Kassai Ujság, 1938. szeptember (100. évfolyam, 199-223. szám)

1938-09-13 / 209. szám

MAC—WTC 5:1 — Zsolnai SK—Sparta 5:3 Kórházba szállították az összerugdosott futballistát Miram­os nerMzesek Podk. Kosiban a maiHiassal Ungvári tud. jelenti: Kassai CsSK—SK Rusj 4:3 (2:1). A kassaiak már az első perc­ben vezetéshez jutnak, mikor Vysocky 16 méteres szabadrúgása hálóban köt ki. A Rusj csak a 13-ik percben tud egyenlíteni Csan­csinov lövésével. A 22-ik percben Csancsinov egy tizenegyest felé lő. A félidő eredményét Oláh állítja be a 45-ik percben, mikor Faze­kasnak 45 méteres szabadrúgását kiejti és a szemfüles csatár hálóba kotorja a bőrt A második félidő veszélyes CsSK támadásokat hoz, mégis a Rusj lő gólt a 23-ik percben: Filák az ide-oda pattanó labdát laposan a bal sarokba teszi A 25-ik percben Oláh kor­­n­érből emeli a gólok számát, de a 36-ik perc­ben Choma szabadrúgásából Krizs egyenlít Fazekas a 39-ik percben állítja be a végered­ményt a Rusj-védelem hibájából. A győztes csapatban Oláh, Fazekas, Horák II. és Horák kapus mutattak jó játékot, a vesztes csapat­ban a fedezetsor, Kármán, Iváncsó és Choma küzdöttek derekasan, a csatársorban csak Csancsinov és Filák érdemelnek említést SK Rusj II.—SK Szobránc 14:0 (6:0). A szobránci csapat nagyon kezdetleges futballt játszott — Munkácson: SK Slávia—SK Csi­­nadievo 7:2 (4:0). Zsupa-bajnoki mérkőzések: Munkácsi SE—Ungvári CsSK 6:1 (4:0). Biró, Dolyák. A 4-ik percben Horák kapus beleboxol Hajlik III-ba, a megítélt 11-est Tautz mellé­lövi. A 13-ik percben Bírta megszerzi a ve­zetést, a 15-ik percben Csepak kettőre emeli a gólok, számát Gól után Kafunyek a bírót megsérti, amiért kiállítják. Az ungváriak 10 emberrel játszanak tovább. A 40-ik percben Tautz 20 méterről juttatja hálóba a labdát, a 45-ik percben Fialké gyenge lövését Horák hasa alatt ereszti be.­­ A második félidőben már a második percben Csepák az ötödik gólt rúgja, a 4-ik percben az MSE védelem meginog és Skladal megszerzi a CsSK egyet­len­­ gólját A 23-ik percben Csepák hirtelen megszökik és a hatodik gólt lövi. A 35-ik percben kitör a botrány. Guttmann határbírót Skladal kővel dobálja. Guttmann a bírónál panaszt emel, mire ez Skladalt kiállítja. Skladal nem akar kimenni, Kafunyek, aki közben felöltözött, beszalad a pályára és meg akarja verni a bírót. Közben Tresl és Hajlik I. összecsap, rugdossák egy­mást úgy, hogy Tresl eszméletlenül esik össze és be kell szállítani a kórházba. Hajlik I-et a bíró kiállítja, Skladal azonban most sem akar lemenni, mire Dolyák az előirt vá­rakozási idő elteltével a mérkőzést lefújja. Az MSE-ben Mares, Bírta, Csepák voltak jók. Beregszászi MSE—Palánkai Spartacus 4:2 (2:1). Bíró: Győrffy. A második félidő 35-ik percé­ben a bíró Kontracsin (Spartacus) és Klein (BMSE) játékost kiállította. A Spartacus jut a 11-ik percben Leitner révén vezetéshez, de Berta a 18-ik percben egyenlít. A 27-ik percben Varga 11-ből megszerzi a BMSE második gólját.