Gazeta Sporturilor, noiembrie 1936 (nr. 2218-2247)

1936-11-09 / nr. 2226

FGAZETA SPORTURILOR FOTBALL Venus a învins Unirea Tricolor cu 6-0 (1-0) Scorul este perfect meritat. Venus a făcut o partidă magistrală Matchul de ori a fost penultimul între bucureșteni și nu exagerăm afir­mând că a fost una din cele mai fru­moase partide ale sezonului. Timp de 90 de minute spectatorii au urmărit o succesiune de faze una mai specta­culoasă decât alta, deși vremea nu a fost prea favorabilă, iar terenul a fost cât se poate de lunecos. 6000 de spec­tatori au urmărit tot timpul partida cu un interes în care se putea ușor constata că alura și factura jocului au isbutit să-i pasioneze. De obicei, un match în care se stabilește o diferență de șase goaluri nu pasionează. Cu toa­te însă că scorul se mărea pe măsură punct de plecare al speranțelor bu­­cureștene în desfășurarea campiona­tului. Nu ne gândim o singură clipă la scorul matchului. N­ trecem pe al doi­lea plan. Jocul Venusului ne-a entu­ziasmat independent de cele două ci­fre ale scorului. Dacă la sfârșitul ce­lor 90 de minute scorul nu era decât cel al primei reprize, respectiv nu se modifica acel 1—0 injust din prima re­priză, aprecierile noastre ar fi fost identice. Se putea ușor întâmpla ca portarul oborenilor să fi apărat unul, două sau trei din goalurile ce i s’au marcat, judecata noastră n’ar fi fost însă alterată cu nimic, pentru că noi avem datoria să privim dincolo de scor. Ori, dincolo de scor jocul Venu­sului merită elogii. In rimul rând am­­ văzut la Venus o schimbare de stil pe care Platko a reușit să o obțină din partea unei echipe care, până acum, nu ne-a furnizat asemenea satisfacții. Venusiștii practică astăzi cel mai fin football. De la om la om, mingea trece pare că este trasă pe sfoară. Au fost faze când zece venusiști jucau mingea fără ca un oborean să poată interveni. Platko a adus o disciplină în această echipă și în limbajul foot­­bellistic această disciplină înseamnă trei lucruri elementare Venusiștii au fost învățați să-și țină locurile, să nu dribleze și să caute întotdeauna par­tenerul cel mai descoperit. In fond, lucrurile acestea sunt elementare, fac parte din abecedarul footballului. To­tuși avem foarte puține echipe cari respectă acest abecedar și până la venirea lui Platko, Venus a suferit mușl­te neajunsuri din cauza insufi­ciențelor in direcția de mai sus. Echi­pa e în progres și aceasta s’a văzut la fiecare din cele șase goaluri ale matchului, cari au fost încheierea u­­nor faze clare și concepute cu multă chibzuință. Altă ameliorare de ordin general este jocul «aerian», complect desființat. Dacă au fost trei sau patru faze în care mingea să fi rătăcit prin aer. Vedeți clar că antrenorul negri­lor a isbutit să predea lucruri cari, complectate cu aptitudinile proprii ale jucătorilor, au dat jocului venu­­sist înfățișarea spectaculoasă de eli. Evident, un Humi a reușit să se im­pună prin câteva acțiuni personale, prin shoturi frumoase și splendide lo­vituri de cap, dar in general toți echi­pierii au fost pe acelaș nivel. Burdan nu a avut ce apăra. Totuși în ocaziile în care a fost silit să intervină a dovedit că știe să se plaseze și că de­blocat, blochează cu o deosebită siguranță. Fundașii n’au­ mai jucat dezordonat ca in alte ocazii. Și-au păstrat locurile cu o grijă deosebită, n’au mai venit ca altădată unul peste altul. Până și la degajări au dovedit