Esti Hírlap, 1962. október (7. évfolyam, 230-256. szám)

1962-10-01 / 230. szám

IGAZI RANGADÓ! Az utolsó percokban dőlt­ol­na Újpesti Mleasu győzelme Kikopott a 8 csos — Az otthon ját­szó csapatok sikere Felcsattant a taps vasárnap este a Népstadionban, amikor a hangosbeszélő közölte a 25 ezer néző előtt sorra kerülő rangadó csapatainak összeállí­tását, s a Bp. Honvéd együtte­sében a balösszekötő poszton Tichy Lajos nevét említették. Még a mérkőzés előtti órákban is bizonytalan volt a góllövő­lista éllovasa ott lesz-e az Új­pesti Dózsa elleni mérkőzés küzdői között. Ez a kérdés ter­mészetesen a lila-fehérek szakvezetőit is foglalkoztatta, s az edző kétféle taktikát dolgozott ki a válogatott csatár szereplése és távol­­maradása esetére. Ilyen előzmények után ép­pen Tichy Lajoson dőlt el, hogy a vasárnap esti rangadón nagyon izgalmas, változatos és jóiramú játék után 3:2 (1:0) arányban az újpestiek győztek, akik az első félidőben muta­tott hallatlanul lelkes, gólra­­törő játékukkal, s második félidei „hajrá-időszakaikkal’“ szolgáltak rá a minimális ará­nyú győzelemre. Vezető­i gól­jukra — előbb Göröcs, majd a második félidő végefelé Be­ne volt eredményes — nagyon gyorsan válaszoltak a piros­, fehérek Vági és Kozmis révén, s amikor már sokan elköny­velték a döntetlent, három perccel a befejezés előtt Göröcs éles, a lyukas hálón is átjutott lövése pecsételte meg a rang­adó sorsát. A második félidő nagy részében a Bp. Honvéd­­ mutatott jobb játékot, s ha ekkor a húzódással baj­lódó Tichy csak ötvenszáza­lékos teljesítményt nyújt, a csapat kiharcolhatta volna leg­alább a döntetlent. —­ Most már látom — mondta kérdésünkre Lóránt Gyula, a Bp. Honvéd edzője —, hogy mégis jobb lett volna a nem teljesen egészséges Ti­chy helyén a fiatal Tuschinger szerepeltetése. Tichy azonban vállalta a játékot, s amikor az első félidő tizedik perce kö­rül kiintett, hogy húzódása ki­újult, már sejtettem, hogy aligha szerepelhetünk sikere­sen. Az edző egyébként amiatt kesereg, hogy éppen az öröm­teli percek okoztak bajt a vé­delem soraiban. Az egyenlítő gólok után kissé elengedtek egyesek, s Kotász például a cipőjét igazította, amikor a villámgyors Göröcs szinte za­vartalan elfutása után a ma­gasugró Bene megszerezte a sorsdöntő fejesgólt. A forduló nagy meglepeté­sét ismét a magához tért Sze­ged szállította: 2:1 (2:0) arányban győzte le a Tisza partján a bajnok Vasas együt­tesét. Jó iramú, izgalmas küz­delemben a Vasas elsősorban azért maradt alul, mert az el­ső félidő derekán bokasérülést szenvedett Sárosi előbb a bal­szélen statisztált, majd pedig végleg elhagyta a pályát. A Ferencváros értékes győzelmet aratott az Üllői úton 1:0 (1:0) , arányban a Tatabánya ellen. Gyenge színvonalú, komo­lyabb küzdelem nélküli talál­kozón szerezte meg a két pon­tot a hazai csapat. Három vi­déki együttes aratott értékes győzelmet otthonában: a Do­rog a Győrt 1:0 (1:0), a Komló a Debrecent 3:0 (2:0) és a Szombathely a Pécsett 1:0 (1:0) arányban győzte le. Az ,­B I. állása Göröcs Marosi mellett kapura tör 1. U. Dózsa 8 3 5 1 16:10 11 2. Szeged 8 5 13 8: 9 11 3. Bp. Honvéd 7 4 2 1 22:11 13 4. Dorog 8 4 2 2 17:11 10 5. MTK 8 3 4 1 11: 9 10 6. Vasas 8 3 2 3 11: 9 8 7. Győr 8 3 2 3 11:12 8 8. Ferencváros 8 2 3 3 12:12 7 9. Komló 8 15 2 11:13 7 10. Debrecen 7 15 1 8:10 7 