10 39:36 25 Șoimii 26 11 2 13 47:45 24 Unirea 26 9 5 12 36:48 23 Oțelul Roșu 26 19 3 4 60:17 41 Oravița 26 16 8 2 49:17 40 Olimpia 25 14 6 5 43:21 34 Metalul Bocșa 25 11 7 7 53:33 29 Caransebeș 26 10 5 11 41:36 25 Anina ' 24 9 7 8 38:37 25 Ciacova 26 9 6 11 41:47 24 Gătaia 26 10 4 12 40:48 24 Izvorul 26 10 3 13 34:49 23 Deta 26 8 6 12 38:40 22 Lugoj 26 8 6 12 33:44 22 Orșova 26 9 3 14 40:54 2! Muncitorul 26 5 8 13 31:52 18 Recaș 26 2­8 16 19:65 12 Redacția str. Mărășești nr. 1. Tel.­ 50 —62 : 55 - 60 ; 55 -67. DRAPELUL ROȘU Steagul Roșu — în prima repriză Steagul Roșu a practicat un fotbal excelent. A jucat cu mult dinamism și foarte spectacu­los: în min. 18, Campo a deschis scorul. în min. 31 și 32 Szereda a marcat celelalte două goluri ale echi­­­pei sale. După reluare jocul a fost mai e­­chilibrat, în min. 63 Capas a ratat o lovitură de 11 metri. în minutul 70 Floruț a redus scorul. CELELALTE REZULTATE: FARUL — PROGRESUL 1:2­­0 C.C.A. — ȘTIINȚA CLUJ 2:2 (0 CORVINUL — MINERUL 1:0 (0 RAPID — DINAMO BACĂU (2:0­. 0­. 2­. 0­. 3:1 U.T.A. 3:1 (3:0) U.T.A.: Faur - Szűcs, Băcuț II, Neamțu - Kapas, Petschovschi, (Mercaș) - Pîrcălab, Mercaș, (Țur­ie­a), Pop, Floruț, Czako. -­­if •»__ CLASAMENTUL Dinamo București 23 13 4­6 52:25 30 Rapid ’ 25 11 8 6 36:27 30 Steagul roșu 24 12 3 9 48:36 27 Știința Cluj 24 11 4­9 43:40 26 Dinamo Bacău 25 11 3 11 39:35 25 U.T.A. 25 11 3 11 42:41 25 Știința Timișoara 25 9 7­9 45:48 25 Petrolul­­ 24 9 7­8 41:44 25 Progresul 25 10 4 11 47:50 24 Farul 25 8­4 13 35:55 20 Minerul 25 9­2 14 29:50 29 C.S.M.S. Iași 25 6 6 13 41:48 18 Corvinul 25 5 6 14 27:49 16 C.C.A. 24 15 3­6 57:34 33 CATEGORIA B Gloria Bistrița — C.F.R. Timișoara 3:1 (3:0) BISTRIȚA (prin telefon).­­ Echi­pa locală a cîștigat acest meci încă din prima repriză. Gazdele atacă hotărît de la începutul jocului, in­­stalîndu-se în partea de teren a cefe­riștilor. în primele minute in urma unui șut tras de Web­, Boroș scapă mingea din mină, rămîne pe pămînt, iar Onacă o introduce cu ușurință în plasă. A fost momentul psihologic al meciului: întreaga apărare feroviară joacă nesigur, inexplicabil de slab, nereușind să stăvilească atacurile bis­­trițenilor, care insistă să înscrie și cel de-al doilea gol. Acest lucru îl rea­lizează în min. 26, în urma unei ac­țiuni periculoase în fața porții, cînd Dragoș atinge mingea cu mina și arbitrul acordă o lovitură de la 11 metri. Execută Vasilescu destul de încet, dar totuși înscrie 2:0, în min. 30 Petac trage pe lingă bară, iar du­pă 5 minute Copil șutează peste ba­ră din apropiere. Cînd mai era un minut pînă la terminarea reprizei, Gali luptează, iar Boroș ezită să iasă din poartă. Acest lucru dă posibilita­te lui Wedh să introducă din nou mingea in plasă 3:0. După pauză, ceferiștii atacă mult, în min. 53, în urma unei mai ac­țiuni din partea dreaptă, Surdan pa­sează lui Gergely, acesta printre doi adversari, lui Ionescu, care reu­șește să înscrie pe lingă portar. Pî­nă la sfîrșitul meciului se mai re­marcă șuturile puternice pe poartă trase de Gergely în minutele 60 și 65, în minutul 85 Surdan trage pe lingă bară. La sfîrșitul jocului, în min. 86, echipa feroviară are o ocazie mare de a înscrie, dar lovitura de cap a lui Manciu este scoasă în ultima in­stanță de către portar. în fața celor 3.000 de spectatori, a condus corect arbitrul Mircea Cruțes­­cu (București). C.F.R. TIMIȘOARA : Boroș - Rădici, Gáli, Apter - Dragoș, Ste­pan - Gergely, Ionescu, Bălan, Sur­dan, Petac, (a mai jucat și Manciu) C. HÎRȘOVA C.S.M. Reșița - Recolta Cărei 0:1 (0:1) REȘIȚA (prin telefon de la co­respondentul nostru, Paul Bocșanu). C. S. M. Reșița a făcut duminică cea mai slabă partidă din actualul campionat, componenții săi jucînd fă­ră nici o concepție și fără voință. Apărarea a comis