­­ A második félidőben Leit­ner egyenlít a S-ik percben, a 3S-ik percben Berta ismét vezetéshez juttatja csapatát, míg Szabó a 41-ik percben beállítja a vég­eredményt. A győztes csapat legjobbjai Ber­ta, Szabó, Varga és a sérülten kiálló kapus voltak. A Sparthcusnál Leitner és Kontracsin tűntek ki. Kaposi TK—Csapi SE 4:3 (2:3). Biró: Rordeutscher. Az 5-ik percben Mecsey góloz, a 6-ik perc­ben Germán (KIK) egyenlít. A 10-ik perc­ben Huszág vezetéshez juttatja a kaposiakat, a 25-ik percben Mecsey egyenlít. A 35-ik percben Mecsey ismét eredményes. A má­sodik félidő 20-ik percében Huszág egyenlít, majd a 40-ik percben Banykó beállítja a vég­eredményt. Jók: Huszág és Sala, ill. Papp és Mecsey. UAC—UTKSC 5:1 (0:1). Vezette: Róth. Egy gyors UTKSC lerohanás és Patai bal­­szélső gyönyörű lövése védhetetlenül száll az UAC kapujába az első félidő 44-ik percé­ben. A II. félidő 6-ik percében Kahán szép lövése védhetetlenül köt ki a hálóban. A 27-ik percben a mérkőzés legszebb gólját lövi Zádor. A 31-ik percben Kahánt durván felvágják, a megítélt 11-est Fucskó I. védhe­tetlenül belövi. A 33-ik percben Kain meg­­rúgja Kurucot, a bíró kiállítja­ A 34-ik perc­ben Becs feleselés miatt jut a kiállítás sor­sára. A 43-ik és 44-ik percben Zádor rúg gólt lók, Grohman, Pletenyik bekkpár, Darcsi, Fucskó I., Kahán, Zádor, ill. a közvetlen vé­delem Jaklovszky—Bartha bekkpár, a csa­társorból Patai és Kain. UKMSC—UMTE 2:) (0:0). Vezette: Hirsch- Berger. A II. félidőben valamivel jobb UKMSE Galambos és Kontratovich góljával győz. UAC—UTKSC II. 2:2 (1:2). Vezette: Vi­­szányik. Góllövők: Hadzsega 2, Rothman és Herschkovits. UAC I.—UTKSC I. 0:0. Vezette: Hegedűs. Ifjúsági mérkőzések. Halálos tizenegyes Budapestről jelentik. A­z egyik ifjúsági mérkő­zésen halálos baleset érte a BSE kapusát, Petne­­házyt. A csapat ellen 11-est ítélt a játékvezető, melyet a fiatal kapus bravúros csukaugrással vé­dett ki, de a labda olyan erős volt, hogy a védés után eszméletlenül maradt a földön s mielőtt se­gítség érkezhetett volna, kiszenvedett. Az orvosi vizsgálat megállapította, hogy Petneházy súlyos szívbajban szenvedett, de a szigorú orvosi tila­lom ellenére is hódolt kedvenc sportjának s ez okozta halálát. Bíróba rúgott —örökre eltiltották ... Nagykőrösön a Ceglédi VSE 2:1 arányú baj­noki győzelmet aratott a helyi NPTK ellen. A mérkőzés végefelé Hajdú játékvezető kiállította a helyi együttesből Kalmár Jenőt Mérkőzés után, amikor a bíró az állomás felé tartott, a kiállított játékos megtámadta és hátulról kétszer bele­rúgott. Az ügyben most döntött a szövetség, amely a tehetséges, fiatal, de hevesvérű