11. Salgótarján 8 2 2 4 9:13 6 12. Tatabánya 6 2 1 3 9: 6 5 13. Pécs 8 1 3 4 3:11 5 14. Szombathely 8 1 1 6 6:18 3 Vidéki csapatok az élen az NB II-ben Az NB II. osztályú labdarúgó­bajnokság 9. fordulójában a legna­gyobb meglepetést ismét a BVSC szolgáltatta, otthonában 3:0-ra ki­kapott a Dunaújvárostól. A keleti csoportban a Diósgyőr, a Miskolc és az Ózd újabb győzelmével az el­ső három helyet foglalja el. A 9. forduló után mind a keleti, mind a nyugati csoportban vidéki együt­tes áll az első helyen. Eredmények: KELETI CSOPORT: Salgó Kohász—Ganz-MÁVAG 1:0, Egyetértés—Kecskemét 1:1, Diós­győr—Bp. Előre­­4:1, Borsodi Bá­nyász-Nyíregyháza 0:1, Eger—Mis­kolc 0:1, Debreceni EAC—Szolnok 0:1, Bp. Spartacus—Szegedi VSE 1:2, Láng—Ózd 0:2. Az élcsoport állása: 1. Diósgyőr 16 pont, 2. Miskolc 14 pont, 3. Ózd 13 pont. NYUGATI CSOPORT: Kaposvár—Csepel 0:2 (félbesza­kadt), Zalaegerszeg—K. Lombik 1:0, Pécsi VSK—Budai Spartacus 3:0, Oroszlány—BVTK 1:0, Győri MÁV DAC—Székesfehérvár 1:1, Budafok—Csepel Autó 2:1, BVSC— Dunaújváros 0:3, Szállítók—Moson­magyaróvár 4:1. Az élcsoport állása (a Csepel Ka­posvárott félbeszakadt mérkőzését nem számítottuk be): 1. Székesfe­hérvár 14 pont, 2. Csepel 13 pont (13:4 gólarány), 3. Szállítók 13 pont (16:8 gólarány). A Bp. Honvéd ökölvívó-csapata az élen Megkezdődött az ökölvívó bajnok­ság második sza­kasza. Az első for­dulóban a kétsze­res bajnok Bp. Honvéd fölénye­sen, 13:7 arány­ban győzött az ed­dig vezető Dinamó ellen. A Csepel 15:5-re nyert a még veretlen Ka­posvárral szem­ben, az Újpesti Dózsa fölényesen 15:5-re verte az igen gyenge duna­újvárosi csapa­tot. A Vasas több pontozói tévedés­sel tarkított össze­csapáson 12:8-ra győzött a Beloian­­nisszal szemben. A bajnokság el­ső fordulójában kiderült, hogy a Bp. Honvéd a leg­kiegyensúlyozottabb csapat. Szinte nincs gyenge pontja az együttesnek. A lilák is jó csa­patot hoztak össze. A Csepel túl van már a hullámvölgyön, fiataljai remekeltek. A többi csapatról sok jót nem mond­hatunk. A Vasas Dinamó fő­leg annak köszönheti rangadós vereségét, hogy kulcsemberei gyengén szerepeltek. A mérkőzésvezetés és a pon­tozás színvonala ezúttal is a várakozás alatt maradt. A mérkőzések szépségét erősen lerontotta az a tény, hogy jó néhány találkozó nem tartott három menetig ... Jó lenne, ha nagyobb állóképességre ne­velnék versenyzőiket az edzők, összegezve: az ökölvívó­sportban már némi színvonal­emelkedés tapasztalható. Kí­váncsian várjuk a legközeleb­bi fordulóban sorra kerülő Csepel-Honvéd összecsapást. A bajnokságban a Bp. Hon­véd jobb „gólaránnyal” vezet az Újpesti Dózsa előtt. A ki­esés kérdése, úgy látszik, már eldőlt. A Beloiannisz és a Du­naújváros csapata jelenlegi formájában nem sok pontot szerezhet. Győrfi (Beloiannisz) győz Varga (Vasas) ellen saját Érdekükben felhívjuk megrendelőink figyelmét, hogy TAKARÓPONYVA-, X GÉPKOCSIPONYVA-, KIRAKATVEDŐPONYVA-szükségletüket az esős idő beállta előtt, most biztosítsák! Normál méretű takaróponyvát raktárról, azonnal szállítunk. Különleges méretű ponyvák készítését rövid határidőre vállaljuk. KÖLCSÖNPONYVA raktárról azonnal szállítható. „LENKER’* Budapest, V., Guszev u. 20. Telefon: 113—213, 319—190. Tóth Géza országos csúcsot javított Az országos felnőtt vidéki súlyemelő csapatbajnokságot vasárnap délelőtt Oroszlány­ban