Informaţia Harghitei, aprilie-iunie 2012 (Anul 24, nr. 5403-5450)

2012-04-03 / nr. 5403

• Pagina a 2-a • 3 aprilie 2012 • JK „WELLCOME TO HELL, GYŐR” ■ Oltchim s-a impus în prima manşă din semifinale Oltchim Râmnicu-Vâlcea s-a impus, duminică, pe propriul teren, în prima manşă a semifinalei Ligii Campionilor la handbal feminin în faţa formaţiei ungare Győr Auto ETO, scor 35-31 (13-17). Suporterii vâlceni le-au aşteptat pe jucătoarele de la Győr şi pe susţinătorii formaţiei oaspete cu un banner pe care scria „WELLCOME TO HELL, GYŐR”. Şi, din fericire pentru olteni, repriza a doua a meciului chiar a fost un iad pentru unguroaice, care au avut 15 minute de coşmar. Oltchim a început bine partida de la Râmnicu-Vâlcea, oltencele conducând în două rânduri cu 2 goluri diferenţă. Dar imediat a urmat o perioadă cu o serie de greşeli în faza ofensivă, ceea ce le-a permis unguroaicelor să se desprindă la 3 goluri în minutul 18. în acel moment a venit time-out-ul lui Radu Voina, care le-a cerut jucătoarelor să fie mai atente la pivotul adversarelor, în faza imediat următoare time-out-ului Oltchimul nu reuşea să înscrie, dar o făcea, pe un atac în faza a doua, Győr, iar scorul devenea 6-10. Cu un gol de pe extremă şi altul de pe inter, Oltchimul a reuşit să se apropie la 2 goluri (9-11, în minutul 12), dar Amorin şi Görbicz au estabilit diferenţa de 4 goluri în avoarea echipei oaspete (9-13, în minutul 24). Când mai erau dejucat mai puţin de 4 minute din prima epriză, Adina Fiera este eliminată, ar Oltchim urma să joace în aterioritate numerică. A fost momentul în care Győr putea să se euprindă, în inferioritate numerică, Oltchim reuşea să puncteze de două­ri, Patricia Vizitiu şi Iulia Curea dându-le pe vâlcene în viaţă, în ondiţiile în care, în mod firesc, Ggor, în superioritate, fructifica tacurile. Oltchim nu a reuşit să rofite de aceste goluri, care ebuiau să le ridice moralul. Cu 7 scunde înainte de finalul reprizei, and antrenorul oaspeţilor a cerut me-out, scorul era 13-16. Urma un frim atac al lui Győr, care a fost notificat în urma unei aruncări cu latele, printre picioare, iar la pauză iguroaicele conduceau cu 4 goluri diferenţă: 13-17. în a doua repriză, primul atac l-a avut Győr, care a reuşit să se desprindă la 5 goluri pe tabelă (13-18) şi meciul părea a fi com­promis pentru oltence. Doar că în acel moment a început iadul, invocat de suporteri, pentru unguroaice. La Oltchim a intrat Ada Nechita. Două goluri ale acesteia, o reuşită a Patricei Vizitiu şi una a Ecaterinei Vetkova, precum şi trei atacuri ratate de Győr, înviase speranţele în tabăra oltencelor, care s-au apropiat la un singur gol: 17-18. Egalarea a adus-o tot rusoaica Vetkova: 18-18, în minutul 5. Un minut mai târziu, Iulia Curea şi Ada Nechita reuşesc să ducă Oltchimul la două goluri avans. în mod firesc, a urmat time-out-ul în tabăra oaspeţilor, dar rezultatul acestuia nu s-a observat pe teren, în faza imediat următoare unguroaicele ratând atacul. Vâlcencele au profitat și au mărit ecartul dintre cele două echipe la 4 goluri: 23-19. Nici 2 minute de superioritate numerică pentru Győr nu le-a