futballis­tát örökre eltiltotta a játéktól Salgótarján­i egy este Szegedet Budapestről jelentik: SSE—Szeged FC 3:1 (2:1). A salgótarjáni NB mérkőzésen jól fut­ballozott a helyi újonccsapat és megérdemel­te győzelmét A gólokat Horváth, Tóbiás, Somogyi, ill. Seper lőtték. Salgótarján első két pontjához jutott. ÚJPEST—ELEKTROMOS 4:2 (3:2) Magas szinvonalú küzdelem, melyben az Elektromos egyenrangú ellenfélnek bizo­nyult, csak fedezet során bukott el. Gólok: Zsengellér 3, Kállai, ill. Szendrődi. A vál. for­mában levő Zsengelléren kivül Fekete, Vin­­cze, Sziklai és Szendrődi emelkedtek ki. AZ NBB-BEN: WMFC—Salgótarjáni BTC 3:1 (1:0). Ha­ladás—Pénzügy 5:0 (2:0). Budapesten: Tö­rekvés—Diósgyőr 2:3 (2:1), Pereces—FTC 3:4 (0:3), Szentlőrincz—Cs. Move 9:2 (6:0), Alba—Lampart 2:1 (1:0), Szegedi AK—Má­­vag 4:0 (3:0), Sopron—Tatabánya 4:1 (2:1). Egyetértés—Postás 1:4 (1:3), Rákoskeresz­túr—Vasas 2:1 (1:1), Reménység Vác— Mezőtúr 3:1 (1:0), Debreceni V.—Váczi SE 4:2 (4:1), Pécsi DV—UTE 1:2, Tokod— Bszkrt 3:1 (2:1). A KAC 10 játékossal is könnyen elbánt a gyenge beregszásziakkal (Saját tudósítónktól.) KAC—BFSC 5:1 (3:0). Az ungvári CsSK elleni szép győzelme után nagy várakozással tekintettek a bereg­szásziak itteni vendégjátéka elé. A BFTC gyenge játéka éppen ezért keltett nagy csa­lódást, jelenlegi csapata nem üti meg a div. mértéket sem. A KAC simán győzött annak ellenére, hogy a 17-ik perctől a megsérült Kovács nélkül játszott. A gólokat Pásztor 2, Kovács, Várady (egy öngól), illetve Baksa adták. Biró, Spóner. Az MLSz. bajnokságban: PTVE—RSC 0:5 (0:3), KAC II.—Szepsi SC 1:0 (0:0), KSC—BSC 2:1 (1:0). A bajnok­csapat meglepő nehéz győzelme. A többi mérkőzés eredménye: L o. csehszl. bajnokság: SK Lőcse—SK Tgló 1:2 (1:1), SK Zemplín Michalovce—SK Téhány 2:2 (1:1), SK Terebes—SK Sparta 4:2 (2:1), SK Slovan Sóvár—SK Szepesvár­­alja 8:1 (2:0). II. osztály: SK Ko§ická Nová Ves—Makabi 3:0 (2:0), SK Nagysáros—Slávia Eperjes II. 3:1 (1:0), Slávia Kisszeben—SK Banik Sol’ná Baiía 4:2 (2:0). Ifjúsági: SK Lőcse—SK Igló 1:3 (0:1), HAC Homonna—SK Zemplín Michalovce 2:0 (1:0), SK Terebes—SK Varannó 2:1 (0:1), CsSK— Sparta 7:0 (1:0), SK Téhány—CsSK 1:3 (0:1), Slávia PreSov—SK Nagysáros 5:0 (1:0). Beránek-serleg: CsSK KoSice I__IL 6:2 (2:0), Sparta—SK Téhány 3:1 (1:1), Makabi —Koá. Nová Ves 2:1 (1:0). Kölyökmérkő­­zések. Finnország nem akarta megrendezni a téli olim­piát, mert nagy anyagi megterhelést jelentett volna részére, ezzel szemben Svájc örömmel fo­gadta az olimpiai bizottság brüsszeli döntését, mely szerint az 1940 évi téli olimpia megrende­zésével Svájcot bízták meg. A téli olimpia Szent­­moritzban kerül eldöntésre. — Veszélyben van a Kontinens—Anglia mérkőzés, mert erre a napra van kitűzve az olasz—svájci meccs és egyik sem akar tartalékosan