Erdélyi Lapok, 1936. január-március (5. évfolyam, 1-74. szám)

1936-03-17 / 63. szám

V. évf., 63. szám. — Kedd, 1936. március 17. Erdélyi Lapok SPORT Meglepetések a Nemzeti Bajnokságban CAO—AMEFA 0:0. Mintegy háromezer néző vonult ki az ora­­deai Károly pályára, hogy szemtanúja legyen a két favorit csapat játékának. A csapatok fel­állítása a következő volt: CAO: Dávid — Barsh­a, Sarkady — Krausz, Juhász, Feierstein — Szika, Spielmann, Bodola, Borbély, Kocsis. AMEFA: Szadovszky — Kovács, Csajka — Szurdi, Szabó, Szaniszló — Kukula, Léb, Blas­­kovits, Pénteki, Batrin. A játék úgy indult, hogy Győzni fognak a zöld-fehérek, de Sza­­dovszky minden lövést elfogott. A második félidő sem hozott egyebet, mint egy csomó ki­használatlan gólhelyzetet és komért. Tica Iliescu jól bíráskodott. Unirea Tricolor—Universitatea 2:1 (2:0). Rendkívül nagy balszerencsével játszott az egyetemi csapat. Nyolc kapufát és 15 komért rúgtak, de gólt csak egyet. Góllövők: Sonny, Bogdán, Paunescu, Ripensia—Crisana 4:1 (1:1). A Crisana Barátky nélkül játszott veresé­gének ez a magyarázata. Vuia­biró 2500 néző előtt vezette a mérkőzést. Góllövők: Giolac, Pavlovics, Dobai, Chiroi, Schwartz. A Crisana kapuját Jámbor védte. Victoria—Venus 2:1 (1:1). A mérkőzést Bucurestiben bonyolították le. Góllövők: Felepan, Eisenheissen és Fried. Gloria—Chinezul 3:1 (1:0). A timisoarai csapat játszott, az aradiak lőtték a Gloria góljait Buná­n­­— minyomt l­őtték a gólokat. Biró, Ceaurea­nu, Mercea és Tudor lőtték a Gloria góljait, Bajusz pedig a Chinezulét. CFR—Juventus 4:1 (2:0). Nivótlan mérkőzés, Barbu II. (2), Moldo­­veanu és Donciu lőtték a CFR góljait. Zai­nescu javított. Harminn­öcezer ember tomboló lelkesedése mellett 3:2 (1:1) arányban verte Magyarország csapata Németországot A Hungária-úti sporttelepen Horthy Mik­lós kormányzó és harmincötezer néző jelenlé­tében játszották le a mérkőzést. Németországból hét különvonat 3000 szurkolója kísérte el a vá­logatott német legénységet, mely az utóbbi idő­ben Barcelonában megverte a spanyolokat, Lisszabonban pedig a portugálokat. A csapa­tok lefutása után felcsendült a német és ma­gyar himnusz, ezután kezdetét vette a mérkő­zés. Csapatok összeállítása: Németország, Sonn­­rein, — Münzenberg, Münkért, — Janes, Soldl, Kitzinger, — Eibern, Gellesch, Lenz, Stepan, Urban. Magyarország: Szabó, — Vágó, Biró, — Sebes, Túrás, Dudás, — Cseh, Kardos, Sárosi, Toldi, Titkos. A magyar támadás lassú, viszont a német védelem hosszan adja előre a labdát és mio­­gyátt veszélyes helyzet keletkezik a magyar kapu előtt. És aztán telnek a percek. A német jobbszélső lesállásból megugrik, Biró csak ne­hezen szereli őket. Aztán Vágó lép közbe. A Kardoshoz kerülő labdák mind elvesznek. Sá­­rosira állandóan hárman vigyáznak, ő mégis le tudja adni a labdát Titkosnak, aki lerohan, de aztán szerelik. Pár perc múlva Sárosi a védelem gyűrűjéből háttal állva pompás lab­dát ad Csehnek, aki szépen lő, a német kapus azonban párduc módjára ugrik a labdára és megkaparintja. Sárosi fejese hajszálnyira megy el a kapu mellett. Támadásaiknak a 15. perc­ben lesz eredménye. Túrás oldalra adja a lab­dát Titkosnak, aki pár lépést megy előre, itt szembe találja magát Elbernnel, erre Titkos a német fedezete mellett befelé