o mare seriozi­tate căutând să dea întotdeauna min­gea unui partener. O notă bună pen­tru Sfera și Albu­cari au jucat băi­ce treceau minutele, publicul era tot mai captivat de înfățișarea jocului și rar ne-a fost dat să vedem o întâlnire între bucureșteni al cărei nivel să fie atât de ridicat. Venus—Unirea Trico­lor a constituit după noi o mare sa­tisfacție pentru acei cari urmăresc pa­sionați evoluția și ameliorarea foot­­ballului bucureștean prin perfecțio­narea echipelor. Conducerea Venusului are toate mo­tivele de muțumire după matchul de eli. Nu pentru că — deplin meritat — echipa a realizat un scor mare. Lu­cru important pentru socotelile de goal average, dar pentru faptul că bătește, fără însă să uzeze, ca în alte împrejurări, de mijloace sancționate de regulament. Bărbulescu și Gorgorin și-au păzit adversarii dar de foarte multe ori au complectat linia de atac. Un cuvânt bun merită Golea Vâlcov. A jucat ori o partidă în care a dat dovadă de multă inteligență. Nu s’a aventurat prea mult organizându-și jocul în mod constant la centrul te­renului. Ne-a plăcut foarte mult fap­tul că nu servește mingi înalte. Servi­ciul său este de așa manieră, încât par­ter­erul n’are de făcut nici un efort ca să întrebuințeze mingea. Foarte bună linia de atac. Ene, în progres extraordinar, a creat prin centrările sale poziții splendide și apoi a ilus­trat perfect însemnătatea unui antre­nor La începutul sezonului nu știa să execute un corner. Eni le-a bătut perfect pe toate. Humi a condus cu o inteligență și un altruism extraordi­nar. Petea Vâlcov și Dan Gavrilescu doi interi muncitori, au avut ori con­strinita preocupare de a pune extreme­le lor în poziții cât mai bune. EȘECUL DEZASTRUOS AL OBORENI­LOR NU ARE SCUZE Oborenii au cedat ori cu o diferență neașteptată, dar reală față de modul cum a jucat Venus. Albaștrii n’au putut atinge nivelul învingătorilor în nici una din fazele jocului. In primul rând, cu excepția liniei de fundași, în toate com­partimentele s’a putut vedea o dezor­dine extraordinară. De câteva ori am găsit pe Boteanu sau Florea la centru, iar Cârjan rătăcia prin colțurile tere­nului. Unirea Tricolor a pierdut însuși­rea care i-a dat forța in trecut. In e­­chipa oboreană domnea o disciplină de joc, care dezarma mulți adversari. Eri, nimeni — cu excepția apărării imediate — nu și-a ținut locul, iar consecințele desordinei au fost agravate de faptul că s-a jucat pe un teren cu dimensiuni ne­obicinuite pentru oboreni. Dar nu aceasta este singura explicație a eșecului, în fața unui adversar cu două clase mai bun. La un scor de 6—0 nu putem reproșa nimic apărării imediate. Ionescu, Suci­­tulescu și Iliescu au jucat ori cât au putut și nu li se poate reproșa mare lucru. N’au făcut greșeli, dar ce li se poate pretinde când se treziau bieții oa­meni cu cinci înaintași în față. Nici nu-și dădeau seama încotro s’o ia mai întâi, închipuiți-vă ce soartă are o apă­rare descoperită în fața a cinci înain­tași greu de atacat, prin faptul că nici unul din ei nu dribla. Această dificultate a fost creată pen­tru apărare de faptul că înaintarea obo­renilor a fost inexistentă. Și nci ajun­gem la punctul negru al echipei uni­­riste. Sony Niculescu mai bine ar fi stat imobil pe teren, căci cum s’a miș­cat a stricat. Timp de 90 de minute a avut în fața sa pe Humi și n’a putut învăța de la el să dea mingea unui par­tener și în special să pună