kiállni — Hétközi angol liga­­mérkőzések: Birmingham—Leicester 2:1, Hud­dersfield—Derby 3:0, Sunderland—Wolwerhamp­­ton 1:1, Liverpool—Manchester 1:0. — Gazdag, a szombathelyi Haladás legjobb csatára más csa­pat felé gravitál. Sidlik (Diósgyőr) a Pereceshez szerződött — Kalmárt, a Hungária nagyképes­­ségű játékosát radikális láboperációnak vetik alá. Az A­­ német válogatott csődöt mondott a len­gyelek elleni mérkőzés főpróbáján. Annak elle­nére, hogy jórészt Pécsekből állott, csak 1:1 arányban végzett a B.­ csapat ellen. A 22 játékos közül csak Janes, Streitle hátvédek és Raftl, Ja­kob kapusok keltettek megelégedést. Gellesch volt a legjobb szélsőfedezet, míg a csatársorban Wilde, Pesser, Hahnemann és Lehner érdemelnek említést Az újonc Streh csalódást keltett. — 300.000 frankot fizettek rá a franciák a párisi atlétikai EB-re. — MAC—MUE 10:0 (5:1). Ifj. vizipólómérkőzés. Gólok: Elmer, Maklári 3—3, Rubaha 2, Rubi 2. — Negyvenhárom dugót dob­tak a németek a portugál vál. hálójába a három lisszaboni vizipolómérkőzésen. A három mérkő­zés eredménye: 13:1, 14:1, 16:1. A Középszloven­­szkó úszóbajnokságai Stubnyafü­rdőn folytak le. A bajnokság a Selmecbányai AC és a ruttkai POCK között 334:334 pont arányban utóbbi javára dőlt el, mert több győzelmet ért el. Részeredmé­nyek: 100 m.: Bobis S. 1.16.3, Vojtek NI. P. 1.18 p. 100 m. hát­­rány ifj.: Sorai P. 1.50, Murár S. 1.51.1 p. 200 m. mell. női: Polák S. 3.50.8, Sabatik 4.01 p. 200 m mell.: Kostolny P. 3.31, Pirmann P. 3.39.9 p. 100 m. ifj: Seres S. 1.12.3, Pompe S. 1.21 p. 100 m. ifj. leány: Sykora P. 1.39.8, Marár 1.40 p. 100 m. hát. leány: Balon S. 1.45.2, Ruttkay P. 1.56.1 p. 100 m. mell. ifj.: Seres 1.36.2, Perjesz P. 1.40.7 p. 100 m. hát.: Major P. 1.41, Bobis I. 56 p. 4-szer 200 m.: SAC (Érti, Bobis, Pompe, Seres) 12.52 p. 100 m. hát. ifj.: Hermann S. 1.48.2, Augustin S. 2.02.2 p. 3-szor 100 m. vegyes lány ifj.: POCK (Sorai, Ruttkay, Sykora) 5.25.2 p. 4-szer 100 m. mell.: POCK (Vojtek II., Perjesz, Pirman, Kostolny) 6.39.4 p. 400 m. ifj.: Seres 6.44.8, Hermann 7.18.6 p. 100 m. női: Murár 1.45, Major P. 1.49 p. 3-szor 100 m. vegyes ifj. POCK (Major, Votek, Ruttkay) 5.14.8 p. 3-szor 100 m. vegyes női: POCK (Sorai, Solarik, Major) 5.22 p. 4-szer 100 m. ifj. lány: P­OCK (Ruttkay, Wölker, Plugopolsky, Vojtek III.) 6.04. p. 400 m.: Vojtek II. 6.45, Bobis 6.46.2 p. 3-szor 100 m. vegyes: POCK (Major, Kostolny, Dienes) 4.46 p. — A szo­­molnoki SC kilépett a csehszl. bajnokságért küz­dők sorából. Schmidt, az SV Bodenbach szélsőfedezete, a prágai DFC-be lépett . A következők kötöttek profi-szerződést legújabban: Nozir (Slávia), Cve­­ter (Rapid), Szedlacsek (Pardubice), Uher (Liben), Nepala (Zsidenice), Prusa (SS Ostrava). — Ja­mes, az Arsenal világhírű csatára, az AIK Stock­holm edzője lett s mint ilyen négy hónapra cca. 40.000 koronát kap. — USA tenniszbajnokságá­­nak küzdelmei megindultak a Forest Hitben. Az első nap szenzációja: a francia bajnok Destre­­meau veresége, akit az ismeretlen nevű Me.