Hargita, 1978. május (11. évfolyam, 103-127. szám)

1978-05-03 / 103. szám

SPORT - SPORT - SPORT - SPORT - SPORT - SPORT - SPORT - SPORT _ SPORT DACIADA Az Ifjúság Napja Változatos sportrendezvényeken vettek részt tegnap, az Ifjúság Napján megyeszerte a fiatalok. A Daciada sportmozgalom keretében számos találkozóra került sor, amelyen nagyszámú fiatal vett részt. Csíkszeredában Zsö­­­­­rödfürdőn cselgáncs-, ökölvívó- és birkózó-bemutatót tar­­­t díratír, szórakoztató játékok, tájékozódási futóverseny tette változatossá a műsort. Minifutball, kézilabda, kosárlabda, röplabda vetélkedőkre került sor a megye majdnem min­den városában. Egyetlen nyertes volt, a fiatalság. AZ IFJÚSÁG NAPJA ALKAL­MÁÉ?.1" több mint 30 000 néző jelen,..-ben nagyszabású kultu­rális­ sportrendezvényre került sor a fővárosi Republicii sta­dionban. A rendezvények közül különös érdeklődést keltett az ifjúság kilencedik mezei futóversenyé­nek és a pionírok II. futóverse­nyének országos döntője, melyen több mint 500 fiatal sportoló vett részt. íme, a Daciada keretében megszervezett verseny döntőjé­nek a győztesei: (A pionírok mezei futóversenye) 11—12 éves lányok : Luminiţa Costea (Pra­hova megye); 13—14 éves lányok: Ana Rauh (Szatmár megye); 11 —12 éves fiúk : Ovidiu Burdujan (Iaşi megye); 13—14 éves fiúk: Nicolae Bolocan (Vilcea megye). (Az ifjúságiak mezei futóverse­nye) 15—16 éves lányok : Maria Marin (a Brâneşti-i — Ilfov me­gye — mezőgazdasági líceum); 17-19 éves lányok : Dobriţa Oprea (a sloboziai — Ialomiţa megye — elméleti líceum); 19 éven felüliek : Maria Sandu (a bukaresti Testnevelési és Sport­intézet diákja); 15—16 éves fiúk: Florin Amariei (a Cimpulung Muscel­i — Argeş megye — Di­­nicu Golescu líceum); 17—19 é­­ves fiúk : Constantin Chiţulescu (a kudzsiri — Fehér megye — 1. számú ipari líceum); 19 éven fe­lüliek : Marian Cartoneanu (a Rimnicu Vilcea-i tisztiiskola). A rendezvényt, amelyen sor került még stafétára, kerékpáros vasé­wre, tornabemutatóra, a fant­­almi ifjúság Flacăra köré­nek műsora rekesztette be. RÖPLABDA Biztosan győzött vasárnap az Akarat női röplabdacsapata, a­­lig egyórás mérkőzésen 3—0 (15—6, 15—8, 15—5) arányban múlta felül a marosvásárhelyi Egyetemi Sportklub csapatát, ér­tékes pontokat szerezve ezzel a B-osztályos röplabdabajnokság III. csoportjának táblázatában elfoglalandó minél jobb helyért. Mintha feledtetni akarták volna egy héttel előbbi kudarcukat, ez­úttal szinte minden sikerült az Akarat lányainak : jól ment a sáncolás, a védekezés, nem vol­tak gyerekes tévedések, amelyek bizony azelőtt sokszor megkese­rítették a szurkolók szája ízét. Védhetetlenek voltak Imre Edit, Tóth Éva és Balázs Szidónia erős, pontos leütései, semlegesí­tették a marosvásárhelyi lányok minden beavatkozását. Ilyen já­tékot várunk az Akarattól az idei bajnokság még hátralévő két mérkőzésén is ! Sokan keresték fel az ünnep­napokon a Szent Anna-tó kör­nyékét. Tusnádfürdőről a gya­­­logösvényeken, mások kerülővel, a műúton közelítették meg. Ko­csi kocsit ért, valóságos menet­oszlopok képződtek ; sajnos, ne­hezítette a közlekedést a Bál­­ványosi eltérőnél be nem feje­zett útszakasz. Figyelmeztető a koratavaszi nagy turisztikai ára­dat, az idény ezután kezdődik. Számolni kell a nagyszámú sá­­tortáborozóval, szórakozni, pi­henni érkezővel. De a környezet­­védelem szemmel tartása sem mellékes, a tó vizének, környé­kének tisztasága közös ügy­. KÉZILABDA Barátságos mérkőzésen talál­kozott vasárnap