in funcție extremele. Sony Niculescu n’a dat ori nici o minge partenerilor săi. Au fost momente când Iordache și Traian scă­paseră de supravegherea adversarilor, totuși Sony, par­că răuvoitor, nu le dă­dea nici o minge, dribla fără succes sau shota de la distanțe inadmisibile. Atacul unirist, inexistent, tragedia apărării stoarsă ca o lămâie nu are nevoie de nici o explicație savantă. Cea mai bună apărare nu rezistă in acțiune dacă este pusă la contribuție 90 de minute neîntrerupt. Din linia intermediară Steinbach a făcut o figură onorabilă, respectiv s-a menținut pe primul plan al luptei în tot timpul matchului. Unirea Tricolor a avut ori în față un adversar superior din toate punctele de vedere și în tot timpul matchului. Cu o înaintare bine condusă, obținea cel mult alt scor. In primul minut Venus a avut o ocazie strașnică de a marca Deja începerea jocului, Humi are o inițiativă splendidă. Trimite mingea lui Petea Vâlcov și în momentul în care Petea se pregătea să tragă, Huni este surprins off-side. Urmează un corner pentru Venus, și negrii domină din ce în ce mai insistent. Dominarea Venusului e categorică și portarul oborean are mult de lucru. In minutul 4, un foul al lui Sucitulescu se soldează cu o lovitură liberă executată de Petea. Mingea ajunge la Humi, care cu o lovitură de cap o trimet« spre poarta oboreană, dar Ionescu apăra. In minutul 5, corner executat de Gruia, lovitură de cap a lui Humi, portarul oborean apără din nou. Venus atacă neîntrerupt pe aripa stângă. Fac e lansat de toți partenerii. In tribune se aud strigăte «haide Dobai». Intr’a­­devăr talentatul extrem stânga al negri­lor realizează o serie de șarje splendide și provoacă panică la oboreni. PRIMA REACȚIUNE UNIRISTA 1 Abia în minutul 13 asistăm la o reac­­țiune uniristă. Traian Ionescu, bine lan­sat de Steinbach, centrează. Mingea e preluată de Covaci și trimisă la câțiva metri peste poartă. Echilibrul restabilit de uniriști nu du­rează decât două minute, căci în mi­nutul 15 Sucitulescu atinge mingea cu mâna la 20 de metri de poartă. Bărbu­lescu execută lovitura liberă și mingea ajunge în mâna lui Carjan, Bărbulescu repetă lovitura, dar nu se întâmplă ni­mic deosebit, Hunii fiind offside. ORICE RAU SPRE BINE, SAU DES­CHIDEREA SCORULUI DUPĂ ARBITRUL NESOCOTISE LEGEA DE AVANTAJULUI In minutul 18 Dan Gavrilescu este oprit în plină cursă pentru un foul care i se făcuse la 30 de metri de goal. Dacă se aplica legea avantajului ve­­nusistul ar fi continuat cursa. Lovitura liberă aduce mingea lui Humi, acesta o trece printre uniriști lui Eno, care, complect descoperit, marchează fără dificultate un goal de toată frumu­sețea. Venus joacă din ce în ce mai bine. De câteva ori trei venusiști prind în horă un unirist, lăsând impresia că scorul se va mări chiar în prima re­priza. BURDAN ARE DE LUCRU In minutul 25 înregistrăm o acțiune uniristă. Este însă sterilizată de Sony, care la marginea careului este prins de o poftă de a dribla. In modul acesta shotează din poziții dificile și fără nici o putere. Burdan are de rezolvat pro­bleme foarte ușoare. Urmează câteva minute uniriste cari se termină însă cu shoturi în out. In minutul 35 se produce singura fază uniristă frumoasă. Sucitulescu trim­ete mingea lui Steinbach, acesta lui Sony Niculescu, în sfârșit Iordache e pus in poziție de shot, dar are grijă să trimea­­tă mingea în tribună. Repriza se termină cu un