­Neill 6:2, 4:6, 6:1, 6:3 arányban vert ki. Oust ausztrál —Broida 6:2, 6:1, 6:1, Surface—Brugnon francia 6:1, 6-2, 6:2, Kovács (USA magyar származású junior bajnoka)—Filby angol 6:1, 6:3, 9:7, Riggs —Lanck 5:7, 6:3, 6:3, 6:4, Nakano japán—Wet­­herer 13:3, 6:3, 3:6, 6:2, 6:2, Puncec jugoszl.— Durivage 6:0, 6:1, 4:6, 6:4, Shayes angol—Movet 6-4, 6:1, 6:2, Kukuljevic jugoszl—Prochaska­ 7:5, 6:1, 6:0. Hunt—Abe japán 6:1, 4:6, 6:1, 6:3. Női: Jacobs—Harrison 6:0, 6:0, Hopm­an ausztrál— Cunning 6:0, 6:0. Belföldi eredmények Prága: A Kisantant államok részére kiírt Benes Kupa futballmérkőzés állása az utolsó csehszl­v román meccs előtt: Csehszlovákia 5 (9:6), Ju­goszlávia 3 (7:9), Románia 2 (2:3). Tehát a kupa sorsa már eldült... — A liga góltabelláján Kloc (Kladno) vezet 6 dugóval Senecky (lepárta) 4 gólja előtt Nyugatszlovenszkó: Trencséni TS—SK Topolcsány 5:0 (2:0), Rapid Nagyszombat— Füleki TC 3:0 (0:0), Topolcsány—Fülek 2:1 (2:0), Rapid—Trencsén 2:0 (1:0). Nagyszom­bati jub. futballtorna I. o. csehszl. bajnokság: AC Malacka—SK M. Závody Pozsony 2:2 (1:0), BTC Bossány—SK Hlohovec 3:1 (1:1), Szeredi SK—AC Vágujhely 1:0 (0:0). Középszlovenszkó: SK Zelez. Podbrezova —Slavia Losonc 3:1 (0:0). Gólok: Druga 2, Valik, ill Kolonkás. Biró, Laboda. SK Ce­­luloz. Rózsahegy—Alsókub. SK 4:2 (3:1). Gólok: Hübner 2, Koufala, öngól, ill. Szme­­tanay. Biró: Jantosovics. SK Körmöcbánya STS Csabea 7:3 (4:2). Gólok: Éliás 4, Bárczy 2, Sonol (11-es), ÜL Polák, Jasso, Jancsó (11-es). Biró: Lakota. MSK Márton—SK Dubnica 5:1 (0:1). Gólok: Csesnek, Misko, Zvoda, Vicsik, Jesensky, ill. Márton. Biró: Seidler. Dinóbányai SK—RSK Uzekács 1:1 (1:0), SK Rózsahegy—VSK Miklós 7:2 (1:2). Gólok: Hrivnák, Kmet P. 2—2, Kmet J. Szpák, öngól, ill. Karpas (11-es), Martinka. Breznói SK—Slovan Rimaszombat 5:3 (4:2). Biró: Spiegler. Pozsony: Az SK Bratislavának már 4 új játé­kosa van: Farsky és Sykora után ide lépett Te­­gelhoff (SK Rózsahegy) jobbszélső és Pastekia a Szeredi SK jobbösszekötője. Losonc: LAFC—Apáti­ SC 9:2 (5:1). Homonna: HAC—Vasutas Ungvár 5:? (2:2). Kassa: Holubecky (Törekvés) a Spárta. Marta­­busz (Törekvés) a PTVE és Mochnay (PTVE) az eperjesi Slavia részére kérte átigazolását Pozsony: Virágvölgy—Donaustadt 4:3 (1:2), FTC—Vas Rapid II. 4:1 (1:1), Admira —FTC 2:1 (2:0). Félbeszakadt bí­óverés miatt Diószegi SE—Ligeti 3:0 (2:0). I. oszt magyar bajnoki mérkőzések. Külföldi eredmények London: A ligamérkőzések meglepetését a baj­nok Arsenalnak elszenvedett veresége jelenti Az újonc Aston értékes pontokhoz jutott Arsenal— Everton 1:2, Birmingham—Stoke 