Adevărul Harghitei, aprilie-iunie 2006 (Anul 18, nr. 3924-3985)

2006-05-31 / nr. 3962

• Pagina a 2-a • 31 mai 2006 • rannnnsii TENIS Anda Perianu­­ în turul II După mulţi ani o jucătoare româncă de tenis ajunge în turul al II-lea într-un turneu de mare şlem! Performanţa aparţine Andei Perianu care, după ce a trecut prin „furcile caudine” ale calificărilor, a reuşit s-o învingă, în turul I al turneului de la Roland Garros, pe cehoaica Lucie Safarova, nr. 31 mondial. Scor 6-1, 7-6. In turul II Anda va juca în compania australiencei Alicia Molik. în schimb, Andrei Pavel a pierdut fară drept de apel la francezul Sebastien Grosjean cu scorul de 3-6, 2-6, 3-6. Nadal­­ la a 54-a victorie pe zgură într-un meci din turul I, tânărul spaniol Rafael Nadal l-a învins în 3 seturi, 6-2, 7-5, 6-1 pe suedezul Robin Soderling, în aparenţă o victorie rară nimic spectaculos, în fapt un record. Nadal a obţinut a 54-a victorie consecutivă pe zgură, ceea ce n-a reuşit nimeni până în prezent. Precedentul record aparţinea, de multă vreme, argentinianului Guillermo Vilas, cel care i-a înmânat lui Nadal un trofeu dedicat special acestui eveniment. Seria de 54 partide fară înfrângere pe zgură a fost începută de Nadal în aprilie 2005 la turneul de la Monte Carlo. Mihaela Buzărnescu câştigă în Spania Jucătoarea româncă Mihaela Buzărnescu, junioară încă, a câştigat concursul de la Santa Cruz de la Palma, Spania, cu premii de 25.000 dolari. Venită din calificări, Mihaela a învins-o în finală pe croata Nadja Pavic cu scorul de 6-3, 6-7, 6-3. SCRIMĂ Rareş Dumitrescu - învingător Scrimerul Rareş Dumitrescu a câştigat proba de sabie din cadrul concursului internaţional de la Sofia dotat cu trofeul „Sabia lui Asparuhov”. Locul 3 la acelaşi concurs a fost ocupat de un alt scrimer român, Gelu Florin Zalomir. ATLETISM Felicia Tilea Moldovan - locul I Aruncătoarea de suliţă Felicia Tilea Moldovan a obţinut victoria în cadrul concursului atletic de la Hengelo, Olanda, reuşind o aruncare care a măsurat 62,14 m, în cadrul concursului atletic de la Eugene (Oregon, SUA) fosta recordmenă mondială, Mihaela Melinte, s-a clasat pe locul 5 la aruncarea ciocanului cu o performanţă de 67,96 m. BOX Bejenaru - medalie de argint Localitatea maghiară Pecs a găzduit Campionatul de box al ţărilor Uniunii Europene la care au participat pugilişti din 18 ţări. România a deplasat la această competiţie 6 boxeri, toţi din lotul naţional, cea mai bună comportare având-o Constantin Bejenaru, cat. 81 kg, care a intrat în posesia medaliei de argint. Adrian Alexandru, cat. 64 kg şi Veronel Tarău, 54 kg au ocupat locurile 5. ŞAH Şahiştii noştri - în sfârşit o victorie Deşi am deplasat la Olimpiada de șah de la Torino cea mai bună echipă de care dispunem în acest moment. şahiştii noştri sunt o adevărată crucă a bătăilor, pierzând în serie, în runda a 7-a România a fost învinsă cu 2,5-1,5 de Bosnia-Herţegovina. Coborâţi adânc în subsolul clasamentului, cei ce reprezintă România au obţinut în sfârşit o victorie în runda a 8-a: 3-1 cu Tunisia. Nici fetele nu s-au lăsat mai prejos, pierzând la scor 0,5-2,5 partida cu Ucraina după care au remizat, 1,5-1,5 cu Franța. BASCHET ASESOFT conduce cu 2-0 Ploieştiul a găzduit primele două din cele şapte partide în urma cărora se va stabili campioana naţională la baschet. Echipa locală ASESOFT a câştigat primele două meciuri în faţa echipei clujene Mobilteco cu scorul de 79-69 prima întâlnire şi cu 87-78 pe cea de a doua. FORMULA 1 Alonso câştigă la Monte Carlo Lipsa de fair-play a lui Michael Schumacher i-a jucat o festă de toată frumuseţea pilotului de la Ferrari, în timpul calificărilor din cadrul Marelui Premiu al Principatului Monaco el şi-a „parcat” maşina într-o curbă pentru a-l deruta pe Fernando Alonso şi a-1 face să piardă timp, ceea ce a şi reuşit. Numai că pentru această ispravă el a fost trimis taman pe poziţia a 22-a, ultima, la start, de unde a reuşit să urce totuşi până pe locul 5. Fără concurenţă, Alonso (Spania - Renault) a făcut o cursă de regularitate şi a câştigat tară emoţii. Pe locul 2, Juan Pablo Montoya (Columbia - McLaren), iar pe 3, David Coulthard (Marea Britanie - Red Bull). Clasamentul general: 1. F. Alonso 64; 2. M. Schumacher 43; 3. Giancarlo Fisichella (Italia - Renault) 27. Clasamentul constructorilor: 1. Renault 91; 2. Ferrari 53; 3­.McLaren 50. CICLISM Ivan Basso câştigă „Turul Italiei" Cu toate că se cunoştea de câteva etape învingătorul, finalul cursei n-a fost lipsit de