corner la poarta oboreană, corner acordat de Su­citulescu și lămurit tot de el. Repriza cu ploaia de goaluri In minutul 2 Humi are ocazia sigură să ridice scorul. Venusistul ajunge sin­gur în fața porții, shotează însă din fugă și Ionescu are un reflex extraor­dinar întinzând mâna și trimițând min­gea în corner. Dacă Humi s’ar fi oprit din cursă și plasa mingea, goalul, era inevitabil. CÂTEVA MINUTE UNIRISTE La o acțiune uniristă, în minutul 5, Traian Ionescu se ciocnește cu Albu. Conducătorul matchului vede soni și sancționează — pe nedrept — pe Albu. Lovitura liberă nu aduce însă nici o modificare a scorului. In minutul Burdan se trezește cu Ioni în față. Deși 7 singur, uniristul trimete mingea in out când putea marca fără dificultate. UN GOAL BUN DAR REFUZAT In minutul 8, Petea Vâlcov e servit de fratele său, trece mingea lui Humi care mai face patru pași și marchează, toată lumea credea că scorul e mărit. Nu știm cum arbitrul văzuse însă off­side. DOUA CORNERE CARACTERIS­TICE In minutul 10, Eue execută un corner și Ionescu nu poate apăra decât acor­dând un nou corner. Caracteristic este că la acest corner jucătorii se înghe­suiau unul în altul, lăsând mingea în plata Domnului. 2—U In minutul 18, Humi e bine servit de Petea și, nesupărat de nimeni, marchea­ză printr-un shot puternic, trimițând mingea în colțul stâng al porții. IN DOUA MINUTE ALTE DOUA GOALURI In minutul 25, Gruin centrează peste capul a zece jucători, mingea este tri­misă de Ene spre Rețea Vâlcov iar a­­cesta, ajutat de teh­nica sa împinge mingea peste capul unui adversar în poarta uniristă. De la centru, Humi, din nou în posesia balonului, se retrage pe aripa dreaptă, driblează­ pe Iliescu și, di­n dribling, servește mingea lui Gruin care marchează: ii, of , .. . UN GOAL DIN OFF-SIDE li­ QtJ' In minutul 30 Venus 5 ridică scorul. Humi îl servește pe Petea Vâlcov dar acesta a marcat din of­feide. Trei mi­nute mai târziu asistăm la un corner fără rezultat la poarta Venusului. PECETLUIREA SCORULUI Cu cinci minute înainte de sfârșit, Humi lansează pe Grum­, acesta cen­trează și Humi, fără dificultate, mar­chează imparabil. Uniriștii luptă în apărare și din mi­nutul 42 până la sfârșit cedează Venu­sului patru cornere. FORMAȚIILE VENUS: Burdan, Sfera, Albu, Băr­bulescu, Colea Vâlcov, Gorgorin, Gruia, Gavrilescu, Humi, Petea Vâlcov, Ene. UNIREA TRICOLOR: Ionescu, Suci­tulescu, Iliescu, Florea, Steinbach, Bo­teanu, Ionescu, Covaci, Soni Niculescu, Cârjan, Iordache. LIS Venus a oferit publicului nostru un joc nare • „A««® 5“D­IN EDITURA EMINESCU S.A. DE VÂNZARE LA TOATE LIBRĂRIILE D. AV. ELADESCU: *Conduce­­rea Venusului este foarte mulțumi­tă de ultimele rezultate făcute de echipă. Am ținut foarte mult ca să dispară din asociația noastră spi­ritul mercenar. Noi înțelegem să ajutăm pe băieți pentru că joacă, nu înțelegem însă să joace pentru plată. Tot comitetul și toți mem­brii clubului sunt venusiști. Este absolut necesar ca echipa să fie în primul rând venusistă». D. PADURARU, membru in Co­misia superioară de apel și unul din conducătorii Venusului: «Echi­­ pe ne declară pe a jucat minunat, toți jucătorii comportându-se la înălțime. Si fe­licit pe toți. Nu uit nici pe antre­norul Platke, care i-a adus aci. Sper că acest lanț victorios nu va înceta și că, — bun e D-zeu — vom avea ceva de spins și în «Cupa Eu­ropei Centrale». PLATKO, antrenorul Venusului. «Venus» are