Informaţia Harghitei, aprilie-iunie 2008 (Anul 20, nr. 4430-4491)

2008-05-20 / nr. 4463

• Pagina a 2-a • 20 mai 2008 • VOLEI Junioarele ciocane - medalii de bronz Performanţă istorică pentru echipa de junioare Pro Volei Miercurea-Ciuc (foto), pregătită de profesorul Gheorghe Pogonyi, medalii de bronz şi locul 3 în finala Campionatului Naţional de junioare, în formula Adina Salaoru - căpitanul formaţiei­­, Bianca Cazacu, Karikás Emőke, Dorina Bucuri, Ioana Braic, Simona Fio­rea, Diana Alexe şi Larisa Bla­ga, fetele noastre au luptat de la­ egal la egal cu cele mai bune junioare ale ţării. Au câştigat de 3 ori, pierzând la primele două clasate, însă după dispute cel mai adesea foarte echi­librate. Adina Şalaoru (foto), componentă a lotului naţional de senioare, a primit la finele competiţiei titlul de cea mai bună atacantă a finalei. Acest succes, care propulsează, după mulţi ani, municipiul Miercurea-Ciuc în atenţia lumii voleibalistice de la noi, are trei puncte de pornire: competenţa şi strădaniile profesorului Pogonyi, susţinerea totală a conducerii Colegiului Naţional „Octavian Goga” şi colaborarea fără rezerve a părinţilor fetelor*. Rezultate înregistrate: ziua I — CSŞ Caransebeş-LPS Piteşti 1-3, CSŞ Sibiu - CSŞ Unic Piatra Neamţ 3-0, CSU Neumarkt Tg. Mureş - Pro Volei Miercurea­-Ciuc 3-1; ziua a II-a: LPS Piteşti - CSŞ Sibiu 0-3, CSU Tg. Mureş - CSŞ Caransebeş 3-0, Pro Volei - Unic 3-1; ziua a IlI-a - CSŞ Sibiu - CSU Tg. Mureş 3-0, Unic - LPS Piteşti 2-3, CSŞ Caransebeş - Pro Volei Miercurea-Ciuc 1-3; ziua a IV- a: Pro Volei - LPS Piteşti 3-0, CSU Tg. Mureş - Unic 3-0, CSŞ Caransebeş - CSŞ Sibiu 0-3; ziua a V- a: Unic - CSŞ Caransebeş 3-0, LPS Piteşti - CSU Tg. Mureş 0-3, CSŞ Sibiu - Pro Volei M. Ciuc 3-0. Clasament final: 1. CSŞ Sibiu 10 p.; 2. CSU Neumarkt Tg. Mureş 8; 3. Pro Volei Miercurea-Ciuc 6; 4. LPS Piteşti 4; 5.CSŞ Unic Piatra Neamţ 2; 6. CSŞ Caransebeş 0. MARATONUL SĂNĂTĂŢII Topliţenii - învingători la open Cea de a 28-a ediţie de vară a „Maratonului Sănătăţii” a fost una de succes, la start fiind prezenţi 238 de concurenţi. De subliniat că atât la masculin, prin Péter László, cât şi la feminin, prin Raluca Maria Fărcaş (foto), victoria a revenit sportivilor formaţi la Clubul Sportiv Şcolar Topliţa, ambii performeri la schi fond. Iată primii clasaţi: Cat. Open - băieţi:­­ Péter László (Topliţa); 2. Csutak Tamás (Sf. Gheorghe); 3. Lestyán Előd (M. Ciuc); fete: 1. Raluca Maria Fărcaş (Topliţa); 2. Tankó Edina (M. Ciuc); 3. Szabó Irén (Sf. Gheorghe); Cat. 1998 şi mai tineri: Silviu Cosma (Subcetate) şi Tankó Edina Maria (M. Ciuc); Cat. 1996-97: Tankó Levente şi Miklós Aliz (ambii M. Ciuc); Cat. 1994-95: Sara Péter (Gheor­gheni) şi Búzás Dorotya (M. Ciuc); Cat 1992-93:­­Cătălin Ioan Toma (Hodoşa) şi Sara Timea (Gheorgheni); Cat 1988-91: Lestyán Előd (M. Ciuc) şi Raluca Maria Fărcaş (Topliţa); Cat. 1978-1987: Péter László (Topliţa) şi Melania Ene (M. Ciuc); Cat. 1968-1977: Kedves László (Păuleni-Ciuc) şi Tankó Mária Magdolna (M. Ciuc); Cat. 1958-1967: Csutak Tamás şi Szabó Irén (ambii Sf. Gheorghe); Cat. 1948-1957: Molnár János (Valea Strâmbă) şi Páll Erzsébet (Sf. Gheorghe); Cat. 1942 şi mai în vârstă: Szabó József (Frumoasa). Premii speciale: Cel mai tânăr participant: Iuliu Ababei (Hodoşa, n. 2001); Cea mai tânără participantă: Szép Amina (M. Ciuc, 2003); Cel mai în vârstă: Emilian Popovici (Sibiu, 1931); Cea mai în vârstă: Páll Erzsébet (Sf. Gheorghe, 1950); Participantul venit de la cea mai mare distanţă: Mircea Bogdan (Sebeş, Alba); Familiile cele mai numeroase: Sógor şi Szép (M. Ciuc, ambele cu câte 4 participanți). HOCHEI PE GHEAŢĂ Rusia — campioană mondială Surpriză de proporţii în finala Campionatului La începutul reprizei secunde, Canada Mondial de hochei pe gheaţă, disputată pe conducea cu 4-2, dar în min. 49 Rusia reduce patinoarul din Quebec, unde gazdele, Canada, din handicap prin Terescenkom, iar în min. 55 care câştigaseră toate partidele susţinute până Ilia Kovalciuk egalează. Acelaşi Kovalciuk , atunci, au fost învinse de Rusia cu scorul de 5-4 marchează golul de aur, care consfinţeşte (3-1, 1-1, 0-2, 0-1) printr-un gol de aur, victoria echipei sale în min. 3 al prelungirilor. HANDBAL Cupa României: Steaua realizează eventul După ce a