greșeli, iar atacan­ții, dintre care Varga a fost cel mai slab, nu au reușit să ducă pînă la capăt nici o acțiune; în plus, ei nu au tras decât trei șuturi la poartă. Și au ratat în min. 46 și 75 două ocazii dare de gol prin Varga, care singur în fața porții, a tras alături. Victoria echipei din Cărei este CELELALTE REZULTATE Dinamo Săsar-A.M.E.F.A. 2:0 (1:0). Industria sîrmei-C.S.M. Cluj (1:1). Jiul-Dinamo Barza yt­­ yo). C.S. Oradea-C.S.M. Baia Mare 2:3 (2:0). Arieșul Turda-Mureșul Tg. Mureș 2:0 (0:0). -------­meritată. Jucătorii oaspeți s-au apărat organizat și i-au contraatacat pericu­los. Unicul gol al întîlnirii a fost marcat în min. 22 de către Hauler. Slab arbitrajul prestat de Ilie Șer­­bănescu (Craiova). C. S. M. REȘIȚA­­ a jucat cu formația: Boceanu — Șchiopu­, Apro, Braui­ - Nicolin, Zsizsik - Todor, (Jójárt), Pătrașcu, Varga, Sporea, T­ischler. — *­­o--­CLASAMENTUL Baia A Mare 24 13 6 5 34:18 32 C. Turzii 24 13 5 6 48:26 31 C.F.R. Timișoara 24 13 2­9 43:26 28 C.S. Oradea 24 13 2 9 47:35 28 Turda 24 9 8 7 31:26 26 Mureșul 24 9 7 8 37:30 25 C.S.M. Cluj 24 9 6 9 28:39 24 C.S.M. Reșița 24 8 6 10 26:37 22 Săsar 24 9 3 12 28:33 21 Cărei 24 6 8 10 20:35 20 A.M.E.F.A. 24 5 9 10 24:29 19 Bistrița 24 6 6 12 22:35 18 Barza 24 3 4 17 21:57 10 Jiul 24 13 6 5 36:19 32 Arta textilă — Vulturii U. M.T. 1:1 (1:0) Primul meci din cadrul turneului final pentru desemnarea campionului orășenesc de fotbal a avut loc între echipele Arta textilă și Vulturii U.M.T. Jocul a fost de slabă factură tehnică, ambele echipe au jucat nervos, cu exe­cuții tehnice greșite și puse la adver­sar, deschide în prima repriză Arta textilă scorul în minutul 5 prin­ Kovács și, în general, are mai multă inițiativă. După pauză, Vulturii U.M.T. atacă mai hotărît și după ce Podeanu II salvează de pe linia porții un gol gata făcut, Moraru aduce egalarea în minutul 67. Arbitrul P. Birăiescu (Timișoara) a condus următoarele formații: ARTA TEXTILA: Minda - Marcu, Rodeanu I, Hegyes — Rodeanu II, Pleșan — Corchiș, Rusu, Kovács (Coarbă), Degan, Szekeres. VULTURII U.M.T.: Scurei - Veș­­tinaru, Grigorie, Gyenge — Petcu, Malus (Balogh) — Sîntimbreanu, Bîr­­găoană, Șețu, Moraru, Bălăci. P. VELȚAN Nr. 5118 FITOi Emil MtijiDmi Gospodăria agricolă de stat Voiteni, raionul Deta Angajează imediat: — un șef de serviciu de contabilitate — un merceolog Doritorii se pot adresa fie la Trustul regional Gostat Banat din Timișoara, fie direct la G.A.S. Voiteni. (480) O.C.L. Produse industriale Timișoara ! !x Anunță I Poblîcia? cumpărat«*!* că | desface cu plata îra rate | - MOTORETE - BICICLETE PENTRU BĂRBAȚI ȘI FEMEI - ACORDEOANE DE 68 BAȘI § - APARATE DE RADIO DE FABRICAȚIE ROMÎNEASCĂ 1 - APARATE DE FOTOGRAFIAT 1 prin unitățile specializate. (482) || I lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllilllllllllllllillllllllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllf Autobaza T. A. Timișoara cu sediul în Timișoara, str. Circumvalațiunii nr. 4, caută pentru angajare: — un inginer dispecer — doi tehnicieni si — doi economiști (486) 3 întreprinderea nr. 1 construcții T.R.C.L.B. cu sediul in Timișoara - Fabric­a str. Baader nr. its angajeaza muncitor: - ZIDARI, - MOZAICARI, - ZUGRAVI; - Muncitori necalificați bărbați, pentru șantierele din Timișoara și provincie. Se lucrează cu plata în acord. Se asigură cazare gratuită și cantină contra cost, 3 mese pe zi- Angajările se fac la sediul întreprinderii. (489) SPITALUL DE FEMEI TIMIȘOARA­­ caută pentru angajareî fochist autorizat, cu experiență. = nr­ 24- Doritorii se vor adresa administrației din bulevardul 6 Martie 3 (484) 1 lllllllllllllllllllllllllllllllllllilIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIKIIIIIIIIHillHIItlir, Tiparul In­treprinderea poligrafica Timișoara