largi orizonturi deschi­se în față. Cu materialul uman pe care-l am la dispoziție sunt con­vins că voi produce încă multe sur­prize plăcute susținătorilor acestei formații». D. gen. Gabriel Marinescu sărbătorit de jucători­ venusiști Eni, după terminarea matchului Venus — Unirea Tricolor, în cabina jucătorilor venusiști s’a desfășurat o solemnitate care se cuvine mențio­nată. D. general Gabriel Marinescu, pre­ședintele grupării Venus, a venit­­ să felicite pe jucătorii negrii pentru fru­moasa ispravă reușită. De față erau d-nii: av. Eladescu, B prezident Păduraru, chestor Paxi­­made, maior Dumitrescu, Evian, Leo­­veanu. D. general Marinescu a felicitat și pe Platko, pentru munca depusă și roadele obținute. Cu această ocazie, echipa a ofe­rit președintelui ei — care-și ser­bează astăzi onomastica — o pe­reche de butoni în aur masiv pe care erau gravate inițialele Venusului și un buchet de flori. Dl Kiijlilulltifi ASCAS este o nouă grupare care a luat ființă. Ea este condusă de d. dr. Vasilescu și este formată din funcționarii iubitori de sport ai «Casei asigurărilor sociale». VA HASAM INTRO ZI­ȚI PENTRU \ m ^ ^ DV SEDIUL CENTRAL IN BUCUREȘTI C AL VICTORIEI 29 LA CEREREA D-VOASTRA VI SE TRIMITE LOCUL LA DOMICILIU FARA NICI UN ADAOS DE SPEZE ■ Astăzi, la orele 14.30, pe arena Ve­nus, se va desfășura, în­ cadrul Di­viziei Naționale A, matchul Ju­­ventus—Chinezul. Adversarii de astăzi Juventus nu a reușit mare lucru în cursul actualului campionat. Pe teren propriu, ca și în deplasări, roș-albaștrii au pierdut în continuu puncte. Treptat echipa și-a revenit. Sub conducerea lui Lacky juven­­tiștii și-au regăsit o parte din po­sibilități. La Timișoara, acum o săptămână, s-au apărat onora­bil în fața Ripen­­siei, ale cărei veleități de a deveni campioană sunt astăzi mai mare ca oricând. Astăzi, roș-albaștrii întâlnesc pe al doilea reprezentant timișorean din Divizia Națională A. Chinezul fuzionat cu lisa, a reu­șit în campionat câteva frumoase performanțe. Posedând o echipă atletică și tot­odată tehnică, timișorenii sunt ca­pabili de multe rezultate bune. Formațiile Lupta care o vor da cele două două tabere se anunță palpitantă. Pentru cele două puncte puse în joc, adversarii nu se vor da în lă­turi de la nici un efort. Juventus nu va aduce o modificare echipei care a cedat cu 2—6 Ripensiei. Vor juca prin urmare: Endreffy, Vogi, Dragomirescu, Petrescu, Braun, Brandabura, Vaida, Korony, Zăi­­nescu, Palmer, De Viitor. Chinezul va arunca în luptă un «unsprezece» în frumoasă condiție. Vor juca: Schmidt, Kohl, Molwart, Demetrovici, Albert, Nagy, Szilard- Glasz, Thierjung, Klimeck, Loewen­­feld. Chinezul are prima șansă Dintr’o analiză sumară a forma­țiilor, trebuie să conchidem într’o victorie timișoreană. Juventus prezintă o oarecare su­perioritate în trioul defensiv. En­dreffy, Yogi, Dragomirescu prezin­tă mai multe garanții decât titula­rii adverși ai acelorași posturi. In schimb Chinezul are de partea sa avantajul în ceea ce privește ce­lelalte compartimente. Braun' nu este mai bun decât Albert, Deme­trovici este mai bun decât Branda­­bura, iar Petrescu poate fi socotit egalul lui Nagy. Comparând între ei și pe compo­nenții celor două atacuri, vom a­ju­ng­e tot la constatarea că timișo­renii sunt mai buni. "j IATA clasamentul echipelor bu­­cureștene din Divizia A­, după jo­cul de eli: C­F­R 2 2­0­0­9: 1­4 IN PRIMA repriză a matchului