1:2, Blackpool —Aston 2:4, Brentford—Wolwerhampton 0:1, Derby—Sunderland 1:0, Grimsby—Manchester 1:0, Leeds—Bolton 1:2, Leicester—Preston 2:1, Liverpool—Charlton 1:0, Middlesbrough—Chelsea 1:1, Portsmouth—Huddersfield 4:0. Stockholm: A nemzetközi atlétikai mérkőzés 30.000 néző előtt folyt le. 400 m.: Limhof német 48.5 mp.: Wachinfeldt 48.8 m­p. 3000 m.: Jansson 8.24.6, Makki finn 8.24.8, Pekuri 8.25 p. 800 m.: Nisson 1.55, Rose dán 1.55.8 p. 1500 m.: Jansson 356, Mostert belga 3.56.4, Haitikka 3.57.4 p. 3000 m­. akadály: Larssen 9.17.8, Tuominen finn 9.19.2 perc. Kalapács: Hannula finn 52.55, Halmbrand 51.70 m. Nürnberg: A pártnap keretében megtartott atlétikai versenyen: 10.000 m.: Schönrock 31.14.8, Berg 31.17.4 p. Gerely: Stock 69.47 p., súlydobás­­ban 15.51 m. Diszkosz: Schröder 49.34 m. A kül­földi németek gerely­vetésében a csehszlovákiai Kein 57.47 méterrel győzött Mayer előtt. Basel: Franciaország—Svájc 95:80. Az atlétikai verseny jobb eredményei: 400 m­. gát: Kellerhals 53.5, svájci rekord: 4-szer 100 m.: Svájc 41.8, rekord Berlin: Európa félnehézsúlyú bokszbajnoksá­gában a védő német Heuser pontozással győzött az olasz Preciso Merlo ellen. A 8000 néző előtt lefolyt küzdelem végig kemény lefolyású volt A könnyebb, de magasabb olasz ügyesen kike­rülte a német kiütésre irányuló csapásait Tokió: Észak japán úszóbajnokságában: 100 m.: sa 1.00.4, Turuoka 1.01.8. Sinaga 1.03.4 p. 200 : Arai 2.09.4. rekord, Aoto 2.12.4 p. 1500 m.: nano 18.58.8, világrekord: Hamma 20.11.4, Kum­­a 20.27 p. 50 m­. hát­: Sakamoto 32.2, Hiragu , Jusa 33.4 mp. 100 m. hát: Sakam­oto 1.10.4, Jaga 1.13.2, Kadoya 1.14.2 p. Budapest: MAC—MTE 17:0 (7:0). Ifj. vizipolá­­snokság. Gólok: Elmer 7, Szuhi, Maklan 4—4 Ibaha. A MAC 10 ponttal, veretlenül és 72:7 il aránnyal megnyerte a bajnokságot. — BEAC MÁVAG 64:51. Az atlétikai mérkőzésen: 100 .: Verőczy B. 11.6 mp. 400 m­.: Hetényi B. 53.8 p.: Verőczy 54.8 mp. 800 m.: Puskas dr. B.­­2.8 p.: Gyergyói M­ 2.02.9 p. 1500 m.: Gyú­rói 4.17.2, Rosta M. 4.18.6 p. 3000 m:Ligeti M. 17.4 p. 5000 m.: Magdics M. 24.37.2, Huszlicska­­ B. 24.37.8 p. Magas: Csányi III. B. 174 cm. ivós: Bakos B. 605 cm. Rúd: Kohári B. 335 cm. ily: Csányi 12.54 m. Diszkosz: Bácsalmási dr. . 44.47 m., Pető B. 42.90. Regős M. 38.85 m. Ge­ ily: Szathmáry B. 55.60 m. 4-szer 100 m.: BEAC 1.8 mp. 0 A KTK ifjúsági szakosztálya e hó 7-én tar­­totta alakulógyűlését, melyen a fiatal gárda szép számban jelent meg. Kostya Károly­ főtitkár üd­vözlő szavai után titkos szavazás utján megvá­lasztották a szakosztály vezetőséget Elnök: Seiler Mór, helyettes elnök: Kis Tamás, titkár: Bányai György. — Folyó hó 14-én veszi kezdetét a házi kugliverseny a Kath. Olvasókör helyisé­gében, melyre a tagok minnél számosabb meg­jelenését kéri a vezetőség.