ajutat pe unguroaice să se apropie de Oltchim, care la mijlocul reprizei conducea cu 29-22. A urmat, însă, o perioadă pe care nu o aştepta nimeni în tabăra noastră, Oltchim rata atac după atac. Astfel, cu 6 minute înainte de final, unguroaicele s-au apropiat la 4 goluri: 31-27. Deşi Oltchim beneficiază de o superioritate numerică, cele două echipe merg cap la cap, păstrându-se diferenţa de 4-5, goluri pe tabelă, iar cu 2 minute înainte de final Radu Voina solicită time-out. Antrenorul le cere jucătoarelor mai multă luciditate, iar Özei repune 5 goluri diferenţă pe tabelă. Anita Görbicz înscrie şi ea din 7 metri, iar în ultimul minut se intră cu o diferenţă de 4 goluri în favoarea vâlcencelor. Ada Nechita mai înscrie o dată, dar şi Győr mai primeşte o aruncare de la 7 metri pe care o fructifică Görbicz, iar meciul se termină cu scorul 35-31 pentru Oltchim Râmnicu-Vâlcea Partea bună după acest meci este aceea că Oltchim a reuşit să revină după ce la începutul celei de-a doua reprize era condusă cu 5 goluri. Partea negativă este că la un moment vâlcencele conduceau cu 7 goluri, pentru ca în final să se impună cu doar 4 goluri diferenţă. Returul de sâmbătă din Ungaria se va anunţa extrem de greu pentru oltence, iar dacă Oltchim nu va repeta evoluţia din a doua repriză, prima şansă la calificare o va avea Győr. Cele mai bune marcatoare în tabăra oltencelor au fost Curea (7 goluri), Brădeanu, Nechita (foto) şi Vizitiu (câte 5 goluri), iar din tabăra opusă s-au evidenţiat Amorim (cu 10 reuşite), Görbicz (9 goluri) şi Loke (6 goluri). ­ Germanii Aliona Savcenko şi Robin­­.olkowy au câştigat al patrulea titlu­ondial, cu un total de 201.49 puncte. Campionatele Mondiale de patinaj­tistic de la Nisa, în proba de dans (foto) s-au opus canadienii Tessa Virtue/Scott oir, aceştia câştigând al doilea la mondial.­La masculin, canadianul Patrick Jan şi-a păstrat titlul mondial, în np ce la feminin Carolina Kostner a dus primul titlu mondial pentru Iliat , S-au împărţit titlurile mondiale Victorii pentru naţionala de U-18 Reprezentativa României a obţinut două victorii, în primele dou­ă meciuri, la Campionatul Mondial Under 18, care se desfăşoară în localitatea olandeză Heerenveen, şi este lidera clasamentului Grupei A, Divizia II, în primul meci, tricolorii lui Otto Keresztes s-au impus cu scorul de 6-3 (1-1, 0-1, 5-1) în faţa echipei Croaţiei, pentru ca, duminică, să învingă puternica echipă a Lituaniei cu scorul de 3-1 (2-0, 0-0, 1-1), în următoarele partide. România va întâlni Marea Britanie (astăzi), Coreea de Sud (mâine) și Olanda (vineri). Pagină realizată de LIVIU CÂMPEAN liviucampean@gmail.com O etapă sub semnul anostului De vreo 3 etape campionatul naţional de fotbal a intrat într-o pasă proastă. Dacă până acum tot mai reuşeai să vezi 1-2, hai să zicem 3 meciuri cât de cât bine, în ultimele 3 etape reuşesc să te adoarmă până şi meciurile considerate derby-uri. Dinamo - Vaslui, Rapid - Dinamo. CFR Cluj - Oţelul sunt doar câteva meciuri care trebuiau să ofere un joc, ca valoare, peste media campionatului. Dar nu au reuşit decât să dea impresia că echipele româneşti au