Flacăra Iaşului, septembrie 2004 (Anul 5, nr. 1188-1213)

2004-09-27 / nr. 1210

Pavel a adus punctul victoriei în faţa Canadei • echipa de Cupa Davis a României şi-a apărat locul în Grupa Mondială, după victoria cu 4-1, repurtată la Bucureşti Echipa de Cupa Davis a României a învins repre­zentativa Canadei, cu sco­rul general de 4-1, în bara­jul pentru menţinerea în Grupa Mondială, după ce Simon Larose a abandonat ieri, în ultimul meci de sim­plu, în faţa lui Victor Ioniţă, în primul set, la scorul de 4- 2, în favoarea tenismanului român. Simon Larose a a­­bandonat din cauza unei accidentări la umărul drept. Mai devreme, Andrei Pa­vel l-a învins pe canadianul Frank Dancevic, cu scorul de 6-2, 6-4, 6-2. Pavel, nu­mărul 15 în clasamentul ATP, a câştigat primul set cu 6-2, reuşind două break­­uri (3-2, 5-2). în al doilea set, Pavel a câştigat primul game pe serviciul adversarului, Dancevic a reuşit şi el un break, egalând la trei, după care jucătorul român a mai făcut un break (4-3), înche­ind setul cu scorul de 6-4. în ultimul set, Pavel s-a impus cu scorul de 6-2, reuşind trei break-uri (1-0, versarului. In partida de dublu de sâmbătă, perechea Florin Mergea/Victor Ioniţă pier­duse cu scorul de 4-6, 4-6, 6-2, 2-6, în faţa canadi­enilor Daniel Nestor / Fre­deric Niemeyer, 3-0, 5-2), faţă de unul sin-­­ gur realizat de canadian, care a dus scorul la 2-4, câştigând pe serviciul ad­ “Z” a făcut spectacol la Bacău • Handbalistele ieşene au învins pe Ştiinţa cu 35-27 (19-9) Chiar dacă, de pe vre­mea marilor derby-urilor de altădată, nu a rămas decât numele, meciul de sâmbătă, de la Bacău, dintre Ştiinţa din localitate şi “Z” Iaşi a fost unul destul de spectacu­los, formaţia lui Florin Zam­fir fiind de departe “vioara întâi”. Pentru că spuneam ceva de nume, trebuie să a­­nu­nţăm că echipa ieşeană se numeşte acum “Z” Terom, fosta “Z” preluând printr-un contract semnat pe 15 sep­tembrie atât denumirea, cât şi palmaresul fostei mari echipe a Iaşului. De altfel, antrenorul-manager al gru­pării ieşene a declarat că vrea să reînvie tradiţia hand­balului feminin prin prestaţii de cea mai bună calitate, iar succesul de la Bacău, cu 35- 27 (19-9), se înscrie pe această linie. Totuşi, trebuie spus că Ştiinţa are înscrisă în această ediţie de campionat o echipă de junioare, poate şi de aceea, ieşencele per­­miţându-şi să facă spectacol cu acest adversar. Tîrcă şi Paleu au fost în tribună Doar începutul jocului a fost mai echilibrat, în minu­tul 12, fiind 6-6, după care, în minutul 21, “7” avea deja 13-6. După un 19-9 la pau­ză, oaspetele s-a desprins din nou la 22-9 (min. 34), pentru ca, în minutul 43, să fie 29- 14, iar cea mai mare dife­renţă de pe tabelă să se înre­gistreze în minutul 50, când era 33-17! Din acest mo­ment, Florin Zamfir a intro­dus pe teren toate rezervele şi acest lucru s-a cunoscut. Ştiinţa reducând mult din handicap, până la acel 35-27 final, în acest joc, la care au asistat şi fosta mare handba­­listă, Mariana Tîrcă, şi fostul sponsor la Fibrexului din Piatra Neamţ, Petru Paleu, au marcat toate jucătoarele tihnise de tehnicianul ieşean în teren, mai puţin cei doi portari: Lungu -9 (1 din 11 metri), Vlad - 7, Pană - 4 (2), Enea - 4, Huncă - 3, Svedu­­neac - 3, Cojocel - 2, Beldi­­man - 2, Jitariu -1. Etapa vii­toare, “7” va sta, fanii ur­mând să se vadă cu favori­tele abia peste două săp­tămâni, la meciul de la Iaşi, cu HCM Ploieşti. Până atun­ci, Zamfir speră să mai a­­ducă şase jucătoare în lot: trei de la Rom­an, două de la Bucureşti şi una de la LPS Iaşi, pentru a avea un lot care să-i permită să se bată la poziţiile fruntaşe. George MIRE­A Luni 27 sqxaériE 2004 3 Una caldă, una rece, pentru Penicilina Cupa Unic la volei fe­minin s-a diluat foarte mult, după forfait-ul decla­rat de Ştiinţa Amicii Bacău­, în consecinţă, Penicilina a avut în turneul de sub Pietricica doar două adver­sare: gazdele din Piatra Neamţ şi CSU Metal Ga­laţi. Ieşencele au răzbunat în faţa echipei de pe malu­rile Dunării înfrângerile su­ferite zilele trecute: Penici­lina- CSU Metal 3-1. Gălă­­ţencele nu le-au luat nici un set nemţencelor,­­în­­timp ce “chimistele” au pierdut sâmbătă, în patru seturi, în faţa Unicului, astfel că Pe­nicilina a ocupat în ierarhia finală locul 2. (D.T.) Barrichello, împărat la Shanghai Pilotul brazilian al echi­pei Ferrari, Rubens Barri­chello, a câştigat ieri Ma­rele Premiu al Chinei, a 16- a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, dis­putat pe circuitul de la Shanghai. ' Coechipierul său, campionul mondial Michael Schumacher, a o­­cupat doar locul 12, după ce luase startul din spatele plutonului. Clasament: L Rubens Barrichello (Brazilia/Ferra­­ri) lh 29:12.420, 2. Jenson Button (Marea Britanie- BAR-Honda) la 1.035”, 3. Kimi Raikkonen (Finlan­­da-McLaren-Mercedes) la 1.469”, 4. Fernando Alon­so (Spania/Renault) la 32.510”, 5. Juan Pablo Montoya (Columbia/Willi­ams-BMW) la 45.193”, 6. Takuma Sato (Japonia/ BAR-Honda) la 54.791”, 7. Giancarlo Fisichella (Ita­­lia/Sauber-Petronas) ia 1:05.464’, 8. Felipe Massa (Brazilia/Sauber-Petronas) la 1:20.080’. Clasamen­tele generale - piloţi: 1 Michael Schumacher (Ger­mania) 136 puncte, 2. Ru­bens Barrichelio (Brazilia) 108p, 3. Jenson Button (Marea Britanic.) 79p, 4. Fernando Alonso (Spanne) 50p, 5. Jarno Trulli (Italia) 46p, 6. Juan Pablo Mon­toya (Columbia) 46p; con­structori: 1. Ferrari, 244 puncte, 2. BAR-Honda 105p, 3. Renault 96p, 4. Williams-BMW 64p, 5. McLaren-Mercedes 58p, 6. Sauber-Petronas 32p. RADIO VOX T I O H- F=m 11II 111 M . r=!/\ü3IC5VC3X-r . «O