bonyolították le. Rajthoz álltak a válogatott keret tagjai is. A VB 3. helyezett Tóth Géza érte el a legjobb ered­ményt, szakításban 133 kilóról 137,5 kilóra javította a közép­súlyú rekordot, összetettben pedig elérte a 450 kilót (140 137,5, 172,5). Az Európa-baj­­nok Földi Imre pehelysúlyban 350 kilóval (115, 100, 135) lett első, míg a VB 2. helyezett Huszka­ Mihály 397,5 kilóval győzött a váltósúlyban. A csapatversenyt a Tatabá­nyai Bányász nyerte 32 pont­tal a debreceni Honvéd (31), a szegedi Spartacus (25), az Oroszlány (24) és a Szombat­hely (24) előtt. A francia B-válogatott Párizsban 4:0 (3:0) arányban győzött Etiópia válogatottja ellen. Két magyar, egy NDK és egy angol győzelem Vasárnap délelőtt a Bécsi út és Laborc utca által határolt új pályán rendezte meg az U. Dózsa mintegy 20 000—25 000 né­ző előtt a terep­­gyorsasági moto­ros bajnokság be­fejező futamát, amely egyben nemzetközi moto­­cross-verseny is volt. Osztrák, an­gol, NDK­, nyu­gatnémet, ameri­kai és magyar versenyzők mér­ték össze erejüket az 1900 méter hosszú kanyargós meglehetősen po­ros pályán. A kü­lönböző géposztá­lyokban 2—2 fu­tamot rendeztek és az összesített eredmények alap­ján döntötték el a végső sor­rendet. A 250-es és 500 kcm-es kategóriában találkozott a nemzetközi mezőny, a magya­rok a külföldiekkel — elsősor­ban az angolokkal — nem vol­tak versenyben. A 125, 250, 350 és 500 kem-es kategóriák­ban Tecsy és Mate 2—2 baj­nokságot nyert. A képen: A győztes Harris. (5) Eredmények: 135 kcm: 1. Tecsy (Csongrád megyei MHL) Danuvia. Országos bajnok: Técsy Sándor 34 ponttal. 250 kem: 1. Friedrisch (NDK) MZ. Országos bajnok: Má­té Sándor 31 ponttal. 353 kem: 1. Técsy (Csongrád megyei MHL) Ja­­wa. Országos bajnok: Técsy Sán­dor 38 ponttal. 500 kem: 1. Har­ris (angol) Triumph. Országos baj­nok Máté Sándor 40 ponttal. Mi történt Kaposváron? Az NB II. n­yugati csoportjában az első félidő közepén félbesza­kadt a Csepel—Kaposvári Kinizsi-mérkőzés, amelyen a budapesti együttes már 2:0 arányban vezetett. A Csepel vezetői elmondták, hogy a találkozóra túlfűtött légkör­ben került sor, s a kaposvári játékosok már az első percektől túl ke­ményen játszottak. A 2. percben Kalmár gólja okozta az első izgal­makat, minthogy ezt a partjelző lesnek jelezte, Radó játékvezető azon­ban megadta. Később két kaposvári védőjátékost kíméletlen játék miatt kiállított a játékvezető, s ekkor kőzápor zúdult a játéktérre. Az egyik kődarab eltalálta a bírót, aki ekkor a mérkőzést lefújta. A Csepel erélyes vizsgálatot kér annak megállapítására, hogy ki, vagy kik voltak a felelősök a találkozó félbeszakadásáért. Munkácsi Antónia országos csúcs beállítása Vasárnap délután a Csömöri úti pályán rendezett atlétikai versenyen a női 300 méteres síkfutásban Munkácsi Antónia (MPSC) 39.1 másodperces eredményével beállította az országos csúcsot. Súlylökésben Varjú Vilmos (VM KÖZÉRT) 18.43 méteres eredményt ért el. N­SZK-g­y­őzelem Zágrábban Vasárnap délután Zágráb­ban, nagy melegben, 62 000 néző előtt került sor a 11. Jugoszlávia—NSZK válogatott labdarúgó-találkozóra. A ju­goszláv csapatnak a 72. perc­ben Galics révén csak szépíte­nie sikerült, s 3:2 arányú ve­­rereséget szenvedett. LÓVERSENY A vasárnapi galoppversenyek eredményei: I. 1. Retorika, 2. Románc, 3. Karnevál és Honleány. Tot. 