Székelykeresztú­­ron a helybeli és a balánbányai férfi kézilabda csapat. Szoros mérkőzés után a találkozót a vendégek nyerték 20-19 arány­ban. TURISZTIKA JÉGKORONG Vasárnap Bukarestben és Csíksz­eredában véget értek az 1977- 78-as, jubileumi A-osztályos jégkorongbajnokság küzdelmei, s ezzel befejeződött a hivatalos jégkorongidény. (A bajnokságra, a Hargita megyei csapatok szereplésére még visszatérünk■) Az A-osztályos jégkorongbajnokság végső rangsora I. csoport : 1. Steaua 20 162 2 123- 49 34 2. Dinamo 20 122 6 90- 61 26 3. Sportklub 200 0 20 46-149 0 II. csoport : 1. Egyesülés 30 232 5 230- 80 48 2. Dunărea 30 212 7 201- 94 44 3. Lendület 30 183 9 156-144 39 4. ASE 30 151 14 176-165 31 5. ISK 30 102 18 135-184 22 6. Küküllő 30 7 1 22 122-231 15 7. Agronómia 304 3 23 118-240 11 A C-osztályos labdarúgó bajnokság 23. fordulója CSÍKSZEREDA­ IUPS -VIKTORI­AVÁROSI KÉMIA 2-1 (1-0) Április utolsó vasárnapján a Csíkszeredai IUPS az ugyancsak kiesőjelölt Viktóriavárosi Kémiát látta vendégül. A vendéglátók mindent a győzelemre tettek fel, az első perctől kezdve teljes erő­bedobással küzdöttek, aminek már a 4. percben meg is lett az eredménye : Gurán beadását Haţegan értékesíti. Mindenki (közel 800-an nézték végig a ta­lálkozót) nagy gólarányú győze­lemre gondolt, de a korán jött első gól után még pontosan 55 percnek kellett eltelnie, amíg Balázs révén megszületett a Csíkszeredaiak második gólja. A IUPL végig nagy mezőnyfölény­ben játszott, a vendégek szórvá­nyos ellentámadásai nem is je­lentettek különösebb veszélyt, mégis a 61. percben Ciceu ré­vén sikerült szépíteniük. Tovább­ra is a csíkszeredaiak irányítot­ták a játékot, de a csatársor és a középpályások feltűnő tehe­tetlensége miatt nem tudták nö­velni előnyüket A soronlévő két idegenbeli mérkőzésen sokkalta átgondoltabb játékra van szük­­ség, bátrabban kell vállalkozni­uk kapura­ lövésre, hogy megkí­séreljék a pontszerzést, ami el­engedhetetlenül szükséges a bentma­radáshoz. Alacsony színvonalú volt a két csapat találkozója, különö­sen a vendéglátók játszottak gyengén, majdnem végig a Ha­ladás játékosai irányították a mérkőzést. A győzelem teljesen megérdemelt, mert okosan véde­keztek, és veszélyes ellentáma­dásokkal zavarták meg a hazai­ak védelmét. Lőrinc már a 7. percben gólt lő, amire a bútor­gyáriak sorozatos támadással válaszolnak, Kiss II. biztos hely­zetekben hibázik. Az 50. percben Jakab épít jobbszélen jó akciót, beível és Csíki a kavarodásban öngólt rúg, 2-0. Ezzel a győzel­mükkel a székelyudvarhelyiek a táblázat hatodik helyére kere­tek, amit a hátralévő mérkőzé­seken jó szerepléssel, tartani is tudnak. BUŞTENI I CARAIMAN - GYERGYÓSZENTMIKLÓSI JÖVŐ 1-0 (0-0) 20 percig játszott jól a gyer­­gyói csapat, jobb volt ellenfelé­nél. Néhány veszélyes helyzetet is sikerült összehozni, ezek közül is Cioloboc 6. percben három méterről kihagyott lövése a leg­bosszantóbb. Ezután feljönnek a SEPSISZENTGYÖRGYI SZÉKELYUDVARHELYI HALADÁS 0-2 (0-1) BÚTOR Kapu előtti jelenet a SUPS - Kémia találkozón. Vasárnapi gondolat A májusi ünnepek, pihenőna­pok ezer és ezer dolgozót csal­tak ki a természetbe. Népes tár­saságok keresték fel lakóhelyeik közvetlen környékét, mások gép­kocsival, vonattal közelítették meg kedvenc kirándulóhelyei­ket. Ételtől, italtól duzzadtak a hátizsákok, uzsonnakosarak. Ki a természetbe ! S kint a természetben? Erdé­szeink a megmondhatói, néhol mi minden marad a kiránduló csoportok nyomán. Ne részletez­zük. Inkább