câştigat titlul de cam­pioană naţională, formaţia mascu­lină Steaua Bucureşti a câştigat şi Cupa României. • Finala dintre bucureşteni şi HCM Constanţa a avut nevoie de prelungiri şi două serii de lovituri de la 7 metri - după 30-30 la sfârşitul timpului suplimentar de joc­­ pentru a da un învingător: Steaua, care s-a impus cu 33-32. In semifinale: HCM Constanţa - HC Odorheiu-Secuiesc 29-25, Stea­ua Bucureşti - Ştiinţa Bacău 27-22. FOTBAL Liga a IV-a Primul meci al finalei: Metalul Vlăh­iţa- AS Armata Bălan Miercurea-Ciuc 0-1 (0-0), Gol Drian 88. Pe terenul din Vlăhiţa s-a disputat prima manşă a finalei Ligii a IV-a (seria harghiteană) între formaţiile care au dominat categoric cele două serii: Metalul Vlăhiţa şi AS Armata Bălan Miercurea-Ciuc. A fost o partidă foarte disputată, în care cele două echipe au făcut apel la toate resursele pentru a-şi apropia victoria. Oaspeţii au dominat primele 40 de minute de joc, creându-şi câteva ocazii de gol prin Drian şi Obrijan, care au tras însă imprecis. Insă în min. 40 Metalul putea răsturna soarta meciului, având în aceeași fază 3 ocazii de gol, cea mai mare fiind cea a lui May, care a luptat de la 10-12 metri de poarta militarilor. Scăpată cu fața curată, ASA contraatacă, Drian pătrunde singur spre poarta adversă, dar este blocat în ultimul moment. în repriza a doua, gazdele, favorizate şi de vântul doar puternic, au stat mai mult în terenul oaspeţilor, dar ocaziile de gol au fost şi de această dată la poarta gazdelor, care au trecut la rândul lor pe lângă deschiderea scorului atunci când Knobloch a reluat peste poarta lui Dospinescu. Când se părea că meciul se va termina cu un scor alb, Mirel Drian scapă spre poarta adversă şi reuşeşte un gol foarte important în perspectiva câştigării seriei harghitene a Ligii a IV-a, însă gazdele afirmă că echipa vlăhiţeană poate juca mai bine decât a făcut-o sâmbătă, ceea ce rămâne să demonstreze în meciul retur. Antrenorii Székely János şi Adrian Voinea au trimis în teren formaţiile: Metalul: Tordai - Bencze (Lado), Mezei, Bonex, Nagy Attila - Lőrincz István, Lőrincz Gyula (Máthé), Nagy Árpád, Trinfuly - Gergely, Mag, Knobloch. ASA: Dospinescu - Boldizsár, Stan (Munteanu), Sion, Vânău - Ciprian Mitocaru, Mihăilă, Pinghireac - Drian (Alin Mitocaru), Obrijan (Rusu). A arbitrat, sigur și competent, o brigadă din Odorheiu-Secuiesc, condusă de Fodor Jószef. Cupa României - faza judeţeană în cadrul fazei judeţene a Cupei României la fotbal s-au înregistrat rezultatele: Mureşul Voşlăbeni - Viitorul Gheorgheni 4-2 (1-1). Au marcat Glodan 4, Barb 78,89, Băban 88 - Bokor 31, Ţepeş 90; AS Sândominic - Piliske Tuşnad 2-0 (1-0). A înscris Kalamar 24, 68; AS Ciucsăngeorgiu - Străduința Mihăileni 0-4 (0-1). Golub­ Miklós 12, Molnár 55, Todor 77, Măgirescu 83. Sporting Od. Secuiesc - Rosea! Od. Secuiesc 3-2 (2-1). Marcatori Gagiu 19,37, Balász 50-Bálint 38, Vătămăniuc 63; Târnava Tăureni - Salon Mih­ăileni 0-3 (gazdele nu s-au prezentat). Finala Cupei Cupelor Larvik (Norvegia) - Rul­mentul Braşov 25-21 (13-13) La prima vedere, rezultatul cu care s-a întors Rulmentul din Norvegia pare unul decent şi, cel puţin teoretic, recuperabil. Dar primele două treimi ale reprizei a 2-a au fost de coşmar. Trecea minut după minut, se făcuseră 19 şi braşovencele nu marcaseră decât un singur gol şi acela din 7 metri. Deşi era clar că e imposibil de trecut prin centru, extremele rămâneau nefolosite, iar interii nici nu prea ajungeau să şuteze la poartă, mingea fiind oprită de blocajul apărătoarelor din centru. Deşi apărarea noastră, în frunte cu portăriţa Natalia Spirova, a jucat foarte bine, golurile se adunau încet şi sigur la pasivul formaţiei noastre, de vreme ce atacul nu marca absolut nimic. în min. 23 diferenţa era deja de 7 goluri, când portugheza de Sousa, de la Rulmentul, a fost eliminată pentru două minute şi se părea că urmează catastrofa. Dar, când nu mai speram nimic, s-a produs miracolul, aflate în­ inferioritate, braşovencele nu numai că nu primesc gol, dar marchează de 3 ori! E foarte greu de spus care sunt şansele elevelor Marianei Târcă (foto) pentru partida retur. Totul depinde de cum se va descurca atacul în faţa unei apărări extrem de bune, dar, evident, nu impenetrabile. Pagină realizată de ŞTEFAN DANCIU