tart. Mindenki azt várja, hogy a magyar csatár átadja a labdát valakinek, de ehelyett hirtelen belerúg a lab­dába, amely a széltől is támogatva, a tömörü­lő német védelem legnagyobb csodálkozására, bezúdul a kapuba. A 30. percben rossz csatársorakció után a német balszélső, Urban fedezetlenül áll, senki sincs a közelében. Urbanhoz vágják a labdát, aki előretör és a kifutó Szabó mellett kiegyen­lít. 1:1. Most a német drukkerek tapsolnak. A kiegyenlítő gól felzaklatja a csapatot és a tri­bünt egyaránt. A német védelem minden magyar támadást vissza tud verni. A 28. percben Cseh beadását Sárosi lövi, a kapus kiüti, aztán Kardos lövé­sét a kapuban álló Janes hátvéd fejeli vissza Kardost szidalmazza a közönség, mert lassú n­em megy a labdára és minden megmozdulása hasznavehetetlen. A 30. percben egyszer csak megjelenik a pálya szélén Dietz Károly futball­­kapitány, odainti magához Kardost akit kicse­rél Sztancsikkal. A másik percben már a bu­daiak jeles csatára, Sztancsik játszik a magyar csapatban. Ezután vége az első félidőnek. Második félidő elején már látni lehet, hogy a győzelem ára kemény harc lesz, Biró, a ma­gyar csapat hátvédje a labda helyett a levegő­be rúg és máris ott terem a dortmundi Lenz, aki a német nézők örömujjongása közben a ve­zető gólt rúgja. A németek vezetnek 2:1-re. Pesszimista hangulat keletkezik a tribünön. Erre minden ok megvan, mert megint erős a német támadás és Gellesch kitörése után Szabó eléje fut és a német csatár kapufának lövi a labdát, ahonnan az visszapattan, pontosan Sza­bó ölébe. A 19. percben végre kiegyenlítenek. Titkos beadása után kavarodás keletkezik a né­met kapu előtt, Sárosi a labdát Sztancsikhoz fejeli, ő csellel becsapja a németeket és a lab­dát átengedi Csehnek, aki közelről kiegyenlít. (2:2). A 38. percben eldől a nagy csata sorsa. Titkos beadása után a német védelem utolsó erőfeszítéssel igyekszik elhárítani a gólveszélyt. Toldi a kapus­ elé áll és Sárosi befejeli a lab­dát. (3:2.) Kolpíng—Kinizsi 2:0 (2:0) Elsőosztályú bajnoki mérkőzés. A Kolpíng csapata, amely a tél folyamán reorganizálódott és Andor fogtechnikusban új intézőt kapott, az alábbi felállításban játszotta első bajnoki mérkőzését: Szabó, Szotmilszky, Galamb, Nagy, Váradi, Ráksy, Vékony, Urszán, Sándor, Ilku, Szála. Mindkét gól az első félidőben esett. Az elsőt Sándor, a másodikat Ilku lőtte. Második félidőben is erősen támadott a Kolpíng. A já­ték állandóan a Kinizsi kapuja előtt folyt. Csu­pán három veszélyes lefutása volt a különben jól játszó Kinizsinek, amit a védelem könnyen leszerelt. Sándor jó formában volt. Rechesanu bíró kifogástalanul vezette a mérkőzést. Pataky nyerte Magyarország ifjúsági tornász­­bajnokságát. A Magyar Országos Tornász Szövet­ség vasárnap délután rendezte a BTC tornater­mében a Budapest kerületi ifjúsági egyéni és Budapest vidéki kerület bajnoki versenyeit. Ered­mények: Budapest kerületi összetett versenyben 1. Pataky 106.2. — Budapest vidéki kerület, ösz­­szetett verseny: 1. Kovács 98.8. A magyar ping-pong csapat nem került be a döntőbe Prágában. Magyarország asztalitennisz csapata a prágai világbajnokságon kikapott Ro­mániától és Fraciaországtól. Nem is került be a döntőbe. Az A­ csoportban Románia és Len­gyelország után harmadik Magyarország. A