Venus—Unirea Tricolor, imediat după începerea jocului, s-a păstrat un minut tăcere în memoria lui Aurel Guga, a cărui moarte a fost adusă la cunoștiință prin coloanele ziarului nostru. Nu este exclus ca în primul Co­mitet Federal să se decidă o zi de doliu național, adică pe toate tere­nurile din țară să se păstreze un minut tăcere. ARENA din Giulești va­ fi pusă la dispoziția manifestațiilor sporti­ve abia la primăvară.Stadionul acesta va fi pus la dis­poziția grupărei F. C. Rapid, care a închiriat pe cinci ani, monumen­tala lucrare a C. F. R.-ului. ASEARA, la restaurantul Coșna, un grup de suporteuri venusiști au sărbătorit pe tinerii căsătoriți, An­drei Gruia și Petea Vâlcov. Echipa a oferit numeroase cadouri sărbă­toriților. LA VENUS, acordarea primelor se face pe bază de neagresiune. De la match la match, în caz de victo­rie. Prima sporește cu 200 lei, iar în caz de matchh nul cu 100 lei. Se mai acordă câte o­­00 lei de fiecare goal marcat peste două goaluri. Dacă luăm în considerație perfor­manțele izbutite de adversari tot la aceiaș concluzie ajungem: Chinezul în mod normal trebue să câștige. Arbitrajul Arbitrajul a fost încredințat d-lui Petre Vasile (Constanța) care sn fluiera începutul la orele­ 14.80. VICTORIA repurtată asupra A­­ntrei Tricolor a fost răsplătită cu prisosință: gruparea a oferit jucă­torilor și antrenorului Platko 1500 lei primă. POARTA Venusului va fi apăra­tă de acum înainte de Burdan, Ior­­dăchescu, pentru a-și îndeplini ser­­viciul militar, părăsește astăzi Ca­pitala. D. GENERAL Gabriel Marines­­cu a oferit, după material de ori câte 2000 lei fiecărui jucător, iar antrenorului Platko ,5000 lei. CUMPĂRAȚI LOTUL DV. LA CEA MAI NOROCOASA COLECTURA DIN ȚARA ROMANEASCĂ BANCA ROMANA DE COMERȚ Astăzi după amiază la Venus Juventus primește replica Chinezului In preajma balonului rotund Juventus 3­1­1 1­6: 8 3 Venus 2 1 0 1 7: 2 2 Unirea Tricolor 3 0 1 2 3:14 1 Clasamentul diviziei nationale A RIPENSIA 9 6­0­3 29:18 VENUS 9 5 2­2 30:14 C. F. R. 8 5 1­2 23:11 C. A. C. 7 4 12 18:14 GLORIA 7 4­0 3 12:12 VICTORIA 8 3 14 14:20 UNIVERSITATEA 8 3 1 4 11:18 AMEFA 8 2 3 3 10:11 CRISANA 7 3 0 4 14:15 CHINEZUL 7 3 0 4 14:21 UNIREA TRICOLOR 9 2 2 5 20:30 JUVENTUS 7 115 11:22 12 12 11 66 677789 3 Unirea Tricolor (jun)-Venus (jun) 4-2 (2-2) In match de deschidere la partida di­vizionară Unirea Tricolor — Venus, juniorii au furnizat matchul de des­chidere. Băetii lui Steinbach au dobo­rât până la urmă elanul venusist, reu­șind să-și adjudece victoria la două puncte diferență. In prima repriză jo­cul s-a terminat nedecis. După pauză oborenii au reușit să învingă prin punctele înscrise de Barbu și Lulu. ------«=»$<==-----­Activitatea categoriilor inferioare DERBYUL categoriei l­a promo­ție se dispută astăzi la ora 9 pe a­­rena Titanii între Vergu și S.E.T. O fericită ocazie pentru Vergu să ia conducerea în clasament pentru turul de toamnă. LEONIDA pe terenul S. T. B. joacă cu Socec, într-un mo­d­ de­cisiv. Echipa d-lui Aurel Schein, va avea o misiune din cele mai grele. CARTEA ROMANEASCA, care conduce în clasamentul categoriei a doua se întâlnește cu B.T.M.T. în matchul de care depinde soarta cam­pionatului de toamnă. Partida are loc pe arena Unirea Tricolor la ora 14.30. IN­FINE matchul hotărâtor al ca­tegoriei a treia se joacă pe terenul Belvedere la ora 9 între Universul și Metalosport, învingătorul va fi campion de toamnă.