egy röpke gondolat erejéig foglalkozzunk a hétvégi túrák egyik vetületével. Nézzünk végig például a városkörnyéki kedvelt kirándulóhelyeken. Fel­égetett gyep foltjai tarkítják a kaszálókat, fahulladék. Letapo­sott fű. Némelyik városi gátlás­talanul gázol mindenhová. Ember, mielőtt levágod a fát, az alig cseperedő életet, gon­dolj azokra, akik hosszú napokig dolgoztak, hogy az a csemete odakerüljön. Mielőtt körbeálltok labdázni, gondoljatok azokra, akik a kaszálót tisztították, ge­reblyézték, beszórták műtrágyá­val. Gondoljatok embertársaitok munkájára. Hogyan viselkedjen hát a hét­végi kiránduló? Vidáman, de nem duhajkodva, civilizált em­ber módjára. Erdélyi Zsolt vendéglátók, átveszik a játék irányítását, és több alkalommal is veszélyeztetik a Jövő kapuját. A győztes gól a 70. percben szü­letik, Plumb eredményes. Ala­csony színvonalú volt a mérkő­zés, durvaságokkal tarkítva, a­­melyben a házigazdák jelesked­tek. A játékvezető nem kevesebb, mint hét sárgalapot osztott a hazai játékosoknak. Javuló for­mát mutat a jövő a sorozatos kudarcok után, ami még kevés a vigasztaláshoz, sokkal jobb játékot várnak a szurkolók, s ha otthoni mérkőzésein a csapat pontot veszít, könnyen kiesője­­lölt lehet. KÉZDIVÁSÁRHELYI VASAS -BALÁNBÁNYAI BÁNYÁSZ 3-0 (1-0) A végig sportszerű, jó iramú mérkőzésen a vendégek már kezdettől védekezésre rendez­kedtek be, a döntetlenre számí­tottak. Reményeik a 23. percben szétfoszlottak, amikor egy jól felépített Vasas támadás nyo­mán megszületik a vezető gól. Szünetig kemény küzdelem fo­lyik a középpályán, de a máso­dik félidőben a házigazdák újra átveszik a játék irányítását. A 65. percben megszületik a má­sodik gól. Ezután Bertea és Bar­na révén kerülnek gólhelyzetbe a bányászfiúk, de nem jut há­lóba a labda. Sípszó előtt 10 perccel a hazaiak növelik elő­nyüket, s végeredménynek ma­rad a 3—0. A ploieşti-i játékve­zetői hármas kitűnően látta el feladatát. * A C-osztályos bajnokság 23. fordulójának további eredmé­nyei : Kárpátok — Metrom 3-2, CSU — Barót 2—1, Torpedó - Precizia 2—2, Poiana — IRA 1—0 A táblázat állása : A megyei labdarúgó bajnok­ság beérkezett eredményei: Vlahicai Vasas — Csíkszeredai Olimpia 5—1. Színvonalas, sport­szerű mérkőzés volt, a helyi csa­pat nem véletlenül áll csoport­jában az első helyen. Nagyon sok gólhelyzetet hoztak össze a csatárok, amelyből ötöt értéke­sítettek. Góllövők : Székely, Ambrus 2, Mihály, Gidró. Székelykeresztúri Egyesülés ~ Balánbányai Bányász II. 2-0 (góllövők: Szakács és Molnár). Ditrói Bútor — Szárhegyi Bás­tya 0—2 (góllövők : Sajgó, Bar­­tis). Gyergyószentmiklósi Vasas — Remetei Új Élet 1—3 (góllövők : Ivácsony, Puskás, Laczkó, illet­ve Németi). Galóc­si Komplexum - Gyer­­gyóújfalusi Maros 4—0. A székelykeresztúri körzeti lab­darúgó bajnokságon Betfalva tovább tartja egy pontos előnyét Fiatfalvával szemben. Eredmé­nyek : Szentábrahám — Fiatfal­va 3-0, Betfalva - Szenterzsé­­bet 5—1, Alsóboldogfalva - Cse­­kefalva 5—1. Poiana 23193 154-1041 CSU 23156 238-1636 Szecsele 23 88 733-3124 Metrom 23 87 831-2223 Torpedó 23 95 928-2323 Udvarhely 231031035-3523 Barát 231021132-3222 Ká­rpátok 23 86 920-2022 Bányász 23 851026-2822 Busteni 231011224-3221 Vasas 23 931119-2821 IRA 23 851'321-3421 Gyergyó 23 921228-2820 IUPS 23 84112­3-3020 Kémia 23 751121-2319 Bútor 23 351516-4811 TUDÓSÍTÓINK : Kristály Tibor, Lukács Sándor, Málnási Csaba, Silló Dénes, Gagyi Endre, Péter László Az oldalt szerkeszti : Rebendics József