incidente. La sfârşitul etapei a 20-a, disputată sâmbătă, Gilberto Simoni l-a acuzat pe Basso că i-ar fi cerut bani pentru a-l lăsa să câştige etapa. Cazul urmează să fie cercetat de Federaţia Italiană de Ciclism. FOTBAL Aria peregrinării inutile Nici o federaţie mai acătării din Europa n-ar fi acceptat, aşa cum a făcut FRF, întreruperea Campionatului Naţional exact când acesta fierbea mai tare, cu două etape înainte de final când e în joc nu doar titlul, ci şi participarea la cupele continentale. în plus a fost vorba şi de scoaterea completă din ritm a jucătorilor, fără a mai vorbi de accidetări. Dar pentru 500.000 de dolari Mircea Sandu şi noii săi acoliţi - Lupescu, Prunea, Prodan, au sacrificat totul! Ştim că federaţia e în pană de „money”, dar acest lucru se datorează felului iresponsabil în care s-a acţionat la echipa naţională ceea ce a dus la ratarea în serie a calificărilor din ultimii ani şi pierderea unor sume uriaşe de la FIFA şi UEFA, precum şi a altora din sponsorizări. Din păcate selecţionerul Piţurcă şi-a dat toată silinţa pentru ca şi în plan strict fotbalistic turneul să fie un eşec total, în primul rând prin selecţionarea unor „vechituri” ca Pompiliu Stoica, Şoavă, Contra, leneşi, a unor „noutăţi” dubioase - Pulhac - iar apoi prin ratarea ocaziei de a aduce aproape de naţională jucători tineri remarcaţi în acest campionat: Lazăr, Varga, Ferfelea, Stancu de la Sportul, Gheorghiu - FCM Bacău, Târnăvean - Gloria Bistriţa, fără a mai vorbi de Marica şi Mitea selecţionaţi de formă în lotul lărgit, dar lăsaţi apoi acasă. Deşi declaraţiile antrenorului şi jucătorilor mergeau în direcţia „am pierdut cu Uruguayul pentru că eram obosiţi, dar am jucat bine cu Irlanda de Nord şi Columbia”, adevărul este cu totul altul. Indiferent de rezultat, jocurile au fost la fel de slabe, fără ritm şi fără idei tactice cu un joc absolut demodat, în partida cu Irlanda de Nord atât antrenorul, cât şi jucătorii utilizaţi în apărare au dovedit că nu cunosc modul cum se joacă în faţa unei echipe care e periculoasă numai prin centrările de la distanţă. După câte ocazii au avut irlandezii puteam uşor primi 2-3 goluri. Singurul lucru care ne-a bucurat pe parcursul acestui turneu a fost prezenţa miilor de români din America la meciuri şi felul entuziast în care au susţinut echipa. LIGA a IV-a (Divizia D) Rezultatele etapei a 20-a, ultima, din seria harghiteană: Unirea Cristuru- Secuiesc - Budvar Odorheiu-Secuiesc 3-1 (2-0), Goluri Jozsa 3, 33, 53 - Birtalan 65, Roşeai Od. Secuiesc - Sapientia Miercurea-Ciuc 1-0 (0-0). A marcat Gergely 50 (p), Minerul Bălan - Metalul Vlăhiţa 3-1 (2-1). Au înscris Breban 11, Dravi 42, Biro 75 - Tordai 31, Real Tulgheş - Promtforest Topliţa 3-0. Ciudat, dar lidera clasamentului nu s-a prezentat la această întâlnire! AS Praid - Homorodul Mereşti 3-0 (echipa din Mereşti s-a retras din campionat). Viitorul Gheorgheni a stat. Campionatul s-a încheiat dar, aşa cum a fost pe tot parcursul competiţiei, a mai rămas o restanţă, AS Praid - Unirea Cristuru-Secuiesc, care se va juca în 3 iunie. Urmează de asemenea ca primele două clasate, Promtforest şi Roşeai, să dispute play-off-ul, câte un meci pe terenul fiecăreia din combatante. CLASAMENT 1. Promtforest 20 143 3 58-20 45 2. Roseai 20 133 4 45-26 42 3. Minerul 20 111 8 47-39 34 4. Sapientia 209 4 7 45-26 31 5. Real 209 4 7 40-41 31 6. Viitorul 209 2 9 32-29 29 7. Unirea 197 6 6 35-36 27 8. Budvar 207 3 10 42-54 24 9. Metalul 206 4 10 30-36 22 10. AS Praid 196 4 9 25 42 22 11. Homorodul 200 2 18 19-722 Meciuri amicale SUA - Letonia 1 -0 Ghana - Costa Rica 4-1 FOTBAL ÎN SALĂ Play-off-ul Campionatului Naţional în cea de a 8-a etapă a play-off-ului Campionatului Naţional de fotbal în sală, Divizia A, s-au înregistrat rezultatele: Mulbach Sebeş-Alba - ASC Odorheiu-Secuiesc 3-6 (2-3) Silvanus Reşiţa - CIP Deva 4-8 Energoconstrucţia Craiova - Municipal Constanţa 4-1 CLASAMENT 1. CIP Deva8 7 0 1 41-2327 (6*) 2. ASCOd. Sec.8 6 2 0 36-2325 (5*) 3. Energoconstrucția8 4 1 3 37-3215 (2*) 4. Mulbach8 2 1 5 32-36 8 (1*) 5. Silvanus8 1 1 6 20-35 8 (4*) 6. Municipal8 0 3 5 15-32 6 (3’) *Punctele cu care formaţiile au intrat în play-off. Pagină realizată de ȘTEFAN DANCIU Ciclistul italian Ivan Basso a câştigat de o manieră categorică ediţia din acest an a Turului Italiei, fiind una din cele mai clare victorii din istoria de 50 de ani a competiției. Basso a fost urmat la 9’18” de spaniolul Jose E. Gutierez și la 11 ’ 59” de italianul Gilberto Simoni.