10:136, 38, 14, 7, 28. Bef: 507, 287 és 1739. II. 1. Rektor, 2. Ripők, 3. Sand­­rapat. Tot. 10:17, 11, 16, 14. Bef: 53 és 62. III. 1. Mérano, 2. Rolly, 3. Csal­fa nő. Tot. 10:48, 32, 52, 64. Bef: 386 és 835. IV. 1. Dáridó, 2. Alexander, 3. Szeges. Tot. 10:165, 37, 18, 26. Bef: 268 és 958. Hármas befutófogadás 10:3956. V. 1. Tip-Top, 2. Mimi, 3. Szi­réna. Tot. 10:175, 32, 13, 20. Bef: 608 és 1347. VI. 1. Bársonyos, 2. Grimasz, 3. Zágon. Tot. 10:58, 19, 13, 15. Bef: 160 és 242. VII. 1. Hadnagy, 2. Illusztris, 3. Szolga. Tot. 10:17, 14, 24, 35. Bef: 75 és 150. VIII. 1. Dirigens, 2. Ifiúr, 3. Funkció. 10:111, 37, 29, 19. Bef: 609 és 253. IX. 1. Ocska, 2. Szellem, 3. Gar­dedám. Tot. 10:31, 19, 22, 21. Bef: 128 és 140. X. 1. Rovó, 2. Rodope, 3. Szeder. Tot. 10:68, 25, 23, 19. Bef: 327 és 180. A fegyveres erők színpompás sportbemutatójának egyik szép jelenete a Népstadionban: a sportolók kialakították a „Békét” felírást. (MTI-fotó: Petrovits felv.) A Budapesti Spartacus autó­klubja vasárnap 40 gépkocsival a Budapest—Hatvan—Salgótarján út­vonalon ügyességi versenyt rende­zett közösen a Mátravidéki Erő­mű sportklubjával. A versenyen részt vettek a Béke és barátság autóverseny magyar tagjai. Országos csúcseredmények az atlétikai váltóbajnoksága Vasárnap a Megyeri úti stadion­ban befejeződött az atlétikai váltó­­bajnokság. Több kiemelkedő ered­mény született, így a 4x200 méte­res férfiváltóban felnőtt és ifjú­sági, a 4x800 méteres váltóban pe­dig ifjúsági csúcseredmény. Eredmények: 4x200 m férfi ifjú­sági: 1. Izzó 1:29.9 perc országos ifjúsági csúcs. 4x200 m férfi fel­nőtt: 1. Bp. Honvéd 1:25.5 orszá­gos csúcs. 4x100 m női felnőtt: 1. U. Dózsa 48.6 mp. 4x100 m női ifjúsági: 1. Vasas 49.9 mp. 4x800 m férfi ifjúsági: 1. MTK 7:56.4 p or­szágos ifjúsági csúcs. 4x800 m fér­fi felnőtt: 1. U. Dózsa 7:44 p. 3x800 m női felnőtt: 1. Nagykanizsai Bányász 7:12.4 p. 3x800 m női if­júsági: 1. Józsefvárosi Sportiskola 7:39.8 p. _______________ V. Dózsa sikerek a Röplabda Kupában Vasárnap a Sportcsarnok­ban befejeződött a férfi és női röplabda magyar Népköztár­sasági Kupa­­háromnapos dön­tője. A nőknél és a férfiaknál egyaránt az U. Dózsa éretle­nül szerezte meg az elsőséget. Aranyi a hosszútávú kerékpár-bajnok Vasárnap 32 kerékpáros állt rajthoz, hogy 204 kilométeres tá­volságon mérkőzzenek egymással, eldöntsék, ki lesz a hosszútávú bajnok. Az országúti kerékpáros­versenyt a Magyar Kerékpáros Szövetség rendezte meg Budapest —Gödöllő — Hatvan — Galyatető— Budapest útvonalon. A célba a rutinos Aranyi (Budapest II.) ér­kezett elsőnek, ideje: 5 óra 34 perc 16 másodperc. Utána követ­kezett Kovács (Budapest II.) és Petrőczi (Budapest I.). A csapat­­versenyt Budapest I. csapata nyerte. A sakk­olimpia Várnában tegnap este a sakkolimpiai döntőjének ne­gyedik fordulóját rendezték meg. Ennek során a követke­ző eredmények születtek: Bul­gária—Hollandia 1:1 (2), USA Ausztria 1:2 (1), Szovjetunió— Argentína 1:1 (2), Magyaror­szág—Csehszlovákia 1,5:0,5 (2). A magyar csapat tagjainak eredménye: Portisch—Filip­ 1:0, Szabó—Pachmann függő, Bitek—Hort döntetlen, Honfi— Fischl függő, NSZK—Románia 2:0 (2), Jugoszlávia—NDK 2,3 —0,5 (1). Márkás hollóházi porcelánok nagy választékban, az Üveg- porce­­lánszaküzletekben, állami áru­házakban és a földműves­szövetkezeti boltokban.