B) csoportban Ausztria győzött, utána Csehország, Amerika, Anglia, Jugoszlávia és Németország következik. deraldi B. ligában Timişoara: Hsa—TAC 2:0 (0:0). Lugoj: Vulturii—TMTE 1:0 (0:0). Craiova: Rovine Grivita—Crai­­ovan 1:0 (0:0). Oradea: Törekvés—Tricolor 3:0 (2:0). Kerületi bajnokság: Salonta: NSC—Tileagd 16:0 (7:0). Kerületi bajnoki mérkőzés: Timişoara: Electrica—Polytechnic 1:0 (0:0). — Progresul—Rapid 2:1 (1:0). — CFR—Fratelia 4:1 (2:1). Jimbolea: Banatul—Hertha 2:1 (1:0). Arad: Olimpia—Egyetértés 4:1 (1:0). — USA— Transylvania 3:1 (1:0). — Juventus—ATE 2:1 (1:0) —AAC—Hakoah 3:1 (1:1). — Tricolor—Unirea 5:2 (2:0). Oradea: Makkabea—Vestul 0:0. Cluj: Hagyibor—Reuniunia 2:1 (1:0). — KMSC—Avra­mJapcu 3:1 (3:1). — USC—Napoca­ 0:0. Barátságos mérkőzés: Reşiţa: BMTE—Jahn 5:1 (3:0). Bezdán: Tura—BAC 2:1 (1:1). Tarriu-Mures: Mures—KAC 3:2 (2:2). Bistriţa: Keramika—Glória 3:1 (2 0). 9 Huip&di­spadmedtHmidt Miskolc: Szeged—Allila 2:1 (2:0). Budapest: Budafok—Vidék 3:2 (2:0). 12.000 néző. Góllövők: Kiss, Kállai, Keszei. Jugoszlávia Bajnoki mérkőzés: Szabadka, SAND—Bácska 4:1 (2:0). — ZSÁK —SzMTC 3:1 (2:0). — Sport—Konkordia 4:3 (3:0). Újvidék: Makabea—Radnicski 3:3 (3T). Sabac: NAK (Újvidék)—Macsva 0:0. Mitrovica: Gradjanski—Vojvodina (Újvidék) 2:1 (1:1). Zombor: ZAK—VSC 3:2 (0:2). Óbecse: Gradjanski—OSC 2:0 (0:0). Ujverbász: Dulcsisz—Sport 0:0. Csanatavér: Bácskatopolyai JAK—CsAK 2:0 Zenta: Jugoszlovén—Slavia 0:0. Kula: Hajdúk—JSK 1:1 (1:0). Belgrád: Sloga—Jedinstvo 1:0. Zimony: BSK tart.—Sparta 8:0 (4:0). Zágráb: Konkordia—Gradjanski 1:1 (1:1). — HASK—Hajdúk 9:0 (5:0.) Varasd: Slavia—Sparta (Zágráb) 3:1 (1:0). Eszék: Gradinski—Olimpia 3:1 (2:0). — Slavia —Graficsár 6:1 (5:1). Csehszlovákia: Az Állami Liga mérkőzései Moravska Slavia—Sparta 1:3. — Slavia—Top­etzer FK 4:3. — Kofin—Bratislava 2:3. — Proste­­jov—DSV Saaz 2:0. — Kladno—Zsidenice 3:3. — SK Pilsen—Nachod 1:2. Divíziós bajnokság: Pozsony: Trencsén.1 TS—Vasas 2:1 (2:1). —­­ SK Zilina-Ligeti 3:1 (2:0). Zólyom: Füleki TC—ZTE 1:0 (1:0). Komárom: KFC—PÉK 3:1 (2:1). Kassa: CsSK—Munkácsi SE 6:2 (3:0). Ruttka: BSE—Vrutky 1:1 (0:0). Olaszország. A bajnokság 23. fordulója: Juventus—Ambro­­siana 1:0, Roma—Bologna 1:0, Sampierdarena— Torino 2:0, Alessandria—Genova 1:0, Milan—La­zio 5:0, Palermo—Triestina 1:0, Brescia—Fioren­tina 2:0, Napol—Bari 2:0. Torino, Bologna, Juventus 3—30 ponttal áll az élen. Ausztria: Admira—Wacker 2:1 (1:0). Wacker-pálya. 10.000 néző. Favoritner AC—Libertas 3:2 (2:0). WSC—Rapid 1:0 (1:0). Vienna- WRC 4:0 (1:0), FC Wien-Hakoah 2:1 (1:0). Magyarország ökölvívó bajnokai Vasárnap este Budapesten bonyolították le a magyar országos ökölvívóbajnokságokat a BSzKRT tornacsarnokában. A bajnokság végered­ménye: Léesuly: 1 Szántó FTC, 2. Szabó BSzKFTT, 3. Kiss BTK. Bantamsúly: 1. Kubinyi NSC, 2. Bondy B. Vasutas, 3. Zsóri B. Vasutas. Pehelysúly: 1. Szabó BTK, 2. Frigyes BSzKRT, 3 Maráczy HAC. Könnyűsúly: 1. Harangi MÁVAG, 2. Kővári T. BSzKRT. Harmadik helyezett nincs. Weh­ersúly: 1. Oláh BTK, 2. Mándi FTC, 3 Kővári I. BSzKRT. Középsúly: 1. Varga HAC, 2. Erdős BTK, 3 feles BTK. Félnehézsúly: 1. Szolnoki BSzKRT, 2. Németh Szombathelyi MÁV, 3. Váradi NSC. Nehézsúly: 1. Nagy B. Vasa­utas, 2. Askenázi BTK, 3. Szabó Kecsekméti AC