obosit deja mult prea repede. Te uiţi la TV şi ai impresia că televiziunea care transmite meciul difuzează reluări. Dar realizezi că viteza de joc este mult prea mică, pasele date anapoda, iar combinaţiile între jucători lipsesc cu desăvârşire. Tu înjuri printre dinţi fotbalul românesc că te-a făcut să mai pierzi două ore degeaba în faţa televizorului încercând să vezi ceva, jucătorii se mai înjură între ei, antrenorii şi patronii îi înjură pe arbitrii, dar până la urmă de câştigat au doar ei. Ei, adică cei din lumea fotbalului, jucătorii îşi primesc salariile chiar dacă spectacolul din teren lipseşte cu desăvârşire, arbitrii îşi încasează contribuţiile indiferent de numărul înjurăturilor încasate de urechi, iar patronii îşi văd mai departe de afacerile lor. Şi uite aşa, singurul care are de pierdut eşti tu, spectatorule, care, fie ai îngheţat în tribună, fie ai pierdut două ore în faţa televizorului urmărind un spectacol ieftin oferit de fotbalul românesc, în aceste coordonate s-a desfăşurat şi mai mult de jumătate din ultima etapă, care în 6 meciuri a oferit 3 rezultate de 0-0, printre care şi un meci considerat important pentru partea superioară a clasamentului. Dar să nu ne lungim mult şi să vedem rezultatele înregistrate, până luni, în etapa cu numărul 24. Oţelul Galaţi - Voinţa Sibiu 3-0 (1-0). Au marcat Giurgiu 3, Pena 54, Antal 85. Sportul Studenţesc - CS Mioveni 0-0. Petrolul Ploieşti - FC Braşov 2-0 (0-0). Au înscris Hamza 55 şi Zerka 59. Pandurii Tg. Jiu - Steaua 1-1 (0-0). Pentru gazde a înscris Maxim, în minutul 81, în timp ce pentru bucureşteni a marcat Chipciu, în minutul 74, Gaz Metan Mediaş -Astra Ploieşti 0-0, Rapid - Dinamo 0-0. Aseară, după închiderea ediţiei ziarului nostru, s-au jucat Concordia Chiajna - Ceahlăul Piatra-Neamţ, U Cluj - FCM Tg. Mureş şi FC Vaslui - CFR Cluj. 1. CFR Cluj 23 Clasament 15 5 -3 44- 16 50 2. Dinamo 24 137 4 38-17 46 3. Steaua 24 127 5 29-17 43 4. FC Vaslui 23 133 7 38-20 42 5. Rapid 24 126 6 34-22 42 6. Oţelul 24 116 7 23 - 18 39 7. Pandurii 249 9 6 35-25 36 8. U Cluj 238 105 30-23 34 9. Braşov 248 5 11 23-24 29 10. Astra 247 8 9 22-26 29 11. Ceahlăul 237 8 8 22-30 29 12. Gaz Metan 247 7 10 30-35 28 13. Sportul 245 109 25-36 25 14. Voința Sibiu 246 7 11 14-27 25 15. FCM Tg. Mureş 23­­ 5 9 9 20-26 24 16. Petrolul 245 7 12 24 - 33­­ 22 17. Concordia 235 6 12 18-39 21 18. CS Mioveni 242 6 16 14 - 49 12 Ultimul meci din sezonul regulat In ultimul meci din sezonul regulat, care va avea loc miercuri, Baschet Club „Perla Harghitei” Miercurea-Ciuc va primi vizita echipei CSS Giurgiu. Meciul, găzduit de Sala Sporturilor, va începe la ora 18.00, preţul unui bilet întreg fiind de 7 lei, iar cu reducere de 5 lei.­­ După această ultimă etapă, pentru ciocani va începe play-out-ul, dar care nu ar trebui să le ofere emoţii privind retrogradarea. Sport Club câştigă un nou campionat Sport Club Miercurea-Ciuc a câştigat un nou campionat la hochei pe gheaţă după ce a trecut în finală, cu scorul general de 4-1, de Fenestera Braşov, în ultimul meci, disputat vineri, la Miercurea-Ciuc. Sport Club s-a impus cu 3-2 (1-1, 2-1, 0-0).